108.000 Altı Yeni Bir Tehlike mi?

Gündemde Neler Var?

2018-04-26 11:36

lorem

Yurtdışı vadelilerde nispeten yatay seyir izlesek de sabahki açılış performansı önemli satış gördü ve 108.000 desteğinin yeniden altına geriledik. Türkiye piyasaları için Mart ve Nisan başındaki genel yorumumuz ayın sonuna yaklaştığımız şu günlerde normalleşmenin başlayabileceği şeklindeydi fakat gündeme erken seçimin düşmesi olumsuz resmin devamını getiriyor. Türkiye siyasetindeki yeni stratejik hamlelerin piyasalara etkisini bir süre daha izleyeceğiz ki anketler de geldikçe muhtemelen volatilite de korunmaya devam edilecek.

Gündemimizde başka ne var?

-          Haftaya Nisan ayı enflasyonu alacağız ve baz etkisinden pozitif etkilenebileceğimiz bir ay olabilir. Bu bölüm şu anlamda önemli. Haziran ayındaki toplantıda faiz artırması beklenen bir Fed var ve küresel faizlerin şimdiden ABD faizleri öncülüğünde yükseldiğini izliyoruz. Bizim halihazırdaki yüksek enflasyon haricinde seçim süreci, Suriye’deki gelişmeler, ABD – Türkiye ilişkileri derken risk primimizin yüksek olması etkisinde faizler yüksek. Fakat temelde biliyoruz ki enflasyon bu katmanın en sert yapısını oluşturuyor. Aşağıda baz etkisinden pozitif faydalanabileceğimiz (yeşil ton) ve negatif etkilenebileceğimiz (kırmızı ton) aylık rakamları paylaşıyoruz. 


-          İkinci olarak seçim sürecinde Mayıs ayının ilk ve ikinci haftası aday açıklamalarından dolay yine yüksek volatilitede geçebilir. Piyasanın yönünün ne olacağını ise açıkçası partilerin stratejileri belirleyecektir.

BİST100’e çerçevede bakarsak,

108.000 desteğinin de altına geçmiş olmakla birlikte alıma yönelik tepkilerin şimdilik güçsüz kaldığını görüyoruz. Bizim için hala ana eşik 110.300 ve büyük resim bu bölgenin üzerine geçemediğimiz sürece olumsuz kalmaya devam edebilir. Aşağıda ise 106.700 ve 104.350 destekleri öne çıksa da dışarıdan da en olumsuz senaryoda –yani dışarıdan risk iştahını aşağı çekecek bir gündem ki bu ABD – İran ilişkisi de olabilir, ABD’de yükselen faizler de olabilir ve içeride de seçim sürecini belirsizliğe götürecek bir haber akışı olabilir- piyasanın 101.800 desteğine doğru bir hareket şaşırtıcı olmaz. Şu anda bu yönde bir gündem yok tabii ki. İlk izleyeceğimiz kriter 108.000’in aşılıp aşılamayacağı olacak.Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.