12 Mayıs Günlük Bülten

Mart ayı Cari İşlemler Dengesi Rakamları Bugün Açıklanıyor

2015-05-12 05:44

lorem

BEKLENTİ

Beklenti Mart ayında Cari İşlemlerde 4.3 milyar dolar açık oluşması yönünde. Yıl sonu Cari açık beklentisi 36,4 milyar dolar olarak gerçekleşmesi yönünde. Şubat ayı cari açık ise 3,2 milyar olarak gerçekleşmiş ve yıllık bazda 42,8 milyar dolar olarak son beş yılın en düşük seviyesine inmişti. Şubat ayında dikkat çeken 4,3 milyar dolarlık net hata ve noksan kaleminin nasıl gerçekleşeceğini de takip edeceğiz.

Geçtiğimiz hafta S&P Türkiye’nin yerli para cinsinden notunu TCMB ve diğer kurmlar üzerindeki siyasi baskıyı sebep göstererek indirmişti. Dün ise AB Maliye Bakanları TCMB’nin uyguladığı para politikasını eleştirdi ve “siyasilerin uygulaması gerekeni onlara bırak ve fiyat istikrarına odaklan” dedi.

Yurtdışında Yunanistan ve Eurogroup arasındaki görüşmeleri takip etmeye devam ediyoruz. Eurogroup’un Yunanistan’dan talebi basitçe bir reform planı oluşturması ve bu reformları hayata geçirmeye başlaması. Yunanistan’ın pazarlık konusunda likidite sıkıntılarından ötürü elinin çok güçlü olmadığını biliyoruz fakat bir o kadar da anlaşma sağlama niyetinde olduklarını belirtiyorlar. Takipteyiz…

PİYASA

 

AJANDA

TÜRKİYE

10:00/Cari İşlemler Dengesi/Mart/Beklenti: - 4.30 milyar dolar/Önceki: - 3.20 milyar dolar

DÜNYA

16:00/ABD/NFIB Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi/Nisan/Beklenti: 96.0/Önceki: 95.2

17:00/ABD/JOLTS Açık İş Sayısı/Mart/Önceki: 5133

21:00/ABD/Aylık Bütçe Dengesi/Nisan/Beklenti: + 138.0 milyar dolar/Önceki: + 106.9 milyar dolar 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Geçtiğimiz hafta, Amerikan Doları tarafında hareketli geçmişti. Tarım dışı istihdam verisinde tekrardan 200K’nın üzerinde bir data gelmesinin pozitif yansıdığı unutulmamalıdır. Euro Bölgesi’nde ise bugün gelecek olan Euro group toplantısının sonuçları beklenmelidir.

Destek: 1,1150 – 1,1130 – 1,1100

Direnç: 1,1180 – 1,1220 – 1,1260

ALTIN

Amerika kanadında gelen yükseliş ivmesindeki tarım dışı istihdam verisinin ardından, Euro Bölgesi’nde ise Yunanistan gerginliği sürmektedir. Ekonomilerde yaşanılan gerginliğin altın fiyatları üzerinde de baskı oluşturduğu söylenebilir.

Destek: 1180 – 1170 – 1150

Direnç: 1190 – 1205 – 1215

USDTRY

Hafta kapanışında gelen ABD istihdam verileri ile birlikte S&P’nin Türkiye kredi notu, USDTRY paritesinde baskı yaratmıştı. Bu haftaya bu baskılar içinde başlayan paritede 2,68 desteğinin altında fiyatlanmalar yaptığı gözden kaçırılmamalıdır.

Destek: 2,6800 – 2,6720 – 2,6615

Direnç: 2,6990 – 2,7055 – 2,7160

PETROL

Amerika’da yaşanılan toparlanma hamleleri ile birlikte emtia fiyatlarında aşağı yönlü bir etki yaşanmış olsa da, petrol fiyatlarında teknik olarak yukarı yönlü baskıların devam ettiği söylenebilir.

Destek: 58,40 – 57,35 – 56,50

Direnç: 59,80 – 61,00 – 61,60

 

GÜNDEM

Ø  Türkiye’de riskler Rusya'ya yetişti

Türkiye’nin riskleri tahvil sahipleri için ülkedeki siyasi tartışmalar ve ekonominin kötüleşmesi ile birlikte Rusya seviyelerine yaklaşıyor.

Türk varlıklarında bu yıl yaşanan düşüş, 2023 vadeli dolar cinsinden tahvilin faizini yükselmesine neden oldu ve Rusya’nın denk tahvil faizine 69 baz puan kadar yaklaştırdı. Tahvil faizleri arasındaki fark Ocak ayı sonunda 365 baz puan idi.

Rusya’nın riskleri, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Ukrayna’daki ateşkes ile birlikte hafiflerken, yatırımcılar petrol ithalatçısı Türkiye’deki varlıkları satarak tahvil alımlarını fonluyorlar. Yatırımcılar, Türkiye’de enflasyonun ivmelenmesi ve seçim öncesi anketlerin belirsizlik sinyali vermesi ile bu durumun süreceği iddiasında bulunuyorlar.

Ø  AB'den Merkez'e eleştiri geldi

Avrupa Birliği tarafından yıllık olarak hazırlanan ekonomik gözden geçirme raporunda AB Maliye Bakanları, Türkiye'nin izlediği "çelişkili" para politikasının enflasyonu düşürmede başarısız olduğunu ve Merkez Bankası'nın fiyat istikrarına odaklanması gerektiğini vurgulayacak. Raporun taslak metninde "Merkez Bankası'nın 2010 sonundan itibaren ortaya koyduğu alışılmışın dışındaki para politikası enflasyon beklentilerini sabitlemeyi ve enflasyonu yüzde 5 olan hedefe getirmeyi başaramadı" denildi. Raporda, "Merkez Bankası'nın temel hedefi fiyat istikrarı olmasına rağmen banka eşanlı olarak ikincil ve bazen çelişkili hedefleri gözetti... Merkez Bankası'nın sadece fiyat istikrarı hedefine odaklanması ve ikincil hedeflerin makroihtiyati ve mali politikalar ile yapısal reformlarla halledilmesinin tavsiye ediyoruz" denildi.

Ø  Yunanistan'ın kreditörlerle pazarlığı sürüyor

Yunanistan, Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) finansal sistemine sağlana desteğin sürdürülmesi için mazeret sundu. Ülke, Almanya liderliğindeki kreditörleri temerrütten kaçınmak için gerekli politikaları gerçekleştireceği konusunda ciddi olduğunda ikna etmeye çalıştı.

Yunanistan yardımları ile ilgili toplantının iğnelemeler ve terslik ile sona ermesinden yaklaşık 3 hafta sonra Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Euro Bölgesi hükümetlerini ülkesinin 240 milyar euroluk (268 milyar dolar) yardım programının son dilimini elde etmeye yönelik bir uzlaşı sağlamayı hedeflediğine ikna etmeye çalıştı.

AMB’nin acil durum likidite yardımlarını Çarşamba günü yeniden değerlendireceği sinyali vermesi ile birlikte iki taraf üzerinde baskı yoğunlaştı. AMB’nin yardımı Yunan bankacılık sistemini şu an için ayakta tutuyor. İki yetkili verdiği bilgilere göre bazı merkez bankası yetkilileri şartların sıkılaştırılması için baskı yapıyor ancak politika yapıcıların bu hafta fonlamayı sınırlandırması beklenmiyor.

Ø  Varoufakis: Ödemeyi yapacağız

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) gerekli ödemeleri yarın gerçekleştireceklerini söyledi.

Varoufakis "Yunanistan kreditörlerine olan yükümlülüğünü her zaman yerine getirecek. Yarın da kesinlikle bunu yapacağız" diye konuştu.

Ø  İngiltere faiz değiştirmedi

Mark Carney yatırımcıları tekrardan tedirgin etmeye hazırlanıyor olabilir.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı'nın bu hafta faiz oranlarını 2016 ortasına kadar değiştirmeyeceği mesajını verme şansına sahip. Muhazakar Parti'nin seçim zaferi sonrası, traderların BOE'den daha uzun süre düşük faiz politikasını sürdürmesini beklemeleri ile piyasadaki hakim görüş değişti. BOE bugün, tahmin edildiği üzere gösterge faiz oranını yüzde 0.5'te bıraktı.

Ø  Yabancıların Türkiye'ye ilgisi devam ediyor

Birleşme ve satın almalarda yılın ilk dört ayında toplam değeri yaklaşık 5 milyar dolar olmak üzere 60'a yakın işlem gerçekleştirilirken bu işlemlerin yarısından fazlasını yabancı yatırımcılar gerçekleştirdi.

Yıl başından bugüne kadar olan dönemde yabancılar Türkiye'de 40 şirket satın aldı. Yabancıların bu dönemde en fazla ilgi gösterdiği sektörler bilişim, imalat, enerji ve perakende oldu. Yerli yatırımcılar da dahil edildiğinde bu yıl birleşme ve satın almalarda yıl başından bu yana 60'a yakın işlem gerçekleştirildi.

Uzmanlar, geçen yılın aynı dönemine göre yabancıların satın aldığı şirket sayısında azalma olmasına rağmen işlem hacminde önemli oranda artış gerçekleştiğini ifade ediyor.

Bu yılın en çok dikkati çeken satın almalarının başında Yıldız Holding şirketlerinden Ak Gıda'nın yüzde 80'inin Fransız Lactalis Group'a, yemeksepeti.com'un Alman online yemek sipariş platformu Delivery Hero'ya ve Boyner Grup'un yüzde 30,68'lik payının Katarlı şirket Mayhoola for Investments'e satışları geldi.

Ø  S&P/Gill: Merkez'in bağımsızlığı zarar görüyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye Baş Analisti Frank Gill, Türkiye'de tarım sektöründe kapsamlı reformların uygulanmasının enflasyonla mücadelede büyük katkı sağlayabileceğini söyledi.

Gill, S&P'nin 8 Mayıs'ta Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB+" ve not görünümünü "negatif" olarak teyit edip yerel para cinsinden kredi notunu ise "BBB"den "BBB-"ye indirmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye için bu yıl sonu itibariyle enflasyonun yüzde 7 seviyesinde gerçekleşmesini öngördüklerini belirten Gill, "Temel senaryomuzda enflasyonun önümüzdeki yıllarda kademeli olarak azalması var. Türkiye'de enflasyonun 2016 yılında yaklaşık yüzde 6,4'e gerilemesini ve orta vadede yüzde 6,0-6,5'ta kalmasını öngörüyoruz" dedi.

Ø  TAV 31 milyon euro net kar elde etti

Bu yılın ilk çeyreğinde TAV Havalimanları'nın net karı 31 milyon euro oldu.

TAV açıklamasına göre, TAV Havalimanları, bu yılın ilk çeyreğinde cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla, 227 milyon euroya yükseltti. TAV'ın 2015'in ilk üç ayında konsolide net kârı da yüzde 51 artışla 31 milyon euro olarak gerçekleşti.

Ø  Sabancı Holding'in net karı 648 milyon TL oldu

Sabancı Holding bu yılın ilk çeyreğinde 648 milyon TL konsolide net kar elde etti.

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yılın ilk üç ayında holdingin konsolide gelirleri, 6 milyar 725 milyon TL olarak gerçekleşti. Holding'in konsolide net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 648 milyon TL oldu.

Sabancı Holding'in toplam varlıkları 31 Mart 2015 itibarıyla 245 milyar 610 milyon TL'ye, toplam konsolide özkyanağı ise 19,5 milyar TL'ye yükseldi.

Ø  THY 373 milyon lira net kar elde etti

Türk Hava Yolları (THY), bu yılın ilk çeyreğinde 373 milyon lira net kar elde etti.

THY'den yapılan açıklamaya göre, THY'nin satış gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 artarak 5 milyar 456 milyon liraya ulaştı. THY, bu yılın ilk çeyreğinde 373 milyon lira net kar elde etti.

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 kapasite (arz edilen koltuk km) artışı gerçekleştiren THY'nin, 2014 yılı Ocak-Mart döneminde 12 milyon olan yolcu sayısı, 2015 yılında yüzde 6,5 artışla 12,8 milyona yükseldi.

ŞİRKET HABERLERİ

DARDL - Şirketimizin Konsolide Mali Tablolarında Özkaynağı  -163.403.883 TL olarak yer almıştır. TTK'nın 376.ncı maddesi gereği şirketin sahibi bulunduğu marka hakkı değerleme konusu yapılmış ve yaklaşık değeri 42 Milyon  USD  olarak bulunmuştur.Bu rakam dikkate alınması halinde Şirketin özkanağı ekside kalmaktadır.Şirketin bu durum karşısında ilgili  TTK ve SPK düzenlemeleri gereği alınacak ve/veya iyileştirici tedbirler , Şirketin 13 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısında gündem maddesi ile Genel Kurula sunulup karar alınacaktır."

GLYHO - 07-08 Mayıs 2015 tarihlerindeki talep toplama aşamasında Global Liman hisselerine arzın (ek satış dahil 37.658.935 adet) üzerinde, toplam 51.000.000 adetlik bir talebin gelmiş olmasına rağmen Global Liman ve hakim hissedarı Global Yatırım Holding A.Ş., Global Liman'ın bundan sonraki yeni liman satınalma projelerini özel bir şirket olarak yürütmesine karar vermişlerdir. Toplam yabancı yatırımcı talebi yabancı yatırımcılara ayrılan tahsisin önemli miktarda üzerinde (toplam 39.000.000 adet) oluşmuş ve yurtiçi kurumsal ve bireysel yatırımcı talebi de kendilerine ayrılan tahsisi karşılamıştır. Yabancı yatırımcı talebi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (halka arzın %20'si) yanısıra Amerika, Avrupa ve Asya'dan çoğunluğu uzun vadeli yatırımcılardan oluşan çeşitli yatırım kuruluşlarından gelen emirlerden oluşmuştur.

Global Liman, borçlanma piyasalarındaki imkanlarını da gözönüne alarak, inorganik büyümesinin başarılı şekilde devamının sadece sermaye katkısına bağlı olmadığını düşünmekle beraber stratejik yatırımcılar ve/veya özel sermaye fonları ile işbirliğini değerlendirmeyi planlamaktadır.

Bu bilgiler ışığında Global Liman ve Global Yatırım Holding A.Ş., halka arza devam edilmeyeceğini bildirerek bu ilgi ve talebin oluşmasına katkı yapan Global Koordinatörler ve Uluslararası Bankalara (Joint Global Coordinators and Joint International Bookrunners), Yerel Yatırım Bankalarına ve diğer konsorsiyum üyelerine ve esas olarak Global Liman'ın hissedarı olmak yönünde ilgi gösteren tüm yatırımcılara şükranlarını sunmayı bir borç bilir."

GOODY - Hisse başına brüt 0,79TL, net 0,67TL karın peşin olarak 12.05.2015 tarihinden itibaren dağıtılmasına karar verildi.

GRNYO - Şirketimizin 11/05/2015 tarihli 2015/08 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında , 30 Nisan 2015 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında alınan "01.01.2014 - 31.12.2014 hesap dönemine ait gelir tablosundaki 1.960.843,59-TL. dönem karından kanunlara göre ayrılması gereken yedek akçeler ile vergi, fon, mali ödemeler düşüldükten sonra kalan net dağıtılabilir kardan; 1.400.000-TL pay sahiplerine nakit kar payı dağıtılması, nakit kar payı dağıtılmasından sonra kalan tutarın olağanüstü yedeklere aktarılması, kar payı dağıtım zamanı konusunda yönetim kurulunun yetkilendirilmesi" kararı çerçevesinde nakit kar payı dağıtımının 22 Mayıs 2015 tarihinden itibaren başlamasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

LOGO - Şirketimiz Yönetim Kurulunun 07.05.2015 tarih ve 2015/22 sayılı kararına istinaden, Sermayelerinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımız Netsis Yazılım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Logobi Yazılım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Coretech Bilgi Teknolojisi Hizmetleri Anonim Şirketi ile gerçekleştirilmekte olan birleşme işlemine ilişkin birleşme sözleşmesinin imza edilmiş olduğu hususunu kamuoyuna bildiririz."

SAHOL&KORDS - 11.05.2015 tarihinde KORDSA A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,00 TL fiyattan 1.550.000 nominal değerli payların satış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir.

Bu işlemle birlikte KORDSA A.Ş. sermayesindeki paylarımız 11.05.2015 tarihi itibariyle % 87,09 olmuştur."

TUCLK - 01.07.2015 tarihinde devreye alınacak olan tam otomasyon ve robot ile çalışan yeni üretim hattı, müşterimiz Robert Bosch için üretim yapmaya başlayacaktır. Firma ile yapılan anlaşma çerçevesinde Almanya'nın Nürnberg  fabrikasına sevkiyat yapılacak olup proje 7 yıl süre ile devam edecektir. Bu projeden beklediğimiz ciro rakamı yaklaşık olarak 15 Milyon Avrodur. Müşterimiz Mahle Behr'den almış olduğumuz bilgiye istinaden, üretimini yapmakta olduğumuz Renault (R9M) ve Jaguar-Land Rover(I4) projelerinin adetleri 2016-2022 yılları arasında 2 katına çıkarılmıştır. 2022 yılına kadar bu projeden toplam 18.500.000 Avro ciro hedeflenmekte, üretim kapasitemizi arttırmak için CNC tezgahı yatırımları yapılması planlanmaktadır. Planlanan tezgah yatırımlarının yaklaşık 250.000 Avro olacağını öngörmekteyiz. Yapılacak yatırımlara ilişkin ayrıntılı açıklamaların ,yatırımların gerçekleştiği tarihleri takiben Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda duyurulacağını bilgilerinize sunarız.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                 +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.