13 Nisan Günlük Bülten

Moody’s Notu Güncellemedi… Veri Akışı Zayıf Bir Pazartesi…

2015-04-13 05:58

lorem

BEKLENTİ

Cuma günü akşamüstü saatlerinde Moody’s den yapılan açıklama Türkiye’nin görünümü ve notu hakkında  bir güncelleme olmayacağını akıllara getirse de resmi açıklama beklenildi ve görüldü ki Moody’s bir değişiklik yapmadı.

Cuma günü yurtiçi piyasalarda olumsuz etki yaratan Cari Denge rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen düşüşünü sürdürdü.

Bu haftaya bakacak olursak 15 Nisan Çarşamba günü  veri akışı açısından en yoğun gün olarak görünüyor… Yurtiçinde İşsizlik Oranı, Avrupa’da Enflasyon ve ABD’de Sanayi üretimi ile beraber Bej kitabın yayımlanacağı gün olacak. Takipteyiz…

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

09:45/Fransa/Cari İşlemler Dengesi/Şubat/Önceki: - 0.3 milyar euro

11:00/İtalya/Sanayi Üretimi (aylık)/Şubat/Önceki: - % 0.7

21:00/ABD/Aylık Bütçe Dengesi/Mart/Beklenti: - 43.4 milyar dolar/Önceki: - 36.9 milyar dolar 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Yunanistan gerginliğinin halen baskın bir şekilde hissedildiği küresel piyasalar içinde, FOMC tutanaklarının etkinliğinin devam ettiği de gözden kaçırılmamalıdır. EURUSD paritesi için iki kritik karar ile yeni bir hafta başladığı söylenebilir.

Destek: 1,0560 – 1,0545 – 1,0500

Direnç: 1,0600 – 1,0635 – 1,0700

ALTIN

Avrupa ekonomisinde belirlenen hedeflere ulaşım konusunda yaşanılan tedirginliklerin, para birinin güvenli liman statüsündeki çekiciliğini azalttığı söylenebilir. Diğer taraftan Amerikan Doları’nda toparlanma hamlelerinin gelebilecek olması da yukarı yönlü hamlelerin güçlenmesini sağlayabileceği unutulmamalıdır.

Destek: 1200 – 1190 – 1170

Direnç: 1215 – 1230 – 1250

USDTRY

Cari açığın etkisiyle yurtiçi piyasalarda hissedilen gerilemeye etkisinin, Amerikan Doları’nda yaşanılan değer kazanımları ile birlikte desteklendiği söylenebilir. Özellikle Amerikan Doları’nda faiz artışı süresi için haziran ayının tekrar masa da olması, Dolar kanadından yeni bir rallinin başlayabileceğinin sinyallerini vermektedir.

Destek: 2,6300 – 2,6210 – 2,6030

Direnç: 2,6400 – 2,6460 – 2,6600

PETROL

Amerikan Doları’nda yaşanılan son etkilerin yanı sıra Ortadoğu’da enerji üretimi üzerine belirsizliklerin yaşanması petrol fiyatlarındaki hareketlenmelerin sebebini oluşturduğu söylenebilir.

Destek: 51,40 – 50,60 – 49,65

Direnç: 52,45 – 53,20 – 54,00 

GÜNDEM

Ø  Cari açık beklenenden yüksek çıktı

Türkiye'nin cari işlemler açığı 2015 yılı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 146 milyon dolar azalarak 3 milyar 196 milyon dolar ile beklenenden yüksek çıktı.

Ocak ayı için cari açık rakamı 2.00 milyar dolardan 2.01 milyar dolara revize edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan cari işlemler açığı, 2015 yılı şubat ayında 146 milyon dolar azalarak 3 milyar 196 milyon dolar oldu. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı, 42 milyar 968 milyon dolardan 42 milyar 822 milyon dolara geriledi.

Ø  Merkez Bankası kar payı dağıtacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Genel Kurulu, hissedarlarına 2014 yılı kar payı olarak 84 numaralı kupon karşılığında hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden brüt yüzde 12 ödeme yapılmasına karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, TCMB Genel Kurulu'nca hissedarlarına, 2014 yılı kar payı olarak 84 numaralı kupon karşılığında hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden brüt yüzde 12 ödeme yapılması kararlaştırıldığı bildirildi.

Merkez Bankası 2014 yılında 8 milyar 641 milyon 643 bin 826 lira dönem karı elde etmişti.

Ø  TCMB'den döviz satım ihalelerinde yeni uygulama

Merkez Bankası, döviz satım ihaleleri için, 27 Şubat 2015 tarihli basın duyurusunda belirtilen “yüzde 50 fazlasına” ifadesi “30 milyon ABD doları fazlasına” olarak değiştirildiğini duyurdu.

Ø  Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi. Moody's'in kredi notu ve görünümünde bir değişiklik yapması beklenmiyordu.

Kuruluş en son 11 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin en altındaki Baa3 kredi notunu teyit ederken, görünümü durağandan negatife çevirmişti. Türkiye'nin not görünümünü negatife" çevirmesine gerekçe olarak, yabancı ve yerli yatırımcının güvenini olumsuz etkileyen artan politik belirsizlikleri, düşük küresel likidite koşullarının itici rol oynamasını ve Türkiye'nin dış finansman pozisyonundaki baskıları göstermişti.

Moody's'in İletişim Direktörü Jessica Sibado Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin, "Eğer Türkiye için reyting eyleminde bulunmazsak herhangi bir açıklama yayınlamayacağız" demişti.

Kuruluş web sitesinde yer alan bilgilere göre Azerbaycan, Faroe Adaları, İsveç, Angola ve Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde yapılmadığını belirtti.

Ø  Fitch Direktörü: Türk bankaları güçlü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Direktörü James Watson Türk bankalarının oldukça güçlü rezervleri olduğunu söyledi.

Watson "Sermaye yeterlilik oranı konusunda herhangi bir sıkıntı görülmüyor. 1-2 yıl içinde bankaların varlıkları güçlenecek. Reel sektör firmalarının döviz açık pozisyonu hayli yüksek" dedi.

Ø  Çin’in ihracatı hız kaybetti

Çin’in ihracatı geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde düşüş göstererek ekonominin geçtiğimiz aylarda daha iyi performans gösterdiği alanlardan biri için görünümün aşınmasına neden oldu.

Gümrük İdaresi’nin Pekin’de Pazartesi açıkladığı verilere göre ihracat, Mart ayında bir yıl önceye göre yuan değerinde yüzde 14.6 geriledi.

Ø  İngiltere'nin sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı

İngiltere sanayi üretimi Şubat ayında petrol ve gaz fiyatlarındaki düşüşün imalat sanayi üretimindeki artışı dengelenmesi ile düşük bir yükseliş gösterdi.

Londra’daki Ulusal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre enerji üretimi yüzde 3.8 azalırken, toplam üretim yüzde 0.1 arttı. Ekonomistler sanayi üretiminde yüzde 0.3'lük bir artış bekliyordu. İmalat sanayi artan araba üretimi ile yüzde 0.4 yükseldi.

Ø  Fed/Lacker: Haziran'da faiz artışı ihtimali yüksek

Richmond Merkez Bankası Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Haziran ayında faiz artırmayı tercih etmeyi sürdürdüğünü belirtirken, son dönemdeki zayıf verilerin geçici olacağı tahmininde bulundu.

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunan Lacker "Bazı göstergeler son haftalarda beklenmedik şekilde düşük geldi. Ancak bu mevsim normallerinin dışındaki hava koşullarından kaynaklanmış olabilir. Bu etkinin ne kadar olduğunu şu an tahmin etmek zor. Yine de buradaki ihtiyatlı tavır kısa vadeli dalgalanmaların ötesini görmektir" dedi.

Ø  GE’den 26.5 milyar $’lık gayrimenkul varlık satışı

GE, gayrimenkul sektöründeki varlıklarını 26.5 milyar dolara satmayı kararlaştırdı. GE, GE Capital Real Estate varlıklarının çoğunu satarak daha sade ve daha değerli bir sanayi şirketi yaratmayı hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamada, sektördeki faaliyetlerini destekleyen GE Capital'ın bazı birimlerinin ellerinde kalacağı ifade edildi. Connecticut merkezli şirket, plana göre finans birimindeki 363 milyar dolarlık net yatırım 31 Aralık itibariyle 90 mikyar dolara düşecek.

CEO Jeffrey Immelt "Bu GE'yi rekabet avantajları etrafında yapılandırma stratejimiz için önemli bir adım" diye konuştu.

GE, 50 milyar dolarlık hisse senedi geri alım programı başlatacağını açıkladı. GE Capital, gayrimenkuldeki iştiraklerini Wells Fargo ve Blackstone'a satmayı kararlaştırdı.

Ø  Babacan: Katılım bankaları için yeni bir çalışmamız var

Katılım bankaları için yeni bir çalışmaları bulunduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

"Belli bir alıcı satıcı ilişkisi var zaten, 'ortaklık anlayışı ile bir işlem yapılıyor ise bunu nasıl daha çok teşvik edebiliriz' diye Maliye Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu'na çalışın dedim. Katılım Bankaları Birliği'nden öneriler geliyor. Bunları önemli görüyoruz. Yani biraz daha risk paylaşımı, biraz daha ortaklık teklifi… Böyle borç al, borç verden öte biraz daha kader ortaklığına bakış açısının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu, risk yönetimi açısından son derece faydalı. Özellikle dalgalanmalarda çok önemli bir koruyucu etkisi olduğunu düşünüyoruz, bir bakıma ekonominin otomatik bir sigortalama mekanizması haline geliyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz."

Ø  Kutman: Global Liman'ın halka arz süreci Mayıs'ta biter

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Kutman, Global Liman İşletmeleri'nin halka arz sürecinin mayıs ayının ilk haftasında biteceğini belirterek, "Şu anda süreç çok iyi gözüküyor. Hem rakamdan hem de talepten memnunum" dedi.

Ø  İthalatta haksız rekabet tedbirleri

Çin menşeli "koagüle suni deri" ithalatında dampinge karşı önlemin devam ettirilmesine, "sodyum formiat" ithalatına ise damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Resmi Gazete'nin Pazar günkü sayısında yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğe göre, Çin menşeli "koagüle suni deri" ithalatına kilogram başına 1,9 dolar olarak uygulanan dampinge karşı önlemin devam ettirilmesi için yerli firmalardan talep geldi.

Öte yandan, Çin menşeli "sodyum formiat" maddesinin Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiasıyla önlem alınması için başvuruda bulunuldu. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK - İlgi: 09 Mart 2015 Tarihli Özel Durum Açıklaması. İlgide kayıtlı açıklamamız ile; Rekabet Kurulu'nun Bankamıza idari para cezası verilmesine dair anılan kararına karşın, Bankamızca Ankara 2. İdare Mahkemesi nezdinde açılan iptal davasının reddine ilişkin kararın UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) üzerinden öğrenildiği duyurulmuştu. Söz konusu iptal davasının reddine ilişkin karar, Bankamız tarafından Danıştay'da temyiz edilmiştir.

AKFK - 24.02.2015 tarihli Yönetim Kurulumuz kararında, Şirketimizin ödenmiş sermayesinin bedelli olarak karşılanmak suretiyle 60.000.000.- TL. arttırılarak 188.400.000.- TL.'den 248.400.000.- TL.'ye yükseltilmesi hususunda gereken işlemleri yapmak üzere Genel Müdürlük'ün yetkili  kılındığı duyurulmuştu. Bu kapsamda; Şirketimizin ödenmiş sermayesinin 248.400.000.- TL.'ye yükseltilmesi ile ilgili işlemler tamamlanmıştır.

DGZTE&HURGZ - Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin, tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Şirketimiz tarafından "devir alınması" suretiyle, Şirketimiz bünyesinde birleşilmesine karar verilmiştir.

DRNDR - 26.03.2015 tarihinde yapılan 2014 yılı olağan genel kurul toplantısı sonucunda 24.200.000 TL olan şirket sermayesinin 5.800.000 TL daha artırılarak 30.000.000 TL' ye çıkarılmasına;

Artırılan sermayenin 5.078.339,73 TL' lik kısmının şirketin geçmiş yıl karlarından ve 721.660.27 TL' lik kısmının ise 2014 yılı karından artırılmasına karar verilmiştir."

EGSER - 05.05.2015 tarihinde yapacağı Genel Kurulu'nda hisse başına brüt 0,25TL, net 0,21TL karın peşin olarak 10.06.2015 tarihinden itibaren dağıtılması tekilif edilecek.

GOODY - Goodyear Lastikleri Türk A.Ş. İzmit fabrikasında 9 Nisan 2015 tarihinde su baskını meydana gelmiştir. Tüm çalışanlarımız güvenli bir şekilde tahliye edilmiştir.  Sahip olduğumuz küresel ve bölgesel ölçek sayesinde hizmetlerimizde herhangi bir aksaklığın olmasını öngörmüyoruz. Sigorta poliçesinin ilgili maddelerine uygun olarak hasar tespitine en kısa sürede başlanacaktır.

NUHCM - Rekabet Kurulu'nun Şirketimize tebliğ etmiş olduğu 02.04.2015 tarihli yazısında; Kurulun 26.03.2015 tarih ve 15-13/182-M sayılı kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6'ıncı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi amacıyla Şirketimiz ve bağlı ortaklığımız olan Nuh Beton A.Ş. nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiği bildirilmiştir. Daha önce Kurulun 07.10.2010 tarih ve 10-63/1317-494 sayılı kararı ile soruşturma açılmasına gerek olmadığı yönündeki kararının Danıştay 13. Dairesi'nin 25.11.2014 tarihli kararı ile iptal edilmiş olması sebebiyle konu Kurul tarafından tekrar değerlendirilmiş olup, soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilerek bu kapsamda şirketimizden savunma talep edilmiştir.

Bilindiği üzere Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılması, soruşturmaya konu teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz. Şirketimiz işlemlerini gerek Rekabet Kanunu ve gerekse ilgili diğer mevzuat kapsamında yürütmektedir. Konu hakkındaki gelişmeler Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde gerektiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır."

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                 +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.