13 Temmuz Günlük Bülten

Tatsız bir Şeker Bayramı Geliyor

2015-07-13 05:43

lorem

BEKLENTİ

Yurtiçinde genele seçimlerin üzerinden uzun bir süre geçmesinin ardından bugün resmen koalisyon görüşmelerine başlanıyor. Siyasilerin “Nezaket Ziyareti” yada “Nafile Turlar” diye de tabir ettiği tarafların koalisyon kurulması için genel konuları yüzeysel olarak ele aldıkları ilk tur görüşmelerinde Şeker Bayramı’na kadar gelişme yaşanması beklenmiyor.

Yurtdışında ise tüm dünya piyasalarının gündemine oturan Yunanistan Krizi eğer Yunanistan Meclisi istenilen reformları çıkartmayı başarabilirse haftasonu tekrar kurtarma görüşmelerine başlanılması kararı alınabilecek.

İran müzakerelerinde görüşmelerin yapıcı olarak ilerlemesinin yanı sıra müzakere konularının zorluğu ilerlemeyi yavaşlatıyor.

Yurtiçinde Bayram dolayısıyla kısa sürecek bu hafta veri akışında bugün bir yoğunluk olmasa da Salı günü Almanya’da TÜFE ve ZEW endeksi, ABD tarafında ise perakende rakamları takip edilecek. 

PİYASA

AJANDA

21:00 – ABD - Aylık Bütçe Dengesi – Haziran - Beklenti: + 40.5 milyar dolar

Olağan Eurogroup Toplantısı 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Destek: 1.1115 - 1.1100 - 1.1060 

Direnç : 1.1140 - 1.1160 - 1.1200

 

ALTIN

Destek : 1155 - 1150 - 1145

Direnç : 1162 - 1170 -1175

 

USDTRY

Destek : 2.6640 - 2.6600 - 2.6510

Direnç : 2.6810 - 2.6920 - 2.7150

 

USDJPY

Destek : 122.50 - 122.00 - 121.85

Direnç : 122.70 - 122.85 - 123 15 

GÜNDEM

Ø  Tsipras'a 72 saat süre verildi

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’a vergi artırımı ve emeklilik reformları dahil olmak üzere kemer sıkma önlemlerini parlamentodan geçirmesi ve Yunanistan’ın Euro’da kalma şansını canlı tutması için Çarşamba gecesine kadar 3 gün süre verildi.

Brüksel’de bir araya gelen maliye bakanları, en az 74 milyar euroluk (83 milyar dolar) yardım paketi müzakerelerinin detaylarını açma öncesinde Yunanistan’ın ekonomik reformları yasalaştırmasını talep ettiler. Bakanlar bu talebi bölgenin liderlerine ilettiler. Liderler birkaç saat önce toplantıya başlamışlardı. Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb’ın açıklamasına göre, Tsipras Çarşamba gününe kadar bu koşulları yerine getirmekte başarısız olursa Yunanistan para birliğinde uzaklaştırılabilir.

Ø  Fed/Yellen: Faizleri artırmak için bu yıl uygun görünüyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Cleveland'ta gerçekleştirdiği konuşmada "bu yıl faizleri arttırmanın uygun olacağını ve ilk adımı atabileceklerini" belirtti. Yellen, Cleveland Şehir Kulübü'nde yaptığı konuşmasında, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ile bunların Fed'in para politikasını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, "Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum" dedi.

"Faiz artışı kademeli olacak" diyen Yellen “Enflasyon oldukça belirsiz bir şekilde seyrediyor. Beklenmedik gelişmeler, faiz artışını erteleyebilir veya hızlandırabilir" ifadelerini sözlerine ekledi.

Fed başkanı, "ABD ekonomisinin temel göstergeleri sağlam durumda. Dolar ve petrol fiyatlarının stabil hale gelmesi ile bu yıl ılımlı bir büyüme bekliyorum" diye konuştu.

Ø  İran müzakerelerinde sona yaklaşıldı

İran ve P5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerde sona gelindiği belirtiliyor. Görüşmelere katılan üst düzey bir diplomat, İran'a yönelik Birleşmiş Milletler silah ambargosunun kaldırılması konusunda politik bir anlaşmaya varıldığını söyledi. Böylece son anlaşmaya varılması önünde geriye kalan son büyük engellerden biri de aşılmış oluyor.

Nihai anlaşmaya varılırsa, İran'a karşı 12 yıldır uygulanan sert ambargolar kaldırılacak. Görüşmelerde bulunan dört yetkili, teknik ve hukuki güçlükler nedeniyle anlaşmanın Pazar günü tamamlanamayacağını belirtmişlerdi.

Son 16 gündür Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden müzakere maratonunda diplomatlar sık sık anlaşmaya varılmaya çok yakın olunduğuna ileri sürmüşlerdi. Anlaşmaya varmak için önceden ilan edilen tarihler üç kez ertelendikten sonra yetkililerden gelen açıklamalara göre nükleer anlaşmaya neredeyse tamamlandı.

ABD Dışişleri Bakanı John kerry, birkaç zor işlerinin kaldığını ve umutlu olduğunu söyledi. İranlı mevkidaşı Cevat Zarif ise, görüşmelerde yeni bir uzatmanın düşünülmediğini belirtmişti.

Ø  Çin’in ihracatı 4 aydan bu yana ilk kez yükseldi

Çin’in ihracatı Haziran ayında dört aydan bu yana ilk kez yükseldi ve büyümenin bu hafta açıklanacak gayrisafi yurtiçi hasıla verisi öncesinde istikrarlaştığına yönelik kanıt sağladı.

Gümrük Birliği’nin Pazartesi günü Pekin’de yaptığı açıklamaya göre ihracat yuan değerinde bir yıl önceye göre yüzde 2.1 yükseldi.

Ø  Cari açık beklentinin üstünde

Cari açık Mayıs ayında 3.99 milyar dolar ile beklentinin üstünde gerçekleşti. Cari açık Ocak-Mayıs döneminde ise 18.5 milyar dolar oldu. Nisan verisi ise 3.41 milyar dolardan 3.46 milyar dolara revize edildi.

Net hata noksan ise Mayıs'ta 1.8 milyar dolar, ilk beş ayda 8.9 milyar dolar oldu. 17,3 milyar dolarlık ithalata karşılık, 11,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, ticaret açığı 5,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yıllık cari açık Mayıs'ta 44,3 milyar dolardan 44,7 milyar dolara yükseldi.

Ø  İngiltere kemer sıkıyor, sosyal yardımlar kesiliyor

İngiltere'nin yeni bütçe programı yaklaşık 12 milyar sterlin seviyesinde sosyal yardımın kesilmesini öngörürken, kesintilerden yaklaşık 13 milyon ailenin etkilenmesi bekleniyor.

İngiltere'de geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı George Osborne tarafından parlamentoya sunulan bütçe, sosyal yardımlardan yaklaşık 12 milyar sterlin (18,6 milyar dolar) kesilmesini öngörürken, toplumun farklı kesimlerinden de karara tepkiler yükseliyor.

Ø  Hükümetin 23 Ağustos'a kadar kurulması gerekiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Başkanlık Divanı oluşturulmasının ardından hükümet kurulabilmesi için 23 Ağustos'a kadar süre bulunuyor.

TBMM Başkanlık Divanı 9 Temmuz'da belirlenmişti. Anayasa'nın 116'ncı maddesi gereği, yeni seçilen TBMM'de Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde hükümetin kurulması gerekiyor.

Bu sürede Bakanlar Kurulu'nun kurulamaması durumunda Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı'na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenileme kararı Resmi Gazete'de yayımlanacak ve seçim sürecine girilecek.

Ø  ASELSAN Suudi şirketlerle işbirliği yapacak

ASELSAN ile Suudi Arabistan'ın Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kral Abdulaziz Şehri Bilim ve Teknoloji Kurumu (KACST) ve Suudi yatırım şirketi TAQNIA Savunma ve Güvenlik Teknolojileri (DST) arasında mutabakat muhtırası imzalandı. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKSUE - Şirketimiz tarafından 01.06.2015 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada belirttiğimiz üzere, Göltaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş 'de bulunan  iştirak paylarımızın ,  tamamının muhtemel satışına  ilişkin olarak; satışı hususunun Yönetim Kurulumuzca değerlendirilebilmesi ve potansiyel alıcı arayışına başlanabilmesini teminen, satış fiyatının tespiti için'' PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.''  ile '' Değerleme Hizmetlerine İlişkin Danışmanlık Sözleşmesi '' imzalanmıştır.Değerleme şirketi tarafından belirlenecek  fiyat üzerinden alıcı  bulunması doğrultusunda  , Şirketimiz iştirak payı satışına ilişkin görüşmelere başlanılacaktır.

AYEN - Ayen Enerji A.Ş tarafından İzmir ili, Karaburun ilçesinde tesis edilen ,Rüzgar Enerjisine dayalı  31.5 MWm kurulu gücünde ,99.409.200 kWh kapasiteli Mordoğan RES  Elektrik Enerjisi  Üretim Tesisinde kapasite artışı için yaptığımız başvuru uygun bulunarak; 10,5 MWm'lık Kapasite artışı neticesinde toplam kapasite 42 MWm'a yükseltilmiş ve EPDK tarafından Lisans Tadili yapılmıştır.

Bu kapasite artışı sonucunda, Mordoğan Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisinin ilave türbinlerinin devreye girmesi ile birlikte, beklenen yıllık toplam üretim miktarı 128.426.000 kWh olacaktır."

DOHOL - Şirketimiz, sermayesinde %87,87 paya sahip olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Doğan TV Holding A.Ş.'nin ödenmiş sermayesinin 173.984.499 Türk Lirası iç kaynaklardan, 448.199.414 Türk Lirası nakden karşılanmak suretiyle 1.360.016.087 Türk Lirası'ndan 1.982.200.0000 Türk Lirası'na artırılması kapsamında alınan Genel Kurul Kararı gereğince, sermaye artırımında nakden karşılanacak ve tamamı Şirketimiz tarafından taahhüt edilen 448.199.414 Türk Lirası tutarın, 96.260.586 Türk Lirası kısmını daha bugün(10.07.2015)  Doğan TV Holding A.Ş.'ye ödemiştir. Söz konusu sermaye taahhüdü kapsamında yapılan son ödeme ile birlikte ödenen toplam tutar 448.199.414 Türk Lirası olmuş ve nakit sermaye taahhüdümüzün tamamı ödenmek suretiyle kapatılmıştır.

DOHOL - Doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Enerji Yatırımları A.Ş. altında faaliyet göstermekte olan Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. tarafından Total Oil Türkiye A.Ş.'nin sermayesini temsil eden paylarının tamamının (%100) satın ve devir alınması konusunda bugün "bağlayıcı teklif" verilmiştir.

ETILR - Şirketimiz 03/06/2015 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na, Şirketimizin 50.000.000 TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 11.625.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 16.000.000 TL ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 4.375.000 TL nominal değerli paylara ilişkin izahnamenin onaylanması talebi ile ilgili olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nca 14.05.2015 tarih ve 12/593 sayılı toplantısında alınan kararda; "Yeniden belirlenebilecek sermaye artımı tutarı çerçevesinde ihraç edilecek payların satışının Şirket'in nihai dolaylı hakim ortak/ortaklar, halka açık olmayan tüzel kişi/kişiler veya gerçek kişi/kişilere (Alıcılar), Borsa'nın 06.05.2013 tarihli ve 425 sayılı "Toptan Satışlar Pazarı'nın Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi" çerçevesinde belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde tahsisli olarak gerçekleştirilmesi," maddesi çerçevesinde bir yazı ile başvurmuştur. Söz konusu talebimizin değerlendirildiği Sermaye Piyasası Kurulu 03.07.2015 tarih ve 17/216 sayılı toplantısında  14.05.2015 tarih ve 12/593 sayılı kararının değiştirilmesini gerektirecek herhangi bir husus bulunmadığına karar verilmiştir.

GEREL - Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, sermaye ve sermayedar yapımızın güçlendirilmesi amacıyla, Şirket'in 50.000.000 Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 40.000.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 10.000.000 TL tahsisli artırılarak 50.000.000 Türk Lirası'na çıkarılmasına kara verilmiştir.

KERVT - Yönetim Kurulumuz tarafından 18.06.2015 tarihli alınan tahsisli sermaye artırım kararına istinaden: tahsisli satış fiyatının 18.06.2015 tarihinden önceki 10 iş günü içerisinde oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması olan 37,76 TL göz önünde bulundurularak, bu ortalamanın üzerinde olacak şekilde 40 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

MENBA - Bağlı ortaklığımız Kardiosis Tıbbi ve Elektronik Ürünler San.ve Tic.A.Ş.'nin 24.07.2015 tarihinde yapılacak olağan Genel Kurul'unda görüşülecek olan sermayesinin 100.000 TL'den 2.500.000 TL'ye artırımına iştirak edilmesine karar verilmiştir.

METAL - Şirketimizin 10/07/2015 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında tahsisli sermaye artışı hususu görüşülmüş olup; 300.000.000 -TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, çıkarılmış sermayenin 10.000.000.-TL'den 20.000.000.-TL'ye yükseltilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

MGROS - Anadolu Endüstri Holding A.Ş. ("AEH") ile Migros Ticaret A.Ş.("Migros")'nin ana hissedarı MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş. ("MH")' nin tek ortağı Moonlight Capital S.A. ("Moonlight Capital") arasında, AEH tarafından dolaylı olarak Migros'un %40,25 oranında hissesinin iktisap edilmesi amacıyla, resmi makam ve kuruluşlardan izinlerin alınması kaydıyla bir hisse satış sözleşmesi imzalandığı bildirilmişti. Söz konusu hisse devrine ilişkin, Rekabet Kurumu'nun 09 Temmuz 2015 tarihli kararı ile başvuruya onay verildiği 10 Temmuz 2015 tarihinde öğrenilmiş bulunulmaktadır. Bu çerçevede, ilgili hisse satış sözleşmesinin tamamlanması açısından tüm şartların sağlanmış olduğu ve hisse devir işlemlerinin 15 Temmuz 2015 tarihinde bitirilmesinin hedeflendiği bilgisi MH tarafından Şirketimize bildirilmiştir.

OTKAR - Şirketimiz, Zırhlı İç Güvenlik Araçları (ISV) ile bu araçların yedek parça ve eğitimlerini kapsayan yaklaşık 73 Milyon $ bedelli yeni bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. Akreditif işlemlerinin tamamlanması, avans ödemesinin yapılması ve ihracatla ilgili gerekli izinlerin alınmasını müteakip sözleşme devreye girecektir. Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatlar, 2015 yılı sonunda başlayacak olup, 2016 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

TCELL - 26 Haziran 2015 tarihinde açıkladığımız üzere sermayesinin %55,04'üne sahip olduğumuz Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığımız Euroasia Telecommunications Holding BV'nin ("Euroasia"), SCM Holdings Limited'in ("SCM") sahip olduğu kalan %44,96 paylarının tamamının Şirketimiz tarafından satın alınması ile ilgili olarak 10 Temmuz 2015 tarihi itibariyle pay devir işlemleri tamamlanmıştır.

TCZB - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından Bankamızın Bahreyn'de bir kıyı bankacılığı şubesi açmasına  izin verilmiştir.

TUCLK - Global tedarikçisi olduğumuz  B/S/H (BSH Ev Aletleri Tic. A.Ş.)  firmasının Çerközköy tesisine gerçekleştirdiğimiz üretimin parça kapasitesi ağustos ayı itibariyele arttırılmıştır.

Kapasite arttırımı için gerekli olan yeni üretim hattı 01.08.2015 tarihinde devreye alınacak olup parça üretimine başlanılacaktır. "

YAZIC - Şirketimizin 10.07.2015 (bugün) yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı'nda; Bağlı ortaklıklarımızdan Anadolu Endüstri Holding A.Ş.'nin  10.07.2015 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda sermayesinin 180.000.000,00 TL.'dan 83.000.000,00 TL artırılarak 263.000.000,00 TL.'na çıkarılmasına karar verilmiş olduğundan; Şirketimizin rüçhan hakkını kullanarak nakden arttırılan 83.000.000,00 TL. sermayeden payımıza düşen 56.437.276,00 TL. ile sermaye artırımına iştirak edilmesine, sermaye apellerinin Anadolu Endüstri Holding A.Ş.'nin talep edeceği tarihlerde ödenmesine; yapılacak iş ve işlemler için Şirket yönetiminin yetkili kılınmasına, Mevcudun oybirliğiyle karar verildi."


KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                    +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.