14 Mayıs Günlük Bülten

ABD’de Üretici Enflasyonu ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Açıklanıyor.

2015-05-14 05:24

lorem

BEKLENTİ

ABD’de Fed’in faiz artırımı için enflasyonda yukarı yönlü eğilimi görmek istediğini ve bunu açıkça dile getirdiğini biliyoruz. Bugün açıklanacak olan üretici fiyatları enflasyonu bunun için önemli bir gösterge olacak ancak üretici fiyatları enflasyonu da tüketici fiyatları enflasyonu gibi düşük petrol fiyatları ve güçlü dolardan ötürü aşağı yönlü baskı altında. Beklentilerin üzerinde bir artışın sürpriz olacağını düşünüyoruz. Haftalık İşsizlik maaşı başvurularının ise kış ayları ortalaması olan 290bin rakamının altında kalacağı bekleniyor.

Bugün AMB Başkanı Mario Draghi’nin TSİ ile 18’de IMF’de bir konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor. Draghi’nin tahvil alımı ve Yunanistan konusu hakkındaki sorulara vereceği cevaplar Cuma günü gündemde olacaktır. Takipteyiz.

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

15:30/ABD/ÜFE (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.2

15:30/ABD/ÜFE-Gıda ve Enerji Hariç (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.2

15:30/ABD/ÜFE-Gıda, Enerji ve Ticaret Hariç (aylık)/Nisan/Önceki: + % 0.2

15:30/ABD/ÜFE (yıllık)/Nisan/Beklenti: - % 0.8/Önceki: - % 0.8

15:30/ABD/ÜFE-Gıda ve Enerji Hariç (yıllık)/Nisan/Beklenti: + % 1.0/Önceki: + % 0.9

15:30/ABD/İşsizlik Başvuruları/9 Mayıs/Önceki: 265,000

15:30/ABD/Süregelen İşsizlik Başvuruları/2 Mayıs/Önceki: 2,228,000

15:30/ABD/ÜFE-Gıda, Enerji ve Ticaret Hariç (yıllık)/Nisan/Önceki: + % 0.8

17:00/ABD/Revizyonlar: Fabrika Siparişleri 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Haftanın en önemli data seti, ABD tarafından beklentilerin altında gelerek Amerikan Doları’nda önemli değer kayıplarını getirdi. Amerikan Doları’ndaki faiz artışının kaderi gelecek olan ekonomik verilere bırakıldığı ortamda, perakende satış rakamları beklentilerin altında kalarak yatırımcılar üzerinde satış baskısını arttırdığı söylenebilir.

Destek: 1,1350 – 1,1330 – 1,1300

Direnç: 1,1380 – 1,1420 – 1,1470

ALTIN

Amerikan Doları’nda gelen olumsuz veri akışının ardından altın fiyatlarında pozitif fiyatlanmaların yaşandığı söylenebilir. Uzun süredir 1180 – 1200 bant aralığında hareket eden altın fiyatlarında beklenen desteğin bugün geldiği ve 1205 – 1215 bant aralığına sıçrama yaptığı görüldü.

Destek: 1205 – 1190 – 1180

Direnç: 1215 – 1230 – 1250

USDTRY

Son dönemlerde Yurt içi piyasalarda yaşanılan seçim baskısının, yatırımcıları gelişmekte olan ekonomilerden uzaklaştırdığı söylenebilir. Geçtiğimiz hafta kapanışında açıklanan ABD istihdam verilerindeki yukarı yönlü atakların bu haftaya nasıl etki bırakacağı ise yatırımcılar kanadında merakla beklenen bir unsurdu.

Destek: 2,6200 – 2,6000 – 2,5660

Direnç: 2,6480 – 2,6660 – 2,6790

GBPUSD

Gün içerisinde Amerikan Doları’nda gelen değer kayıplarının ardından, İngiltere kanadından gelen açıklamaların parite üzerinde yüksek volatiliteli hareketlenmelerin gelmesini sağladığı söylenebilir. Özellikle BOE başkanı Carney’in İngiliz Pound’u için pozitif açıklamalarda bulunması GBPUSD paritesindeki yukarı yönlü atakların desteklenmesini sağlayabilir.

Destek: 1,5740 – 1,5700 – 1,5650

Direnç: 1,5800 – 1,5840 – 1,5880 

GÜNDEM

Ø  ABD'de perakende satışlar artmadı

ABD'de perakende satışlar, Nisan'da yatay seyrederek beklentinin altında kaldı. Mart ayı verisi ise yüzde 1.1 artışa güncellendi.

Otomotiv dışı perakende satışlar ise beklentinin çok altında kaldı, yüzde 0.1 artış gösterdi. Halbuki yüzde 0.5 artması bekleniyordu.

Verinin açıklanmasının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2.2'den yüzde 2.1947'ye geriledi. Dolar/TL 2.65 seviyesinden 2.64'ün altına indi.

Ø  Euro Bölgesi'nde büyüme toparlanıyor

Euro Bölgesi'nde büyüme ilk çeyrekte toparlandı. Fransa ve İtalya'da büyümenin beklentileri aşması, Almanya'nın tahminlerin altında kalan büyümesini telafi etti.

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'daki istatistik ofisinin açıkladığı rakamlara göre, bölgedeki gayri safi yurtiçi hasıla ilk çeyrekte yüzde 0.4 oldu. Euro Bölgesi bir önceki çeyrekte yüzde 0.3 büyüme kaydetmişti. Yunanistan ise yeniden resesyona girdi.

Bölge ekonomisi düşük petrol fiyatlarından ve zayıflayan kurdan faydalanırken, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik hamlesi de etkili oldu.

Almanya ekonomisi, iç talebin ticaretin olumsuz etkisini gidermekte zorlanması sonrası, yılın başında tahmin edilenden az büyüdü. Fransa ise döngüsel toparlanmadan yararlandı.

Almanya Federal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı veriye göre, gayri safi yurtiçi hasıla ilk çeyrekte yüzde 0.3 büyüdü. Büyüme önceki çeyrekte yüzde 0.7 olmuştu. Fransa ekonomisi ise Ekim-Aralık dönemindeki durgunluğun ardından ilk çeyrekte yüzde 0.6 büyüdü.

Ø  Yunanistan resesyona geri döndü

Yunanistan ekonomisi, uluslararası kreditörlerin ülkenin Euro Bölgesi’ndeki yeri ile ilgili şüphelerini dile getirmeleri ile birlikte ilk çeyrekte resesyona geri döndü.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu’nun Çarşamba günü açıkladığı verilere göre gayrisafi yurtiçi hasıla Mart itibarıyla sona eren üç aylık dönemde yüzde 0.2 daraldı. Bir önceki çeyrek dönemde yüzde 0.4 gerileme görüşmüştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 0.5’lik bir gerileme öngörüyordu.

Yunanistan geçtiğimiz yıl II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü ekonomik gerilemeden toparlandı. Sıkıntılı dönem, ülkenin ekonomik hasılasının yaklaşık yüzde 25’ini götürdü, her dört kişiden biri işsiz kaldı. Bu durum, Başbakan Alexis Tsipras liderliğindeki hükümetin Ocak ayında seçimleri kazanmasına zemin sağladı. Tsipras hükümeti, Euro Bölgesi ortaklarından kurtarma paketi koşullarının hafifletilmesini talep ediyor.

Ekonomi 6 yıllık daralmanın ardından 2014 yılında yüzde 0.8 genişledi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geçtiğimiz hafta Yunanistan için 2015 yılı yurtiçi hasıla büyümesi tahminini yüzde 0.5’e indirdi. Önceki tahmini yüzde 2.5 seviyesindeydi.

Ø  Kreditörler Yunanistan’dan 3 milyar euro bekliyor

Müzakereler ile ilgili bilgi sahibi bir yetkilinin verdiği bilgilere göre Yunanistan’ın kemer sıkma önlemleri karşıtı hükümeti, kreditörlerin kabul edeceği minimum bütçe hedeflerine ulaşmak için yılsonuna kadar ek mali önlemler yoluyla en az 3 milyar euro (3.4 miltar dolar) elde etmek zorunda.

Kesintiler, 2015 yılında faiz dışı fazlayı gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 1’ininin üzerine getirebilir. Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis, bu hedefin kabul edilebilir olduğunu söyledi. Mali politikada bir dğeişiklik yapılmaması halinde Yunanistan 2015’i gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 0.5’i civarında bir bütçe açığıyla sonlandırabilir. Birincil bütçe dengesi faiz ödemelerini kapsamıyor.

Avrupa’nın en borçlu ülkesi olan Yunanistan, Euro Bölgesi hükümetleri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan müzakereler odaklanmış durumda. Ülke kreditörler ile 240 milyar euroluk kurtarma paketinin şartlarını görüşüyor. Yunanistan’ın finansal yardımı alması ile ilgili belirsizlik Avrupa Birliği Komisyonu’nu bütçe açığı ve borç tahminlerini revize etmeye teşvik etti.

AB Komisyonu gelecek yıl ülke borcunun gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 174’üne geleceğini öngördü. Komisyon’un Şubat ayı tahmini 15 yüzde puan düşük seviyede idi. Komisyon, bütçe fazlası verilmeyeceği tahmininde bulundu.

Ø  Çin’in sanayi üretimi ivmelendi

Çin’in sanayi üretimi Nisan ayında ivmelenirken, yatırımcılar yavaşladı. Bu durum parasal genişlemenin ekonomiyi desteklemede yavaş kaldığına işaret etti.

Sanayi üretimi Nisan ayında bir yıl önceye göre yüzde 5.9 yükseldi.

Ø  Türkiye’de ters getiri eğrisi sürüyor

Türkiye tahvil faizleri bu hafta gelişmekte olan piyasalar arasında en büyük düşüşü gösterdi. Ancak Türkiye yine de yatırımcıları borçlanma maliyetlerini artırmadan kaçınabileceğine ikna edemedi.

2 yıl vadeli Türkiye tahvil faizlerinde görülen 67 baz puanlık düşüşe rağmen, kısa vadeli tahvil faizi 10 yıl vadeli Türkiye tahvil faizlerinden 60 baz puan yukarıda seyrediyor. 14 haftadır süren bu anomali, ters getiri eğrisi olarak biliniyor. Tahvil faizleri, 2011 ve 2014 yıllarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) borçlanma maliyetlerini en az 350 baz puan artırdığı dönemde de iki aydan uzun bir süre benzer bir görüntü sergilemişti. 

ŞİRKET HABERLERİ

ALARK - Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., "Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy-Kabataş Kesimi ve Depo Sahasının İnşaat İşleri ile Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı ve Depo Sahasının İnce İşler ile Elektromekanik Sistemleri Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşi"ni 13.05.2015 tarihinde imzalanan sözleşme ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne karşı taahhüt etmiştir. Taahhüt edilen işe ilişkin sözleşme bedeli (KDV hariç) 369.000.000 Euro'dur.

ATSYH - Şirketimizin bağlı ortaklığı Or-Na Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Or-Na Tarım) ile Or-Na Tarım'ın bağlı ortaklığı  MRY Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.'nin (MRY Gıda), Türk Ticaret Kanunu'nun 136 ila 158'inci madde  ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 19 ve  20'nci maddeleri kapsamında, Türk Ticaret Kanunu'nun 155'inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca "Kolaylaştırılmış Usulde Birleşme" suretiyle birleşme işlemi tamamlanmış olup bugün Torbalı Ticaret Odası tarafından tescil olunmuştur.

AVOD - Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) verilen kayıtlı sermaye tavanı izninin geçerlilik süresinin 2015 yılı sonunda dolacak olması sebebiyle mevcut kayıtlı sermaye tavanı değiştirilmeden süresinin 5 yıl (2015-2019) daha uzatılması amacıyla Şirket esas sözleşmesinin "Sermaye" başlıklı 7. maddesinin tadil edilmesine gerekli izinlerin alınması için yapılan başvurumuz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştır.

BDOGA - Beykoz Doğa Öğretim Yatırım ve Ticaret A.Ş, teknoloji  alanında yatırım ve işbirliklerine kurduğu stratejik ortaklıklar ile devam etmektedir. Bu amaçla Doğa Bilgi Teknolojileri A.Ş. de Netdirekt Bilişim Danışmanlık İletişim Hizmetleri Sanayi ve ticaret  A.Ş. ile stratejik ortaklığa gidilmiştir.

Bulut Teknolojileri alanında hizmet verecek olan Doğa Bilgi Teknolojileri A.Ş. de Beykoz Doğa Öğretim Yatırım ve Ticaret A.Ş'nin payı %51; Netdirekt Bilişim Danışmanlık İletişim Hizmetleri Sanayi ve ticaret A.Ş'in payı %49 olacaktır."

DOHOL - Şirketimiz'in Doğan Platform Yatırımları A.Ş.'yi tüm aktif ve pasifi ile birlikte bir bütün halinde "devir alması" suretiyle Şirketimiz bünyesinde "kolaylaştırılmış usulde birleşme"si işlemi kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuru bugün (dün) yapılmıştır.

SAHOL&KORDS - 13.05.2015 tarihinde KORDSA A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,00 - 5,12 TL fiyat aralığından  9.726.453 nominal değerli payların satış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu satışla Şirketimizin, KORDSA A.Ş. sermayesinde sahip olduğu paylarından şirket sermayesinin %5 ' ine kadar olan kısmının (9.726.453,00 TL nominal değerli) satışı tamamlanmıştır. Bu işlemle birlikte KORDSA A.Ş. sermayesindeki payımız 13.05.2015 tarihi itibariyle % 81,11 olmuştur.

SASA - Şirketimizin kimya işkolunda faaliyet gösteren işyerleri ile ilgili olarak Petrol İş Sendikası arasında devam eden 19. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmış ve 24 ay süreli Toplu İş Sözleşmesi imzalanarak 01.01.2015 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir. Toplu İş Sözleşmesinin imzalanması ile işçi sendikasının aldığı Grev Kararı ve Şirketimizce alınan Lokavt Kararı yürürlükten kaldırılmıştır.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]               +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.