19 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

19 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

2015-01-19 07:02

lorem

BEKLENTİ

Bugün Merkez Bankaları Haftasının İlk Günü…

ABD’de Martin Luther King’i Anma Günü olması dolayısıyla NASDAQ ve New York Borsaları kapalı…

Bugünün bir diğer özelliği ise Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na Başkanlık edecek olması.

Bugünün ajandasında ise takibimizde Euro Bölgesi Cari İşlemler Dengesi var…

Yarın TCMB’nin PPK toplantısında faizlerle ilgili kararını açıklaması beklenecek. Merkez Bankası’nın indirim yapabileceği beklentisi bulunmakla birlikte olası bir indirimin seviyesini kestirmek oldukça güç… Yarınki MB toplantısında 25-50 baz puanlık bir indirim olasılığı beklentilerimiz dahilinde…

Geçtiğimiz hafta İsviçre Merkez Bankasının beklenmedik kur politikası ve faiz değişikliği kararları Perşembe günkü AMB toplantısı öncesinde Euro’nun başta Dolar olmak üzere diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep olmuştu. Euro Bölgesi için dikkatle izleyeceğimiz tahvil alım programının açıklanması ve detayları Perşembe günü belli olacak…

Dolar /Euro paritesinde 1,15 seviyelerindeyiz.1,06 seviyeler görülür mü? Olasılık dahilinde …!

Dolar/TL…Altın…S&P 500… Tüm Pariteler ve Petrol bu hafta MB karaları ile birlikte piyasaya yön veren önemli parametreler olacaktır…

AJANDA



PİYASA



TEKNİK VERİLER


EURUSD

ABD tarafında piyasaların kapalı olması haftaya sakin bir başlangıca neden olabilir. Bu hafta Cuma günü ECB tarafından gelecek olan  kararlar paritenin yönünü belirleyecektir.

Destek : 1,1555 – 1,1465 – 1,1370

Direnç : 1,1655 – 1,1745 – 1,1845

 

Altın

İsviçre merkez bankasının sürpriz kararı ile yükselişe geçen altında yukarı yönlü sert hareketler gelmeye devam etmekte.

Destek : 1272 – 1262 – 1255

Direnç : 1282 – 1289 – 1300

 

USDTRY

Dolardaki kazanımla birlikte yukarı yönlü ataklar gerçekleştiren paritede bu hafta gerçekleştirilecek PPK kararlarında faiz indirimi beklenmekte.

Destek : 2,3250 – 2,3080 – 2,3000

Direnç : 2,3430 – 2,3540 – 2,3660

 

Petrol

Satış baskısının devam ettiği petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketler devam etmekte. ABD tarafında piyasaların kapalı olması sakin seyre neden olmakta.

Destek : 49,00 – 48,10 – 47,20

Direnç : 50,00 – 51,20 – 52,50

 

GÜNDEM

Ø  ABD'de sanayi üretimi Aralık'ta geriledi

ABD'de fabrika üretimi, harcamaların ve taşıt montajlarının yavaşlaması ile Aralık'ta gerileyerek, imalatçıların küresel piyasalardaki durgunluğa uyum sağlama çabasında olduklarını gösterdi.

Sanayi üretimi Kasım'da 4,5 yılın en dik artışını kaydetmesinin ardından Aralık'ta yüzde 0.1 gerileyerek beklenti düzeyinde gerçekleşti.

Fabrika üretiminde ise Kasım'da yaşanan yüzde 1.3'lük artışın ardından Aralık ayında yüzde 0.3'lük yükseliş kaydedildi. Toplam sanayi üretiminde yüzde 0.1'lik düşüş görüldü.

 

Ø  ABD'de TÜFE'de 6 yılın en sert düşüşü

ABD'de tüketici fiyatları Aralık'ta 6 yılın en sert düşüşünü göstererek, enerji fiyatlarındaki düşüşün Merkez Bankası Fed'in hedefine yaklaşmasını güçleştirdiğini ortaya koydu.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım'daki yüzde 0.3'lük düşüşün ardından Aralık'ta yüzde 0.4'lük gerileme ile Aralık 2008 sonrasındaki en sert geri çekilmeyi gösterdi. Bloomberg anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.4'lük düşüş olmuştu. Volatil olan gıda ve akaryakıt fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek TÜFE ise yatay seyretti. Çekirdek TÜFE böylece 2010'dan bu yana yalnızca ikinci kez artış göstermemiş oldu.

 

Ø  TCMB anketi: Yıl sonu dolar/TL beklentisi 2.40

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak 2015 Beklenti Anketi'nde yıl sonu dolar/TL beklentisi 2.4039 olurken, büyüme yüzde 3,4 olarak tahmin edildi.

Ankette yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 6,8 olarak yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak 2015 Beklenti Anketi'nde, cari yıl sonu TÜFE beklentisi bu anket döneminde yüzde 6,82 oldu.

  

Ø  Moody's Rusya'nın notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, düşen petrol fiyatlarının ve 1998'den bu yana yaşanan en ciddi kur krizinin büyüme üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstererek, Rusya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin en alt düzeyine indirdi.

Moody's Rusya'nın kredi notunu Baa2'den, çöp seviyesinin bir üstü olan Baa3'e indirdi. Rusya'nın notu böylece Standard & Poor's ve Fitch ile aynı seviyeye gelmiş oldu. Moody's'den yapılan açıklamada, Türkiye ve Hindistan ile aynı seviyedeki notun, aşağı yönlü izlemeye alındığını ifade etti.

 

Ø  Draghi 550 milyar euroluk tahvil alımı açıklayabilir

AMB Başkanı Mario Draghi’nin bu hafta 550 milyar euroluk (365 milyar dolar) tahvil alım programı açıklaması bekleniyor. Ekonomistler Draghi’nin detay vermekten kaçınmayacağını belirtiyorlar.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanının Euro Bölgesi’ni deflasyondan uzaklaştırmak amacıyla 22 Ocak’ta parasal genişleme açıklayacağı tahmininde bulunuluyor. Paketin büyüklüğü ile ilgili beklentiler 500 milyar euroyu aşıyor.

Yönetim Kurulu toplantısının ardından Draghi’nin yapacağı basın toplantısındaki hedefi, yatırımcıları zayıf ekonomiyi canlandıracak kadar büyük ve cesur bir stratejisi olduğuna ikna etmek olacak. Draghi’nin planları ile ilgili spekülasyonlar, euronun 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açarken, fon akışları yüksek olasılıkla İsviçre Merkez Bankası’nın minimum kuru sonlandırma kararından etkileniyor.

 

Ø  Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları düştü

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Aralık ayında, önceki yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 0.2 düştü. Bu veri, Kasım ayında yüzde 0.3 artış göstermişti.

Enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek tüketici fiyatları endeksi yıllık yüzde 0.7 arttı. kasım ayında da artış yüzde 0.7 düzeyinde gerçekleşmişti. Aylık bazda ise TÜFE yüzde 0.1 geriledi.

Beklenti bu verinin yıllık bazda yüzde 0.2 ve aylık bazda yüzde 0.1 düşmesi yönündeydi.

 

Ø  İki Yunan bankası acil mali yardım istedi

İki Yunan bankası, ülke merkez bankasının acil durum hattından borçlanma yapma arayışı içine girdi. Bu durum mevduat çıkışları ile birlikte bankaların aktivitelerini fonlamada zorlandıklarına işaret etti.

Yunan hükümetinden konu ile ilgili bilgi sahibi kıdemli bir yetkilinin ifadesine göre Eurobank Ergasias SA ve Alpha Bank AE, Acil Durum Likidite Yardımı’na (ELA) faydalanma talebinde bulundu. İki banka yetkilisine göre talep Yunanistan Merkez Bankası’nın talimatlarını takiben sunuldu.

 

Ø  AMB/Coeure: Tahvil alımı büyük olmak zorunda

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Irısh Times’a verdiği röportajda, “Parasal genişleme (QE) ile ilgili henüz bir karar alınmadı ancak söyleyebileceğim tek şey etkili olabilmesi için büyük olmak zorunda olduğu” dedi.

Coeure, “Satın aldığımız varlık kütlesini kayda değer ölçüde genişletmek istiyorsak, temel opsiyon ülke tahvilleri satın alımıdır. Daha sonra her türden teknik sorularla karşılaşırsınız. Petrol fiyatındaki düşüş ile ilgili olarak AMB’nin olağan cevabı ‘geçici olup olmadığını görmek’ olur ancak bu 2009’daki değerlendirme, bu sefer farklı olabilir” dedi.

 

Ø  Kazakistan'da yeniden devalüasyon endişesi yaşanıyor

Kazakistan'da yatırımcıların yeni bir kur devalüasyonuna hazırlandıklarının en önemli göstergesi dolardan vazgeçmeyi reddetmeleri oldu.

İhracatçılar ve diğer dolar yatırımcıları, ihtiyaç duydukları para birimine doğrudan dolar satmadan sahip olmalarını sağlayan kontratlar için kur swap piyasasına yöneliyorlar. Kazakistan borsası verilerine göre, bu tip işlemlerin günlük hacim ortalaması bu ay 2 milyar dolara çıktı. Bu da geçen yılki ortalamanın 5 katı oldu.

 

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK – Nominal tutarı 500 milyon Dolar olan Eurobondun kupon oranı %4,00, faiz oranı ise %4,075 olarak belirlendi.

ANSGR – Ocak – Aralık 2014 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,3 artışla 3.004.830.066 TL olarak gerçekleşti.

ARENA – Ödeme aracılık hizmetleri alanında faaliyet gösterecek olan 2 milyon TL sermayeli PayNet Ödeme Hizmetleri'nin kuruluş işlemleri tamamlandı.

AVIVA – Ocak – Aralık 2014 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %29,7 azalışla 190.510.716 TL olarak gerçekleşti.

Aviva International’ın sahip olduğu payların, Kibele tarafından satın alınması sonucu ortaya çıkan satma hakkı fiyatı 4,74171 TL olarak açıklandı.

CEMAS – Birleşik Metal İş sendikası ile toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

EGSER – Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından; 2013 yılında meslek grubunda üretimde 1., Yatırımda 1.,  ihracatta 1. ve istihdamda 1. derecede başarı belgeleri ile ödüllendirildi.

EMKEL – %17,14 hissesine sahip olduğu Barış Elektrik'in elinde bulunan nominal değeri 4.165.304 TL tutarındaki hisselerini, Özar Elektrik'in Barmek Holding nezdindeki 6.345.000 TL tutarındaki hisseleri karşılığı 6.345.000 TL değer üzerinden devir edilmesi hususunda anlaşmaya varıldı.

GSRAY – Veysel Sarı’nın Kasımpaşa’ya transferi konusunda resmi görüşmelere başlandı.

HALKB – Sırbistan'da bankacılık faaliyetinde bulunan Cacanska Banka’nın satışa sunulan %76,76'lık hisselerinin satın alınması konusundaki ilginin devam ettirilmesine karar verildi.

Şirket sermayesinin 1,25 milyar TL’ten %80 oranında bedelli artılarak 2,25 milyar TL’ye çıkarılması işlemine SPK tarafından onay verildi.

KERVN – İstanbul Şişli’de bulunan gayrimenkulün 10 milyon Dolar bedelle SBK Holding’e satışı kapsamında SBK Holding tarafından bedelin ödenmemiş olması sebebiyle tapu devri gerçekleştirilmedi.

MEMSA – Bağcılar Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne olan 111.313 TL borcu, 36 ay içerisinde ödenmek üzere 152.375 TL olarak yeniden yapılandırıldı.

MENBA – Anadolu Girişim Holding’in Şirket tarafından devir alınması sureti ile birleşme işleminden Evren Karaca ve Reşat Korkmaz'ın Anadolu Girişim Holding'deki hisselerini satma kararı almalarından dolayı vazgeçildi.

MGROS – Maliye Bakanlığı tarafından, 2008 ve 2009 vergilendirme dönemlerine ilişkin fire kapsamında sayılmayan zayi ürünlere yönelik olarak 4.909.999 TL vergi aslı ve 10.904.485 TL

vergi ziyaı cezası olmak üzere toplam 15.814.485 TL vergi/ceza ihbarnamesi tebliğ edildi.

ORGE – İşverenler ile hali hazırda imzalanmış ve devam etmekte olan elektrik işleri alt yüklenici sözleşmeleri toplamı 81.507.588 TL + KDV olarak açıklandı.

OZKGY – %100 oranında iştiraki Aktay Turizm ile devralınması suretiyle birleşme işlemine ilişkin 30.09.2014 tarihli finansal tablolar üzerinden gerçekleştirilmesine karar verildi.

PRKAB – Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından 29.01.2015 tarihinde greve başlanacağı bildirildi.

RAYSG – Ocak – Aralık 2014 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,3 artışla 380.025.291 TL olarak gerçekleşti.

TCHOL – Tacirler Yatırım’ın sahibi olduğu Şirket paylarının Tekcevher Madencilik’e devri konusunda görüşmelere başlandı.

TUDDF – Hakim ortağı Vaillant’ın, Türk Demir Döküm Fabrikaları’nın diğer pay sahiplerini ortaklıktan çıkarma hakkı kullanımına ilişkin adil bedel olarak 8,9248 TL olarak belirlendi.

YKGYO – Vakıfbank aracılığıyla %10,90 faizli 3 milyon TL tutarında gecelik rotatif kredinin 31 Mart 2015 tarihine kadar kullanılmasına karar verildi.

 

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

GARAN – Şirket ortaklarından Süleyman Sözen, Tunç Sözen ve Mehmet Sencer Sözen, Şirket paylarında satış işlemi yapabileceklerini açıkladı.

HZNDR – Şirket ortaklarından Haznedar Yatırım, 4,32 TL fiyatla 4.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %3,32’ye ulaştı.

JANTS – Şirket genel müdürü Ercan Çerçioğlu, 31,5 TL fiyatla 2.319 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %2,44’e ulaştı.

KRATL – Şirket paylarının geri alımı kapsamında, 1,11 TL fiyatla 25.000 adet pay satın alırken, geri alınan pay oranı Şirket sermayesinin %3,81’ine yükseldi.

NTHOL – Şirket ortaklarından Besim Tibuk, 3,91 – 3,95 TL fiyat aralığından 250.028 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %7,09’a yükseldi.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]                  +90 (212) 371 18 39

 













Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.