2 Haziran Günlük Bülten

Draghi’nin Yarınki Konuşması Öncesi Dikkatler Euro Bölgesi TÜFE’de

2015-06-02 05:29

lorem

BEKLENTİ

Euro Bölgesinde ekonomik iyileşme günden güne gözle görünür hale gelmeye başlıyor. Dün Almanya TÜFE beklentiler dahilinde %0,7 artış ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti ve Euro Bölgesine ait İmalat sektörü PMI endekslerinde hafif bir artış da görüldü. Bugün gelecek olan data ile bu iyileşmenin bölge geneline yansıyıp yansımadığını göreceğiz. Yarın AMB faiz kararlarını takiben Başkan Draghi’nin konuşmasını takip edeceğimizi hatırlatalım.

Bugün ABD tarafında Nisan ayı fabrika siparişleri ve ISM New York öne çıkan veriler oluyor fakat yarın gelecek veriler ABD ekonomisi açısından daha fazla önem taşıyor zira ADP Özel sektör İstihdam Cuma günkü tarım dışı istihdam rakamlarına öncü gösterge olacak ve yine yarın akşam saatlerinde açıklanacak Bej Kitap 12 Fed Bölgesindeki ekonomik aktiviteye ışık tutacak.

Yurtiçinde bugün veri akışı bulunmazken yarın TÜFE ve ÜFE rakamlarının açıklanacağını hatırlatalım.

PİYASA

 

AJANDA

DÜNYA

12:00/Euro Bölgesi/ÜFE (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.2

12:00/Euro Bölgesi/ÜFE (yıllık)/Nisan/Beklenti: - % 2.0/Önceki: - % 2.3

12:00/Euro Bölgesi/TÜFE Tahmini (yıllık)/Mayıs/Beklenti: + % 0.2/Önceki: % 0.0

12:00/Euro Bölgesi/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Mayıs/Beklenti: + % 0.7/Önceki: + % 0.6

16:45/ABD/ISM New York/Mayıs/Önceki: 58.1

17:00/ABD/Fabrika Siparişleri/Nisan/Beklenti: - % 0.1/Önceki: + % 2.1

17:00/ABD/Fabrika Siparişleri-Ulaşım Hariç/Nisan/Önceki: % 0.0/Revize: - % 0.1

17:00/ABD/IBD-TIPP Ekonomik İyimserlik Endeksi/Haziran/Beklenti: 49.9/Önceki: 49.7

ABD/Toplam Araç Satışları/Mayıs/Beklenti: 17.10 milyon/Önceki: 16.46 milyon

ABD/İç Piyasa Araç Satışları/Mayıs/Beklenti: 13.20 milyon/Önceki: 12.88 milyon 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Avrupa tarafında Yunanistan belirsizliği gerginliğin artmasını sağlarken, gün içerisinde gelen Fed üyelerinin açıklamaları ise faiz artışı süresinde Amerikan Doları’nı olumsuz etkilediği söylenebilir.

Destek: 1,0910 – 1,0880 – 1,0820

Direnç: 1,0970 – 1,1000 – 1,1060

 

ALTIN

Gün içerisinde Amerikan Doları’nda gelen olumsuz faiz açıklamalarının altın için 1200 seviyelerine atakların gelmesini sağladığı söylenebilir. Fed üyelerinin faiz artışı için verilerin olumsuz ilerlediklerini vurgulamaları, önemli tarım dışı haftası içerisinde yatırımcılara negatif sinyaller vermektedir.

Destek: 1200 – 1190 – 1180

Direnç: 1205 – 1215 – 1230 

 

USDTRY

Seçim sürecindeki Türkiye ekonomisi için son haftaya girildi. Bir yandan Amerika ekonomisi için tarım dışı haftası olması, diğer taraftan Türkiye ekonomisi için seçim haftasının olması parite üzerindeki volatilitenin de sert olmasını sağlayabilir.

Destek: 2,6660 – 2,6480 – 2,6250

Direnç: 2,6790 – 2,6980 – 2,7160

 

GÜMÜŞ

Küresel piyasalarda yaşanılan Amerikan Doları baskısının emtia fiyatları üzerinde de fazlasıyla etkili olduğu görülmektedir. Gün içerisinde gelen ataklar ile birlikte psikolojik 17 seviyelerinin üzerine sarkan paritenin, altın korelasyonundan da etkileneceği unutulmamalıdır.

Destek: 17,00 – 16,92 – 16,85

Direnç: 17,10 – 17,18 – 17,30

 

GÜNDEM

Ø  ABD'de ISM imalat beklentiyi aştı

ABD'de imalat sektörü Mayıs'ta beklenenden fazla genişledi. Siparişlerin beş ayın en yüksek seviyesinde artış göstererek sektörün ilk çeyrekteki zayıflıktan kurtulduğuna işaret ettiğini göstermesinin bu durumda etkili olduğu belirtiliyor.

Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı veriye göre fabrika endeksi Nisan'daki 51,5'ten 52,8'e yükseldi.

Ø  ABD'de kişisel harcamalar değişmedi

ABD'de kişisel harcamalar Nisan ayında beklenmedik şekilde duraksadı. Bu duruma, Amerikalıların gelirlerini tasarruf için kullanmalarının neden olduğu belirtilirken, ekonominin en önemli kısmının yavaş başlangıcın ardından zaman alacağı endişeleri arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, harcamalar Mart'taki yüzde 0,5'lik artışın ardından değişiklik göstermedi.

Ø  Euro Bölgesi imalat PMI’ı ılımlı yükseliş gösterdi

Euro Bölgesi’nin imalat sanayi göstergesi, fabrikaların fiyatlardaki yükselişin etkisiyle artan maliyetlere yanıt vermede güçlük çekmeleri ile Mayıs ayında ılımlı bir yükseliş gösterdi.

Markit Economics’in açıkladığı verilere göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nin imalat sanayi göstergesi olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Nisan ayındaki 52 seviyesinden 52.2’ye yükseldi.

Ø  Almanya'da enflasyon mayısta arttı

Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında nisan ayına göre yüzde 0,1, geçen yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,7 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı öncü verilere göre, Almanya'da TÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,1 artış gösterirken, yıllık bazda ise yüzde 0,7 yükseldi.

Ø  Türkiye imalat PMI yılın en yüksek seviyesinde

HSBC Markit Türkiye imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs'ta 50,2 ile yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 48 olmuştu. 50'nin üstündeki veriler genişlemeye, altındakiler ise daralmaya işaret ediyor. Endeks Nisan ayında 48,5 olarak gerçekleşmişti.

Ø  İhracat Mayıs'ta yüzde 19 düştü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 gerileyerek 10 milyar 819 milyon 450 bin dolar olduğunu bildirdi.

TİM'in Mayıs ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamaya göre, yılın ilk 5 ayında toplam ihracat yüzde 8,3 gerilemeyle 61 milyar 296 milyon 205 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl ilk beş ayda 66 milyar 869 milyon 199 bin dolar düzeyindeydi.

Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalarak 151 milyar 725 milyon 75 bin dolar oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemlerinin üretim ve ihracatı olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Yaptığımız hesaplamalara göre yan sanayide 250, ana sanayide 300 milyon dolarlık ihracat ve üretim kaybı olduğunu görüyoruz. Yani kayıplar 500 milyon doları aştı, aylık ihracata 4 puan negatif etki oluştu" dedi.

Ø  Fed/Rosengren: Büyüme faiz artışı için çok yavaş

Boston Fed Başkanı Rosengren, ekonomik büyümenin faiz artırımı için çok yavaş olduğunu söyledi. Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunmayan Rosengren, ilk çeyrekte yaşanan zayıflığın geçici mi yoksa ekonomide daha kapsamlı değişikliklere mi işaret ettiğinin bilinmesi için erken olduğunu söyledi.

Hartford'da konuşan Boston Fed başkanı, ilk çeyrekte potansiyelin üstünde bir büyüme ihtimalinin fazla olmadığını belirtti. Kış aylarındaki kötü hava koşullarının verilere yansıdığını kaydeden Rosengren "Perakende satışlar Nisan'da zayıftı, ikinci çeyrek büyümesi de yüzde 2 civarında olabilir" diye konuştu.

Rosengren "Ne çekirdek ne de manşet enflasyonda yüzde 2'ye doğru yükseliş işareti gözükmüyor. Daha önceki sıkılaşma safhaları daha yüksek büyüme dönemlerinde gerçekleşti" dedi.

Rosengren, ilk çeyrekteki zayıflığın geçici olduğunun anlaşılması için daha fazla veri görmeleri gerektiğini belirtti.

Ø  Fed enflasyon hedefini 3 yıldır yakalayamadı

ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefini son kez tutturmasının üzerinden tam 36 ay geçti.

Jeffrey Sparshott, söz konusu verileri değerlendirmek üzere WSJ’da kaleme aldığı makalede, “Bu denli düşük enflasyon verilerinin ışığında Fed’in faizleri arttırma kararı vermesinde güçlük çektiğini” belirtti. Makalede “İşgücü piyasası istikrarlı görünmekle birlikte; düşük petrol fiyatları, güçlü dolar ve küresel talebin zayıflığı fiyatların düşük kalmasında rol oynuyor” ifadelerine de yer verildi.

Fed’in enflasyon hesaplamalarında dikkate aldığı “Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi” Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.1 yükselerek Ekim 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Ø  SPK Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın sermaye artırımı başvurusunu onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın 250 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

SPK haftalık bültenine göre, Finansbank, 5 milyar 362 milyon 200 bin lira tutarındaki, Palgaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ 60 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı, Trakya Cam Sanayii 166 milyon lira tutarındaki, Soda Sanayii 157 milyon lira tutarındaki, Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ 93 milyon lira tutarındaki, Akdeniz Güvenlik Hizmetleri AŞ 4 milyon 600 bin lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı için Kurul'a başvurdu.

Kurul, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın 250 milyon lira tutarındaki, İş Finansal Kiralama AŞ'nin 68 milyon 799 bin 645 lira tutarındaki, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin 45 milyon 100 bin lira tutarındaki, İş Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 23 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu, Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları AŞ'nin 17 milyon 700 bin lira tutarındaki, Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 1 milyon 800 bin lira tutarındaki bedelli sermaye artırımı başvurusunu, Deniz Faktoring AŞ'nin 700 milyon lira tutarındaki, Vakıf Faktoring AŞ'nin 250 milyon lira tutarındaki, Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 100 milyon lira tutarındaki, Saray Halı AŞ'nin 100 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

Ø  Petkim'de anlaşma sağlandı

Petrol İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay, şirket üst düzey yöneticileriyle yaptıkları görüşme sonucu Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşmaya vardıklarını, eyleme son verdiklerini belirtti. 

ŞİRKET HABERLERİ

DOHOL - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 21.04.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, Petrol Ofisi AŞ (yeni unvanı: OMV Petrol Ofisi A.Ş.) ve Petrol Ofisi A.Ş.'nin ortağı olduğu sekiz şirket ile o tarih itibariyle Petrol Ofisi AŞ'de ""müşterek yöneten"" sıfatıyla ortak olan Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ'nin bir yıl süre ile ""kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmasına"" dair Kararı'nın iptali istemiyle açtığımız davada, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin 11.11.2009 tarihli Kararı ile dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasını takiben, anılan Mahkeme 27.05.2010 tarihli Kararı ile dava konusu işlemi iptal etmiştir.

Davalı İdare'nin temyizi üzerine Danıştay 13. Dairesi 24.03.2014 tarihli Kararı ile Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin Kararı'nı bozmuştur. Bu Karar'ın düzeltilmesine ilişkin talebimiz Danıştay 13. Dairesi'nin 18.02.2015 tarihli Kararı ile reddedilmiştir.

Bunun üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi'nden ""iptal Kararı""nda direnmesi talep edilmiş olup, Mahkeme'nin Şirketimiz lehine, Şirketimizin kamu ihalelerinden yasaklanması kararının iptal edilmesi"" yönündeki Kararı'nda ""ısrar etme"" Kararı verdiği, bugün Şirketimize tebliğ edilmiştir.  "

GSDHO - Şirketimiz'in 20/05/2015 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında, Şirketimiz'ce denizcilik, enerji ve gayrimenkul sektörlerindeki muhtemel ortaklık, iştirak, yatırım ve işbirliği olanaklarının tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla, Şirketimiz Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sayın Akgün Türer'in görevlendirilmesine karar verilmişti.

Bu görevlendirme kapsamında, Şirketimiz Yönetim Kurulu, 1 Haziran 2015 tarihinde, Şirketimiz tarafından Park Holding A.Ş.'nin enerji sektöründe faaliyet gösteren Silopi Elektrik Üretim A.Ş.'nde sahip olduğu hisselerin bir kısmının satın alınması ile ilgili olarak Park Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmasını kararlaştırmıştır."

GYHOL - Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 01.06.2015 tarih ve 350 sayılı Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde;

Gedik Yatırım Holding A.Ş.'nin 30.000.000 (otuzmilyon) TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 10.000.000 (Onmilyon) TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakit karşılamak suretiyle ve hissedarların ortaklık payları nispetinde 20.000.000 (Yirmimilyon) TL (%200 oranında) nakit artırılarak 30.000.000 (Otuzmilyon) TL'sına çıkarılması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur."

HDFGS - 01.06.2015 tarih ve 12 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile; Şirketimizin tabi olduğu III-48.3 Nolu Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına ilişkin Esaslar Tebliği 21. Maddesi 3. Fıkrası (b) bendi kapsamında; Ereğli Tekstil Turizm San. Ve Tic. A.Ş. tarafından ihraç edilen 180 gün  vadeli Bonoya 10.000.000 TL tutarında girişim yatırımı yapılmasına, Sözkonusu girişim yatırıma ilişkin gerekli prosedürün yerine getirilmesi hususunda genel müdürlüğe yetki verilmesine, oy birliği ile karar verildi"

KARSN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu "200 adet CNG Yakıtlı Solo Otobüs" ihalesine yönelik olarak, Şirketimizin 7 Nisan 2015 tarihli "İhale Kazanılması" formatında yapmış olduğu KAP bildirimi ile duyurulduğu üzere 2015 Nisan ayında sözleşmesi imzalanan ihaleye ilişkin olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın bugün elimize ulaşan yazısında, 7 Nisan 2015 tarihli bildirimimizde bahsi geçen 24 aylık (20 Mart 2017) vergi, resim ve harç istisna belgesinin geçerlilik süresinin 4 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı öğrenilmiştir. Kamuoyu ve yatırımcıların bilgilerine sunulur.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                 +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.