20 Mayıs Günlük Bülten

Seçimlere sayılı günler kala TC Merkez Bankası’nı takip ediyoruz.

2015-05-20 05:56

lorem

BEKLENTİ

Bugün öğlen 14’de para politikası faiz oranları hakkında karar alacak olan TCMB PPK’nın kararlarını ve açıklamalarını takip ediyoruz. Beklentiler 7 Haziran seçimleri öncesinde faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. TCMB’nin açıklamalarında enflasyonun seyri hakkındaki görüşlerini önemsiyoruz. TCMB enflasyondaki yükselişi ağırlıklı olarak gıda fiyatlarının artışına bağlamıştı.

19 Mayıs günü Türkiye’de piyasalar kapalıyken AMB’den yaz aylarında tahvil alımlarının artırılabileceğine dair  gelen açıklama Euro’nun Dolar karşısında sert bir düşüş yaşamasına sebep oldu.

ABD’de tarafında ise Pazartesi günü Chicago Fed Başkanı Evans’ın faiz artırımını 2016’ya öteleme fikri gündemde yer bulmuştu. Dün açıklanan yeni konut başlangıçları Nisan ayında yıllık bazda yüzde 20.2 artış gösterdi. Bugün açıklanacak olan Mortgage başvuruları verisi dünkü Konut verilerini destkleyecek mi takip edeceğiz.

Akşam saatlerinde ise ABD’de 28 – 29 Nisan Fed FOMC toplantı tutanakları açıklanıyor. Takipteyiz… 

PİYASA

 

AJANDA

TÜRKİYE

14:00/Merkez Bankası Gösterge Repo Faizi/20 Mayıs/Beklenti: % 7.50/Önceki: % 7.50

14:00/Merkez Bankası Gecelik Borç Verme Faizi/20 Mayıs/Beklenti: % 10.75/Önceki: % 10.75

14:00/Merkez Bankası Gecelik Borçlanma Faizi/20 Mayıs/Beklenti: % 7.25/Önceki: % 7.25

DÜNYA

09:00/Almanya/ÜFE (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.1

09:00/Almanya/ÜFE (yıllık)/Nisan/Beklenti: - % 1.5/Önceki: - % 1.7

12:00/Euro Bölgesi/İnşaat Üretimi (aylık)/Mart/Önceki: - % 1.8

12:00/Euro Bölgesi/İnşaat Üretimi (yıllık)/Mart/Önceki: - % 3.7

14:00/ABD/MBA Mortgage Başvuruları/15 Mayıs/Önceki: - % 3.5

21:00/ABD/Fed 28-29 Nisan Toplantı Tutanakları 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Değer kayıplarına devam eden Amerikan Doları’nın, EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri devam ettirdiğini sabah saatlerinde gözlemledik. ECB’den gelen varlık alımlarını 122,4 milyar euroya çıkarma kararının etkili olduğu düşünülebilir. Teknik olarak incelediğimizde fibonacci geri çekilme seviyelerinin parite üzerinde etkin olduğu unutulmamalıdır.

Destek: 1,1120 – 1,1070 – 10,0990

Direnç: 1,1150 – 1,1200 – 1,1275

ALTIN

Sabah saatlerinde gelen Amerikan Doları’ndaki değer kayıplarının yatırımcıları, diğer güvenli limanlara sevk ettiği söylenebilir. ABD tarafından gelecek olan ekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasının da 1230 seviyesine doğru olan hareketlenmede pay sahibi olduğu unutulmamalıdır. Destek: 1205 – 1180 – 1170

Direnç: 1215 – 1230 – 1250

USDTRY

İçinde bulunduğu düşüş trendinin ara direnç seviyesini yukarı yönlü kıran USDTRY paritesinin, trend direncine doğru hareketlenmesi beklenebilir. Hafta başlangıcında Amerikan Doları’ndaki değer kayıpları ile birlikte yaşanılan aşağı yönlü baskılanma, yurt içi ekonomiden gelen siyasi endişe sinyallerinin de Türk Lirası’na destek vermediği söylenebilir.

Destek: 2,5820 – 2,5750 – 2,5680

Direnç: 2,5990 – 2,6070 – 2,6190

PETROL

Son gelen Amerika açıklamaları ile birlikte yatay bir hareketlenmeye giren petrol fiyatlarında, bu hafta gelen zayıf dolar baskısının hissedildiği söylenebilir. İçinde bulunduğu yatay hareketlenmede yukarı yönlü baskılanan paritenin, daha önceki analizlerimizde de belirttiğimiz gibi hareket ivmesini de arttırması beklenebilir.

Destek: 58,45 – 57,35 – 56,50

Direnç: 59,85 – 61,00 – 61,65 

GÜNDEM

Ø  Merkel'den Yunanistan'a anlaşma için 12 gün süre

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'a anlaşma sağlaması için 12 gün süre verdi.

Salı günü Berlin'de bir araya gelen Merkel ve Hollande, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'a mesajı bu hafta Letonya'daki Avrupa Birliği zirvesinde ileteceklerini ifade ettiler.

Merkel ortak basın toplantısında ''Brüksel Grubu'nda gerekli alanlarda ciddi ilerleme sağlanmasını bekliyoruz'' diye konuştu. Hollande ise Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasının herkesin çıkarına olacağını belirtti.

Ø  Euro 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti

Euro, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) üst düzey bir yetkilinin Mayıs ve Haziran'da tahvil alımlarını artırmak istediklerini açıklaması sonrası, dolar karşısında iki haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Euro, AMB İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure, yazın yaşanması beklenen düşük likidite dönemi öncesi Mayıs ve Haziran'da Euro Bölgesi varlıklarının alımlarını artırmak istediklerini söylemesinin ardından, dünkü kayıplarını artırdı. Bu açıklama, Yunanistan konusundaki açmaz ile birlikte eurodaki düşüşü genişletti.

Ø  ABD'de konut başlangıçları 7 yılın zirvesine çıktı

ABD'de yeni konut inşaatları Nisan ayında 7 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum sektörün ilk çeyrekte hava koşulları nedeniyle yaşanan zayıflığın ardından toparlanma eğiliminde olduğunu gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, konut başlangıçları Nisan'da yıllık bazda yüzde 20.2 artarak 1.14 milyon oldu. Bu rakam Kasım 2007'den bu yana en yüksek olurken, Mart'ta 944 bin olmuştu.

Ø  Japonya’da büyüme tahminleri aştı

Japonya ekonomisi üst üste ikinci çeyrek dönemde de genişleme gösterdi. Ülke ekonomisi, geçtiğimiz yılki resesyonun ardından işletmelerin harcamaları artırması ve stok inşa etmesi ile beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi.

Gayrisafi yurtiçi hasıla, Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre yıllık bazda yüzde 2.4’lük bir artış gösterdi. Söz konusu büyüme seviyesinin sürdürülebilmesi, tüketicilerin depolarda stoklanan ürünleri satın alıp almamasına bağlı olacak.

Ø  BM küresel büyüme tahminini düşürdü

BM Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri 2015 Yarıyıl Raporu'nda, bu yıl için küresel ekonomik büyüme beklentisi yüzde 3,1'den 2,8'e revize edilirken, 2016 büyüme beklentisinin 3,1 olduğu kaydedildi.

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı'nın hazırladığı raporun ocak basımında bu yıl için küresel büyüme beklentisi 3,1 olarak açıklanmıştı.

Raporda aşağı yönlü revizyonun nedeni olarak, dönüşüm içindeki ekonomilerle gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki bozulma gösterilerek Güney Amerika ülkelerindeki sorunlar vurgulandı.

BM raporunda ABD Merkez Bankası'ndan faiz artırımı beklentisi, Yemen, Ukrayna ve Suriye'deki çatışmalar ile Yunanistan'ın borçları konusundaki belirsizliğin endişe kaynağı olabileceği belirtildi.

Raporda Türkiye için hem olumlu hem de olumsuz ihtimaller yer alıyor. Buna göre, Türkiye'nin düşük petrol fiyatları, rekabetçi döviz kuru ve para politikaları için daha fazla esnekliği olumlu yönde kullanarak bu yıl daha fazla büyüme sağlayıp dış ticaret açığını azaltılacağı öngörülüyor.

Öte yandan raporda yükselmekte olan ekonomilerle ilgili endişeler arasında ise "özellikle Türkiye ve Brezilya'da zayıf makro ekonomik temeller, finansal kırılganlık ve ülkeden para çıkışının" kur üzerinde aşağı yönlü güçlü baskı oluşturmaya devam etmesi gösterildi.

Ø  Fitch: Türk bankaları ılımlı kredi büyümesinden olumlu etkilendi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının yılın ilk çeyreğinde devam eden ılımlı kredi büyümesinden olumlu etkilendiğini belirtti.

Fitch Ratings, resmi sitesinden yaptığı açıklamada, 2015'in ilk çeyreğindeki ılımlı kredi büyümesinin bankaların bilançolarını zorlamasını önlediği, varlık kalitesini iyileştirdiği ve makroekonomik dengesizliklerinden kaynaklanan riskleri azalttığı ifade edildi.

Bu gelişmeleri, "2015'in ilk çeyreğinde devam eden ılımlı kredi büyümesi, Türk bankacılık sektörünü olumlu etkiledi" şeklinde değerlendirdi.

Ø  Fed/Evans: Faizler 2016’ya kadar artırılmamalı

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, faiz oranlarının 2016 yılı başına kadar sıfıra yakın tutulması yönündeki çağrısını yineledi. Evans, enflasyonun Fed hedefinden hala uzak seyretmesi dolayısıyla ilk faiz artırımının ardından kademeli bir yükseliş yapılması gerektiğini vurguladı.

Evans, “Tahminime göre enflasyon 2018’e kadar yüzde 2’lik hedefimize yükselmeyecek. Simetrik hedefimizle ilgili kredibilite kaybından kaçınmanın yolu, yüzde 2’lik hedefe ulaşmada yeterli genişlemeci tutumu korunmadan geçer” dedi. Evans’ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkı bulunuyor.

Ø  Yellen: Regülatörler harekete geçmeye hazır

Fed Başkanı Janet Yellen, regülatörlerin finansal istikrara yönelik risklerin üzerine gitmek için adım atacaklarını belirtti. Yetkililer, yüksek hızdaki işlemler ve takas odalarını potansiyel tehditler olarak görüyor.

Finansal İstikrar Denetim Konseyi’nin takas odaları ve swap işlemlerinin yapıldığı platformlara odaklanan Salı günkü toplantısında konuşan Yellen, Fed’in kurallar ve risk yönetimi uygulamalarının yeterince güçlü olup olmadığını değerlendirmek için diğer regülatörlerle birlikte çalışacağını ifade etti.

Yellen, “Bankaların merkezi takas ortaklarından kaynaklı riskleri nasıl yönettiğini değerlendiriyoruz. Finansal istikrarı teşvik etmek için gerektiğinde standartları güçlendirmeye yönelik adımlar atmaya hazırız” diye konuştu.

Yellen, “Güçlenen finansal sektör kredileri, hane halklarını ve işletmeleri destekleyerek, risklerin onlara en çok dayanabileceklere transfer edilmesini kolaylaştırıyor, böylece ekonomik büyüme ve finansal istikrarı destekliyor” şeklinde konuştu.

Finansal istikrara yönelik potansiyel tehditleri izleyen FSOC, yıllık raporunda, regülatörlerin siber güvenlik ve aşırı risk alımı konusunda endişeli olduklarını belirtmişti. Regülatörler, şirketlerin sıfıra yakın seviyede bulunan faiz oranlarını telafi etmek için aşırı risk aldıklarını belirtiyorlar.

Ø  7 bin işçi sendikayı bıraktı

Dünyanın en önemli otomotiv üretim merkezlerinden Türkiye’de, sektör, 1 milyon adede yükseltilen pazar hedefi ve ihracatla yıldızlaşırken, işçilerin sendikaya aldığı tavrın üretime yansımasının boyutları büyüyor.

22 Mayıs’ta başlayacak Autoshow’a hazırlanan sektörün morali üretim, ihracat, ciro verilerinde üst seviyedeyken bundan yeterli pay alamadığı gerekçesiyle Türk Metal İş’e tavır alarak üyelikten ayrılan işçilerin sayısı dün 7 bine ulaştı.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre sendikadan hızlı kopuşun 4 bin 800’ü Renault ve Tofaş’ta yaşandı. Son iki günde büyük oto yan sanayi şirketleri Coşkunöz, Mako ve Delphi’den de destek amaçlı ayrılanlarla birlikte kopuşlar 7 bini buldu. 

ŞİRKET HABERLERİ

DMSAS - Şirketimizin de içinde bulunduğu 2014-2017 dönemini kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi, Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılmış ve yürürlüğe konulmuştur. Aynı dönemde ki Türk Metal ve Çelik-İş Sendikaları ile MESS arasında imzalanan Grup TİS'nin aynısı uygulanacaktır.

FINBN - İlgi: 19.09.2014 - 22.10.2014 - 23.10.2014 - 12.11.2014 - 25.11.2014 - 16.01.2015 - 11.02.2015 - 11.03.2015 - 13.03.2015- 20.03.2015 tarihli açıklamalarımız. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 15. maddesi ile II- 15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 27. maddesine dayanılarak hazırlanan Özel Durumlar Rehberi'in 7.3. maddesi uyarınca yapılan açıklamadır.İlgide belirtilen açıklamalarımız kapsamında, Bankamız hisselerinin bir kısmının halka arzı konusundaki işlemler ilgili resmi kurumlar nezdinde devam etmektedir.

GOLTS - Şirketimiz Yönetim Kurulu' nun 18.05.2015 Tarih 22 Nolu Toplantısında ; Devam etmekte olan 5.Çimento değirmeni , Atık Isıdan elektrik enerjisi üretimi ve Elektro Filtre  montaj ve yatırımları kapsamında ,yapılacak montaj ve bağlantı işlerinin tamamlanması ve aynı sürede planlı revizyonun gerçekleştirilmesi için,  Şirketimiz klinker üretiminin gerçekleştirildiği toplam 2 fırından, toplam klinker üretim kapasitemizin %35 'ini temsil etmekte olan 1.fırının yaklaşık 2,5 aylık bir süre için duruşa geçirilmesine karar verilmiştir. Planlı klinker stokumuz 2,5 aylık duruş süresince tam kapasite çimento üretmeye yetecek seviyededir. Dolayısıyla bu duruştan çimento üretim ve satışlarımız etkilenmeyecektir.

ISGYO - Şirketimizin bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde, ortaklarımıza verilecek bedelsiz payların dağıtımına 20.05.2015 tarihinde başlanacaktır."

TOASO - "Bursa İlinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemleri, fabrikamızda çalışan bazı işçiler ve rutin mesaileri üzerinde de etkili olmuştur. Bu sebeple, Kurumumuzun risk yönetimi politikaları doğrultusunda, fabrikamızdaki üretim faaliyetlerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak için sözkonusu sorunlar çözümleninceye kadar tedbir amaçlı olarak üretime ara verilmesi kararı alınmıştır."

VKGYO - Şirketimiz sermayesinin, 203.319.794,-TL'den 205.400.000,-TL'ye artırılması nedeniyle 2014 yılı dönem karından karşılanmak suretiyle, ihraç edilen 2.080.206,-TL tutarındaki A ve B grubu paylara ilişkin "Borsa İhraç Belgesi" Sermaye Piyasası Kurulunca onaylanmıştır.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]                                            +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.