20 Temmuz Günlük Bülten

Yunanistan’a “Köprü” Finansman Onaylandı

2015-07-20 05:32

lorem

BEKLENTİ

Geçtiğimiz haftasonu yurtiçinde bayram sevinci ve telaşı yaşanırken Avrupa’da ise Yunanistan’ı kurtarma telaşı vardı. Avrupa Konseyi’nden Yunanistan’a acil (yani bugün) ödemeleri için 7,16 milyar Euro’luk köprü finansman sağlanmasına karar verildi ve Yunanistan ile Birlik arasına tabiri caiz ise gerçekten bir köprü oluşturuldu.

Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Yellen Senato sunumunu yaparken Türkiye’de piyasalar kapalıydı. Yellen, Fed’in yılsonuna doğru faiz artırımının başlayabileceği beklentisini burada da tekrarladı ve ABD TÜFE rakamları Yellen’ı destekler nitelikteydi.

Bugün yurtiçinde veri akışı zayıf ancak Perşembe günü TCMB PPK toplantısında faiz kararlarının açıklanacağını hatırlatalım.

Yurtdışında ise Almanya ÜFE ve Euro Bölgesi Cari İşlemler Dengesi verilerini takip edeceğiz.

Not: Japonya Piyasaları Bugün Kapalı

PİYASA

AJANDA

DÜNYA

09:00 - Almanya - ÜFE (aylık) - Haziran - Beklenti: - % 0.1 - Önceki: % 0.0

09:00 - Almanya - ÜFE (yıllık) - Haziran - Beklenti: - % 1.4 - Önceki: - % 1.3

11:00 - Euro Bölgesi - Cari İşlemler Dengesi - Mayıs - Önceki: + 22.3 milyar Euro

11:00 - Euro Bölgesi - Cari İşlemler Dengesi-Düzeltilmemiş - Mayıs - Önceki: + 20.4 milyar Euro

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Destek: 1.0820  - 1.0800 - 1.0760

Direnç : 1.0900 - 1.0920 - 1.0960

ALTIN

Destek : 1100 - 1090 - 1070

Direnç : 1120 - 1135 - 1145

USDTRY

Destek : 2.6510 - 2.6430 - 2.6320

Direnç :  2.6600 - 2.6640 - 2.6740 

USDJPY

Destek :124.10 - 123.80 - 123.50

Direnç : 124.50 - 125.20 - 126.00 

GÜNDEM

Ø  Yunanistan bugün AMB'ye 4.2 milyar € ödemek zorunda

Yunanistan, Yunanistan, Pazartesi günü kaçırmayı riske edemeyeceği bir ödeme yapmak zorunda. Yunanistan’ın son krizinde satın alınan tahvillerin vadesinin gelmesi ile birlikte ülke, Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) faiz dahil olmak üzere 4.2 milyar euro (4.5 milyar dolar) ödeme yapacak.

Yunanistan’ın geçtiğimiz 5 ay içerisinde birden çok politik ve finansal tarihleri kaçırması ile birlikte 20 Temmuz’da AMB’ye yapılacak ödeme her zaman kritik bir öneme sahip oldu. Avrupa Birliği kanunu, AMB’nin hükümetleri finanse etmesini yasaklıyor. Bu da temerrüde düşülmesi halinde AMB’nin Yunan bankalarından desteği geri çekeceği ve ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkışının garantileneceği anlamına geliyor.

Ø  Avrupa Konseyi Yunanistan'a köprü finansmanı onayladı

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'a acil ödemelerin finansmanı için 7,16 milyar euro (7.8 milyar dolar) köprü finansman sağlanmasına karar verdi.

Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'a Pazartesi günü 7,16 milyar euro kısa dönem finansmanın, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSM) aracılığıyla sağlanacağı kaydedildi.

Ø  ABD'de enflasyon Haziran ayında yükseldi

ABD'de enflasyon verisi Haziran'da kira fiyatlarındaki artış doğrultusunda yükselirken beklentileri de karşıladı. Haziran verisinin üçte iki oranında kira rakamlarına dayalı olarak artması ile enflasyon oranı Haziran ayında üst üste beşinci kez artış kaydetti.

Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü Washington'da açıklanan verilere göre, enflasyon oranı yüzde 0.3 artış sağladı. Söz konusu veri Mayıs ayında yüzde 0.4 yükseliş kaydetmişti.

Ø  Yellen: Uluslararası gelişmeler ekonomik büyümeyi tehdit ediyor

Yellen, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde yaptığı yarı yıl sunumunda, ekonominin genel durumu ve uygulanan para politikası hakkında bilgiler verdi ve senatörlerin sorularını yanıtladı.

Yunanistan ve Çin'deki gelişmelerin ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu vurgulayan Yellen, "Uluslararası gelişmeler, ABD'nin büyümesini özellikle tehdit ediyor. Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın güçlenmekte olduğu görünse de en başta Yunanistan'ın durumu ciddiyetini koruyor. Çin ise yüksek borçlanma, zayıf gayrimenkul piyasası ve dalgalı finansal şartların neden olduğu sorunlarla mücadele etmeye devam ediyor" değerledirmesinde bulundu.

Janet Yellen, ayrıca Fed'in faiz artış zamanlamasının tamamen gelecek verilere dayanacağını ve toplantı bazında ele alınmaya devam edeceğini belirtirken, "Eğer ekonomi beklediğimiz gelişmeyi gösterirse, şartlar muhtemelen faizlerin bu yıl artırılmasını ve para politikasını normalleştirmeye başlanmasını uygun kılacak. Aslında, birçok FOMC üyesi haziran toplantımızda, faiz artışına yıl sonundan önce gidilmesinin uygun olacağı tahmininde bulundu" ifadelerini kullandı.

Ø  ABD yönetimi nükleer anlaşmayı Kongre'ye sundu

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile sağlanan nükleer anlaşmayı ABD Kongresi'ne sundu. Kongre'nin Pazartesi gününden itibaren anlaşmayı gözden geçirip oylaması için 60 günü bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan nihai nükleer anlaşmanın Pazar günü ABD Kongresi'ne sunulduğunu bildirdi.

ABD Kongresi'nde nükleer anlaşmanın eylül başlarında oylanması bekleniyor.

Ø  Çin hisseleri dalgalı bir seyir izliyor.

Şanghay Bileşik Endeksi kısa bir süre için 4,000 puanın üzerini gördü. Emlak şirketleri düşüşlere öncülük ederken, teknoloji hisseleri yükseliyor.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.6 kadar yükselip yüzde 0.8 gerilemesinin ardından yerel saat ile 11.10’da 3,958.44 puanda yatay bir seyir izledi. Çin borsalarında işlemlerin Pazartesi günü açılmasının ardından toplam 633 şirketin işlemleri askıya alındı, bir diğer deyişle piyasanın yüzde 22’sinde işlem yapılmıyor. Cuma günü kapanıştı 635 şirket işlem görmüyordu. 

Ø  Çin altın stokluyor

Çin altın stokluyor ve durmaya niyeti yok gibi görünüyor. Çin nihayet geçtiğimiz 6 yılda en büyük ikinci altın alıcı olduğu konusuna netlik getiriyor. Çin Merkez Bankası (PBOC), Cuma günü konu ile ilgili 2009’dan bu yana ilk kez güncelleme yaptı. Buna göre PBOC, 1,658 ton altın rezervine sahip ve bu da yıllık 100 ton altın alımı yapıldığına işaret ediyor.

Ø  JPMorgan: Gelişen piyasalarda 2009’dan bu yana en büyük çıkış

JPMorgan Chase & Co., küresel gelişmelere dayalı olarak gelişen piyasalarda son çeyrekte 120 milyar dolara ulaşan sermaye çıkışlarının 2009’dan bu yana en yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou tarafından iletilen notta, ilk çeyrekte gerçekleşen 80 milyar dolarlık girişe karşılık, Nisan – Haziran döneminde yatırımcıların sadece Çin ekonomisinden 142 milyar dolar tasarrufu geri çektiği ifade ediliyor.

Bu verilerle birlikte, “Çin’de son beş çeyrekte 520 milyar doları aşan kayıplarla, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşlamaya başladığı 2011’den bu yana sağlanan tüm dış finansmanın buharlaştığı” belirtiliyor.

Ø  S. Arabistan petrol ihracatı 5 ayın en düşüğünde

Suudi Arabistan’ın varil petrol ihracatı, Çin’deki rafinerilerin sezonluk bakım nedeniyle kapanmasının ardından 5 ayın en düşük seviyesine geriledi

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Suudi Arabistan, Mayıs ayında günlük 6.94 milyon varil petrol ihraç etti. Pazar günü açıklanan söz konusu verilere göre, ülkenin petrol ihracatı Nisan ayı ortalamasına göre yaklaşık 1 milyon varil geriledi ve Aralık 2014’ten bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Öte yandan, dünyanın en büyük enerji tüketicisi konumundaki ülke olan Çin’in varil petrol ithalatı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 geriledi. Suudi Arabistan’dan yapılan ihracat rakamı, Ağustos 2012’den bu yana en düşük düzeye indi.

Ø  Şimşek: Yeni "Vergi Usul Kanunu" hazır

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1961 yılından bu yana uygulamada olan Vergi Usul Kanunu'nu, günümüz koşullarına uyacak şekilde yenilediklerini bildirdi. Şimşek, "Yaklaşık 2 yıldır süren çalışma tamamlandı. Çeşitli kanunlarla birlikte toplam 521 madde, 321'e indirildi" dedi.

Ø  Moody's'ten Vakıfbank'a uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s'ten yapılan yazılı açıklamada, makro ekonomik zorlukların da Türkiye’deki bankacılık sektörünün kar marjlarını daralttığı ve varlık kaliteleri üzerinde baskı oluşturduğu kaydedildi. Moody’s açıklamasında, "Piyasadaki iyi pazar payını koruyabilmek için, Vakıfbank sermayesini tüketerek kredilerini artırıyor.

Fakat banka sermayelendirmenin iyi derecede yapılabilmesi için yeteri karlılık yaratamıyor" ifadesine yer verildi. Ayrıca Moody’s’in Türkiye’deki yatırım ve ekonomik iklim ortamının gelecek 12-18 aylık dönemde zorlu geçeceği öngörüsüne vurgu yapıldı.

Ø  Yastık altından 1 milyar 670 milyon dolarlık altın çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Alternatif Satış Kanalları Altın Bankacılığı Müdürü Enver Yaşar, altın toplama projesi kapsamında, 1 milyar 670 milyon dolar değerinde toplam 45 ton altının, yastık altından ekonomiye kazandırıldığını bildirdi. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKFGY - Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Hotel Development Investment BV tarafından Rusya'nın başkenti Moskova'da yatırımı yapılan İbis Otel Moskova, misafirlerini ağırlamaya başladı. 16 Temmuz 2015 tarihi itibariyle konuklarına hizmet vermeye başlayan 317 odalı İbis Otel Moskova'nın işletmesi Akfen GYO'nun stratejik ortağı ve Avrupa'nın lider otel işletmecisi Accor tarafından yapılacaktır. İbis Otel Moskova'nın hizmete girmesi ile birlikte Şirketimizin Rusya'daki faal otellerinin sayısı 4'e yükselmiş olup, "Türkiye, Rusya ve KKTC'de faal otellerimizin sayısı toplam 18 olmuştur.

AKSEN - Bolu Göynük Termik Santrali'nin yapımı tamamlanmış bulunan 135 MW kurulu güçteki ilk fazının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabulü 15 Temmuz 2015'te yapılmış olup, ticari faaliyete geçmiştir. Böylece Aksa  Enerji Üretim A.Ş.'nin kurulu gücü 2.295 MW'a ulaşmış bulunmaktadır. Yerli kaynağımız olan Linyitten enerji üretecek olan santralimiz, portföyümüze düşük maliyetli yakıt çeşitliliği sağlayacağı için karlılık artışı bakımından son derece büyük önem taşımaktadır. 135 MW kurulu güce sahip olacak ikinci fazın Ekim ayı içerisinde faaliyete girmesi planlanmaktadır."

KRSAN&ALYAG - Şirketimizin eski Genel Müdürü Sayın Necdet Bekar'ın şirketimize göndermiş olduğu ihtarnameleri 07.07.2015 16:39:56 tarihinde kamuoyuna duyurmuştuk. Sayın Necdet Bekar'ın bugün itibariyle şirketimizden cari alacağı kalmamıştır.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]             +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.