21 Temmuz Günlük Bülten

Koalisyon Trafiği Bugün Başlıyor

2015-07-21 05:40

lorem

BEKLENTİ

Dün Şanlıurfa’da yaşanan terör saldırısı tüm yurdumuzu yasa boğdu. Bugün de konuyla alakalı gelişmeleri yakından takip edeceğimizi belirtelim.

Bugün yurtiçinde seçimlerin ardından koalisyon görüşmeleri temsilciler seviyesinde başlıyor. AKP’den Ömer Çelik ve CHP’den Haluk Koç bugün saat 11’de buluşuyor.

Euro Bölgesi’nde dün Yunanistan’a sağlanan köprü finansman sayesinde Yunanistan IMF’e ve AMB’ye olan gecikmiş borçlarının ödemesini gerçekleştirdi ve öbür taraftan da KDV oranlarında artışa gitti. Böylece taraflar arasındaki güvenin zedelenmemesi için azami gayretin gösterildiği algısı oluşturuldu.

Yurtdışı ve yurtiçinde veri trafiği zayıf. ABD’de bilanço dönemi dolayısıyla açıklanan karlar dikkat çekici şekilde başarılı. Bugün ayrıca ABD’de açıklanacak Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanımı revizyonlarını takip edeceğiz.

PİYASA

  

AJANDA

DÜNYA

ABD - Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı Revizyonları

SİYASET GÜNDEMİ

TÜRKİYE - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısına ilişkin gelişmeler izleniyor.

TÜRKİYE – AKP’den Ömer Çelik CHP’den Haluk Koç bugün saat 11:00’de görüşecekler.

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Destek: 1.0810  - 1.0800 - 1.0760

Direnç : 1.0900 - 1.0920 - 1.0960 

ALTIN

Destek : 1100 - 1090 - 1070

Direnç : 1120 - 1135 - 1145 

USDTRY

Destek : 2.6925 - 2.6810 - 2.6620

Direnç :  2.7000 - 2.7120 - 2.7300 

USDJPY

Destek :124.10 - 123.80 - 123.50 

Direnç : 124.50 - 125.20 - 126.00 

GÜNDEM

Ø  AMB Yunanistan'ın ödeme yaptığını onayladı

AMB, Yunanistan'ın bankaya olan borcunu geri ödemesiyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "AMB, geri ödeme yapıldığını onaylıyor" ifadesi kullanıldı.

Ödemenin miktarına ilişkin bilgi verilemezken, ülkenin AMB'ye yaklaşık 4,2 milyar euro ödediği tahmin ediliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Basın Sözcüsü Gerry Rice de dün yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın vadesi 30 Haziran ve 13 Temmuz'da dolan 2 milyar euro civarındaki borçlarını ödediğini açıklamıştı.

Ø  Yunanistan’da KDV oranları artırıldı

Yunanistan'da, kreditörlerle varılan anlaşma uyarınca hayata geçirilen reformlar çerçevesinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının yükseltilmesi ürün ve hizmetlerin fiyatlarının artmasına yol açarken uygulamanın ilk gününde çarşı ve pazarlarda karışıklık yaşandı.

Hükümetin, 2018'e kadar 5 milyar euro tasarruf etmeyi hedeflediği uygulama ile vatandaşlar, dünden itibaren uçak, gemi, otobüs ve taksi hizmeti ile restoran, bar ve kantinlerde satılan ürünlere en az yüzde 9 daha fazla ödemek zorunda kaldı.

Ø  Piyasalarda gözler "emtia"daki sert düşüşte

ABD petrolü, emtia grubunu 13 yılın en düşük seviyesine indiren satış dalgasının ardından varil başına 50 doların altına inerken, altın beş yılın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü. Dolar kazançlarını korurken, Japon hisse senetleri zayıf yenle birlikte değer kazandı.

Dolar euro karşısında üç ayın en yüksek seviyesinde tutunurken, yen son bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Değerli metaller ve petrolün görünümü, güçlenen ABD ekonomisinin Fed'in 2006 yılından bu yana ilk faiz indirimine doğru itmesi ile birlikte kötüleşiyor. Altın Pazartesi günü Asya seansında 15 dakikalık bir sürede, doların son kazançlarını koruması ile birlikte iki yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Ø  Bullard: Eylül'de faiz artışı ihtimali %50'den fazla

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Eylül'de faiz artışı ihtimalinin yüzde 50'den fazla olduğunu söyledi.

Fox Business Network'e konuşan Bullard, Amerikan ekonomisinin artık acil durum politika hamlelerine ihtiyacı olmadığını belirtti. Sıkılaşma konusunda ihtiyatlı davranılması gerektiğini kaydeden Bullard "Her toplantıda yeniden değerlendirilmeli" ifadesini kullandı.

İkinci yarıda yüzde 3 büyüme beklediğini ifade eden Bullard'a göre Yunanistan ve Çin borsası ABD'yi etkilemeyecek. Varlık fiyatlarının henüz balon bölgesinde olmadığını ifade eden Bullard, bu yönde bir risk olduğuna işaret etti.

Ø  Fed ABD bankalarına "ek sermaye zorunluluğu" getirdi

ABD Merkez Bankası (Fed) ülkenin en büyük bankalarını sermaye artırımına gitmek zorunda bırakacak düzenlemeyi onayladı.

Fed'den yapılan yazılı açıklamada, Yönetim Kurulu'nun ABD'nin "küresel sistematik öneme sahip" en büyük sekiz bankasına "ek sermaye zorunluluğu" getirecek düzenlemeyi oy birliğiyle kabul ettiği bildirildi.

Olası finansal krizlere karşı daha dirençli olmaları için ek sermaye zorunluluğuna tabi tutulacak sekiz bankayı, J.P. Morgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Morgan Stanley, Goldman Sachs, State Street ve Bank of New York Mellon oluşturuyor.

Ø  Fitch: Türkiye yüksek döviz borcu ile öne çıkıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz artışının gelişmekte olan ülkelerin kredi temelleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirtti.

Gelişmekte olan ekonomilerdeki döviz borcu riskine dikkati çeken Fitch, "Finansal kuruluşlar açısından, Türkiye döviz cinsinden yüksek borçluluk seviyesiyle öne çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ø  Ciner sodada dünya devi oldu

Ciner Grubu, dünyanın en büyük soda külü üreticisi OCI Wyoming’in yüzde 51’ine sahip olan OCI Resources LP şirketinin yüzde 75 hissesini satın aldı. Böylece hem Ciner Grubu hem Türkiye, soda külü üretiminde dünya lideri oldu.

Doğal soda külü dünyada en çok talep gören 10 element arasında yer alıyor.

Ø  Sberbank kayıpları genişletiyor

Rusya bankası OAO Sberbank için 2015 yılı zor geçiyor. Banka, Mayıs ayındaki yüksek seviyesinden yüzde 16 gerileme gösterdi.

Yükselen borçlanma maliyetleri ve daralan ekonomi Sberbank’ta karları azalttı. Sberbank, Rus mevduatlarının yaklaşık yüzde 46’sını tutuyor. Gösterge faiz oranı Aralık ayındaki yüzde 17 seviyesinden yüzde 11.5’e düşürülmüş olsa da Şubat 2014’teki seviyesinin hala iki katı seviyesinde. 

ŞİRKET HABERLERİ

ASELS - Şirketimiz ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı Denizde İkmal Tankeri Projesi kapsamında toplam bedeli 4.685.000,- Euro olan sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilip üretilecek olan Stabilize Top (STOP) Sistemi ve Muhabere Anahtarlama Sistemi'nin (MAS) teslimatı 2016 yılında gerçekleştirilecektir.

CEMAS - Çemaş Döküm'ün bağlı ortaklığının yüzde 50 paya sahip olduğu iş ortaklığı, 23/06/2015 tarihinde en düşük teklifi verdiği duyurulan ihalenin kesinleştiğini bildirdi. Çemaş'tan yapılan KAP açıklamasında ihaleye verilen 244.558.321 TL'lik teklifin en düşük teklif olması nedeniyle ''DSİ Genel Müdürlüğü Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı tarafından söz konusu ihalenin Özışık-İntekar İş Ortaklığında kaldığı'' duyuruldu.

ODAS - Odaş Elektrik, iştiraklerinden  Yel Enerji Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından, Çanakkale İli Bayramiç İlçesinde kömür maden ruhsatı satın alındığını ve devir işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

OZRDN - Şirketimiz sermayesinin, tamamı 2014 yılı dönem karından karşılanmak üzere, 1.908.669,17.- TL tutarında bedelsiz olarak artırılarak 8.760.000.- TL'dan 10.668.699,17.- TL'na çıkarılmasına ilişkin işlemler tamamlanmış olup, yeni sermaye İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

UZERB - Uzertaş Boya, BONDEX markasının AHŞAP Boya ve Vernik gurubu ürünlerini Türkiye ve KKTC pazarlarına sunmak üzere niyet mektubu imzaladı. 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                   +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.