22 Mayıs Günlük Bülten

ABD TÜFE ve Saatlik Kazançlar

2015-05-22 05:41

lorem

BEKLENTİ

Bugün ABD’de açıklanacak TÜFE ve Saatlik Kazançlar verilerine dikkat edeceğiz. Hem Fed tutanakları hem de Fed Başkanlarının sözlü yönlendirmeleriyle enflasyon, işsizlik ve kazançlarda dikkate değer olumlu  rakamlar gelmesi halinde faiz artırımı olasılığının artacağı belirtiliyor. Güçlü dolar ve düşük petrol fiyatlarının ABD ekonomisi üzerindeki etkileri verilerin beklentileri karşılaması konusunda en önemli engeli teşkil ediyor.

Avrupa tarafında Almanya’dan gelecek büyüme verisi, IFO endeksleri takibimizde olacak.

Avrupa’da gündemin başında gelen Yunanistan konusunda Yunan, Alman ve Fransız liderlerin toplantısından da dün akşam somut ve olumlu bir gelişme yaşanmadığını da belirtelim. Yunanistan, Avrupa’nın gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Yurtiçinde ise Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Sektör Güven Endeksi verileri açıklanıyor. Açıklanacak verilerin yanında Bursa’daki Otomotiv işçilerinin eylemleri de takibimizde olacak.

PİYASA


AJANDA

TÜRKİYE

14:30/Reel Sektör Güven Endeksi-Mevsimsel Düzeltilmiş/Mayıs/Önceki: 102.7

14:30/Kapasite Kullanım Oranı/Mayıs/Önceki: % 74.1

DÜNYA

09:00/Almanya/GSYİH (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.3/Önceki: + % 0.3

09:00/Almanya/GSYİH-Takvimsel Düzeltilmiş (yıllık)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 1.0/Önceki: + % 1.0

09:00/Almanya/GSYİH-Mevsimsel Düzeltilmemiş (yıllık)/1. Çeyrek/Önceki: + % 1.1

11:00/Almanya/IFO İş Dünyası Güven Endeksi/Mayıs/Beklenti: 108.0/Önceki: 108.6

11:00/Almanya/IFO Cari Değerlendirme Endeksi/Mayıs/Beklenti: 113.5/Önceki: 113.9

11:00/Almanya/IFO Beklentiler Endeksi/Mayıs/Beklenti: 102.8/Önceki: 103.5

15:30/ABD/TÜFE (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.2

15:30/ABD/TÜFE-Gıda ve Enerji Hariç (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.2/Önceki: + % 0.2

15:30/ABD/TÜFE (yıllık)/Nisan/Beklenti: - % 0.2/Önceki: - % 0.1

15:30/ABD/TÜFE-Gıda ve Enerji Hariç (yıllık)/Nisan/Beklenti: + % 1.7/Önceki: + % 1.8

15:30/ABD/Ortalama Haftalık Saatlik Kazançlar (yıllık)/Nisan/Önceki: + % 2.2/Revize: + % 2.1

16:45/ABD/İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Mayıs/Önceki: 54.1 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Hafta başlangıcında ECB yetkililerinin yaptığı açıklamalarda parasal genişleme hamlesinin artacağı yönündeki söylemler EURUSD paritesi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu. FOMC tutanaklarında üyelerin faiz artışı için erteleme beklentilerinin de artması yatay hareketlenmede önemli bir etken olduğu söylenebilir.

Destek: 1,1100 – 1,1070 – 1,1030

Direnç: 1,1140 – 1,1165 – 1,1200

ALTIN

Dün akşam saatlerinde gelen FOMC tutanaklarında üyelerin haziran ayı faiz artışı için olumsuz beklentilerin artması güne altın fiyatlarında değer kazanımları ile girilmesini sağladı. Fakat gelen ekonomik verilerin de etkisi ile 1200 desteğine doğru hareketlenmeler geldi.

Destek: 1205 – 1190 – 1180

Direnç: 1215 – 1230 – 1250 

USDTRY

Seçim sürecinde Türkiye ekonomisinin baskılı tavır ile birlikte yatay hareketlenen paritenin, ABD’den bugün gelen ekonomik veriler ile yukarı yönlü toparlanma yaptığı söylenebilir.

Destek: 2,5810 – 2,5670 – 2,5580

Direnç: 2,6000 – 2,6100 – 2,6265

PETROL

Küresel petrol piyasasındaki arz talep dengesinin düzenleme isteği ile birlikte fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler gözlemlenmektedir. Nisan ayının başında P5+1 ülkeleri ile İran arasında yaşanılan anlaşmanın da fiyatları desteklediği söylenebilir.

Destek: 59,80 – 58,50 – 57,35

Direnç: 61,00 – 61,60 – 62,70 

GÜNDEM

Ø  ABD'de işsizlik başvuruları ortalamada 15 yılın en düşüğünde

ABD'de daha az volatil olan 4 haftalık işsizlik başvuruları gerileyerek, 15 yılın en düşük seviyesinde kaldı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, 16 Mayıs'ta sona eren dört haftalık süre içerisinde yapılan başvuruların ortalaması 271.750'den 266.250'ye düştü.

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise, geçtiğimiz hafta 274 bin ile beklentinin üstünde gerçekleşti.

İşten çıkarmaların sayısındaki bu düşüş, şirketlerin mal ve hizmetlerine karşı talebin arttığını gösteriyor. Daha büyük ücret artışını sağlayacak iş güvenliği, tüketici güvenini destekleyerek, hane halklarının harcama konusunda daha rahat olmalarına imkan verecektir.

Ø  ABD'de ikinci el konut satışları geriledi

ABD'de ikinci el konut satışları, Nisan ayında beklenmedik şekilde gerileyerek, sektördeki toparlanmanın yeterli olmadığını ortaya koydu.

National Association of Realtors'ın açıkladığı veriye göre, kontratlar yüzde 3.3 gerileyerek yıllık bazda 5.04 milyon oldu. Kontratlar, Mart ayında 5.21 milyon ile 2 yıla yakın sürenin en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Ø  AMB tutanakları: QE'nin etkileri tatminkar

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi'nin 14-15 Nisan'da Frankfurt'taki toplantısının tutanakları, üyelerin parasal genişlemenin (QE) ilk etkilerini tatminkar bulduklarını gösterdi. Ancak üyelerin, yetersiz yapısal reformlar nedeniyle uzun vadeli büyümenin kötü etkilenmesinden çekindikleri ifade edildi.

Tutanaklarda, "Üyeler, Yönetim Konseyi'nin son para politikası kararlarının güçlü bir şekilde uygulanması üzerinde odaklanılması ile birlikte, vurgunun para politikasının istikrarlı rotası üzerinde olması gerektiği konusunda anlaşmaya vardı" denildi.

AMB'nin toplantısında "Euro Bölgesi hükümetlerine yapısal reformları hızlandırmaları ve iş dünyası ortamını iyileştirme adına adımlar atma gibi konularda güçlü bir mesaj verilmeli" ifadeleri kullanıldı.

Ø  Euro Bölgesi’nde toparlanma tekliyor

Euro Bölgesi’nin ekonomik toparlanması, Nisan’ın ardından Mayıs ayında da zayıflama gösterdi. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’da büyüme ivme kaybetti.

Markit Economics’in Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Euro Bölgesi’nde hizmet sektörü ve imalat sanayi göstergeleri 53.4 seviyesine geriledi. Endeks Nisan ayında 53.9, Mart ayında 54 seviyesindeydi. Almanya’nın göstergesi 54.1’den 52.8’ye düştü.

Euro Bölgesi’nde büyüme ilk çeyrek dönemde yüzde 0.4’e ivmelendi. Markit, içinde bulunduğumuz üç aylık dönemde de benzer bir hız yakalanacağını belirtiliyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) son teşvikleri ve zayıflayan eurodan fayda sağlayan bölge ekonomisinde toparlanma sağlama alınmış durumda değil.

Markit başekonomisti Chris Williamson, “Euro Bölgesi’nde toparlanma Mayıs ayında canlılığını kaybetti. Şu an yavaşlamanın boyutu bir önemli endişe kaynağı değil. Ancak politika yapıcıların parasal genişlemenin etkilerini görmek için beklemeleri ile birlikte ekonomik durum AMB’de tırnakların yenmesine yol açabilir” dedi.

Ø  Yunanistan görüşmelerinden anlaşma çıkmadı

Yunanistan, Fransa ve Almanya hükümet liderleri arasında gece geç saatlere kadar süren müzakereler anlaşmaya yönelik herhangi bir işaret olmadan sona erdi. Anlaşmaya varılması, kurtarma fonlarının serbest bırakılması ve Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ndeki geleceği için kritik önem taşıyor.

7.2 milyar euroluk (8 milyar dolar) yardım dilimini serbest bırakacak bir anlaşmaya varılması için zaman daralırken, Başbakan Alexis Tsipras, Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Şansölye Angela Merkel, Letonya’nın Başkenti Riga’da yapılan görüşmeleri gece 01:00 civarında sonlandırdılar. Görüşmelerde anlaşma sağlanan tek konu, yakın iletişim içinde kalınması oldu.

Ø  Tüketici güveni 6 yılın en düşüğüne indi

Tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 1.6 geriledi. Nisan'da 65.35 olan endeks, Mayıs'ta 64.29'a düştü. Böylelikle güven Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ø  Yellen’in “Taper Tantrum” endişesi

Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının yaklaşık 10 yıldan bu yana ilk kez faiz oranını artırmaya hazırlanması ile birlikte “Taper Tantrum” sıkıntısı yaşıyor. Taper Tantrum olarak adlandırılan piyasa reaksiyonu sonucunda gelişen ülkelerdeki yatırımcı dolarını ABD’ye yatırmıştı. Bu olağan üstü hareketle 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi yüzde 2’ye yükselmişti. Söz konusu piyasa çalkantısı, eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke’nin ilk kez varlık alımlarının azaltılacağı işareti vermesi ile ortaya çıkmıştı.

Bu hafta açıklanan Nisan ayı toplantı tutanaklarına göre Başkan Yellen ve çalışma arkadaşları, Fed’in faizleri artırmaya başlaması ile birlikte rekor düşük seviyelerde olan tahvil faizlerinin yükselebileceğinden endişe ediyor. Mortgage’den otomobil kredilerine maliyetlerin yükselmesi, kırılgan ekonomiyi riske sokma potansiyeli taşıyor.

Ø  Fed/Fischer: Euro Bölgesi krizi atlatacaktır

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer “Avrupa’nın ekonomik ve parasal birliğinin krizi atlatacağını ve para politikasının artan hükümet harcamalarından fayda sağlayacağını” ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Portekiz’de düzenlediği bir forumda gerçekleştirdiği konuşmada Fischer, “Gelecek krizler ile mücadele etmenin en iyi yolu, bir problemle karşılaşılabilecek başlıklarda ekonomik çerçeveyi güçlendirmektir” dedi.

Ø  BOJ teşviki sabit tuttu

Japonya Merkez Bankası (BOJ), Guvernör Haruhiko Kuroda’nın güçlenen büyümenin enflasyonu canlandıracağını iddia etmesi ile birlikte parasal teşviki artırmaktan kaçındı. Enflasyon, şu sıralar BOJ hedefinin onda biri seviyesinde seyrediyor.

Merkez bankası, yapılan açıklamaya göre, parasal tabanı yıllık bazda 80 trilyon yen (662 milyar dolar) artırmayı sürdürecek.

Ø  S&P, ABD'nin büyüme beklentisini düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ABD'ye ilişkin 2015 büyüme beklentisini yüzde 2,8'den yüzde 2,4'e düşürdü.

S&P'nin ABD Başekonomisti Beth Ann Bovino tarafından kaleme alınan raporda, ilk çeyrekte yavaşlayan ABD ekonomisinin, güçlü dolar ve düşük petrol fiyatları nedeniyle ikinci çeyrekte de beklenen performansı gösteremeyeceği belirtildi.

Raporla güncellenen tahminlere göre, ABD'de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2015'de yüzde 2,4 artacak. Bu rakam, daha önce yüzde 2,8 olarak açıklanmıştı.

Bovino'nun "Kısmi olarak hava şartlarının etkisiyle zayıf geçen ilk çeyreğin ardından, dolarda devam eden güçlenme ve hala düşük seyreden petrol fiyatları, ekonominin ikinci çeyrekte sıçrama olasılığını azaltıyor" tespitine yer verdiği raporda, istihdam artışının ise mart ayında gösterdiği düşüşten toparlandığı ifade edildi.

Bovino, ayrıca istihdam artışı ve fiyatlardaki yükselişin devam etmesi halinde, "ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri eylül ayında artıracağı" öngörüsünde bulundu.

Bununla birlikte, faiz artış hızının "çok yavaş" olacağını kaydeden Bovino, "ABD, resesyonu bir yıl daha atlatmış olsa da 2015, ekonomideki ivmenin büyümeyi yüzde 3 taşıyacağı bir yıl olmayacak gibi görünüyor" görüşünü paylaştı. 

ŞİRKET HABERLERİ

BTCIM - Şirketimizin Uzundere Hazır Beton Santrali bugün kapatılmış olup, bölgeye beton sevkiyatlarımız Gaziemir ve Bornova Hazır Beton santrallerinden yapılacaktır.

DOHOL - Doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Enerji Yatırımları A.Ş. altında faaliyet göstermekte olan Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. tarafından Total Oil Türkiye A.Ş.'nin sermayesini temsil eden paylarının tamamının (%100) satın ve devir alınması konusunda bugün "bağlayıcı olmayan teklif" verilmiştir. Söz konusu "bağlayıcı olmayan teklif"in kabul görmesi durumunda, Total Oil Türkiye A.Ş. nezdinde mali ve hukuki inceleme ("due dilligence") çalışmalarına başlanacaktır.  Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği ("Tebliğ") gereğince, kamuya açıklanması gereken yeni bir durum ortaya çıktığı takdirde, Tebliğ ile belirlenen sürede kamuya açıklama yapılacaktır.

EKIZ - Şirket yönetim kurulunun 21.05.2015 tarihi (bugün) itibariyle alınan kararı çerçevesinde; Şirketimizin yapacağı yatırımların finansmanında ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılmak ve söz konusu finansmana destek sağlamak için tahsisli hisse ihracı planı doğrultusunda, Şirketimiz ile Atlas Alpha Yield Fund Limited (Atlas) ve Atlas Capital Markets Ltd (ACM) arasında ilk olarak 13.03.2013 tarihinde imzalanmış olan ve 13.03.2015 tarihinde sona eren "Hisse İştirak Sözleşmesi"(Share Placement Agreement) ) nin bir yıl daha uzatılması ile ilgili yapılan görüşmeler çerçevesinde, taraflar arasında mutabakata varılamamış olmasından dolayı sözleşmenin süresinin uzatılmamasına karar verilmiştir.

GSRAY - Daha önce 18/05/2015 tarihinde işlem sırası durdurulan GSRAY.E pay işlem sırası, anılan payın piyasasında olağandışı hareketlerin devam etmesi nedeniyle Borsa İstanbul Otomatik Seans Durdurma Sistemi tarafından bu kez gün sonuna kadar ikinci defa durdurulmuş olup, Borsamız bünyesindeki piyasaların açık, düzenli ve dürüst çalışmasını sağlamak üzere sözkonusu payda, tedbir olarak;

- İkinci durdurmanın gerçekleştiği günü ( 21/05/2015 ) takip eden iş gününde gerçekleştirilen işlemlerden başlamak üzere 15 takvim günü süreyle brüt takas uygulamasına geçilmesi,

- Bu süre içinde aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacaklarının takas süresinden sonra dağıtılması,

kararlaştırılmıştır."

TTRAK - "Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemleri, Ankara ve Erenler Fabrikalarımızda çalışan bazı işçiler ve rutin mesaileri üzerinde de etkili olmuştur. Bu sebeple, Kurumumuzun risk yönetimi politikaları doğrultusunda, Ankara ve Erenler Fabrikalarımızdaki üretim faaliyetlerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak için söz konusu sorunlar çözümleninceye kadar tedbir amaçlı olarak üretime ara verilmesi kararı alınmıştır."

TUCLK - Müşterimiz MAHLE BEHR, Man firmasına üreteceği parçalar için Şirketimiz ile anlaşmış olup, projedeki iki(2) referans tarafımızdan üretilecektir. 2017 yılında seri imalata başlanması planlanan projenin ömrü 10 yıldır ve bahsi geçen projeden toplamda 8.500.000 Avro ihracat gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Bu proje için 1 adet dik işleme CNC tezgahı yatırımı yapılması planlanmıştır. Projelerimiz ile ilgili süreçler,işleyişlere paralel olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yatırımcılar ile paylaşılmaya devam edecektir. Bilgilerinize sunarız.

VKGYO - Şirketimizin Sermaye Artırımı kapsamında verilecek bedelsiz payların dağıtımına 26 Mayıs 2015 tarihinde başlanacaktır.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                   +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.