25 Mayıs Günlük Bülten

Yellen 2015 Sonunda Faiz Artırımını İşaret Etti

2015-05-25 05:37

lorem

BEKLENTİ

Geçtiğimiz hafta Cuma günü akşam saatlerinde Fed Başkanı Yellen açıklamalarda bulundu ve 2015 yılı sonuna doğru faiz artırımının olasılığını artıran demeçlerde bulundu. Bunlardan en önemlisi kendisinin zayıf gelen 1. Çeyrek büyüme rakamının geçici olduğunu belirtmesiydi. Yellen ılımlı büyümenin devam edeceğine inandığını söyledi. Bugün ABD’de piyasaların kapalı olduğunu ve Cuma günü ABD 1. Çeyrek büyüme revizesinin açıklanacağını hatırlatalım.

Haftasonu gelişmeler yalnızca ABD ile sınırlı kalmadı. Avrupa’nın gündeminden düşmeyen Yunanistan sorununda Yunanistan İçişleri Bakanı, Yunanistan’ın IMF’ye Haziranda yapması gereken ödemeyi yapamayacağını çünkü paralarının olmadığını söyledi. Maliye Bakanı Varoufakis ise görüşmelerde kendilerinin yapılması gereken herşeyi yaptığını ve kreditörlerin Yunanistan’dan borçları tahsil etmek için taviz vermeleri gerektiğini belirten demeçlerde bulundu.

Yunanistan konusu ve ABD verileri bu hafta takibimizde olacak.

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

16:10 CLEVELAND FED BAŞKANI MESTER KONUŞACAK

ABD, İNGİLTERE, İSVİÇRE, HONG KONG, GÜNEY KORE TATİL 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Avrupa merkez bankası başkanı Draghi’nin açıklamaları, Euro’da değer kaybını başlatan unsur oldu. Diğer taraftan ABD tarafından gelen ekonomik verilerdeki toparlanma ivmesi de dolara değer kattı. İki yönlü etki altında kalan EURUSD paritesinin 1,11 desteğinin altına sarktığını gördük.

Destek: 1,1030 – 1,1000 – 1,0960

Direnç: 1,1060 – 1,1100 – 1,1160

ALTIN

Son dönemde Amerika ekonomisinde faiz artışının ertelendiği yönündeki görünümün, altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklediği görüldü. Bugün gelen ABD verilerinin yukarı yönlü toparlanma sinyali vermeleri ile birlikte de altın fiyatlarında 1200 seviyelerine doğru atakların geldiği gözlemlendi.

Destek: 1200 – 1190 – 1180

Direnç: 1215 – 1230 - 1250

GBPUSD

Son dönemde İngiltere ekonomisinden gelen pozitif sinyaller GBPUSD paritesinde yukarı yönlü atakların gelmesini sağlamıştı. Bir yandan da Amerika kanadında faiz artışının erteleneceği ve ekonomik verilerin beklentileri karşılamamasının da destek verdiği görülmektedir.

Destek: 1,5500 – 1,5480 – 1,5450

Direnç: 1,5520 – 1,5560 – 1,5600

USDTRY

Hafta ortasında gelen FOMC tutanaklarından yatırımcıların isteklerini bulamamaları, Amerikan Doları’ndaki değer kayıplarının devam etmesini sağlamıştı. Özellikle seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte yurt içi piyasalarında da baskının oluşması, USDTRY paritesinde değer kayıplarını getirmiş.

Destek: 2,5920 – 2,5840 – 2,5660

Direnç: 2,6000 – 2,6050 – 2,6120 

GÜNDEM

Ø  Fed/Yellen: Bu yıl gerçekleşecek bir faiz arttırımı uygun

Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından Rhode Island, ABD’de ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulunan Fed Başkanı Janet Yellen, "ekonomik verilerin güçlenmesini bekliyoruz" dedi.

Yellen, Fed'in faiz arttırımı için "işgücü piyasası koşullarında sürekli bir iyileşme ile enflasyonun orta vadede yüzde 2'nin altına gerileyeceğine yönelik anlamlı bir güven duyulması" şeklindeki 2 temel kriterini tekrarladı.

“Ekonomi beklediğimiz gibi gelişmeye devam ederse, bu yıl içinde faiz artırımının ilk adımını atmanın uygun olacağını düşünüyorum” diyen Yellen, 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleşecek ilk faiz artırımının kademeli olabileceğine işaret etti.

Fed başkanı, ilk çeyrek verilerinin ardından ABD ekonomisinin ılımlı bir büyüme hızına geri dönmesini beklediğini ifade eden Yellen, dünya ekonomisinde ise soğuk rüzgarlar estiğini belirtti. Yellen, "Enflasyon yüzde 2'lik hedefin altında kalmaya devam ediyor ama ekonomi güçlendikçe enflasyonda artış olacak" dedi.

"2015 yılının geri kalan dönemi ve gelecek dönemde ılımlı büyüme devam edecek" diyen Yellen, "ekonomideki toparlanma ile birlikte enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru tırmanacağını umduğunu" ifade etti.

Öte yandan, ilk çeyrekteki zayıflamanın büyük oranda geçici olduğunu ifade ederek, işsizliğin 2015 sonunda yüzde 5'e yakın seviyelere gerileyebileceğini belirtti. Tam zamanlı işlere geçmek isteyenlerin oranında hayal kırıklığı yaşandığını belirten Yellen, konut sektöründeki iyileşmenin de zayıflığına dikkat çekti.

Ø  Çin MB ‘Shibor’u düşürdü

Çin hükümetinin, yerel borçları temizlemek için borçlanma maliyetlerini düşürmesi gerekiyordu. Merkez bankası düşürmek zorunda kaldı.

3 aylık Şanghay Bankalar Arası Faiz Oranı (Shibor), 31 Mart’tan bu yana 200 baz puan geriledi ve 2008’den bu yana en büyük iki aylık düşüşe doğru ilerliyor. Söz konusu gerileme, hükümetin yerel yönetim tahvil programını başlatması ve yerel borçların düşük faizli tahvillerle değiştirilmesi ile aynı zamana denk geliyor.

Çin Merkez bankası (PBOC) Guvernörü Zhou Xiaochuan, yerel otoritelerin 1.77 trilyon yuandan fazla (286 milyar dolar) tahvil ihracı başlatmaları ile birlikte parasal genişlemeyi hızlandırdı. Tahvil ihraçları 2014’ten bu yana 4 kat arttı. Hükümet tahvillerinin en büyük satın alıcıları bankaların kredi faiz oranlarının gerilemesi ile tahvillere olan ilgisi artacak.

Ø  ABD'de çekirdek TÜFE beklentiyi aştı

ABD'de gıda ve akaryakıt fiyatları hariç enflasyon, Nisan'da beklenenden hızlı artış göstererek, Merkez Bankası Fed'in hedefine yaklaşıldığına işaret etti.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı çekirdek tüketici fiyat endeksi, Nisan'da aylık bazda yüzde 0.3 artışla beklentiyi aştı.

Ø  Yunanistan IMF’ye borcunu ödemeyecek

Mali krizle mücadele eden Yunanistan’ın, borçlarının yeniden düzenlemesiyle ilgili Avrupalı ortaklarıyla uzun süredir devam eden görüşmelerin sonucuyla ilgili belirsizlik sürerken, Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, ülkenin parası kalmadığını ve bu nedenle IMF’ye olan borcun haziran taksitlerini ödemeyeceğini açıkladı. Vuçis, katıldığı bir televizyon programında, Yunanistan’ın 5 Haziran ile 19 Haziran arasında IMF’ye 1,6 milyar avroluk geri ödeme yapması gerektiğini ancak, bu paraların devletin kasalarında bulunmadığını söyledi. Vuçis, "Geri verilmesi gereken bu paralar yok ve verilmeyecek" dedi.

Öte yandan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Euro Bölgesi ve IMF ile yürüttükleri görüşmelerde yolun dörtte üçünü geride bıraktıklarını söyledi. BBC'ye demeç veren Varoufakis, kalan dörtte birlik kısmını tamamlama işinin ise kreditörlere ait olduğunu kaydetti. Varoufakis, "İneği sütüyle borcunu geri ödeyemeyecek düzeye getirmek kreditörlerin çıkarına olmaz" ifadesini kullandı.

Ø  ABD, GSYH hesaplama yöntemini değiştirmeye hazırlanıyor

ABD'de büyüme açısından sıkıntılı geçen ilk çeyreğin ardından, bazı bölgelerdeki gayrisafi yurtiçi hasıla hesaplaması değiştirilmeye hazırlanıyor.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), yayınladığı bir blog yazısında, büyümeyi hesaplamakta kullandığı veriyi mevsimsellikten arındırmak için yapacağı değişiklikleri sıraladı. BEA'dan yapılan açıklamada, değişikliklerin ikinci çeyrek büyümesinin açıklanacağı 30 Temmuz ile birlikte yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Ø  İngiltere Merkez Bankası Brexit ihtimalini değerlendiriyor

İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) yetkilileri, Britanya'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini yeniden gözden geçirmesine ilişkin riskleri ve ülkenin çıkışının meydana getirebileceği tehlikeleri değerlendiriyor.

BOE, The Guardian gazetesine hata ile gönderilen e-postanın ardından bir açıklama yaparak, Britanya'da planlanan AB üyeliğine ilişkin referandumun ortaya çıkarabileceği bir takım ekonomik ve finansal meselelerin olduğunu belirtti.

Ø  Ziraat Katılım 29 Mayıs'ta açılıyor

Kamunun katılım bankacılığı yapmak üzere başlattığı çalışmalarda sona gelinirken, bu alanda ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, 29 Mayıs'ta resmi olarak faaliyetlerine başlayacak. Halihazırda kuruluş çalışmaları devam eden Vakıf ve Halk Katılım'ın da sektöre girmesiyle toplam katılım bankası sayısı 7'ye yükselecek.

Ø  Tofaş'ta eylem anlaşmayla sona erdi

Bursa'da, Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş'de, işçilerin başlattığı eylem, taraflar arasında gece geç saatlerde yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varılmasının ardından sona erdi.

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu ve fabrika yönetimi ile bir araya gelen işçi temsilcileri masadan anlaşarak kalktı.

Fabrika önünde işçiler adına açıklama yapan işçi sözcülerinden Mehmet Altın, görüşmeyi tamamladıklarını söyledi. 

ŞİRKET HABERLERİ

BJKAS - Şirket esas sözleşmemizin 6. maddesinde 500.000.000.-TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 240.000.000,00-TL olan çıkanlmış sermayemizin; tamamı nakden karşılanmak suretiyle (% 66,67 bedelli) 400.000.000,00- TL'ye çıkanlmasına,

Mevcut ortakların yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmamasına, mevcut ortakların yeni pay alma haklarının, nominal değeri olan 1,00 TL karşılığında kullandırılmasına, toplantıda bulunan üyelerin oybirliği ile karar verilmiştir."

EKIZ - 13.03.2013 tarihinde alınan Şirket'in yönetim kurulu kararı çerçevesinde yapılan sözleşme kapsamında, yapılması istenen tahsisli sermaye artışı ile ilgili, Şirket yönetim kurulu 'nun 21.05.2015 tarihinde aldığı kararı çerçevesinde taraflar arasında mutabakata varılamamış olmasından dolayı sözleşme süresinin uzatılmamasına karar verilmiştir. Bilgilerinize arz olunur.

Şirketimiz ile Orkide Yağ San. Ltd. Şti. (ORKİDE)  arasında 22.05.2015 tarihli (bugün) itibariyle, "Fason Skualen Üretim Sözleşmesi" imzalanmıştır. Bu sözleşme kapsamında 2015 yılsonuna kadar, Orkide' ye fason skualen üretimi yapmak üzere Orkide'nin Ekiz'e teslim edeceği yağ asidi miktarı piyasa şartları mümkün olduğu müddetçe (fiyat, tedarik, satış) 250 ton/ay olacaktır. Bu sözleşme süresince Orkide' ye kendisine ait yağ asidinin depolanması amacıyla EKİZ' in maliki bulunduğu ITOB Organize Sanayi Bölgesi Menderes- İzmir adresinde bulunan tankların bir kısmı taraflar arasında yapılan "Tank Tahsis ve Kiralama Sözleşmesi" kapsamında tahsis ve kiralanmıştır.

TATGD - Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.05.2015 tarih ve 12/565 sayılı kararı ile paylarının %100'üne sahip olduğumuz Moova Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği hükümleri çerçevesinde kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemine ilişkin hazırlanan duyuru metnimiz onaylanmıştır.

TEKST - 29 Nisan 2014 tarihinde GSD Holding A.Ş.  ile Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC) arasında imzalanan GSD Holding A.Ş.'nin  Tekstil Bankası A.Ş.'nde sahip olduğu %75,50'luk payının ICBC'ye satılmasına ilişkin pay alım satım sözleşmesi kapsamındaki işlem kapanışı GSD Holding A.Ş. ile ICBC arasında 22 Mayıs 2015 tarihinde yapılmış olup, söz konusu payların ICBC'ne devrinin bu tarih itibarıyla gerçekleştiği Bankamıza bildirilmiş  ve Industrial and Commercial Bank of China Limited 'in bu devir ile sahip olduğu %75,50'luk payı Bankamızın  pay defterine işlenmiştir.

YAYLA - Avrupa 2. Bölge 2014 yılı 3. kısım Müteferrik atıksu, yağmur suyu kanalı ve dere ıslahı inşaatı ihalesi hakkında: Şirketimize bugün itibariyle söz konusu ihalenin uhdemizde kaldığına dair ihale komisyonu kararı tebliğ edilmiş olup, bahse konu işin sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin yasal süreç takip edilmektedir.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                 +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.