26 Mayıs Günlük Bülten

Türkiye’de Seçimlere 12 gün Kaldı

2015-05-26 05:42

lorem

BEKLENTİ

Genel seçimlere az bir süre kala hem siyasetin hem de ekonominin gündemi seçimlerle alakalı gelişmelerin ve sıcak gündemin etkisinde. Ardı sıra açıklanan anket sonuçları piyasalarda “Belirsizlik” yaratıyor.

İç gündemin dışında belirsizliğini koruyan bir diğer konu komşumuz Yunanistan ve Kreditörler ile pazarlığı. Yunanistan’ın likidite sorununa karşın reform paketleri oluşturma ve uygulama konusundaki direnişi görüşmelerin ağır aksak ilerlemesinin en önemli sebebi.

Bugün ABD verilerini takip ediyoruz. Fed Başkanı Yellen’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar sonrasında dün de Başkan Yardımcısı Fischer ilk yapılacak artırımın zamanlamasının çok önemli olduğunu çünkü bunun geri dönüşü olmayan bir süreç olduğunu belirtti ve bu sebeple dikkatle gerçekleşen verileri izlediklerini belirtti.

Bugün ABD’de açıklanacak verilerde öne çıkan Ulaşım Hariç Dayanıklı Tüketim verisi oluyor. PMI endeksleri ve Konut verileri diğer takip edeceğimiz veriler.

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

15:30/ABD/Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri/Nisan/Beklenti: - % 0.5/Önceki: + % 4.0/Revize: + % 4.7

15:30/ABD/Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri-Ulaşım Hariç/Nisan/Beklenti: + % 0.4/Önceki: - % 0.2/Revize: + % 0.3

15:30/ABD/Sermaye Malları Siparişleri-Savunma Dışı Havacılık Hariç/Nisan/Beklenti: + % 0.4/Önceki: - % 0.5/Revize: + % 0.1

16:00/ABD/FHFA Konut Fiyat Endeksi (aylık)/Mart/Beklenti: + % 0.7/Önceki: + % 0.7

16:00/ABD/CaseKonut Fiyatları Alım Endeksi/1. Çeyrek/Önceki: + % 1.40

16:00/ABD/S&P-CaseShiller 20 Kentte Konut Fiyatları (aylık)/Mart/Beklenti: + % 0.90/Önceki: + % 0.93

16:00/ABD/S&P-CaseShiller 20 Kentte Konut Fiyatları (yıllık)/Mart/Beklenti: + % 4.60/Önceki: + % 5.03

16:45/ABD/Bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Mayıs/Önceki: 57.0

16:45/ABD/Hizmet Sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Mayıs/Beklenti: 57.0/Önceki: 57.4

17:00/ABD/1. EL Konut Satışları/Nisan/Beklenti: 500,000/Önceki: 481,000

17:00/ABD/1. EL Konut Satışları (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 4.0/Önceki: - % 11.4

17:00/ABD/Tüketici Güveni Endeksi/Mayıs/Beklenti: 95.2/Önceki: 95.2

17:00/ABD/Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi/Mayıs/Beklenti: 0/Önceki: - 3

17:30/ABD/Dallas Fed İmalat Sanayi Endeksi/Mayıs/Beklenti: - 12.5/Önceki: - 16.0 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Yurt dışı piyasalarında bugün bankaların tatil olmasından kaynaklı pariteler üzerinde işlem hacminin düştüğü söylenebilir. EURUSD paritesinde var olan yatay seyrin ise yarın bankların açılmasıyla birlikte bozulması beklenebilir.

Destek: 1,0950 – 1,0920 – 1,0870

Direnç: 1,1000 – 1,1020 – 1,1070 

ALTIN

ABD tarafında bankaların kapalı olması ile birlikte altın fiyatlarında sakin bir gün geçiriyoruz. Uluslararası altın yatırımlarında ise talebin pozitif seyretmesinin yukarı yönlü destek verdiği gözden kaçırılmamalıdır.

Destek: 1200 – 1190 – 1180

Direnç: 1215 – 1230 – 1250

USDTRY

Türkiye ekonomisinde seçim sürecine adım adım ilerlenirken, USDTRY paritesi üzerindeki baskının da arttığı söylenebilir. ABD piyasaların kapalı olmasından kaynaklı haftaya hızlı bir başlangıç yapamadık. Fakat bu durum etkilerini yarın gösterebilir.

Destek: 2,6030 – 2,5960 – 2,5870

Direnç: 2,6120 – 2,6175 – 2,6300

PETROL

ABD bankalarının bugün tatil nedeniyle kapalı olması parite üzerinde sakin bir hafta başlangıcının hissedilmesini sağlamaktadır. Hafta sonu ABD tarafından gelen petrol hattında yaşanan sızıntının fiyatlar üzerinde ufak da olsa etki vermesi beklenebilir.

Destek: 59,10 – 58,50 – 57,35

Direnç: 59,50 – 59,85 – 60,70 

GÜNDEM

Ø  Fed/Fischer: Faiz tartışması tarihlerle değil verilerle belirleniyor

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer İsrail’de yaptığı konuşmada, “Amerikan Merkez Bankasının erken bir faiz arttırımı nın doğurabileceği riskleri göz önünde bulundurduğunu” ifade etti. Öte yandan “gecikmiş bir faiz arttırımı nın da yeteri kadar etkin olmayacağını” ekledi.

Fischer “Erken ve kademeli mi yoksa geç ve sert bir yükseliş mi daha iyi olabilir, emin değilim. Faizleri sıfır düzeyinden yükselttiğimiz takdirde, bir daha bu seviyeye geri dönmek kolay olmayacaktır” şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkan Yardımcısı “Süreci tarihler üzerinden değil veriler üzerinden değerlendiriyoruz. İlk adım oldukça önemli ve bu konuda yanlış hareket etmek istemiyoruz” diye ekledi.

Ø  Fed/Mester: Faiz artırımı zamanı yakın

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, “İvmelenen enflasyon ve güçlenen istihdam büyümesi, ABD ekonomisini yükselen faiz oranlarını destekleyebileceği bir noktaya itiyor” dedi.

Mester Pazartesi günü İzlanda’da verdiği bir röportajda, “Eğer veriler tahminlerime paralel gelirse, o zaman faiz oranlarının artırılmasını isteyeceğimiz zaman yakın demektir” diye konuştu.

Mester’e göre, Fed’in faiz oranlarını belirleyen komitesi Haziran toplantısına merkez bankasının gösterge faiz oranını yükseltmek konusunda “açık fikirli” bir şekilde girecek.

Mester, “Diğer verilerin yanında önümüzde bakabileceğimiz bir istihdam verisi bulunuyor. Bu toplantıda bir karar vereceğiz. Bende her toplantıda faiz artırımı olasılı mevcut” diye konuştu.

Ø  AMB tahvil alımlarını yavaşlatıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Avrupa’da yaz mevsimi ve tatil periyodu sırasında likiditenin azalması öncesinde alımları hızlandıracağını belirtmesine rağmen kamu sektörü tahvillerinin satın alımını yavaşlattı.

Parasal genişleme (QE) programı kapsamındaki ülke ve kurum tahvil varlıkları, AMB’nin Pazartesi günü web sitesinde yayımladığı verilere göre, 22 Mayıs’ta sona eren haftada 11.8 milyar euro (13 milyar dolar) yükselerek 134.2 milyar euroya ulaştı. Söz konusu artış 3 hafta içerisinde en düşük olarak kaydedildi.

Ø  Yunanistan görüşmelere dönüyor

Yunan yetkililer, Salı gününü finansal yardımlara erişimi sağlayacak iddialarını tekrar canlandırmak için kullanacak. Maliye Bakanı Yani Varoufakis kreditörleri ek kemer sıkma önlemleri alınması ile ilgili ısrarcı olmalarının açmaz yarattığı konusunda suçluyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın sözcüsü Gabriel Sakellaridis Pazartesi günü yaptığı konuşmada, bir anlaşmaya Mayıs sonunda varılabileceğini söyledi. Ancak bütçe hedefleri, satış vergisi oranları, emeklilik ücretleri, işgücü piyasası kuralları gibi alanlarda anlaşmazlıkların sürdüğünü kabul etti.

Varoufakis 25 Mayıs’ta yayımlanan bir yazısında, “Kreditörlerimizin kemer sıkma önlemlerinin artması yönündeki ısrarı üstü kapalı ancak sabit. Hükümetimiz 5 yıl boyunca hastalıktan kötü olduğunu kanıtlayan bir tedaviyi kabul edemez, etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Ø  FT: Türkiye'de sermaye yatırımları sert düştü

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok gelişen piyasa, 2014'te doğrudan yabancı yatırım alanında ciddi düşüş yaşadı.

Financial Times'ın haberine göre, Türkiye'de sermaye yatırımları 2014'te yüzde 49 geriledi ve Avrupa'dan proje sayısı bazında en çok yatırım çeken ilk on ülke arasındaki konum kaybedildi. Türk ekonomisi geçen yıl yüzde 3'ten az büyüyerek, hükümetin hedeflerinin altında kaldı. Ayrıca Irak ve Suriye'de yaşanan olaylar, Türkiye'ye güveni olumsuz etkiledi.

Gelişen piyasa ekonomilerindeki yavaşlama, doğrudan yabancı yatırımı ciddi anlamda kötü etkiliyor. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son Dünya Ekonomik Görünümü'ne göre, gelişmiş ekonomilerin büyümesinin 2015'te artması beklenirken, gelişmekte olan ülkelerde büyüme 2014'teki yüzde 4.6'dan bu yıl yüzde 4.3'e gerileyecek.

Gelişmiş ekonomiler ile gelişen ülkelerin büyümeleri arasındaki farkın bir miktar kapanması, Türkiye gibi ülkelerin cazibesini azaltıyor.

Ø  OYAK Renault ile işçiler yine anlaşamadı

Bursa'da, 15 Mayıs'ta üretimin durduğu OYAK Renault'da, ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen işçilerin temsilcileriyle yönetim arasında 6 saat süren görüşmelerde uzlaşmaya varılamadı.

İşçilerin avukatlarından Deniz Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, OYAK Renault'da işverenle dün saat 22.00'de başlayan ve 04.00'te biten görüşmede herhangi bir uzlaşmaya varamadıklarını söyledi. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKFEN - 24.05.2015 tarihli açıklamamızda T.C. Sağlık Bakanlığı, Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanlığı ("İdare") tarafından yürütülmekte olan "Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tekirdağ Sağlık Yerleşkesi Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi İhalesi ("İhale")"nin açık eksiltmesinde, Şirketimiz bağlı ortaklığı Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ("Akfen İnşaat") tarafından en iyi Her Şey Dahil Yıllık Fiyat teklifinin verilmiş olduğunu açıklamıştık. İdare'nin 25.05.2015 tarihli "kesinleşen ihale kararı bildirimi"  ile ihalenin bağlı ortaklığımız Akfen İnşaat üzerine bırakıldığı, onaylandığı tarafımıza iletilmiştir.

AKSEL - Şirket yönetim kurulunun 30.12.2014 tarhinde almış olduğu karar doğrultusunda 21.05.2015 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulca oy birliği ile kabul edilmesinin ardından Şirket Ünvanımız Aksel Yatırım Holding A.Ş. olarak İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünce 22.05.2015 tarihinde tescil olmuştur. (Eski Ünvan: Aksel Enerji Yatırım Holding A.Ş.)

AKSUE - Şirketimiz Lisanssız Eletrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında MASFEN İnşaat Enerji San. ve Tic. A.Ş  ile 1 MW 'lık Güneş Enerji Santrali kurulumu için 990.000 Euro + KDV bedelli yeni bir sözleşme imzalamıştır.Şirketimize ait Isparta İli Kayı Köyü'de bulunan taşınmaz üzerinde yapılacak proje , aynı parseldeki ikinci proje olacaktır. Bu kapsamda VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş ile  800.000 EURO karşılığı 5 ay düşük ödemeli  toplam 84 ay vadeli Finansal Kiralama Söleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmeden geri kalan bedel ise şirketimiz tarafından karşılanacaktır. İnşaatı devam eden proje ve yeni imzalanan proje tamamlandığın da şirketimizin Güneş Enerji Santrali kurulu gücü 3 Mw. olacaktır.

CLKEN - Aktif Doğal Gaz Tic. A.Ş. hissedarı olan Çalık Enerji San. ve Tic. A.Ş. hisselerini Akçay Enerji A.Ş.'ye 14/05/2015 tarihinde devrederek ortaklıktan ayrılmıştır.

DESPEC - Hisse başına brüt =,31TL, net 0,26TL karın 27.05.2015 tarihinden itibaren peşin olarak dağıtılmasına karar verildi.

INDES - Hisse başına brüt =0,36TL, net 0,31TL karın 27.05.2015 tarihinden itibaren peşin olarak dağıtılmasına karar verildi.

OZKGY - Yönetim Kurulumuzun 25.05.2015 ve 2015-25 sayılı kararı ile, 20.05.2015 tarihinde 2014 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın yapıldığı, Şirketin Sermaye Piyasası Mevzuatına göre hazırlanan konsolide finansal tablolarının aynen kabul edildiği, Kabul edilen finansal tablolar ile yasal kayıtlarında 31.12.2014 tarihi itibariyle 220.260.368.-TL ve 152.450.902,76 TL net dönem karı oluştuğu, Şirket kar dağıtım politikası ve esas sözleşmesine göre hazırlanan kar dağıtım tablosunun genel kurulda aynen kabul edildiği, Kabul edilen kar dağıtım tablosunda belirtildiği gibi ilgili mevzuat gereği yapılan indirimler düşüldükten sonra ulaşılan dağıtabilir karın 93.000.000 TL.sının sermayeye ilave edilmesine karar verildiği anlaşılmış olup,

1. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 18'inci maddesi ile Esas Sözleşme'nin 8'nci maddesinde yer alan hükümlere göre, genel kurulda alınan kararla sermayeye eklenmesi için ayrılan 93.000.000 TL.sının kullanılarak Şirketin çıkarılmış sermayesinin 300.000.000 TL.sı kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 157.000.000 TL.sından 250.000.000 TL.sına çıkarılmasına,

2. Artırılan 93.000.000. TL.sı için ortaklara bedelsiz hisse senedi verilmesine, oybirliği ile karar verilmiştir."

PETKM - Şirketimizin %70 oranında pay sahibi olduğu Petlim Limancılık Ticaret A.Ş., yürüttüğü konteyner limanı projesi kapsamında, dış kaynak ihtiyacı için, AKBANK T.A.Ş. ile ilk 3 yılı geri ödemesiz 13 yıl vadeli, 212 milyon USD'lik proje finansmanı kredisi sözleşmesi imzalamıştır.

SODA&SISE - Yönetim Kurulumuzun 25.05.2015 tarihli toplantısında, Mevcut 1.000.000.000 Türk Liralık kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 503.000.000 Türk Lirası olan şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 660.000.000 Türk Lirasına yükseltilmesine, karar verilmiştir."

TRKCM&SISE - Yönetim Kurulu'muzun 25.05.2015 tarihli toplantısında; Mevcut 1.500.000.000 Türk Liralık kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 739.000.000 Türk Lirası olan şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 895.000.000 Türk Lirasına yükseltilmesine, karar verilmiştir."

VERUS - Verusa Holding A.Ş.'nin %100 oranında iştiraki olan Standard Enerji Üretim A.Ş. ile Çesan Madencilik İnşaat Taah. Turz. San. Tic. Ltd. Şti arasında 25.05.2015 tarihinde 5 ayrı maden sahasına ilişkin arama yapmak ve arama sonuçlarına göre işletme yatırımına karar vermek amacıyla, maden arama ruhsatlarının devir alınmasına yönelik "Ruhsat Devir Sözleşmesi" imzalanmıştır.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]               +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.