27 Mayıs Günlük Bülten

ABD Verileri Yellen’ı Destekledi…

2015-05-27 05:38

lorem

BEKLENTİ

Fed Başkanı Yellen son konuşmasında faiz artırımın 2015 yılında yapılacağını düşündüğünü 1. Çeyrekteki ekonomik zayıflığın geçici olduğunu ve ılımlı büyümenin devam edeceğini beklediğini belirtmişti. Dün açıklana verierde özellikle piyasaların dikkat ettiği dayanıklı mal siparişleri (Ulaşım hariç) verisinde beklentiden biraz daha iyi bir gerçekleşme yaşandı ayrıca konut verileri de beklentileri aştı. Dün veriler Yellen’ı destekler nitelikteydi. Ayrıca 1. Çeyrek büyümesine dair isabetli bir tahminde bulunan Atlanta Fed’in tahmin modeli bu defa 2. Çeyrek için büyüme tahminini %0,7’den %0,8’e revize etti. ABD tarafında bugün mortgage başvuruları, yarın işsizlik ve Cuma günü 1. Çeyrek büyüme revizesini takip edeceğiz.

Yurtdışında ve yurtiçinde veri akışının zayıf olduğu günde G7 toplantısından her ne kadar gündem konusu olmasa dahi Yunanistan hakkındaki gelişmeleri ve görüşleri takip ediyoruz.

Yurtiçinde ise Seçim süreci her geçen gün gündemde ağırlığını artırıyor. Türkiye’de seçimlere 11 gün kaldı…

PİYASA


AJANDA

TÜRKİYE

11:00/Yabancı Turist Sayısı (yıllık)/Nisan/Önceki: + % 2.4

DÜNYA

14:00/ABD/MBA Mortgage Başvuruları/22 Mayıs/Önceki: - % 1.5 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Perşembe günü Yunan yetkililer ile Euro Bölgesi kreditörleri arasında anlaşma olmayacağına yönelik eklentiler ve gün içerisinde gelen ABD ekonomik verilerinde beklenti üstündeki sinyallerin EURUSD paritesini aşağı yönlü baskılarken etkili olduğu söylenebilir.

Destek: 1,0860 – 1,0820 – 1,0800

Direnç: 1,0905 – 1,0960 – 1,1000

ALTIN

Son dönemlerde Amerikan Doları’nda yaşanılan değer kayıpları ile birlikte yukarı yönlü ataklar gördüğümüz altın fiyatlarında, ayın son haftasına ise aldıklarını geri vermek ile başladığı söylenebilir. Sonuçta dün tatil sebebi ile bankaların kapalı olması işlem hacmindeki volatiliteyi düşürmüş ve pariteler üzerinde beklenilen etki alınamamıştı.

Destek: 1180 – 1170 – 1150

Direnç: 1190 – 1200 – 1215

USDTRY

Adım adım seçim sürecine ilerleyen Türkiye ekonomisinde yaşanan belirsizliklerin, dün Amerikan Doları’ndan gelen pozitif baskı ile şekillendiği söylenebilir. Geçtiğimi hafta önemli düşüş ivmesi gördüğümüz USDTRY paritesinde, son gelen seçim anketlerinin iktidar çekişmelerine yol oynayacağı beklentisini arttırması ile Amerika ekonomisindeki veri akışının yeşile dönmesi, tekrardan 2,64 seviyelerini getirdi.

Destek: 2,6310 – 2,6210 – 2,6120

Direnç: 2,6430 – 2,6500 – 2,6640

PETROL

Son dönemde Amerikan Doları’nda yaşanılan değer kazanımları ile birlikte petrol fiyatlarında da içinde ulunduğu düşüş trendinin destek seviyesine doğru hareketlenmelerin olduğu görülmektedir. İran’dan gelen haberlerde, petrol üretiminin artıracağının söylenmesi küresel petrol arzında artışın olacağı yönünde bir etki yaratarak, petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü senaryoyu desteklemektedir.

Destek: 58,00 – 57,30 – 57,00

Direnç: 58,40  - 59,00 – 59,90 

GÜNDEM

Ø  ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri beklenti düzeyinde

ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri, Nisan ayında yüzde 0,5 düşüş ile beklenti düzeyinde gerçekleşti.

ABD'de ticari ekipman siparişleri ise Mart'ın ardından Nisan'da da yükseldi. Savunma hariç ekipman siparişleri Mart'taki yüzde 1,5'lik artışın ardından Nisan'da yüzde 1 yükseldi.

Petrol ve maden şirketleri, ham petrol fiyatlarının toparlanması ile darbe alan talebin artmasını bekliyor. Güçlü dolar ise Amerika'nın ihracatını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Dolar endeksi verinin ardından 96,900 seviyelerinden yükselerek 97'ye çıktı.

Ø  ABD'de 1. el konut satışları beklentiyi aştı

ABD'de 1. el konut satışları Nisan ayında beklenenden fazla artarak, piyasanın en yoğun satış döneminde toparlanmaya başladığına işaret etti. Satışlar Mart ayında 481.000 olmuştu. İstikrarlı işe alımlar, düşük faiz oranları ve satılık 2. el konutların sayısının az olması gibi gerekçeler, talebi artırdı.

ABD'de 20 şehirde konut fiyatları, bir önceki yılın Mart'ta sona eren 12 aylık sürecine göre daha hızlı artış gösterdi.

S&P/Case-Shiller konut değerleri endeksi Mart'ta bir yıl öncesine göre yüzde yüzde 5,04 artarken, Şubat'da yüzde 5,03 artış kaydedilmişti.

Ø  Fischer: Faiz artırımları küresel büyümeye göre yavaşlayabilir

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, İsrail'in Tel Aviv Üniversitesi'nde Salı günü yaptığı konuşmada, küresel ekonomi ve Fed'in faiz artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Stanley Fischer, Fed'in küresel ekonomideki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek, "Yurt dışındaki büyüme beklentiden zayıf olursa bunun ABD ekonomisine etkileri Fed'in desteğini daha yavaş çekmesine yol açabilir" dedi.

Ø  Lacker: Fed faiz artırımında geç kalmamalı

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, “Enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik hedefine doğru ilerlediği ‘oldukça açık’ görünüyor” dedi.

Lacker, Fed’in faiz oranlarını artırmada aşırı geç harekete geçmesinin risk teşkil ettiğini belirtti.

Lacker, “Faiz artırımlarının zamanlaması ile ilgili düşünüldüğünde aşırı erken hareket edilmesinin oluşturduğu risklerin de üzerinde durmalısınız. Ancak eğrinin arkasına düşmenin de getirdiği riskleri ciddiye almalısınız. Ekonomik faaliyet üzerinde para politikası içindeki gecikmelerin olumsuz etkilerini değerlendirmelisiniz” diye konuştu.

Ø  Varoufakis: 5 Haziran'a kadar anlaşma sağlanacak

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, 5 Haziran'a kadar kreditörlerle anlaşma sağlanacağını söyledi.

Varoufakis’in kreditörleri daha fazla kemer sıkma önlemleri alınması konusunda ısrarcı olmakla suçlaması ile birlikte Avrupalı ortaklarıyla yeniden anlaşmazlık yaşanmıştı. Çıkmazın aşılamamasının ülkeyi temerrüde itebileceği ifade ediliyordu. Yunanistan’ın IMF’e Haziran ayında yaklaşık 1.6 milyar euro (1.7 milyar dolar) ödeme yapması gerekiyor.

Ø  IMF: Yuan artık düşük değerli değil

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin yuanı için uzun süredir koruduğu "düşük değerli" görüşünü resmi olarak kaldırdı. Yuan böylece IMF nezdinde rezerv para statüsü kazanma yolunda önemli bir eşiği aşmış oldu.

IMF'nin Asya misyonundan yapılan açıklamada "Son bir yılda para biriminde yaşanan ciddi yükseliş, kuru düşük değerli seviyesinden çıkarmıştır. Çin'in iki ila üç yılda dalgalı kura geçmesi gerektiğine inanıyoruz" denildi.

Ø  Ford Otosan Eskişehir fabrikası işçileri Türk Metal'den istifa etti

Eskişehir'in İnönü İlçesi'nde kamyon üretimi yapılan Ford Otosan Fabrikası'nda işçilerin başlattığı iş bırakma eylemi sürerken, 1,000'i aşkın işçi de bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. 

Ford Otosan İnönü Fabrikası'ndeki işçiler bugün otobüslerle gittikleri Bilecik'in Bozüyük ve Eskişehir'in İnönü ilçelerindeki PTT şubelerinde e-devlet şifrelerini alıp tekrar fabrikaya döndü.

İşçiler, arkadaşları tarafından hazırlanan ve fabrika önünde kendilerine dağıtılan sendikadan istifa etme dilekçelerine imza attı ve bu dilekçesi Ford Otosan İnönü Fabrikası İnsan Kaynakları birimine teslim etti.

İşçileri temsilen gazetecilere açıklamada bulunan İsmail Demirbaş, "Şu anda Türk Metal Sendikası'ndan istifa eden arkadaşların sayısı 1,032. Bize ulaşmayan henüz öbür vardiyalarda çalışan arkadaşlar var. Onların dilekçeleri ile beraber tahmin ediyorum bu fabrikada çalışan işçilerin yüzde 99'u istifa etmiş olacak. Biz gayet barışçıl bir şekilde en insani bir şekilde taleplerimizi dile getirmek istiyoruz. Dileklerimizi taleplerimizi fabrika yönetimine iletmek istiyoruz. Şu anda sendikanın yetkisi kalmamış durumda" diye konuştu.

Ø  Türk Traktör'de eylem altıncı güne girdi

Türk Traktör işçilerinin çalışma koşulları ve maaş artırımı talebi ile başlattıkları iş bırakma eylemi, altıncı gününe girdi.

Çalışma koşullarının ve maaşlarının iyileştirilmesi talebiyle 21 Mayıs Perşembe günü iş bırakan işçilerin temsilcileri yönetimle bir araya gelmiş ancak görüşmeden sonuç alınamaması üzerine işçiler, eylemlerine devam etme kararı almıştı.

Ø  Tahıl, meyve ve sebze üretiminde artış bekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015 yılına ilişkin Bitkisel Üretim 1. Tahmini verilerine göre, bitkisel üretimde geçen yıla göre artış bekleniyor.

Buna göre, üretim miktarının, tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 9,6, meyvelerde yüzde 6,1, sebzelerde de yüzde 3,2 artış göstereceği öngörülüyor.

ŞİRKET HABERLERİ

DENIZ - İlgi: 12.02.2015 ve 07.04.2015 tarihli açıklamalarımız: İlgide kayıtlı açıklamamız ile Bankamız Yönetim Kurulu'nun, Bankamız sermayesinin 716.100.000 TL'den, 1.816.100.000 TL'ye çıkartılması kararı doğrultusunda, Bankamız Esas Sözleşmesinin "BANKANIN SERMAYESİ" başlıklı 6. maddesinin değiştirilmesi ve sermaye artırımına izin verilmesini teminen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvuru yapıldığı duyurulmuştu. Bankamız Esas Sözleşmesinin "BANKANIN SERMAYESİ" başlıklı 6. Maddesinin ekte yer aldığı şekilde değiştirilmesi ve söz konusu sermaye artırımı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 25 Mayıs 2015 tarih ve 20008792-101.01.04[71]-E.8055 sayılı yazısıyla uygun görülmüştür.

GOZDE - 25.04.2014 ve 19.08.2014 tarihli özel durum açıklamalarımızda duyurulduğu üzere, Şirketimiz, TÜBİTAK'ın 1514-Girişim Sermayesi Destekleme Programı'ndan yararlanmaya hak kazanmıştır. Şirketimizin daha sonraki değerlendirmeleri neticesinde 1514-Girişim Sermayesi Destekleme Programı kapsamındaki projemize devam etmeme kararı alınmıştır. Bu çerçevede portföy yönetim şirketi kuruluşundan vazgeçilmiş olup kuruluş izninin iptaline yönelik talebimiz Sermaye Piyasası Kurulu'na iletilmiştir.

ISGYO - İstanbul İli, Zeytinburnu ilçesinde bulunan arsa üzerinde(Şişecam Grubu'na ait eski Topkapı Fabrikası arsası) Timur Gayrimenkul (NEF) ile %50-50 maliyet ve hasılat paylaşımı ile geliştirilecek olan "İnistanbul Gala" isimli konut projesine ilişkin yapı ruhsatı alınmıştır. 4 farklı proje olarak geliştirilecek olan İnistanbul Gala Projesinde yer alan ünitelerin satışından toplamda 1,5 milyar TL ciro elde edilmesi beklenmekte olup, 788 ünitenin yer aldığı ilk projede ise ön satışlara başlanmıştır.

MENBA - 16.01.2015 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldığı üzere birleşme işleminden vazgeçilmiştir. KAP sistemi üzerinde süreç sona erdirilmektedir.

TEKST - Zorunlu Pay Alım Teklifine İlişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na Yapılan Başvuru: 22 Mayıs 2015 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan duyurular ile açıklandığı üzere, Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC), GSD Holding A.Ş.'nin  sahibi olduğu Tekstil Bankası A.Ş.'nin %75,50'luk sermayesini temsil eden payları satın almış ve bu işlem ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri II. 26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği'nin  zorunlu pay alım teklifi ile ilgili 11. maddesi hükmü uyarınca diğer ortaklara ait payları satın almak üzere pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü doğmuştur. Bu amaçla, gerekli izinlerin alınması için 26 Mayıs 2015 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

THYAO - Türkiye çıkışlı dış hat biletlerin ücretlendirilmesinde baz alınan kurun, EUR'dan USD'ye değiştirilmesine yönelik olarak Ortaklığımızca IATA'ya yapılan başvuru kabul edilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye çıkışlı dış hat bilet satışları toplam gelirimizin yaklaşık yüzde 15'ine tekabül etmektedir.

TKFEN - İlgi: 10 Nisan 2012 tarihli açıklamamız. İlgi açıklamamızda, bağlı ortaklıklarımızdan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.'nin, Katar'da Kuzey Otoyolu üzerinde yan yolların mühendislik ve inşaat işlerinin yapımına ilişkin projeyi 592 milyon ABD Doları bedelle kazandığı açıklanmıştı. Son durum itibariyle işin kapsamında idare tarafından yapılan değişikliklerin ilgili mercilerin onayları sonrasında Projenin toplam tutarı 310 milyon ABD Doları artırılarak 902 milyon ABD Doları  ve tamamlanma tarihi 31.12.2016 olarak revize edilmiştir.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]                  +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.