27 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

27 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

2015-01-27 06:52

lorem

BEKLENTİ

Bugün Başçı’dan Mesaj Var..!

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz indirme kararının ardından “TL faizlerinin gelecekte izleyeceği muhtemel seyirle ilgili detayları Salı günü paylaşacağım” demişti Erdem Başçı… Ve Başçı’nın piyasaya mesaj vereceği o gün geldi…

Bugün ABD tarafından gelecek yoğun bir veri trafiği ile baş başayız. Dayanıklı Mal Siparişleri, Tüketici Güven Endeksi ve Yeni Konut Satışları verilerini takip edeceğiz… Enerji fiyatlarındaki düşüş, faizlerin tarihi düşük düzeylerde olması ve istihdam piyasasındaki toparlanmanın verilere olumlu yansıması bekleniyor. Gerçekleşen verilerin Fed’in bakış açısına göre ABD ekonomisinin faiz artırımı kriterlerine ne kadar yakın veya uzak olduğunu analiz edeceğiz…

AJANDA


PİYASATEKNİK VERİLER

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı satış baskısıyla geçiren EURUSD paritesinin hafta başlangıcı ile birlikte kar realizasyonlarına maruz kaldığı söylenebilir. Hafta sonu gelen Yunanistan seçimlerinden de anket sonuçlarında ön görüldüğü gibi Syriza partisinin ezici bir galibiyet alması, Euro birliği içinde hareketli dakikaların yaklaştığının sinyallerini verdi.

Destek: 1,1270 – 1,1230 – 1,1200

Direnç: 1,1300 – 1,1320 – 1,1350

 

ALTIN

Küresel piyasalarda adını uzun bir süredir duymadığımı kur savaşları kavramı tekrardan gün yüzüne çıkar gibi. Gerek Avrupa kanadından gerekse de Asya’da ekonomi yapıcıların genişleme adımlarına hız kesmeden devam etmesi bu olgunun oluşmasında en önemli sebep olarak söylenebilir.

Destek: 1275 – 1250 – 1215

Direnç: 1285 – 1300 – 1320

 

PETROL

Satış baskısının devam ettiği petrol fiyatlarında 44,35 desteğini izlemeye devam ediyoruz. FOMC kararları sonrasında sert hareketler gözlemleneceğinden beklentiler artmakta.

Destek : 44,25 – 43,00 – 41,90

Direnç : 46,35 – 47,20 – 48,50

 

USDTRY

Bist 100 ‘ün 91000 üzerinde kapatması ile değerlenmeye devam eden TRY paritede geri çekilmelere neden olmakta.

Destek : 2,3430 – 2,3340 – 2,3250

Direnç : 2,3550 – 2,3660 – 2,3760

 

GÜNDEM

Ø  Reel Kesim Güven Endeksi yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), ocak ayında bir önceki aya göre 2 puan artarak 103,2 puana yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı.

 

Ø  Kapasite kullanım oranı azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 ocak ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 659 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, ocak ayında bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak yüzde 73,7 seviyesinde indi.

 

Ø  Almanya'da iş dünyasına güven yükseldi

Almanya'da iş dünyası güveni, düşen enerji ücretleri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvikleri artırması gelen ekonomik toparlanmaya yönelik iyimserlikle birlikte, üst üste üçüncü ayda yükseldi.

7,000 üst düzey yöneticinin katılımı ile oluşturulan Ifo enstitüsü iş dünyası endeksi Ocak'ta 106.7'ye yükselirken, Aralık'da 105.5 düzeyindeydi. Bloomberg anketine katılan 38 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 106.5'e yükseleceği yönündeydi.

 

Ø  S&P Rusya'nın notunu "çöp" seviyesine indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Rusya'nın kredi notunu "çöp" seviyesine indirerek, ülkenin notunu 10 yılın ardından ilk kez "yatırım yapılamaz" sınıfına düşürmüş oldu.

Rusya'nın notunu en son Nisan'da düşüren S&P'den yapılan açıklamada, notun bir basamak daha düşürülerek BB+ olduğu ifade edildi. Bulgaristan ve Endonezya ile aynı düzeydeki notun görünümü de negatif.

 

Ø  Goldman Sachs/Cohn, "Petrol fiyatı 30 dolar/varil seviyesine gerileyebilir"

Goldman Sachs Group Başkanı Gary Cohhn, petrol fiyatlarında düşüşün büyük ihtimalle devam edeceğini ve fiyatın 30 dolar/varil seviyesine ulaşabileceğini söyledi.

Bu sabah Brent petrolü 0,12 dolar artışla 48,28 dolar/varil, NYMEX'de Batı Teksas petrolü ise 0,03 dolar artışla 45,18 dolar/varilden işlem görüyor.

 

Ø  OPEC, Haziran ayına kadar üretim tavanını değiştirmeyecek

OPEC Genel Sekreteri Aldalla Salem el-Badri, petrol fiyatlarında yaşanan keskin düşüşe rağmen OPEC'in belirmiş olduğu üretim tavanında Haziran ayına kadar değişiklik yapmayacağını, günlük 30 milyon varil üretim seviyesini devam ettireceğini bildirdi.

Wall Street Journal'a konuşan Badri, petrol fiyatlarının hali hazırda dip seviyeye ulaşmış olabileceğini belirterek, fiyatların yakın zamanda toparlanmasını beklediğini de vurguladı. Badri ayrıca, petrol fiyatlarında düşüşün yatırımların kesilmesine yol açması halinde 3-4 yıl sonra petrol fiyatının 200 dolar/varil seviyesine fırlayabileceği uyarısında da bulundu.

 

Ø  Rusya'nın altın rezervleri arttı, Türkiye'nin azaldı

Rusya'nın altın rezervleri Aralık ayında 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. IMF tarafından derlenen verilere göre Rusya Aralık ayında 666.500 ons (20,83 ton) altın alarak rezervleri 38,8 milyon ons (1208,23 ton) seviyesine çıkardı. Bu, Eylül ayından bu yana gerçekleşen en yüksek alım oldu.

Aralık ayında Hollanda da 16 yıl aradan sonra altın rezervini artırdı. Dünyanın 9'ncu büyük altın rezervine sahip olan Hollanda, 309 bin ons altın alarak rezervini 20 milyon ons seviyesine yükseltti. Kazakistan altın rezervini yüzde 2,2 artırarak 6,2 milyon ons ve Belarus yüzde 3,3 artırarak 1,4 milyon ons seviyesine yükseltti. Aralık ayında altın rezervi yükselen ülkeler arasında Malezya da yer aldı.

Türkiye ise Aralık ayında altın rezervini 124 bin ons (3,86 ton) azaltarak 17,0 milyon ons (529,12 ton) seviyesine indirdi.


Ø  Euro yükselişe geçti

Euro dolar karşısında, Yunanistan’da seçimleri kazanan Syriza Partisi’nin eurodan çıkmadan kemer sıkma politikalarını sonlandıracağı hakkında çıkan söylentiler ile beraber son üç gün içerisinde ilk defa yükseldi.

Euro, 16 önemli para biriminin 14’ü karşısında yükselirken, dolar karşısında 11 yılın en düşük seviyesinden kayıplarını azaltıyor.

 

Ø  BOJ bölgesel tahvilleri satın alabilir

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, genişleme politikalarında yaratıcı adımlar atabileceklerini açıkladı.

Kuroda Bloomberg televizyona yaptığı açıklamada, masada hala birçok seçeneğin bulunduğunu ve enflasyon beklentilerinde yaşanacak ciddi bozulmalarda politikanın değişebileceğini kaydetti.

 

Ø  ABD tahvillerindeki faiz farkı 2008'den bu yana en düşük seviyede

Yatırımcıların, 2 yıl vadeli tahviller yerine 30 yıllık tahvilleri elde tutarak sağladığı fazladan getiri küresel büyümenin yavaşlaması ardından uzun süreli devlet tahvillerine olan talebin artması ile son altı yılın sen düşük seviyesine geriledi.

10 yıllık ABD tahvilleri Almanya tahvilleri ile artmasının ardından, Yunanistan seçimlerini kemer sıkma politikasını desteklemeyen partinin kazanması ile fazla bir değişiklik göstermedi. Hazine tahvilleri, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranlarını artıracağı yönündeki spekülasyonların artmasına rağmen, bu yıl yüzde 2.1 arttı. Buna neden olarak, yavaşlayan ekonomik büyüme ve düşen petrol fiyatlarının enflasyon beklentisini düşürmesi gösteriliyor. ABD tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası’nın 1.1 trilyon euroluk tahvil alım programını açıklamasının ardından, geçtiğimiz hafta yükseldi.

 

Ø  Ve IMF Yunanistan'a sert çıktı

Yunanistan'da Pazar günü yapılan genel seçimlerin sonuçlarına değerlendiren IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nin kurallarına uyması gerektiğini, bu ülkeye ayrıcalıklı davranılamayacağını söyledi.

Fransa'da yayınlanan Le Monde gazetesine konuşan Lagarde, "Euro Bölgesi'nin uyması gereken iç kuralları var. Yunanistan için özel kategoriler oluşturamayız" dedi.

Lagarde, Yunanistan'ın vergi toplama ve yasal engellerin azaltılması konularında hala önemli reformlar yapması gerektiğini belirtirek, "Bu kemer sıkma meselesi değil. Yunanistan'da yapılması gereken derin reformlar var" diye konuştu.

 

Ø  Türkiye'de iç borçlanmada keskin düşüş beklentisi

JP Morgan, Türkiye'nin yurtiçi borçlanma ihtiyacının GSYH'ya oranının bu yıl azalmasını bekliyor.

JP Morgan yayınladığı raporda, ihtiyatlı mali politikalar ve daha iyi borç dinamiklerinin etkisi ile Türkiye'nin iç borçlanma ihtiyacının bu yıl keskin bir düşüş göstereceğini belirtti. JP Morgan, 2014 yılında yüzde 1,5 olan faiz dışı fazla 2015 yılında yüzde 1,2 seviyesine gerilese bile, Hazine'nin iç borçlanma ihtiyacının GSYH'ya oranın 2014 yılındaki yüzde 7,3'den 2015'te yüzde 4,2'ye ineceğini tahmin etti.

JP Morgan, borç çevirme oranının da 10 yıldır ilk kez yüzde 80 seviyesinin altına ineceğini öngördüklerini vurguladı.

 

ŞİRKET HABERLERİ

AKFEN – Akfen Elektrik’in %99,75'lik oranındaki paylarının değerleme raporunun tamamlanmasını müteakip kesinleşmek ve aradaki fark ek hisse bedeli olarak ödenmek üzere 6 milyon TL bedelle devir edilmesine ilişkin 347.093 TL ek hisse bedeli ödemesi gerçekleştirildi.

AKSUE – Isparta Musluk mevkiinde inşaatı tamamlanan güneş enerji santralinin kabulü TEDAŞ tarafından yapılmış olup, enerji satışına başlandığı bildirildi.

ASELS – Milli Savunma Bakanlığı ile denizaltılar için akustik aldatıcı sistemi projesi kapsamında 34 milyon TL tutarında sözleşme imzalandı.

DIRIT – Şirket sermayesinin 7.150.000 TL’den %100 oranında bedelli artırılarak 14.300.000 TL’ye çıkarılması amacıyla SPK’ya başvuru yapıldı.

IZTAR – İşletme sermayesi ihtiyaçlarında kullanmak üzere 1 yıl vadeli %10,50 faiz oran ile 500.000TL kredi kullanılmasına karar verildi.

KIPA – Isparta Çünür mahallesinde bulunan mağazanın kapatılmasına karar verildi.

KOZAL – Himmetdede işletmesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçici faaliyet belgesi verildi.

LKMNH – Kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 200 milyon TL’ye artırılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

NETAS – Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Fatih projesi 2. faz yerel alan ağ kurulum işi ihalesinde bağlı ortaklığı Probil Bilgi İşlem 249.939.377 TL bedelle en iyi teklifi verdiği açıklandı.

PETKM – Hakim ortak Socar Turkey Enerji'nin bağlı ortaklarından Socar Turkey Elektrik'in Socar Power’da sahip olduğu %9,9 oranındaki paylarının nominal değer üzerinden 8.910.000 TL bedelinden devir alınmasına karar verildi.

RYGYO – Antalya’da bulunan arsanın üzerine yapılacak depolama tesisine ilişkin Tam er İnşaat ile 17.629.200 TL + KDV bedel ile inşaat yapım sözleşmesi imzalandı.

THYAO – Kayıtlı sermaye tavanının 2 milyar TL’den 5 milyar TL’ye artırılmasına karar verildi.

YKGYO – Ankara Çankaya projesi yapı ruhsat iptal davasıyla ilgili Şirket lehine davanın reddine karar verildi.

  

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

HZNDR – Şirket ortaklarından Haznedar Yatırım, 4,30 TL fiyatla 7.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %3,40’a ulaştı.

IZMDC – Şirket yönetim kurulu üyesi Şahin Şirketler Grubu, 2,8 TL fiyatla 5.500.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %1,47’ye yükseldi.

NTHOL – Şirket ortaklarından Besim Tibuk, 3,96 – 4,0 TL fiyat aralığından 59.500 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %7,19’a yükseldi.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                  +90 (212) 371 18 39

 


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.