29 ARALIK GÜNLÜK BÜLTEN

Yeni Yılda Yunanistan’da Yeni Hükümet mi ..?

2014-12-29 06:55

lorem

İlk iki turda mevcut koalisyon hükümetinin adayı Satvros Dimas yeterli oyu alamadı. Seçimin bu son turunda da seçilememesi halinde Meclis kendisini feshedecek ve erken genel seçime gidilecek.

Seçimin sonuçları piyasalarda dikkatle izlenecek. Yapısal reformların daha önce Avrupa Birliği’ne söz verildiği gibi devamı Euro Bölgesi ekonomisini yakından ilgilendiriyor.

 

09:00 ALMANYA'DA PERAKENDE SATIŞLAR, KASIM

17:30 ABD'DE DALLAS FED İMALAT ENDEKSİ, ARALIK

- YUNANİSTAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 3. TUR

- BDDK KASIM AYI AYLIK BÜLTENİ

 

AJANDA

 

 


PİYASA

  

TEKNİK VERİLER

 

EURUSD

 

EURUSD paritesinde düşük bir işlem volatilitesi ve yatay bir seyir ile haftanın kapandığını gözlemledik. Hafta içi gelen 10 yılın en iyi, büyüme verisi Amerikan Doları’nda değer kazanımlarını getirmişti. Hareketliliği getiren bu etkinin yanı sıra sakin bir kapanış yaşadık.

 

Destek: 1,2160 – 1,2140 – 1,2100

Direnç: 1,2190 – 1,2200 – 1,2220

 

ALTIN

 

ABD ekonomisinden gelen son yılların en büyük büyüme verisi geçtiğimiz hafta yatırımcıların Amerikan Doları’na karşı beklentilerini arttırmasını sağlamıştı. Yıl kapanışına gelinen bu hafta volatilite düşüşü beklensede ekonomik veriler takip edilmelidir.

 

Destek: 1180 – 1150 – 1140

Direnç: 1205 – 1215 - 1230

 

USDTRY

 

Yılın son işlem günlerinde işlem hacimlerinin düşmesi USDTRY paritesinde kısıtlı hareketler gelmesine neden olurken, TCMB’den faiz oranlarında değişiklik gelmemesi bu hareketleri destekledi. Bu hafta gelecek olan ekonomik verilerde önemle takip edilmelidir.

 

Destek : 2,3100 – 2,2760 – 2,2670

Direnç : 2,3250 – 2,3430 – 2,3540

 

PETROL

 

Christmas tatili nedeni ile piyasaların tam anlamıyla  açık olmaması petrol fiyatlarında kısıtlı dalgalı hareketler gelmesine neden olmakta.

 

Destek : 55,00 – 54,00 – 52,90

Direnç : 56,45 – 57,80 – 58,90


GÜNDEM


Ø  Kapasite kullanımı yüzde 74.6'ya yükseldi

 

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, aralık ayında bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 74,6 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve aralık ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 660 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı.

 

 

Ø  Reel Kesim Güven Endeksi 2 yılın en düşüğünde

 

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), aralık ayında bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak Aralık 2012'den bu yana en düşük seviye olan 101,2 puana geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 108,8 puan seviyesinde gerçekleşti.

 

Ø  JCR Rusya'nın kredi notunu düşürdü

 

Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR), Rusya'nın "BBB" olan kredi notunu "BBB-"ye indirirken, notu da negatif izlemeye aldı.

JCR'dan yapılan açıklamada, Ukrayna krizi, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik yaptırımları, hızlı düşen petrol fiyatları, döviz kurundaki oynaklık ve yükselen ithalat maliyetinden kaynaklanan enflasyonist baskılar nedeniyle Rusya ekonomisinin zarar gördüğü ifade edildi.

Rublenin değerini korumak için faiz oranlarında önemli artışa gidilmesinden dolayı iç talep, tüketim ve yatırımlarda zayıflama görüldüğüne işaret edilen açıklamada, bu durumun hali hazırda durgun olan ekonomiyi daha da kötüleştirebileceği ve ekonominin 2015 yılında ciddi bir resesyon (durgunluk) geçirmesini kaçınılmaz hale getirebileceği kaydedildi.

 

Ø  ‘Rusya yüzde 4 daralacak’


Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ekonominin gelecek yıl yüzde 4 daralacağını, petrol fiyatlarının ortalama 60 dolar olması halinde bütçe açığının gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının da yüzde 3'ü geçececeğini söyledi. Basına yaptığı açıklamada bakanlığın bütçe tahminlerini petrol fiyatlarının 60 dolarda olduğunu yansıtacak şekilde güncellediğini ifade eden Siluanov, gelecek yıl dolar/ruble kurunun 51 seviyesinde olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Kamu bankası VTB'nin bu yıl sonuna kadar ulusal varlık fonundan 100 milyar ruble (1.9 milyar dolar), gelecek  yıl ise bunun üzerine 150 milyar ruble alabileceğini ifade eden bakan, Gazprombank'ın ise bu veya gelecek yıl 70 milyar ruble alabileceğini belirtti.

 

Ø  Çin’in sanayi karı 2 yılın en sert düşüşünü kaydetti

 

Çin’in sanayi karı 2 yılın en sert düşüşünü kaydederek dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde yavaşlamanın derinleştiğine işaret etti ve ülke merkez bankası üzerinde parasal koşulların gevşetilmesi baskıları arttı

Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Çin’in sanayi işletmelerinin total karı Kasım ayında bir yıl önceye yüzde 4.2 geriledi. Veride Ekim ayında yüzde 2.1 düşüş, Eylül’de ise yüzde 0.4 yükseliş görülmüştü. Kasım ayında kaydedilen yüzde 4.2’lik düşüş, karların yüzde 6.2 gerilediği Ağustos 2012’den bu yana en büyük kayıp olarak kaydedildi.

 

Ø  Japonya 29 milyar dolarlık teşviki onayladı

 

Japonya hükümeti Nisan'da kabul edilen yeni vergilerin tüketimde düşüşe neden olmasının ardından ekonomiyi desteklemek için 3.5 trilyon yenlik (29 milyar dolar) mali teşvik paketini onayladı.

Yeni önlemlerin arasında artan üretim maliyetleri nedeniyle sıkıntı yaşayan küçük işletmeler için düşük faizli kredier, devlet desteği kapsamında yoksullar için yakıt ve alışveriş çekleri yer alıyor. Devlet tahminlerine göre paket gayri safi yurtiçi hasılayı yüzde 0.7 artıracak. Ekonomi Bakanı Akira Amari bugün Tokyo'da yaptığı açıklamada, harcamaların vergi gelirleri ve harcanmamış fonlar ile ödeneceğini, yeni tahvil ihracına ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

 

Ø  Yunanistan'ın kritik seçimi

 

Yunanistan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü ve son turu bugün yapılacak. Bu seçim, ülkenin "karar günü" olarak yorumlanıyor.

Koalisyon hükümetini oluşturan Yeni Demokrasi (ND) ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) partilerinin adayı Stavros Dimas, seçime tek aday olarak katılıyor. İlk iki turda yeterli oyu alamayarak seçilemeyen Dimas'ın üçüncü turda, 180 milletvekilinin "evet" oyunu alması cumhurbaşkanı seçilmesi için yeterli sayılacak.

Yunanistan Anayasası'na göre, bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için birinci ve ikinci turda parlamentodaki 300 milletvekilinden 200'ünün, üçüncü turda ise en az 180'inin oyunu alması gerekiyor. Anayasa, beşer günlük aralarla yapılan üç tur oylama sonunda cumhurbaşkanının seçilememesi durumunda, meclisin 10 gün içerisinde feshedilmesini ve erken genel seçime gidilmesini öngörüyor.

 

Ø  Rusya Maliye Bakanı: Rezervlerimizi 3 yılda tüketebiliriz

 

Maliye Bakanı Anton Siluanov'a göre, resesyona girmeye hazırlanan Rusya, hükümetin bütçenin yapısını değiştirmemesi halinde 3 yıl içinde rezervlerinin hepsini tüketebilir.

Siluanov Cuma günü Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, varil başına 60 dolar seviyelerindeki petrolün Rusya ekonomisinde 2015'te yüzde 4'e yakın bir daralma ve üretimin yüzde 3'ünün üstünde bir bütçe açığı anlamına geleceğini belirtti. Maliye Bakanlığı 2015 bütçesini değerlendirirken bu tahminlerle beraber rublenin dolar karşısında 51 seviyesinde olacağı varsayımı ile hareket edecek.

 

Ø  Çin GSYH hesaplamasında reform yapacak

 

China Daily’nin haberine göre Çin, gayrisafi yurtiçi hasılayı hesaplamak için yeni bir birleştirilmiş sistemini başlatmak için üzerinde çalıştığı istatistik reformuna hız verdi. Çin bu yolla, merkezi hükümetin yaptığı hesaplamalara ters düşen yerel yönetim verilerinin önüne geçmek istiyor. Çin İstatistik Bürosu, gayrisafi yurtiçi hasıla hesaplamasının sadece merkezi hükümetin yetkisinde olacağını kaydetti. Reform taslağı Çin devlet konseyine yollandı ve gelecek yılın ilk yarısında onaylanması bekleniyor. Uzmanlara göre yeni hesaplama sistemi 2016'dan itibaren işler hale gelecek. Merkezi hükümet hesaplamalarına göre Çin ekonomisinin büyüklüğü ilk dokuz ayda 42 trilyon yuan, yani 6,82 trilyon dolar oldu. Ancak yerel hükümetlerden gelen verilere göre yapılan hesaplamaya göre, ekonominin büyüklüğü 47,36 trilyon yuan düzeyinde. Öte yandan Çin'in, ekonomide yaşanan yavaşlamaya rağmen 2014 yılında istihdam yaratmaya devam ettiği bildirildi. Çin'in Şinhua haber ajansının haberine göre, Çin bu yılı 13 milyondan fazla yeni istihdam yaratarak kapatacak 

 

Şirket Haberleri

ANSGR – Vergi Denetim Kurulu tarafından BSMV inceleme raporuna istinaden 2009 dönemi için 2,1 milyon TL vergi aslı, 3,1 milyon TL vergi cezası tebliğ edildi.

ATSYH – Bağlı ortaklığı Or-Na Tarım’ın halen kullanmakta olduğu tesislerinin büyütülerek çikolata, kuru meyve barları üretimi gerçekleştirmek üzere soğuk hava depoları yapmaya, gerekli makine ve ekipman tespiti için çalışma başlatılmasına karar verildi.

BRMEN – Bursa İnegöl ilçesinde şube açılmasına karar verildi.

EDIP – İş Bankası'ndan kullanılmış olan 4.235.750 Euro tutarlı 26.12.2014 vadeli kredi ödenmiş olup, kredi karşılığında verilmiş olan Lüleburgaz/Kırklareli tesislerindeki 1. derece ipotek fek edildi.

EGLYO – %50 pay sahibi olduğu girişim sermayesi yatırımı JKS Enerji’nin paylarının, şirket ortaklarından Andaç Tulgarlar’a ve Eber Samat'a 750.000 TL bedelle satılmasına karar verildi.

FINBN – Hakim hissedar National Bank of Greece dışındaki pay sahipleri için 26 Eylül 2014 tarihinde başlamış olan 3 aylık satma hakkı süresi sona ermiş olup, herhangi bir satma hakkı kullanımı işlemi gerçekleşmediği açıklandı.

GEREL – %70 oranında paya sahip olduğu bağlı ortaklığı Gersan Elektromekanik ile Elektrosis Elektronik ile birlikte %51-%49 oranında ortak girişimi olarak, Emaar Square projesi için yapılan ihaleye teklif verilmiş olup, toplam proje teklif bedeli yaklaşık 25 milyon Dolar olarak açıklandı.

LKMNH – 100 milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’ye artırılmasına karar verildi.

TUKAS – Makina ve teçhizatların sat ve geri kirala yöntemiyle satılması ve geri alınması için imzalanan finansal kiralama sözleşmesi kapsamında 29.739.304 TL tahsil edildi.

 

Pay Alım Satım Haberleri

AKSUE – Şirket yönetim kurulu başkanı Ali İhsan Beyhan, 6,36 - 6,51 TL fiyat aralığından 6.705 adet pay satarken, Şirket sermayesindeki payı %3,01’e geriledi.

BRKO – Şirket yönetim kurulu başkan yardımcısı Zekeriya Güneykaya, 0,48 TL fiyatla 43.362 adet pay satarken, Şirket sermayesindeki payı %0,04’e geriledi.

KRATL – Şirket paylarının geri alımı kapsamında, 1,12 TL fiyat aralığından 20.000 adet pay satın alırken, geri alınan pay oranı Şirket sermayesinin %3,48’ine yükseldi.

NTHOL – Şirket ortaklarından Besim Tibuk, 3,82 – 3,96 TL fiyat aralığından 250.050 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %6,28’e yükseldi.

PAGYO – Şirket ortaklarından İsmet Kılıç, 3,90 TL fiyatla 2.566 adet pay satarken, Şirket sermayesindeki payı %2,37’ye geriledi.

PKENT – Şirket yönetim kurulu başkanı Nurullah Ercan, 74,00 TL fiyatla 20.285 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %54,16’ya geriledi.

POLHO – Şirket ortaklarından Şark Mensucat, 2,71 – 2,78 TL fiyat aralığından 23.682 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %6,75’e ulaştı.

ULUSE – Şirket yönetim kurulu başkanı Sait Ulusoy, 21.11.2014 – 19.12.2014 tarihleri arasından gerçekleştirilen fiyat istikrarını sağlayıcı işlemler sonucunda 12,51 - 13,95 TL fiyat aralığından 7.305.430 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %46,16’ya ulaştı. Şirket yönetim kurulu başkan yardımcısı Kubilay Hakkı Ulusoy, 21.11.2014 – 19.12.2014 tarihleri arasından gerçekleştirilen fiyat istikrarını sağlayıcı işlemler sonucunda 12,51 - 13,95 TL fiyat aralığından 172.536 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %11,93’e ulaştı.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]          +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.