31 ARALIK GÜNLÜK BÜLTEN

31 ARALIK GÜNLÜK BÜLTEN

2014-12-31 06:56

lorem

BEKLENTİ

BİR YILI DAHA GERİDE BIRAKIRKEN..!

2014’ün son işlem gününde ana gündemimiz ekonomik gelişmelerden çok jeopolitik riskler…

Yılın son gününde gözler Türkiye’nin dış ticaret istatistiklerinde ve ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvurularında olacak..!

Dün yine ABD’den gelen Konut fiyatları endeksi beklentiler doğrultusunda gerçekleşse de tüketici güveni endeksi son dört aydaki düşüşünü sürdürdü.

Bu sabah Çin’den gelen İmalat PMI endeksi ülkede ekonomik yavaşlamanın yeni yıla miras kalacağını gösteriyor. Ayrıca Çin ekonomisinde teşviklerin artabileceği beklentilerini artırıyor.

Yeni yılda da gündemimizi meşgul edeceğini düşündüğümüz Rusya – Ukrayna ve Yunanistan’daki jeopolitik risklere dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören karar tasarısını kabul etmemesiyle İsrail – Filistin dosyası eklenmiş oldu.

Artan jeopolitik riskler Dolar / ruble paritesini altını dolar/tl yi ve dolar endeksini yakından takip ediyor olacağız.

Son günlerin hızla değer kazanan metali altındaki yükseliş jeopolitik risklerle birlikte yatırımcının yeni güvenli liman araması…

Artan taleple artan altın fiyatlarının yanı sıra altınla birlikte hareket eden platin de 2015’de daha yakın takip edeceğimiz bir başka metal

Metaller içerisinde Bakır ise son dört yılın en düşüğünde

2015 yılında izleyeceğimiz verilere PMI verileri de eklenecek. Emtia da yaşanan satıcılı süreç PMI verilerini daha da öne çıkarmakta.

Yılın son gününde endeksin 85000’den kapatma çabasını takip ediyor olacağız


AJANDAPİYASATEKNİK VERİLER

EURUSD

Yılın son işlem gününde, dün yaşanılan volatilitenin aranacağı söylenebilir. Dün sert hareketlenme gördüğümüz parite üzerinde bugün sakin bir seyir izlenebilri.

Destek: 1,2150 – 1,2100 – 1,2080

Direnç: 1,2170 – 1,2200 - 1,2220

 

ALTIN

Gün içerisinde yukarı yönlü hareketler gözlemlediğimiz altın fiyatlarında, orta vade düşüş trendinin direnç seviyesine doğru olan hareketlenmede göz ardı edilmemelidir.

Destek: 1180 – 1150 – 1140

Direnç: 1205 – 1215 – 1230

 

USDTRY

Haftaya beklenilenin aksine satıcılı olarak başlayan Türkiye piyasaları dün gelen genişleme ile birlikte USDTRY paritesinde 2,35 seviyelerinin test edilmesini sağladı.

Destek : 2,3180 – 2,3050 – 2,2860

Direnç : 2,3250 – 2,3430 – 2,3540

 

PETROL

Christmas tatili nedeni ile piyasaların tam anlamıyla  açık olmaması petrol fiyatlarında kısıtlı dalgalı hareketler gelmesine neden olmaktadır. Önümüzdeki yıl için beklentilerin halen negatif olması parite üzerindeki aşağı yönlü baskılarında devam etmesini sağlamaktadır.

Destek : 53,00 – 52,00 – 51,90

Direnç : 54,45 – 55,80 – 56,90


GÜNDEM

Ø  ABD'de konut fiyatları beklenti düzeyinde

 

ABD'deki 20 şehirde konut fiyatlarındaki artış Ekim'e kadarki 12 aylık dönemde yavaşladı.

S&P/Case-Shiller varlık fiyat endeksi Ekim 2013'ten Ekim 2014'e yüzde 4.5 artış göstererek, 2 yılın en düşük yükselişini kaydetti. Beklenti yüzde 4.4 artış olacağı yönündeydi. Fiyatlar ülke genelinde yüzde 4.6 artış gösterdi.

Ev fiyatlarındaki düşük artış, istihdam piyasasının ve maaş artışlarının hızlandığı dönemde Amerikalıların emlak piyasasına girme ihtimalini artırıyor.

 

Ø  ABD'de tüketici güveni beklentinin altında

 

Conference Board adlı özel araştırma şirketinin ABD tüketici güven endeksi, Aralık'ta 92.6 ile beklentilerin altında kaldı. Beklenti 93.9 . Kasım ayı verisi ise 88.7'den 91'e revize edildi.

Tüketici güveni böylece Kasım'da 4 yılın en yüksek seviyesinde beklentilerin altında kalmasının ardından tekrar düşük gelmiş oldu. Endeks son dört ayda 3 kez beklentilerin altında geldi.

 

Ø  AMB Praet: Düşük petrol parasal genişlemeyi getirebilir

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Baş Ekonomisti Peter Praet zayıf petrol fiyatlarının enflasyon beklentilerinde düşüş riskini artırdığını söyledi ve bu durumun parasal genişlemeye gidilme ihtimalini yükselttiği konusunda uyarıda bulundu.

Praet bir Alman gazetesi ile yaptığı röportajda, “Euro Bölgesi enflasyonu, petrol fiyatındaki düşüş ile 2015’te ‘daha uzun bir dönem’ için sıfırın altında gerileyecek ve Yönetim Kurulu bunu görmezden gelemez. Şu anda enflasyon beklentileri ‘aşırı derecede kırılgan’ ve ikinci tur etkileri tehlikesi normalden daha yüksek” ifadelerini kullandı.

 

Ø  Çin’in imalat PMI’ı 7 ayın en düşüğüne geriledi


Çin’in imalat PMI’ı Aralık ayında 7 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, öncü verinin yakın seviyesinde tutundu. İmalat PMI’ındaki düşüş politika yapıcıların üzerinde dünyanın en büyük ikinci ekonomisine destek sağlamaları adında baskı oluşturdu.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’in hazırladığı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayındaki 50 seviyesinden bu ay 49.6’ya geriledi. 16 Aralık’ta açıklanan öncü veri 49.5 seviyesinde idi. 50’nin altında sayılar daralmaya işaret ediyor.

 

Ø  AB'nin kaderi Merkel'in elinde

 

Yeni yıla ilişkin kesin olan bir tez varsa o da dünya ekonomisinin istikrarının Avrupa'ya, bölgenin kaderinin de Almanya'ya bağımlı olacağıdır.

Merkel'in liderliği 2014'te hem iyi hem de kötü yüzünü dünyaya gösterirken, Rusya Devlet Başkanı Putin'i karşısına alarak konuşma görevi ona düştü. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa olan etkisi nedeniyle ciddi yaptırımlarla karşılaşması gerektiği konusunda Avrupa Birliği'ni ikna etmek de yine Merkel'e düştü.

Yaptırımların nihai etkisi tam olarak belli olmasa da, Rusya yanlısı ve karşıtı Avrupa ülkelerini AB içinde bir arada tutmak konusunda başarılı oldukları kesin gözüküyor.

Merkel Rusya konusunda çok başarılı bir politika izlemiş ve etkili olmuş olsa da, sendeleyen Avrupa ekonomisindeki sorunlarla ilgilenmek konusunda çok da başarılı olmuşa benzemiyor. 2015'te Yunanistan seçimlerinin bölgeye getireceği sıkıntıların karşısında Almanya Başbakanı'nın Rusya krizinde gösterdiği kararlılığı göstermesi gerekecek.

 

Ø  BDDK'dan Basel-II düzenlemeleri

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) "İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımların ve İleri Ölçüm Yaklaşımının Değerlendirilmesi ve Validasyonu" ile "İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımların ve İleri Ölçüm Yaklaşımının Başvuru Süreçlerine İlişkin Rehber" taslakların hazırlandığı bildir

BDDK'dan yapılan açıklamada, kamuoyunda Basel-II olarak anılan "Sermaye Ölçümü ve Sermaye Standartlarının Uluslararası Düzeyde Uyumlaştırılması" çalışmaları kapsamında hazırlanan düzenlemelerin 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, söz konusu çalışmaların devamı niteliğinde olan ve kredi riskine esas tutarın içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlar ve operasyonel riske esas tutarın ileri ölçüm yaklaşımı ile hesaplanmasına imkan veren "Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ" ile "Operasyonel Riske Esas Tutarın İleri Ölçüm Yaklaşımı ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ"in de 1 Ocak 2015'te yürürlüğe gireceği ifade edildi.

 

Ø  Dolar 2,35'i gördü

 

Dolarda sürpriz bir hareket yaşandı. Bankalararası piyasada dolar, Türk Lirası karşısında 2,35'in üzerine çıktı. 13.51 sularında 2,3141 seviyesinden işlem gören dolar, 15.14 itibariyle 2,3529'a kadar yükseldi. Dolar daha sonra 2,33'ün altına kadar geriledi. Yeni yıl tatili nedeniyle azalan yeni pozisyon açma isteği piyasadaki likiditenin de azalmasına neden olurken, hacimsiz piyasada yaşanan döviz talebi dolar/TL'nin geniş bir bantta dalgalanmasına neden oldu. Döviz talebinin sona ermesinin ardından her ne kadar kur yönünü tekrar aşağı çevirse de dolar/TL dün diğer gelişmekte olan ülkelerin aksine dolar karşısında değer kaybeden para birimlerinden biri oldu.

 

Ø  Platinum - Altın Spreadi Neden Açıldı?

 

Platinum - Altın spreadi ekonomik güven göstergesi olarak kabul ediliyor. İlki endüstriyel bir metal (özellikle otomotiv sektörü için) diğeri ise daha çok güvenli liman/yatırım aracı/store of value.

Yani kriz dışı normal ekonomik şartlarda platinum fiyatları altının üzerinde seyrediyor. 90lar ve 2000lerde bunu görüyoruz ama 2011'den sonra bu ilişki değişmeye başlıyor.

Ayrıca en büyük üretici Güney Afrika sonra Rusya geliyor. Ve bu yılın ilk yarısı boyunca GA'da grevler vardı. Fiyatı destekleyen bir önemli bir faktör.

İlerisi için petroldeki düşüş yakıt tüketimi ve dolayısıyla otomotiv sektörünü destekleyecek ve platinum için orta vadede pozitif. Yeni petrol fiyatlarındaki düşüş platinum-altın denkleminde platinum lehine.

Avrupa otomotiv sanayisine büyük bir bağımlılığı var. Yani Avrupa'daki resesyon riski ve Çin'deki soğuma platinum için eksiler, ABD'deki toparlanma ve petrol fiyatlarındaki düşüş artılar hanesinde.

Altın ve platin arasında 2014 yılı günlük açılış fiyatları kullanılarak hesaplanan korelasyon kat sayısı : 0,87 dir. Yani aralarında pozitif yönlü yüksek korelasyon olduğu söylenebilir.

Altın ve platin arasında son işlem gününe ait saatlik açılış fiyatları kullanılarak hesaplanan korelasyon kat sayısı : 0,93’tür. Bu durum altın ve platin arasındaki yıllık korelasyonun son iki gün içerisinde arttığının en net göstergesi konumundadır. 

 

DESTEK: 1204.01 – 1199.76 – 1197.49

DİRENÇ: 1210.42 – 1214.47 – 1218.62

 

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK – Takipteki krediler portföyünün 250,5 milyon TL tutarındaki bölümü, 41 milyon TL bedel karşılığında Efes Varlık Yönetim’e satıldı.

AKGUV – Başakşehir Belediye Başkanlığı özel güvenlik hizmetleri alımı işine ait ihalenin 36 aylık süreli 18.887.385 TL + KDV bedelli sözleşmesi imzalandı.

Antalya Ulaşım Hizmetleri ile 01.01.2015 - 30.11.2015 tarihleri arasını kapsamak üzere 1.637.080 TL + KDV bedelli sözleşme imzalandı.

AKSEL – VBG Holding’e Şirket paylarının satış öncesinde Kurul onayına sunulmaması ve satışlarının kamuya açıklanmaması nedeniyle 627.923 TL idari para cezası verildi.

ARBUL – 50 milyon TL nominal değerli borçlanma aracı ihracı için yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

BAYRD – 72 milyon TL nominal değerli borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru yapıldı.

BJKAS – Aktif Yatırım Bankası tarafından 100 milyon TL kredi limiti tanımlandı.

Mali yapısının güçlendirilmesi ve finansal durumunun düzeltilmesi için, sermaye artırımı da dahil olmak üzere iç ve dış fon kaynaklarının oluşturulması konusunda değerlendirme yapıldığı bildirildi.

CELHA – Halat kayması sonucu meydana gelen kazadan kaynaklanan hasarın tazmini ile ilgili olarak sigorta kuruluşuna açılan davalardan feragat edilmesi karşılığında 2.238.903 TL hasar tazminatı tahsil edildi.

COSMO – Bağlı ortaklığı Enerji Ofisi, Antalya Terminalden Antalya Hava İkmal Müdürlüğü’ne havacılık yakıtı taşımacılığı anlaşması 3 yıllık sözleşme ile 2017 yılına kadar uzatıldı.

DESA – Malatya Park AVM’de bulunan şubenin kapatılmasına karar verildi.

EGCYO – Gedik GSYO’nun, Orya Organik'te ("City Farm") sahip olduğu %49 oranındaki paylarının tamamını satın almak amacıyla niyet mektubu imzalandı.

ETYAT – Şirket sermayesinin 13.176.429 TL’den 20 milyon TL’ye artırılmasına, artırılacak 6.823.571 TL’nin 1.138.573 TL’si A grubu payların sahibi olan Mustafa Şahine 1,4775 TL’lik fiyattan tahsisli satılmasına, geri kalan 5.684.996 TL’nin iç kaynaklardan artırılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

GEREL – Şirket sermayesinin 30 milyon TL’den %33,33 oranında bedelli artırılarak 40 milyon TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

OYAYO – Şirket sermayesinin 11,5 milyon TL’den %74 oranında bedelli artırılarak 20 milyon TL’ye çıkarılmasına, artırılaran 8,5 milyon TL’nin Oyak Yatırım Menkul Değerler’e 1 TL’lik fiyattan tahsisli olarak satılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

PGSUS – %59,45 oranında sahibi olduğu İzmirliler Otelcilik paylarının tamamı 750.000 Dolar karşılığında Kürşat Pehlivanlı ve Cemil Direkçi'ye satılmış olup, bu satıştan 596.169 TL kar elde edildiği açıklandı.

SELGD – Perakende gıda satış ve dağıtım faaliyeti yürüten Smart Marketçilik’in paylarının tamamının 250.000 TL bedel ile nakden satın alınmasına, gıda fast food zinciri 500.000 TL Etmatik Restaurant paylarının tamamının 775.000 TL bedel ile nakden satın alınmasına, bu satın almalar için gerekecek kaynağın yönetim kurulu başkanı Uğur Ceylan tarafından temin edilmesine karar verildi.

TRCAS – %46 oranında dolaylı iştiraki Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik’in Aydın Kuyucak ilçesinde 13,2 MW kurulu gücünde olması planlanan Jeotermal Elektrik Santrali projesi için EPDK’ya yaptığı ön lisans başvurusu olumlu sonuçlandı.

TSPOR – Şirket sermayesinin 25 milyon TL’den %300 oranında bedelli artırılarak 100 milyon TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

TUPRS – 1 milyar TL nominal değerli borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru yapıldı.

VAKBN – Visa Inc. paylarının satış işlemi sonucu 22,8 milyon Dolar,  Mastercard Inc. Paylarının satış işlemi sonucu 116,7 milyon Dolar olmak üzere toplam 139.499.797 Dolar aktarıldı.

Yurtdışında satılması planlanan 5 milyar Dolar tutarına kadar borçlanma aracı ihracı için yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

VANGD & MEPET & METRO – Vanet Gıda’nın sahibi olduğu 3.219.500 TL nominal bedelli MEPET paylarının beher payın 6,65 TL bedelle Metro Yatırımlar Holding’e devredilmesi için Borsa İstanbul’a başvuru yapıldı.

 

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

EGSER – Şirket yönetim kurulu başkanı İbrahim Polat, 3,97 – 4,02 TL fiyat aralığından 45.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %3,16’ya ulaştı.

FRIGO – Şirket ortaklarından Ali Haydar Güçlü, 0,23 TL fiyatla 230.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %19,8’e ulaştı.

METRO & AVTER – Şirket ortaklarından Avrasya Terminal, 0,61 – 0,64 TL fiyat aralığından 2.690.355 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %0,90’a ulaştı.

KRATL – Şirket yönetim kurulu başkan yardımcısı Mehmet Ali Karakaş, borsada işlem görmeyen 750 bin adet A grubu payı ve 3 milyon adet B grubu payı yönetim kurulu başkanı Kamik Karakaş’a, 750 bin adet A grubu payı ve 3 milyon adet B grubu payı yönetim kurulu üyesi Zeliha Elif Karakaş’a satışı konusunda anlaşmaya varıldı.

TKFEN – Şirket ortaklarından Işık Zeynep Defne Akçağlılar, 5,45 TL fiyatla 8.209.950 adet pay satarken, Şirket sermayesindeki payı %4,22’ye geriledi.

VESBE & VESTL – Şirket ortaklarından Vestel Elektronik, 10,75 TL fiyatla 14.090 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %94,54’e ulaştı.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]            +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.