4 Haziran Günlük Bülten

Bugün ve Yarın ABD İstihdam Verilerini takip ediyoruz

2015-06-04 05:43

lorem

BEKLENTİ

ABD’de dün açıklanan ADP özel sektör istihdam rakamları önceki aya göre olumlu gelişmeler olduğunu gösteriyor. Gerçekleşen veriye bakarak Cuma günü açıklanacak olan Tarım dışı istihdam rakamının da beklentileri karşılayacağını öngörüyoruz. Batı Limanlarındaki eylemlerin son bulmasıyla dış ticaret açığında da belirgin iyileşme görüldüğünü ekleyelim.

Dün akşam açıklanan Bej kitabın özeti şuydu “ABD’de ekonomik aktivite ılımlı şekilde artıyor.” Tam da Yellen’ın bahsettiği gibi…

Avrupa tarafında gündem Yunanistan… Avrupalı liderlerin toplantı trafiği baş döndürücü düzeye çıkmış durumda. Görünen o ki Yunanistan konusunun tüm tarafları anlaşmadan yana insiyatif kullanıyorlar. Bu durumda Kreditörler ve Yunanistan her an bir son dakika haberi ile anlaşmanın sağlandığını duyurabilirler.

Türkiye’de seçimlere 3 gün var…

PİYASA

 

AJANDA

DÜNYA

14:30/ABD/Challenger İstihdamda Kısıntı Endeksi/Mayıs/Önceki: + % 52.8

15:30/ABD/Tarım Dışı Verimlilik/1. Çeyrek/Beklenti: - % 2.9/Önceki: - % 1.9

15:30/ABD/Birim Emek Maliyeti/1. Çeyrek/Beklenti: + % 6.0/Önceki: + % 5.0

15:30/ABD/İşsizlik Başvuruları/30 Mayıs/Beklenti: 278,000/Önceki: 282,000

15:30/ABD/Süregelen İşsizlik Başvuruları/23 Mayıs/Beklenti: 2,195,000/Önceki:2,222,000

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Draghi’nin, Euro üzerine güven sağlayıcı açıklamalar yapmasında kaynaklı, tarım dışı haftasına EURUSD paritesinde güçlü devam edilebileceği söylenebilir.

Destek: 1,1250 – 1,1200 – 1,1180

Direnç: 1,1275 – 1,1300 – 1,1320

 

Altın

Avrupa Merkez Bankasından gelen açıklamalar ile birlikte Euro’nun güven toplaması, yatırımcıları altın ve Amerikan Doları’ndan çıkışlara yönlendirdiği söylenebilir. Bu durumda faiz artışı süresinde yatırımcıların yönelimlerinin Amerikan Doları’ndan daha fazla olduğu görülmektedir.

Destek: 1190 – 1180 – 1150

Direnç: 1205 – 1215 – 1230

 

GBPUSD

İngiltere tarafında yatırımcıların pozitif beklentiler içerisinde olmasının yanı sıra, bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen olumlu açıklamalarında destek verdiği gözlemlendi.

Destek: 1,5320 – 1,5290 – 1,5250

Direnç: 1,5340 – 1,5370 – 1,5430

 

USDTRY

Seçim sürecinin baskıları giderek arttırdığı düşünülecek olsa da, gün içerisinde ABD tarafından gelen hareketliliğin pariteye yön verdiği söylenebilir.

Destek: 2,6790 – 2,6660 – 2,6480

Direnç: 2,6990 – 2,7160 – 2,7250

 

GÜNDEM

Ø  Enflasyon beklentinin hafif altında

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,56 arttı. Enflasyon yıllık bazda ise yüzde 8,09 oldu. Merkez Bankası'nın takip ettiği çekirdek enflasyon ise yüzde 7,48 artışla beklentinin üstünde gerçekleşti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,11 arttı. Yıllık enflasyon ise yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 6,52 oldu.

Ø  ABD'de özel sektör istihdamı beklentiyi karşıladı

ABD'de ADP Araştırma Enstitüsü'nün açıkladığı özel sektör istihdam artışı Mayıs'ta 201 bin ile beklentinin hafif üstünde gerçekleşti. Nisan verisi ise 169.000'den 165.000'e revize edildi. Piyasalar Cuma günü açıklanacak Amerika Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisini merakla bekliyor.

Ø  ABD'de ticaret açığı azaldı

ABD'de ticaret açığı Nisan ayında, ithalatın azalması sayesinde beklentinin üstünde daraldı. Bu durumun limanlarda yaşanan aksamalar sonrası ticaretin olağan seyrine döndüğüne işaret ettiği belirtiliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ticaret açığı 40,9 milyar dolar oldu.  Mart verisi 50,6 milyar dolara revize edildi. İthalat, Batı Yakası'ndaki limanlardaki aksamalar nedeniyle Mart'ta yaşanan sert artışın ardından, azaldı.

Ø  ABD'de ISM hizmet endeksi 1 yılın en düşük hızında

ABD'de ISM hizmet sektörü endeksi Mayıs ayında 1 yılın en düşük hızında gerçekleşerek geriledi. Siparişlere ilişkin veri Nisan ayında 57,8 değerini almıştı.

Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı hizmet sektörü endeksi Mayıs'ta 55,7 çıktı.

Ø  Fed/Bej Kitap: Ekonomi dolardaki dalgalanmalar ile genişledi

ABD Merkez Bankası Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu 'Bej Kitap' yayınlandı. Fed tarafından yılda 8 kez yayınlanan ‘Bej Kitap’ ABD ekonomisinin genel bir görünümünü ortaya koyuyor.

Çalışma, ABD ekonomisinin son 2 ayda genişlediğini ve imalat sektörünün doların güçlü pozisyonu ile genişlediğini ortaya koydu.

Raporda, "İstihdam verilerinin pek çok bölgede az da olsa yükseldiği" ifade edildi.

Raporda ayrıca, "İmalat aktivitesi genellikle ılımlı veya artış görünümü verdi" ifadelerine yer verildi.

Ø  Merkel Yunanistan anlaşmasını hızlandırmaya çalışıyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan ve kreditörleri arasında 4 aydır süren görüşmelerin çözüme ulaştırılması için süreci hızlandırmaya çalışıyor. Öte yandan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Brüksel’de Çarşamba gece geç saatlere kadar Avrupalı yetkilerle görüşmeler yaptı.

Yunanistan’ın 240 milyar euroluk (268 milyar dolar) kurtarma planına en büyük katkıyı sağlayan Almanya’nın Şansölyesi Merkel, Pazartesi günü Berlin’de üst düzey yetkililerin katıldığı toplantı ile Yunanistan’ın içinde bulunduğu açmazı ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı. Tsipras, bir yetkilinin verdiği bilgilere göre, Çarşamba akşamı AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile görüştü.

Merkel Çarşamba günü Berlin’de gerçekleştirilen basın konferansında, “Üzerinde anlaşılan zaman çerçevesinde bir çözüme ulaşılması için herkes çalışıyor. Yüksek bir yoğunlukla çalışıyoruz” dedi.

Ø  Yunanistan görüşmelerinde açmaz çözülemedi

Yunanistan krizinin çözülmesi için üst düzey yetkililer tekrar bir araya geldiler. Ancak görüşmelerden anlaşmazlığı çözüme erdirecek bir sonuç çıkmadı. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma fonlarının serbest bırakılmasını sağlayacak ve ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek teklifi reddetti.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem ile yaptığı toplantının ardından konuşan Tsipras, “Varılacak herhangi bir anlaşmanın temeli, kreditörler tarafından son birkaç gün içinde oluşturulan bir plandan ziyade, Yunanistan teklifini temel almalı. Teklif, ek harcama kesintileri ve vergi artırımlarından kaçınmayı içermeli” dedi.

Ø  Draghi: Varlık alımları devam edecek

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, para politikası teşviğinin reel ekonomiye yansımakta olduğunu ve AMB'nin tahvil alım planının sonuna kadar gittiğini görmesi gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu söyledi.

Draghi, faizlerin değiştirilmediği toplantının ardından Frankfurt'ta yaptığı basın toplantısında, "Varlık alım programları iyi gidiyor," dedi. Draghi, ayrıca Mart ayındakilere benzer şekilde, büyüme ve enflasyonun önümüzdeki üç yılda yukarı yönde hareket edeceğini öngören tahminleri açıkladı ve bunun teşviklerin "tam uygulanmasına" bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ø  Brezilya MB faiz artırdı

Brezilya Merkez Bankası, politika yapıcıların yatırımcıları enflasyonun hedefe ulaşacağına ikna etmeye çalışması ile üst üste altıncı kez faiz artırımı gerçekleştirdi.

Bankanın Başkan Alexandre Tombini liderliğindeki yönetim kurulu, Çarşamba günü oybirliği ile alınan karar ile gösterge faiz oranını yarım puan artırarak yüzde 13.75’e yükseltti.

Söz konusu karar ile faiz oranı Ocak 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çekilmiş oldu. Kararın ardından yapılan açıklamada bir önceki bildiri ile aynı dilin kullanıldığı görüldü.

Ø  Otomobil satışları % 45.71 arttı

Türkiye, otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2015 yılı beş aylık dönemde yüzde 53 büyüdü.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında, 2015 yılı ocak-mayıs döneminde 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 52,8 artışla 346 bin 392 araç satıldı. Geçen yılın ilk beş ayında toplam pazar 226 bin 698 seviyesinde gerçekleşmişti.

Otomobil satışları, bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,71 artarak 260 bin 80'e yükseldi. 2014 yılının aynı döneminde 178 bin 495 otomobil satışı yapılmıştı. 

ŞİRKET HABERLERİ

ASUZU - Tebliğ edilen karar doğrultusunda Yüksek Hakem Kurulu, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın diğer iki sendikayla imzaladığı Grup Toplu İş Sözleşmesi ile aynı şartları içeren düzenlemeleri 3 yıl için Birleşik Metal İşçileri Sendikası için de kabul etmiştir. Yüksek Hakem Kurulu kararı kesin olup, itiraz edilemez niteliktedir. Bu karar ile birlikte Ağustos 2014'te başlayan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi süreci 31 Ağustos 2017'ye kadar 3 yıl için kesin suretle neticelenmiş bulunmaktadır.

BRISA - Brisa tarafından üretilen Lassa markalı lastiklerin global marka bilinirliğine ve marka algısının yükseltilmesine katkı sağlamak amacıyla çeşitli spor dallarında dünyanın en başarılı kulüpleri arasında yer alan FC Barcelona ile 4 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında Lassa, FC Barcelona Kulübü'nün "Global Resmi Lastik Partneri" olarak anılacak olup; ayrıca kulübün basketbol, hentbol, futsal ve tekerlekli paten hokeyi takımlarının resmi isimleri "FC Barcelona Lassa" olarak kullanılacaktır.

ETILR - 2012/90996  numaralı  MARMARİS BÜFE marka başvurumuza yapılan itiraz haklı bulunmayarak TPE tarafından reddedilmiş, tescil edilen markanın hükümsüzlüğüne karar verilmiştir. Böylelikle "MARMARİS BÜFE" kullanım hakkımız yargı kararı ve yetkili merciler tarafından kabul edilmiştir. Karşı tarafın temyiz hakkı saklı olmakla beraber, konu ile ilgili olarak markamızın korunması ile ilgili tüm tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam edilecektir.

FROTO - 25 Mayıs 2015 tarihli Özel Durum Açıklamamızda, işçi eylemleri nedeniyle Eskişehir İnönü fabrikasında geçici süreyle üretime ara verildiğini duyurmuştuk. İş bırakma eylemlerinin sona ermesi neticesinde 03 Haziran 2015 tarihi itibariyla Eskişehir İnönü fabrikasında üretime tekrar başlanmıştır.

GUBRF - Şirketimiz tarafından 27.04.2015 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında İskenderun Sarıseki Tesisleri'nde tahliye işlemlerine başlandığı duyurulmuştu. İcra Müdürlüğü tarafından yürütülen tahliye işlemleri tamamlanmış olup 03.06.2015 tarihi itibariyle İskenderun Sarıseki tesisleri şirketimizce teslim alınmıştır.

ISFIN - Şirketimizin bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde ortaklarımıza verilecek bedelsiz payların dağıtımına 04.06.2015 tarihinde başlanacaktır.

ISMEN - Şirketimizin 332.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, 600.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde ve tamamı 2014 yılı karından karşılanmak üzere toplam 23.000.000 TL tutarında artırılarak 355.000.000 TL'ye yükseltilmesi nedeniyle ihraç edilecek payların dağıtımına 08.06.2015 tarihinde başlanacaktır.

THYAO - Bazı yayın kuruluşlarında, Ortaklığımızın Romanya milli havayolu şirketi TAROM'un %49'luk hissesini satın almak istediğine ilişkin haberler yer almaktadır. Bu konuda alınmış bir Yönetim Kurulu kararımız bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

TSKB - Bankamız sermayesinin 1.500.000.000 TL'den 1.750.000.000 TL'ye artırılması ile ilgili olarak, ihraç edilecek 250.000.000 TL nominal değerli paylara ilişkin İhraç Belgesi, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 01.06.2015 tarih ve 14/666 sayılı kararıyla onaylanmıştır.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]              +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.