5 Haziran Günlük Bülten

ABD 2. Çeyrek’te Toparlandı mı? Tarım Dışı İstihdamı Görelim…

2015-06-05 05:42

lorem

BEKLENTİ

ABD 1. Çeyrek büyüme hayal kırıklığı yaratmıştı. 2. Çeyreğe dair veriler ise ilk başlarda beklentilerin altında kalıyordu. Geçen hafta gelen veriler ise ekonomik aktivite toparlanmaya başladı mı sorusunu gündeme getirdi. ABD ekonomisi bugüne kadar gerçekleşen verilerdeki bu karmaşıklığı istihdam raporunda gelecek veriler ile ortadan kaldırabilir.

Açıklanacak tarım dışı istihdam verisi işe alımların istikrarı yakaladığını gösterebilir ve Fed yetkililerinin işgücü piyasasına güvenini artırabilir.

Fed’in faiz artırımı için Başkan Yellen 2015’in sonlarını işaret etmişti. Son günlerde diğer Fed Başkanları’nın sözlü yönlendirmeleri ise 2016 ilk yarısını işaret etmekte. İstihdam ve enflasyona dair veriler göstergelerimiz olmaya devam edecek.

Avrupa tarafında bugün açıklanacak Almanya fabrika siparişleri öne çıkan veri olmakla birlikte Yunanistan ve kreditörler arasındaki görüşmeler ve sıcak gelişmeler takibimizde olacak.

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

09:00/Almanya/Fabrika Siparişleri (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.5/Önceki: + % 0.9

09:00/Almanya/Fabrika Siparişleri (yıllık)/Nisan/Beklenti: - % 0.6/Önceki: + % 1.9

12:00/Euro Bölgesi/Gayrı Safi Sabit Sermaye Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/Kamu Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.3/Önceki: + % 0.2

12:00/Euro Bölgesi/hanehalkı Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/GSYİH (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/GSYİH (yıllık)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 1.0/Önceki: + % 1.0

15:30/ABD/Tarım Dışı İstihdam/Mayıs/Beklenti: 225,000/Önceki: 223,000

15:30/ABD/İstihdamda Son İki Ayın Revizyonları/Mayıs/Önceki:

15:30/ABD/Özel Sektör İstihdam/Mayıs/Beklenti: 220,000/Önceki: 213,000

15:30/ABD/İmalat Sanayi İstihdam/Mayıs/Beklenti: 5,000/Önceki: 1,000

15:30/ABD/İşsizlik Oranı/Mayıs/Beklenti: % 5.4/Önceki: % 5.4

15:30/ABD/Ortalama Saatlik Kazançlar (aylık)/Mayıs/Beklenti: + % 0.2/Önceki: + % 0.1

15:30/ABD/Ortalama Saatlik Kazançlar (yıllık)/Mayıs/Beklenti: + % 2.2/Önceki: + % 2.2

15:30/ABD/Ortalama Haftalık Çalışma Saati/Mayıs/Beklenti: 34.5/Önceki: 34.5

15:30/ABD/Eksik İstihdam/Mayıs/Önceki: % 10.8

15:30/ABD/Hanehalkı İstihdamında Değişim/Mayıs/Önceki: 192

15:30/ABD/İşgücüne Katılım Oranı/Mayıs/Önceki: % 62.8

22:00/ABD/Tüketici Kredileri/Nisan/Beklenti: 16.450 milyar dolar/Önceki: 20.523 milyar dolar

OPEC TOPLANTISI (Gün İçinde)

 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Yunanistan gerginliği üzerine yapılan açıklamaların Euro’da hareketlenmelere sebep olduğu söylenebilir. Bir yandan yarın gelecek olan tarım dışı istihdam verisi öncesinde ABD ekonomisinde yaşanılan dalgalı seyrin, diğer taraftan güvenli liman olarak Euro’ya kaçışlar ile desteklenmesi 1,14 seviyelerine doğru atakları getirdi.

Destek: 1,1230 – 1,1210 – 1,1130

Direnç: 1,1290 – 1,1340 – 1,1380

 

ALTIN

Yunanistan kanadından gelen anlaşma spekülasyonları ile birlikte yatırımcıların güvenli liman beklentilerinin Euro’ya kayması altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeleri artırdığı söylenebilir. Son dönemlerde 1180 – 1215 bandı arasında yaptığı hareketlenmenin bugün gelen pozitif dolar beklentilerinin de desteği ile bant altına salınımlar olduğu görüldü.

Destek: 1170 – 1150 – 1130

Direnç: 1180 – 1190 – 1205

 

GBPUSD

Euro Kanadından gelen destekler ile birlikte gün içerisinde GBPUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gözlemlendi. Sonuçta Yunanistan ile kreditörler arasında anlaşmanın sağlanacağına yönelik spekülasyonların, Euro’ya güven kazandırdığı düşünülmelidir.

Destek: 1,5340 – 1,5320 – 1,5300

Direnç: 1,5370 – 1,5400 – 1,5445

 

USDTRY

Türkiye ekonomisinde seçim sürecine yaklaşılması ile birlikte USDTRY paritesinde sert hareketlenmelerin geldiği söylenebilir. Öğlen saatlerine kadar gelen yukarı yönlü baskılar ile 2.70 seviyelerine tırmanan paritenin, piyasa içerisinde tek partinin fiyatlanması ile 2,65 seviyelerine kadar toparlanma yaptığı gözlemlendi.

Destek: 2,6550 – 2,6480 – 2,6400

Direnç: 2,6790 – 2,6980 – 2,7160 


GÜNDEM

Ø  ABD'de işsizlik başvuruları beklenenden iyi

ABD'de geçtiğimiz hafta daha az kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Bu durum ABD istihdam piyasasının büyümedeki yavaşlamaya rağmen sağlam olduğunu gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre başvuruları 30 Mayıs'ta sona eren haftada 276 bin oldu.

Ø  Fed/Tarullo: ABD ekonomisindeki toparlanma biraz duraksadı

Fed Guvernörü Daniel Tarullo, New York'ta katıldığı Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) toplantısında, "ABD ekonomisindeki toparlanmanın biraz duraksadığını" ifade etti.

Tarullo, Fed'in, ilk çeyrekteki ekonomik durgunluğu geçici olarak değerlendirdiğini hatırlatarak, "ABD'nin ekonomik anlamda momentum kaybettiğini" belirtti. Öte yandan, ilk çeyrek yavaşlamasının sadece mevsimsel olarak ele alınamayacağını da ekledi.

Tarullo "2015'in, 2014'ün bir tekrarı olmadığını" ifade ederken, "2015'te daha fazla problem ile karşılaşıldığını" da belirtti.

Fed Guvernörü, "Faiz arttırımı hakkında Fed'in verileri temel alan yaklaşımının tüm işaretler arasında esas gösterge olmaya devam edeceğini" belirtti ve kendisinin "ücretlerde bir artış görmeyi beklediğini" sözlerine ekledi.

Ø  IMF'den Fed'e "faiz artışını ertele" çağrısı

Lagarde, IMF'nin ABD ekonomisine ilişkin yıllık gözden geçirme raporunun yayımlanmasının ardından düzenlenen basın konferansında konuştu.

ABD'nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 2,5'e düşürdüklerini belirten Lagarde, bu revizyonun ekonominin ilk çeyrekteki zayıf performansından kaynaklandığını dile getirdi.

IMF Başkanı Christine Lagarde “ABD'de kısa vadeli büyüme görünümü olumlu olduğunu” ve “Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine 2017'nin ortasında ulaşılacağını” ifade etti.

Lagarde “Fed'in faiz artışı 2016'dan önce olmamalı ve kademeli olarak gerçekleştirilmeli” dedi ve “faizlerin erken artırılmasının yaratacağı riskin geç kalınmasından daha az” olduğunu ekledi.

Ø  Yunanistan’dan IMF'ye Haziran sonunda toplu ödeme talebi

Yunanistan Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) borcuna dair toplam 4 taksitin birleştirilmesini ve Haziran sonuna dek toplu ödeme imkanı tanınmasını istedi.

IMF sözcüsü Gerry Rice, “Yunan otoriteleri tarafından, ülkenin 4 taksite yayılan toplam borcunun, 30 Haziran tarihine dek tek seferde ödenmesine ilişkin bir teklif sunulduğunu” ifade etti. Yönetim Kurulu’nun 1970’li yıllarda aldığı bir karara göre, ülkelerin ödeme güçlüğü çektikleri durumlarda bu tür bir teklifte bulunma hakkı mevcut.

Ø  İşte kreditörlerin talepleri

Yunanistan'ın kreditörleri Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Atina hükümetinin kamu varlıklarını özelleştirmesini, emeklilik harcamalarını azaltmasını ve Yunan seçmenlerin reddettiği istihdam reformlarına devam etmesini istedi.

Kreditörlerin Yunanistan'a ilettiği teklifler hakkında bilgi sahibi kaynaklar, beş sayfalık belgenin Yunan hükümetinin daha önce kırmızı çizgiler olarak bahsettiği sınırları aştığını belirttiler.

Kreditörlerin teklifi, Atina'nın emeklilik sistemi harcamalarını gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 1'i kadar azaltmasını içeriyor. Kreditörler ayrıca hükümetin katma değer vergisini artırarak 1.8 milyar Euro, yani GSYH'nin yüzde 1'i kadar gelir yaratmasını istiyor.

Kreditörler ayrıca hükümetin EKAS adı verilen düşük gelirli emeklilere yapılan desteği kaldırarak 800 milyon Euro tasarruf yapmasını istiyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bu öneriyi hayata geçirmesi halinde Yunan seçmenlere verdiği yeni emeklilik kesintileri olmayacak sözünü çiğnemiş olacak.

Teklif tasarısı ayrıca Atina'nın bir dizi kamu şirketini özelleştirmesini içeriyor. Bu şirketler arasında elektrik dağıtım sistemi işletmecisi ADMIE, ülkenin başlıca limanlarından Pire ve Selanik, eski havalimanı Hellenikon, petrol şirketi Hellenic Petroleum ve telekom operatörü OTE buulunuyor.

Kaynaklar Yunanistan'ın teklifi kabul etmesi halinde kreditörlerin EFSF kurtarma fonunda bulunan 10.9 milyar Euro kaynağı Yunan hükümetinin kullanımı için serbest bırakacağını belirttiler.

Ø  İran ve Irak petrol arzını genişletmeye hazırlanıyor

OPEC’in küresel arz fazlasını hafifletmek amacıyla üretimi düşürmesine yönelik beklentiler bir yana grubun bu hafta gerçekleştirdiği zirvede görüşmeler daha fazla petrol üretilmesi üzerinde gerçekleşti.

Irak Petrol Bakanı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre ülke bu ay petrol ihracatını artıracak. İran Petrol Bakanı ise ülkeye yönelik küresel yaptırımların kaldırılması ile birlikte OPEC’i daha fazla üretim için olanak sağlama konusunda hazırlıklı olmaya teşvik etti. Petrol arzının artacağına yönelik görünüm BP Plc CEO’sunu fiyatlardaki zayıflığın süreceğini öngörmeye sevk etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC), aylardır kotasının üzerinde üretim gerçekleştirerek yüksek maliyetli üreticilerinden gelen arzı baskılamaya yönelik kararlı olduğunu ortaya koyuyor.

ABD’de hizmet veren sondaj kulesi sayısında rekor düşüş görülmesi ve küresel üreticilerin harcama planlarında kesintiye gitmeleri OPEC stratejisinin işe yaradığını gösteriyor. Öte yandan OPEC’in bazı üyeleri bu hafta yaptıkları açıklamalar ile üretimi genişletme planları yatıklarını belirttiler.

Ø  MB: Gıdadaki düzeltme enflasyondaki gerilemede etkili

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, bir süredir yukarı yönlü seyir izleyen gıda fiyatlarında bu dönemde gözlenen düzeltme ile bu grupta yıllık enflasyonun gerilediği kaydedildi.

Rapora göre, mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 0,56 arttı ve yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,09'a yükseldi. Bir süredir yukarı yönlü seyir izleyen gıda fiyatlarında bu dönemde gözlenen düzeltme ile bu grupta yıllık enflasyon geriledi. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle enerji fiyatlarındaki artış eğilimi sürdü.

Bu dönemde döviz kuru etkilerine bağlı olarak temel mal grubu enflasyonu yukarı yönlü bir seyir izlerken hizmet enflasyonu yüksek seviyesini korudu. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimi temel mal grubu kaynaklı olarak artış gösterdi. 

ŞİRKET HABERLERİ

BRSAN - Şirketimizin 30 Mart 2015 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı ile ortaklarımıza aşağıda belirtilen tutar ve oranda kar payı dağıtılmasına karar verilmiştir.

Kar payı alacak ortaklarımızdan; tam mükellef kurumlar ile Türkiye'de bir iş yeri veya daimi temsilci aracılığı ile kar payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarımıza, % 13,90 oranında ve 1 TL'lik hisse başına 0,1390 brüt=net nakit temettü, diğer ortaklarımıza % 11,815 oranında ve 1 TL'lik hisse başına 0,11815 net nakit temettü ödenecektir. Kar payları 30.06.2015 tarihinden itibaren dağıtılacaktır."

KCHOL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Şirketimizle ilgili yıllık gözden geçirme çalışmasını tamamlamış ve Şirketimizin kredi notunu “Baa3”, görünümünü ise “pozitif” olarak korumuştur.

KOMHL - Grup Şirketlerimizden  Sakarya Hendek'te  Doğal Kaynak Su dolum ve Şişeleme faaliyetinde bulunan Karsu Çamlıca Köyü Su İşletmeleri A.Ş. 5 lt dolum hattında  %10 kapasite artışı ve işgücü maliyetinde %15 tasarruf sağlayacak olan 820.631- TL tutarında Paletleme makinası,  kulp takma makinası, shirinkleme makinası, 5'li Konvör hattı ve 5 adet Tır Dorse yatırımı tamamlanarak devreye alınmıştır.

TSKB - Bankamızın bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde ortaklarımıza verilecek bedelsiz payların dağıtımına 5 Haziran 2015 tarihinde başlanacaktır.

TTRAK - Risk yönetimi politikalarımız kapsamında gerekli koşulların sağlanması üzerine, Ankara ve Erenler Fabrikalarımızda üretim faaliyetlerine tekrar başlanılmıştır. Üretim faaliyetlerimizde tedarikçi temini kaynaklı olarak da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                    +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.