6 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

6 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

2015-01-06 06:51

lorem

BEKLENTİ

Bugün Günlerden PMI…!

2015 yılında dünya genelinde merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamaya yönelik çabalarının yanı sıra ülkelerin büyüme rakamlarının öncü verisi sayılan PMI endeksleri de yakından takip edeceğimiz veriler olacak. Geçtiğimiz hafta gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin imalat PMI endeksleri açıklanmıştı. Bugün ise Çin, Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den hizmet PMI endeksi verilerini takip ediyor olacağız…

Yarın açıklanacak olan Fed tutanakları ve Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları öncesinde takibimizde olacak bir diğer veri ise 91 puana yükselen DXY dolar endeksi…

Dün dünya genelinde borsaların kayıplarla kapatmasına rağmen Türkiye’de piyasanın düşük gelen 2014 enflasyonu sonrası “Merkez Bankası faiz indirebilir” iyimserliği Bist’in pozitif ayrışarak kazançla kapatmasını sağladı. Bugün Bist’in 87.000 seviyesini test etmesi ve geçememesi halinde yurtdışındaki senaryonun yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır. Bugün bize yön gösterecek dolar/TL kurunu yakından takip edeceğiz… Doların 2.37 seviyesini test etmesi halinde Bist’in 84.500’e geri çekilmesi beklentimiz dahilinde…

AJANDA


PİYASA


TEKNİK VERİLER

PETROL

OPEC ‘in petrol arzını indirmemesi ile sert düşüşlerine devam eden petrol fiyatlarında bu geri çekilmelerin devamı beklenebilir.

Destek : 50,50 – 50,00 – 49,50

Direnç : 51,00 – 51,50 – 52,00

 

USDTRY

Yeni haftaya hızlı bir başlangıç yapan USDTRY paritesi, Türkiye tarafından gelen enflasyon verileri ile fiyatlanmaya devam etti. Enflasyon verilerinin beklentiden iyi gelmesi Türkiye cephesinde alımların yaşanmasını sağlarken USDTRY paritesinde geri çekilmelere neden oldu.

Destek : 2,3250 – 2,3080 – 2,2850

Direnç : 2,3430 – 2,3540 – 2,3660

 

ALTIN

Yunanistan’da yaşanan politik sıkıntıların altına olan talebi arttırması ile yukarı yönlü hareketlerine devam eden altın fiyatları, gelecek olan talebe göre bu hareketi daha da hızlandırabilir.

Destek : 1196 – 1185 – 1165

Direnç : 1205 – 1215 – 1226

 

EURUSD

Yaşadığı sert düşüş sonrasında düzeltme hareketi ile toparlanmaya çalışan EURUSD paritesi, Sabah saatlerinde 1,1950 seviyelerinde fiyatlanmakta

Destek : 1,1930 – 1,1880 – 1,1820

Direnç : 1,1970 – 1,2000 – 1,2030

GÜNDEM

Ø  Tüketici fiyatları Aralık'ta düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 8,17, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin (Yİ-ÜFE) ise yüzde 6,36 arttığını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, geçen yılın aralık ayında aylık bazda TÜFE yüzde 0,44, Yİ-ÜFE yüzde 0,76 düşüş gösterdi.

Aralık ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre, tüketici fiyatları yüzde 8,85, yurt içi üretici fiyatları yüzde 10,25 arttı.

 

Ø  Almanya'da enflasyon 5 yılın en düşüğünde

Almanya'da enflasyon beş yıldan uzun bir sürenin en zayıf seviyesine yavaşlayarak, Euro Bölgesi'nde fiyatların azalmaya başladığı sinyalini verdi.

Almanya'da enflasyon Aralık ayında yüzde 0.1'e düşerken, Kasım'da yüzde 0.5 seviyesindeydi. Açıklanan oran Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviye olurken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.2'lik bir enflasyona işaret ediyordu. Fiyatlar bir öncei aya göre yüzde 0.1 arttı.

 

Ø  Hazine piyasaya 5.5 milyar TL borçlandı

Hazine, dün düzenlediği iki ihalede piyasaya 5 milyar 517,5 milyon lira borçlandı.

Hazine Müsteşarlığı, ilk ihalede 5 yıl (1645 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,25 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi. İhalede ortalama basit faiz yüzde 7,79, bileşik faiz ise 7,94 oldu.

 

Ø  Fed/Williams: Faiz artırımında aceleye gerek yok

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed’in faiz oranlarını çok erken artırmaması gerektiğini, ABD ekonomisinin gevşek para politikasının desteğine hala ihtiyacı olduğunu söyledi.

Williams yaptığı açıklamalarda, “Sıkılaştırmada acele edilmesi için herhangi bir neden görmüyorum. ABD ekonomisi çok daha iyi ilerliyor ancak trendin üzerinde bir büyüme için parasal uyumlaştırmaya hala ihtiyaç var” dedi. Williams, yılın ilerleyen zamanlarındaki bir sıkılaştırmayı da göz ardı etmediğini sözlerine ekledi.

FOMC’ta bu yıl oy veren bir üye olan Williams, 2015 ortasının artırım ile ilgili düşünmek için makul bir başlangıç noktası olduğu yönündeki görüşünü yineledi.

Williams Fed’in yavaş hareket edeceği tahmininde bulunduğunu belirtti ve “Benim görüşüm sıkılaştırmanın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kademeli olarak gerçekleşeceği yönünde” diye konuştu.

 

Ø  Bill Gross: Fed bu yıl faiz artırmayabilir

Dünyanın en büyük tahvil fonunun eski yöneticisi Bill Gross, ABD Merkez Bankası Fed'in, petrol fiyatlarının düştüğü ve doların güçlendiği bir ortamda en erken bu yıl sonunda faiz artırabileceğini veya hiç artırmayacağını söyledi.

Bill Gross Janus Capital'ın tahmin raporunda, Fed'in parasal genişleme olarak bilinen tahvil alımını bitirdiği dönemde, neredeyse tüm gelişmiş ekonomilerde faizlerin sıfıra yakın seviyelerde olduğunu ve Avrupa ile Japonya'nın da benzer projelere hazırlandığını ifade ediyor.

Gross "ABD dolarının güçlenmesi ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle, Fed şayet bu yıl böyle bir adım atacaksa dahi, faizleri 2015 sonlarına kadar artırmasını görmek mümkün değil. Gevşek para politikasının yararının önemli bir kısmı hali hazırda piyasalarda fiyatlanmış durumda. Daha muhafazakar bir yatırım yaklaşımı bir takım nakit ayarlamaları yapılarak sağlanabilir. Neredeyse tüm varlık sınıfları için düşük getirilere hazırlıklı olunmalı" deniliyor.

 

Ø  Draghi deflasyona siper alıyor

Mario Draghi Euro Bölgesi ekonomisi için en önemli tehlikelerden biri ile bu hafta ilk kez tanışmaya hazırlanıyor.

Tüketici fiyatları, petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle, muhtemelen 5 yılı aşkın bir süredir ilk kez Aralık'ta yıllık bazda gerileme gösterecek. Bu durumun Avrupa Merkez Bankası'nda hali hazırda durgun olan enflasyonun kalıcı hale geleceği yönündeki endişeleri artırması bekleniyor. İtalya'nın resesyonda olması, Fransa'daki vasat büyüme ve Almanya'nın kötü bir dönemi geride bırakmaya çalışması, politika yapıcıların teşvik konusuna ciddi kafa yormalarına neden oluyor. Avrupa hükümetleri ise reformlar konusunda ayak diretiyor.

İki gün sonra açıklanacak enflasyon verisi, AMB'nin bu ayki toplantısında ivmeyi geniş tabanlı ülke tahvili alımına çevirebilir. Draghi geçen hafta deflasyon tehlikesinin tamamen göz ardı edilemeyeceğini söylese de, Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann öncülüğündeki isimler önceki tedbirlerin etkilerinin görülmesi için biraz beklenmesi gerektiğini savunuyor.

 

Ø  TCMB Hükümet'e 'enflasyon mektubu' gönderecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüzde 5 olarak hedeflenen 2014 enflasyonunun yüzde 8,17 gerçekleşmesi nedeniyle Hükümet'e açık mektup gönderecek.

Banka, açık mektupta enflasyon hedefinden sapmanın nedenleri ve enflasyonun tekrar hedefe ulaşması için alınan tedbirleri açıklayacak.

Merkez Bankası Kanunu'nun 42'inci maddesi uyarınca, enflasyonun hedeften belirgin olarak sapması durumunda TCMB'nin sapmanın nedenlerini ve alınması gereken önlemleri Hükümet'e yazılı olarak bildirmesi ve kamuoyuna açıklaması gerekiyor.

 

Ø  Altın ithalatı yarı yarıya azaldı

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre, altın ithalatı 2014 yılında 130,9 ton seviyesinde gerçekleşirken, 2013 yılına göre yüzde 56,7 azalış kaydedildi. Türkiye, 2013 yılında 302,3 ton ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde altın ithal etmişti. Türkiye'nin aralık ayında gerçekleştirdiği altın ithalatı ise 11,8 ton düzeyinde oldu. Altın ithalatı 2014 yılı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,7 azaldı. Geçen yıl aralık ayında 31,6 ton altın ithal edilmişti.

  

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK – Takipteki krediler portföyünün 248,5 milyon TL tutarındaki bölümü, 40,3 milyon TL bedelle Girişim Varlık Yönetimi'ne satıldı.

AKGUV – Pusula Özel Güvenlik ile birlikte İSKİ’nin açmış olduğu özel koruma ve güvenlik hizmeti temin işi ihalesinde, ihale bedeli üzerinden %10 artırıma gidilerek 10.375.525 TL + KDV tutarında iş artışı yapılmış olup, toplam bedel 114.130.750 TL + KDV’ye ulaştı.

AKSA – DowAksa ve DowAksa Advanced Composites Holdings ile Yalova’da bulunan Solvent geri kazanım ünitesinin maliyet bedeli artı %5 kar marjı ile 10 yıl boyunca eşit taksitler halinde ödenmesi suretiyle finansal kiralama modelinin uygulanmasına karar verildi.

ALBRK – Yeni açılan 15 şube ile şube sayısı 202 adete ulaştı.

HLGYO – Kayıtlı sermaye tavanı geçerlilik tarihinin 31.12.2019 tarihine uzatımına ilişkin SPK’ya başvuru yapıldı.

KORDS – Endonezya’da gerçekleştirilen 100 milyon Dolar tutarındaki yatırımın açılışının bugün yapılacağı bildirildi.

MGROS – Aralık ayı içerisinde 12 adet Migros, 20 adet Migros Jet, 1 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 34 adet mağaza hizmete açılmış olup, toplam mağaza sayısı 1.190 olarak açıklandı.

ORGE – Devam etmekte olduğu Kartal-Kaynarca metro hattı elektrik işleri kapsamında 636.792 Euro tutarında ilave sipariş alındı.

VAKBN – 119 gün vadeli 200 milyon TL nominal değerli bononun ihraç edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldı. Fazla talep gelmesi durumunda 300 milyon TL nominal tutara kadar artırılabileceği bildirildi.

YKGYO – Yapı denetim firmasının sözleşmesinin feshi nedeniyle açılan davaya ilişkin olarak davacı firmanın Yargıtay nezdinde karar düzeltme başvurusu yaptığı açıklandı.

ZOREN – %99,7 oranında ortak olduğu 10.000 PKR sermayeye sahip ve ana faaliyet konusu rüzgar enerjisinden elektrik üretimi olan Zorlu Wind Pakistan Limited unvanlı şirket kuruldu.

 

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

HZNDR – Şirket ortaklarından Haznedar Yatırım, 4,28 TL fiyatla 6.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %3,18’e ulaştı.

KRATL – Şirket paylarının geri alımı kapsamında, 1,07 – 1,08 TL fiyat aralığından 14.681 adet pay satın alırken, geri alınan pay oranı Şirket sermayesinin %3,64’üne yükseldi.

NTHOL – Şirket ortaklarından Besim Tibuk, 3,93 – 3,95 TL fiyat aralığından 145.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %6,55’e yükseldi.

NUHCM – Şirket ortaklarından Ahmet Eskiyapan Holding, 11,30 TL fiyatla 2.352 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %2,88’e ulaştı.

RYGYO – Şirket ortaklarından Egemen Döven, 0,62 – 0,63 TL fiyat aralığından 473.534 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %1,02’ye ulaştı.

SRVGY – Şirket ortaklarından Ömer Faruk Çelik, 2,09 TL fiyatla Ahmet Çelik’in sahibi olduğu 2.380.952 adet payı satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %8,62’ye yükseldi. Ahmet Çelik’in Şirket sermayesindeki payı ise %1,02’ye geriledi.

VESBE & VESTL – Şirket ortaklarından Vestel Elektronik, 10,75 TL fiyatla 1.535 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %94,54’e ulaştı.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU

 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]              +90 (212) 371 18 39

 
Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.