8 Haziran Günlük Bülten

Piyasalar Açısından Kaos Haftası

2015-06-08 05:43

lorem

BEKLENTİ

Dün gece seçim sonuçları tek partinin iktidar olamayacağını ortaya koyduğunda dolardaki agresif yükseliş ve buna bağlı sepetteki hareket bugün BİST’in değer kayıplarıyla 80 binin altında 78.500 ilk destek olmakla birlikte 76.500’e kadar çekilme ihtimalinin (ki bu yaklaşık %6lık bir kayba işaret etmekte) göz önünde bulunduruyoruz.

Seçim sonuçlarına baktığımızda koalisyon ihtimali her ne kadar konuşuluyorsa da olabilme ihtimalinin gelen açıklamalar sonrasında oldukça zayıfladığını ve bu durumun yeni şekillenecek olan Meclis ile zor bir ihtimal olduğu görüşündeyiz.

Bu sonuçlar makro dengeler açısından oldukça zorlayıcı olacaktır. Belirsizliğin olduğu süreçte yatırımcıların paniklememeleri ve bir süre gelişmeleri takip etmeleri başlıca önerimizdir.

Seçimlerin resmi olmayan sonuçları açıklanmaya başlamasından itibaren Türk Lirasında yaşanan değer kaybını ve kur oynaklığını azaltmak için TCMB’nin biraz daha sıkı bir para politikası ve fiyat istikrarını destekleyici hamleler yapması beklenebilir.

Haftaya yurtiçinde Sanayi Üretimi verileri ile başlıyoruz ve Çarşamba günü Türkiye 1. Çeyrek büyüme ve Perşembe günü Cari İşlemler Dengesi verilerini takip edeceğiz.

Bugün Avrupa tarafında Almanya’dan gelecek Sanayi ve Dış Ticaret rakamları takibimizde olacak.

PİYASA


AJANDA

TÜRKİYE

10:00/Sanayi Üretimi (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 2.2

10:00/Sanayi Üretimi (yıllık)/Nisan/Beklenti: + % 3.4/Önceki: + % 4.7

DÜNYA

09:00/Almanya/Sanayi Üretimi (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.6/Önceki: - % 0.5

09:00/Almanya/Sanayi Üretimi (yıllık)/Nisan/Beklenti: + % 0.9/Önceki: + % 0.1

09:00/Almanya/Dış Ticaret Dengesi/Nisan/Beklenti: + 19.4 milyar euro/Önceki: + 23.0 milyar euro

09:00/Almanya/Cari İşlemler Dengesi/Nisan/Beklenti: + 20.5 milyar euro/Önceki: + 27.9 milyar euro

09:00/Almanya/İhracat (aylık)/Nisan/Beklenti: - % 0.4/Önceki: + % 1.2/Revize: + % 1.3

09:00/Almanya/İthalat (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.5/Önceki: + % 2.4

11:30/Euro Bölgesi/Sentix Yatırımcı Güveni/Haziran/Beklenti: 18.7/Önceki: 19.6

17:00/ABD/İşgücü Piyasası Koşulları Endeksi/Mayıs/Önceki: - 1.9 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Kış aylarında gelen olumsuz tarım dışı istihdam verilerinin ardından FED yetkililerinden gelen açıklamalar etkinin kısa vade olduğu ve toparlanma ivmesinin hız kesmeden devam edeceği yönündeydi.

Destek: 1,1050 – 1,1000 – 1,0965

Direnç: 1,1120 – 1,1180 – 1,1220

 

ALTIN

ABD kanadında açıklanan tarım dışı istihdam verilerinden sonra güven kaybeden altın fiyatlarında,  Yunanistan krizinin çözüme yaklaşmasıyla gelen bir etki olduğu gözden kaçırılma malidir.

Destek: 1160 – 1150 – 1130

Direnç: 1180 – 1190 – 1205

 

GBPUSD

Amerika ekonomisinden sonra faiz artışına geçmesi beklenilen İngiltere için ise ekonomik açıdan pozitif verilerin gelmeye devam ettiği söylenebilir.

Destek: 1,5230 – 1,5200 – 1,5140

Direnç: 1,5280 – 1,5315 – 1,5360

 

USDTRY

Türkiye sonunda oyunu kullandı.  Ve onaylanmasının sonuçlara göre koalisyon hükümetinin kurulacak. Bu durumda istikrarın değişeceğine kaynaklı TR'DE değer kayıpları görülebilir.

Destek: 2.7500 - 2.7410 - 2.7260

Direnç : 2.7600 - 2.7720 -2.8000

 

GÜNDEM

Ø  Dolar/TL "seçim" sonrası rekora yükseldi

Türk Lirası dolar karşısında, parlamento seçimleri sonrası Ak Parti'nin, 2002 yılından bu yana ilk kez hükmeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamaması ve koalisyon ve buna bağlı belirsizliklere bağlı olarak, rekor seviyelere geriledi.

Dolar/TL kuru yüzde 3.3 değer kaybederek 2.7525 seviyesine çıktı ve tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, Ak Parti, ilk sonuçlara göre, toplam oyların yüzde 40'ını alarak 258 sandalye kazanırken, CHP yüzde 25 ile 132 sandalye ve MHP yüzde 16 ile 81 sandalye kazandı. HDP ise yüzde 10'luk barajı aşmayı başardı ve yüzde 13 ile 79 sandalye kazandı. Hükümetin kurulabilmesi için 276 milletvekilinin onayı gerekiyor.

Ø  Yunanistan krizinde çözüm gerçekten yakın mı

Yunanistan’ın kreditörleri ile yürüttüğü müzakerelerinden henüz bir anlaşma çıkmadı ve bu duruma alışılması gerekebilir.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörlerin şu an serbest bırakmadıkları 7.2 milyar euroluk (8 milyar dolar) finansal yardımı elde etse bile kısa bir süre sonra tekrar likidite yardımına ihtiyaç duyabilir. Böylece yaklaşık 5 aydır süren müzarekereler, başka bir cephenin oluşması ile sonuçlanabilir.

Beş yıllık Yunanistan sorunu, ülkenin ikinci kurtarma paketinin son diliminin serbest bırakılması üzerinde odaklandı. İkinci kurtarma programının vadesi Haziran sonunda sona eriyor. Son yardım dilimi, Yunanistan’ın Avrupa Merkez Bankası’na Temmuz ve Ağustos aylarında yapması gereken tahvil ödemelerine zar zor denk geliyor.

Ø  ABD'de istihdam beklentinin çok üstünde

Amerika'da tarım dışı istihdam Mayıs ayında beş ayın en yüksek artışını gösterirken, ücretlerde de artış yaşandı. Bu veri ABD ekonomisinin ilk çeyrekteki zayıflıktan toparlanacağına dair iyimserliği destekledi.

ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 280 bin ile beklentinin üstünde gerçekleşti.

ABD'de işsizlik oranı yüzde 5,4'ten yüzde 5,5'e yükseldi. ABD'de saatlik ücretler ise yüzde 0.3 ile 2013'ün ortasından bu yana en yüksek seviyede artış gösterdi.

ABD'de ilk çeyrekte yaşanan zayıflık kendisini en fazla Mart ayı istihdamında ve ilk çeyrek büyümesinde göstermişti. 12 ayın ardından Mart'ta 200 bin seviyesinin altına inen istihdam artışı, Merkez Bankası Fed'in de ekonomideki zayıflığı görerek, faiz artışını en erken Eylül'e kadar ertelemesine yol açmıştı.

Ø  Japonya ekonomisi beklentileri aştı

Japonya ekonomisi, ilk çeyrek dönemde ilk tahmin edilen daha hızlı bir büyüme kaydetti. Büyümenin artmasında, işletme yatırımlarının daha güçlü bir ivmelenme göstermesi ve stokların yükselmesi etkili oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasıla, yıllık bazda yüzde 3.9 genişledi. Öncü tahmin yüzde 2.4 seviyesindeydi.

Ø  Çin’in ihracatı düşüşü 3. aya taşıdı

Çin’in ihracatı Mayıs’ta üst üste 3. ayda da gerileme gösterirken ithalata düşüşü 7. aya taşıdı.

Gümlük Birliği İdaresi’nin Pazartesi günü Pekin’de açıkladığı verilere göre ihracat bir yıl önceye göre yuan değerinde yüzde 2.8 geriledi.

Ø  Qabazard: “Yılsonunda 40 dolarlık petrol fiyatına hazır olun”

OPEC’in araştırma eski müdürü Hassan Qabazard, “Brent petrolün varil fiyatının Irak ve İran’ın üretimlerini arttırmaya hazırlanması ile yılın sonunda ucuzlayacağını” belirtti.

2006-2013 döneminde OPEC araştırma biriminin başında bulunan Qabazard, “Brent petrol 2015’in 4. çeyreğinde 40 dolar ile 50 dolar aralığında işlem görecek” dedi ve “2015’in 4. çeyreğinin gerçek bir test olacağını” sözlerine ekledi.

Ø  Fed/Dudley: Fed'in bu yıl faizleri arttıracağını düşünüyorum

Minnesota'da Ekonomi Kulübü toplantısında konuşan New York Fed Başkanı Dudley, "Fed'in bu yıl faizleri arttıracağını düşünüyorum" dedi.

"Faiz artışının kademeli olarak ve küçük adımlarla gerçekleşeceğini beklediğini" da belirten Dudley, "Artış sırasında piyasalarda bir türbülans yaşanabileceğini" de ekledi.

NY Fed Başkanı, "enflasyondaki iyileşmenin istihdamdaki artışlara dayandığını" ve "istihdam artışının da üretkenliğin yavaşlamasına bağlı olarak gerçekleştiğini" belirterek "Büyümenin tek başına istihdamdaki artışı korumaya yeterli olacağından emin değilim" dedi.

William C. Dudley, "Büyüme ilk çeyrekte sert bir duraksama gösterdi ve buna bağlı olarak 2. çeyrek toparlanmasının da yavaş olduğunu"  ifade ettikten sonra "Yılın geri kalanında ticaret sektörünün lokomotif işlevi göreceğini düşünüyorum" diye ekledi.

Ø  SOCAR Türkiye, Petkim hissesi satacak

SOCAR Türkiye, Petkim'de sahip olduğu payların bir kısmının satışını yapmak üzere Borsa İstanbul'a müracaat edileceğini duyurdu.

SOCAR Türkiye'nin Kamuyu Aydınlatma Platormu'nda yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"8 Haziran 2015 tarihinde veya müteakip günler içinde, ana ortağı bulunduğumuz Petkim şirketinde sahip olduğumuz paylarımızın bir kısmının BIST Toptan Satışlar Pazarı'nda satış işlemini gerçekleştirmek üzere Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürlüğü'ne müracaat edileceğini Sermaye Piyasası Kurulu'nun (II-15.1) sayılı "Özel Durumlar Tebliği" nin Madde:11, Fıkra:4 amir hükmü mucibince bildiririz." 

ŞİRKET HABERLERİ

DOHOL - Yönetim Kurulumuz, 05.06.2015 tarihinde (bugün) almış olduğu karar ile; sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu iştirakimiz Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak (alacağın sermayeye dönüştürülmesi) suretiyle, 754.000.000 Türk Lirası'ndan 886.151.200 Türk Lirası'na artırılmasında, iştirak payımıza isabet eden 132.151.200 Türk Lirası tutarındaki yeni pay alma hakkımızın tamamen kullanılmasına ve gerekli işlemlerin ifası ile ilgili mercilere bildirimde bulunulması hususunda Şirketimiz yönetiminin yetkili ve görevli kılınmasına karar vermiştir.

EMNIS - Şirketimizin 12.773.031 TL'lik ödenmiş sermayesinin, ortağımız ve yönetim kurulu başkanımız Sayın Ömer İsmet Uzunyol'un nakit alacağına mahsuben tahsisli olarak satılmak suretiyle 1.800.000 TL artırılarak 14.573.031 TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin hazırlanan ihraç belgesiinin onaylanması talebimiz, 1 TL nominal değere denk payların satış fiyatının Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Satışlar Pazarı'nın Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi'nin VII. maddesi A bendinde yer alan esaslara göre baz fiyattan aşağı olmamak üzere belirlenmesi ve ihraç belgesinin satış fiyatının bu şekilde güncellenmesi şartıyla Sermaye Piyasası Kurulu tarafından olumlu karşılanmıştır. Kurul yazısı 04/06/2015 tarihinde tarafımızca teslim alınmıştır. Şirketimiz ortağı Sayın Ömer İsmet Uzunyol'a tahsisli satış sonrasında,  Ömer İsmet Uzunyol dışındaki rüçhan hakları kısıtlanan ortaklarımıza, talep etmeleri durumunda, Ömer İsmet Uzunyol'un tahsisli olarak payları satın aldığı tarihte Şirketimizde sahip oldukları payları oranında tahsisli satış fiyatı üzerinden, Ömer İsmet Uzunyol tarafından Şirketimizden tahsisli satış suretiyle edinilen paylardan 15 gün boyunca alma hakkı tanınacaktır.

ERBOS - Şirketimizin 27.11.2013  ve 05.12.2013 tarihlerinde kamuya açıklamış olduğu boru hatlarının ve galvanizleme tesisinin modernizasyonu  yatırımlarımızdan; galvanizleme tesisimiz  devreye alınarak, deneme üretimine geçtiğimiz hafta içerisinde başlanmıştır. İki adet boru hattı yatırımından birisi, yılbaşından itibaren devreye alınmış olup diğerinin de temmuz ayı içerisinde devreye alınması planlanmaktadır.

GOODY - The Goodyear Tire & Rubber Company 4 Haziran 2015 tarihinde, Sumitomo Rubber Industries, Ltd. ("SRI") şirketi ile mevcut ve aralarında  Avrupa'da kurulu bir şirketin de yer aldığı dört ortak girişimden oluşan global işbirliğini sona erdirme noktasında bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Goodyear Dunlop Tires Europe B.V., mevcut ortak girişimin piyasaya hizmet sunduğu Avrupa ülkelerinde tüketici, ticari, motosiklet ve yarış arabaları lastikleri pazarlarındaki Dunlop marka lastikleri satma hakkını tamamen elinde tutmaya devam ederken, SRI ise, global işbirliği kapsamında Türkiye'nin de dahil olduğu ve önceden münhasır haklara sahip olmadığı bazı ülkelerde, Dunlop markası ile ilgili münhasır haklara sahip olacaktır. Dolayısıyla, Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 2015'in dördüncü çeyreğinde tamamlanması planlanan ilgili işlemleri takiben, Dunlop markalı lastikleri Türkiye ve Avrupa ülkeleri haricindeki ihracat pazarlarında satma hakkına sahip olmayacaktır. Goodyear Lastikleri T.A.Ş.'nin İzmit ve Adapazarı fabrikaları Avrupa pazarı için önümüzdeki 10 yıl boyunca Dunlop lastiklerini üretmeye devam edebilecektir. Dunlop markalı lastik satışları, Goodyear Lastikleri T.A.Ş.'nin 2014 yılı bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolarına göre, satış hacminin, net satışlarının ve net karının, sırasıyla, %5,2, %4,3 ve %6,5'ini oluşturmaktadır.

KRTEK - Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 04.06.2015 tarih ve 2015 /12 nolu kararı gereği ; Şirketimizin enerji alımı ile ilgili olarak alınan teklifler sonucunda, uygun bulunan teklif sahibi Molu Enerji Üretim A.Ş. ile sözleşme yapılmasına karar verilmiştir.

SNGYO - Şirketimiz Yönetim Kurulu, 2014 yılı hesap dönemine ait Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Uluslararası Finansal Raporlama Standardı' na göre düzenlenmiş mali tablolara göre oluşan 89.466.839 TL dönem karının hisse başına brüt = net 0,066TL peşin olarak dağıtılması 29.06.2015 tarihindeki genel kurulda görüşülecektir.

YAPRK - Yönetim Kurulumuzun 13.01.2015 tarihli toplantısında almış olduğu yatırım kararanına istinaden; T.C.Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne yapmış olduğumuz Yatırım Teşvik Belgesi müracaatımız onaylanmış ve toplam 7.000.000-TL'lık modernizasyon/tevsi yatırımı için adımıza 04.06.2015 tarih 119400 sayılı Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiştir.

YGGYO - Yönetim Kurulumuzun 06.06.2015 tarihinde yapılan toplantısında; mevcut 53.760.000 TL olan çıkarılmış sermayemizin 250.000.000.-TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde % 100 nispetinde iç kaynaklardan artırılarak 107.520.000.-TL'ne yükseltimesilmesine,Bu kapsamda Nama yazılı A Grubu ve Hamiline yazılı B Grubu pay sahiplerine ellerinde bulundurdukları beher hisseye % 100 (yüz) oranında B Grubu hamiline yazılı bedelsiz hisse verilmesine,oy birliği ile karar verilmiştir.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.