9 Haziran Günlük Bülten

Piyasalar Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Görüşmesini Bekliyor

2015-06-09 05:31

lorem

BEKLENTİ

Yurtiçinde seçimlerin ardından azınlık hükümeti mi, koalisyon mu, erken seçim mi soruları ortaya çıktı ve bu soruların cevabını bulması için ne kadar zaman gerektiği meçhul. Ayrıca seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmasından sonra TBMM’nin ilk oturumunu ancak 22 Haziran tarihinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

Siyasetin gölgesinde kalan yurtiçi piyasalar dün döviz kurlarındaki hareketliliğe karşın TCMB’nin tedbir amaçlı hamlesine şahit oldu. Bu hamle politik belirsizliğin söz konusu olduğu bir süreçte Merkez’in müdahale etmekten kaçınmayacağı sinyali olarak yorumlanabilir.

Önümüzdeki süreçte 17 Haziran’da Fed FOMC toplantısı gerçekleştirilecek ve parasal sıkılaştırmaya dair en azından sözlü yönlendirmeler bekleniyor. Fed toplantısını takip eden süreçte 19 Haziran’da TCMB beklenti anketi yayımlanacak ve 23 Haziran’da TCMB PPK toplantısı gerçekleştirilecek.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edecek.

Başbakan Davutoğlu, bugün önce saat 10.00'da AK Parti Genel Merkezinde Seçim Değerlendirme Toplantısına katılacak ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edilecek.

Yurtiçinde gözler yarın açıklanacak olan 2015 1. Çeyrek büyüme rakamı ve Perşembe günü açıklanacak olan Nisan ayı cari açık verisinde olacak.

Bugün Avrupa’da Euro Bölgesi 1. Çeyrek büyüme revizyonlarını takip ediyoruz.

PİYASA

 

AJANDA

DÜNYA

09:00/Almanya/İşgücü Maliyetleri (çeyrek)/1. Çeyrek/Önceki: + % 1.0

09:00/Almanya/İşgücü Maliyetleri (yıllık)/1. Çeyrek/Önceki: + % 2.0

12:00/Euro Bölgesi/Gayrı Safi Sabit Sermaye Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/Kamu Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 0.2

12:00/Euro Bölgesi/hanehalkı Harcamaları (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/GSYİH (çeyrek)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 0.4

12:00/Euro Bölgesi/GSYİH (yıllık)/1. Çeyrek/Beklenti: + % 1.0/Önceki: + % 1.0

16:00/ABD/NFIB Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi/Mayıs/Beklenti: 97.2/Önceki: 96.9

17:00/ABD/Toptan Eşya Stokları (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.2/Önceki: + % 0.1

17:00/ABD/Toptan Eşya Satışları (aylık)/Nisan/Beklenti: + % 0.6/Önceki: - % 0.2

17:00/ABD/JOLTS Açık İş Sayısı/Nisan/Önceki: 4994

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Yunanistan kanadında kreditörler ile anlaşma sağlanacağı yönelik spekülasyonlar parite üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Ayrıca Başkan Obama konuşmalarının da etki yarattığı gözden kaçırılmamalıdır.

Destek: 1,1190 – 1,1150 – 1,1080

Direnç: 1,1235 – 1,1290 – 1,1320

 

ALTIN

Güçlü Amerikan Doları’nın baskıları ile birlikte parite üzerinde hissedilen aşağı yönlü baskıların, bugün gelen Obama açıklamaları ile birlikte yön arayışında olduğu söylenebilir.

Destek: 1170 – 1150 – 1130

Direnç: 1180 – 1205 – 1215

 

USDTRY

Türkiye’de seçim sürecinin sona ermesinin ardından artık yeni tartışma konusu hükümetin nasıl kurulacağı oldu.

Destek: 2,7500 – 2,7420 – 2,7310

Direnç: 2,7620 – 2,7720 – 2,8000

 

GBPUSD

İngiltere ekonomisinde yaşanılan sakin sürecin yanında, Amerikan Doları’nın değer kazanıyor olması GBPUSD paritesinde aşağı yönlü atakların gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Destek: 1,5270 – 1,5250 – 1,5220

Direnç: 1,5300 – 1,5340 – 1,5370

  

GÜNDEM

Ø  Merkez'den dövizde "sert" yükselişe tedbir

TCMB'den döviz depo faiz oranlarına ilişkin yapılan açıklamada, yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bankaların TCMB'den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının yarından itibaren dolar için yüzde 4'ten yüzde 3.5'e, euro için yüzde 2'den yüzde 1.5'e indirilmesine karar verildiği kaydedildi.

Seçimlerden hiçbir partinin tek başına iktidar kuramayacağı bir sonucun çıkması ile artan siyasi belirsizlik, döviz kurlarında sert yükselişe neden oldu. Dolar/TL 2.80'i aşarak yeni bir rekor kırarken, euro/TL de 3.10'u geçmişti.

Ø  Fitch: Seçim sonuçları kısa vadede siyasi belirsizliği arttırıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, "Seçim sonuçları kısa vadede siyasi belirsizliği arttırıyor" yorumunda bulunuldu.

Seçim sonuçlarının, "ekonomi politikasına dair gerilimi şiddetlendirebileceği" ifadesi yer alırken, "Türkiye'deki gerilim, kredi profilindeki riskleri arttırabilir" görüşlerine de yer verildi.

Fitch ayrıca, "Ekonomi politikalarındaki tutarlılık seviyesinin benzer nota sahip ülkelere kıyasla daha zayıf olduğunu" belirtti.

Fitch'e göre, "Olası bir koalisyon ekonomi politikaları üzerindeki baskıyı azaltabilir. Artan politik belirsizlik, yeniden genel seçim olma olasılığı, kur üzerinde artan piyasa baskısı Merkez Bankası'nı teste tabi tutabilir. Bu durum var olan gerilimler ile gevşek para politikasının baskısını artırması neticesinde bütçe açığının artmasına neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Ø  S&P: Seçim sonuçları kredi notunu etkilemez

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'de genel seçimlerden çıkan sonucun ülke kredi notu üzerinde hemen bir etkisinin olmayacağını kaydetti.

S&P, açıklamasında, kalkınma planında altı çizilen yapısal reformlar dahil, son hükümetin belirlediği hedeflerin uygulanmasının, kabinede yer verilecek kilit bakanlara ve AKP'nin bir koalisyon kurmayı mı yoksa azıınlık hükümeti mi oluşturmayı tercih edeceğine bağlı olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Ø  Sanayi üretimi değişmedi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 artış gösterdi. Sanayi üretimi aylık bazda ise değişmedi.

Mart ayı sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2.2 artıştan yüzde 2.3 artışa revize edildi.

Ø  Varoufakis ton değiştirdi

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Alman meslektaşı Wolfgang Schaeuble ile gerçekleştirdiği toplantıyı "yararlı" bir toplantı olarak değerlendirerek uzun süredir devam eden para karşılığında mali yardım görüşmelerinde ton değişikliğine işaret etti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın uluslararası kreditörler tarafından yapılan teklifi direkt olarak reddetmesi, hafta sonu Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'den kızgın bir cevapla karşılanmıştı.

Schaeuble ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra açıklama yapan Varoufakis çok fazla detay vermeden, "Bugün gerçekleşen görüşme kalıcı bir çözüm bulmak için çok faydalı olacak" dedi. Görüşmelerin "oldukça dostane bir havada" geçtiğini söyleyen Varoufakis, her iki bakanın da sorunun doğasını anladıklarını dile getirdi.

Ø  Almanya’da sanayi üretimi yükseldi

Almanya’da sanayi üretimi Nisan ayında yükseliş göstererek, Euro Bölgesi’nde toparlanmanın sürdüğüne ve Almanya’da büyümenin ivmelenmesi ile talebin artış gösterdiğine işaret etti.

Mevsimsel dalgalanmalar ve enflasyona göre düzenlenmiş olan üretim, Mart ayında yüzde 0.4 gerilemesinin ardından yüzde 0.9 yükseldi.

Ø  Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni azaldı

Euro Bölgesi'nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi Haziran ayında 17.1 puana geriledi.

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix'ten yapılan açıklamada, Avro Bölgesi'ne ilişkin Güven Endeksi'nin mayıs ayındaki 19.6 puandan haziran ayında 17.1 puana gerilediği kaydedildi.

Bu sonuçla, iki ay üst üste gerileyen Güven Endeksi'ne ilişkin piyasa beklentisi 18.7 puan düzeyindeydi.

Ø  SOCAR Petkim'de hisse satışını iptal etti

SOCAR Türkiye'nin, Petkim'de sahip olduğu payların satış işleminden vazgeçildiği bildirildi.

SOCAR Türkiye'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Petkim Petrokimya Holding AŞ ortaklarından Socar Türkiye Enerji AŞ'nin sahip olduğu şirket sermayesinin yüzde 1,6'sına tekabül eden toplam 16 milyon lira nominal değerli payların, 1 lira nominal değerli pay için 4 lira fiyatla yurtdışında mukim alıcı BCM Global Fund Ltd. şirketine Toptan Satışlar Pazarı'nda 8 Haziran 2015'te satışı yapılacağı 5 Haziran 2015'te Kamu Aydınlatma Platformu'nda tarafımızca duyurulmuş ve aynı tarihte Borsa İstanbul AŞ tarafından da açıklaması yapılmıştır.

Ø  HSBC Türkiye ve Brezilya'daki birimlerini satıyor

HSBC, Türkiye ve Brezilya'daki birimlerini satacağını Hong Kong borsasına bildirdi.

HSBC Holdings Plc, 2017’ye kadar 5 milyar dolar kadar yıllık maliyet tasarrufu hedefleyeceğini açıkladı. Bankanın CEO’su Stuart Gulliver böylece karlardaki düşüşü terse çevirmeyi amaçlıyor.

Avrupa’nın en büyük bankası, Salı günü yapılan açıklamaya göre, 4.5 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında bir kesinti ile birlikte Türkiye ve Brezilya’daki işletmelerini satmayı hedefliyor. Şirket aynı zamanda söz konusu periyotta bu tasarrufları başarmanın 4 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında bir maliyeti olabileceğini belirtti. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKSA - Müşterek Yönetime Tabi Ortaklığımız DowAksa Advanced Composites Holdings B.V. ("DowAksa") ile Ford Motor Company ("Ford") 17 Nisan 2015 tarihli Ortak Geliştirme Anlaşması (Joint Development Agreement "JDA") kapsamında karbon elyaf üretimi ve otomotiv alanında kullanılmak üzere teknoloji geliştirmek adına olası bir işbirliği için sözleşme imzalamışlardır.

DOCO - 2014 / 2015 Mali Yılı 1 Nisan 2014 - 31 Mart 2015 hesap dönemi Kar Payı Dağıtımına ilişkin olarak; Nakit olarak dağıtılacak toplam kar payı: 11.692.800 Avro. Her bir hisse senedi başına dağıtılacak brüt kar payı: 1,20 Avro (0,85 Avro temel temettü + 0,35 Avro özel temettü) Her bir hisse senedi başına dağıtılacak net kar payı: 0,90 Avro / Temettü başlangıç tarihi: 06.07.2015 / Temettü ödeme tarihi: 20.07.2015 / Temettü başlangıç tarihi: Hisse senetlerinin temettü hakları olmadan işlem görmeye başladığı gündür.

ECZYT&ECILC - 08.06.2015 tarihinde EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,46 TL  2,51 fiyat aralıgından 985.501 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar A.Ş. sermayesindeki paylarımız 08.05.2015 tarihi itibariyle %26,21 sınırına ulaşmıştır.

GSDHO - Şirketimiz Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Sayın Akgün Türer tarafından yürütülen görüşmeler sonucunda; Şirketimiz'in 01/06/2015 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında,

a) Şirketimiz tarafından Park Holding A.Ş.'nin enerji sektöründe faaliyet gösteren Silopi Elektrik Üretim A.Ş.'nde sahip olduğu hisselerden sermayenin %15'ine karşılık gelen kısmın satın alınmasını,

b) Park Holding A.Ş.'nin Silopi Elektrik Üretim A.Ş.'nin 202.050.000 TL sermayesinde sahip olduğu hisselerden, sermayenin %15'ine karşılık gelen 30.307.500 TL nominal değerli B Grubu payın toplam alış bedelinin 125 milyon Amerikan Doları olarak belirlenmesini,

c) beyanlar ve garantiler ile kapanış öncesi taahhütler gibi hükümler ve hisse alım ve satım ve hissedarlar sözleşmesi için mutat olan diğer hükümleri içeren ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Rekabet Kurulu izinleri ile geçerlilik kazanacak bir hisse alım ve satım ve hissedarlar sözleşmesini Şirketimiz adına müştereken imzalamak üzere Şirketimiz Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Atım ile Cezmi Öztürk'ün yetkilendirilmeleri kararlaştırılmış olup, aynı gün itibarıyla söz konusu sözleşme belirtilen yetkilendirme kapsamında imzalanmış ve imzalanan sözleşme Şirketimiz Yönetim Kurulu'nca onaylanmıştır."

GSRAY - Futbol takımımızın eski teknik direktörü Cesare Prandelli ve yardımcıları Renzo Casaletto, Giambattista Venturati, Gabriale Pin, Silvia Berti ve  Vincenzo Di Palma tarafından Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. aleyhine Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdinde açılan CAS 2015/O/3932, CAS 2015/O/3933, CAS 2015/O/3934, CAS 2015/O/3935, CAS 2015/O/3936, CAS 2015/O/3937 numaralı davalarda taraflar, arasında uzlaşmaya varılarak  Cesare Prandelli ve yardımcılarına toplam 2.990.000 EUR ödenmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

KARTN&OLMIP - Şirketimizin 30.01.2015, 10.02.2015 ve 31.03.2015 tarihli Özel Durum Açıklamaları ile kamuya açıklandığı üzere, Şirketimiz ve Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ("OLMUKSAN") ortağı olduğu ortak girişim şirketi Dönkasan Dönüşen Kağıt Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ("Dönkasan) bölünme işlemine tabidir. Söz konusu bölünme işlemi kapsamında, Dönkasan yönetim kurulu tarafından hazırlanan ve imzalanan 31.03.2015 tarihli bölünme planı Dönkasan genel kurulunun onayına sunulmuştur. Dönkasan genel kurulu 08.06.2015 tarihli toplantısında söz konusu bölünme planını onaylamıştır.

TSKN&ISFIN - 08.06.2015 tarihinde İş Finansal Kiralama A.Ş. payları ile ilgili olarak 0,79 - 0,80 fiyat aralığından 428.675 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İş Finansal Kiralama A.Ş. sermayesindeki paylarımız 08.06.2015 tarihi itibariyle %29,33 seviyesine ulaşmıştır.

 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                  +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.