9 Nisan Günlük Bülten

Fed FOMC’deki Görüş Ayrılıklarının Çözümü Güçlü Veriler Olacak…

2015-04-09 05:54

lorem

BEKLENTİ

Dün akşam saatlerinde Fed’in 17 – 18 Mart toplantısı tutanakları açıklandı ve görüldü ki bir kısım üye sıkılaşmaya Haziran’da başlamak istiyor ve bir kısmı ise yılın sonlarına doğru sıkılaşmanın daha uygun olacağını düşünüyor. Bu toplantı Mart ayında hayal kırıklığı yaratan İşsizlik raporu öncesinde yapılmıştı. Üyelerin fikirlerinin Haziran ayında sıkılaşmaya başlanılması için Fed FOMC üyelerinin çok güçlü veriler görmek isteyeceklerini düşünüyoruz çünkü Fed FOMC 2015 yılında güvercin yaklaşımı ağırlıklı üyelerden oluşmakta. Ancak sıkılaşmayı yıl sonuna ertelemek için zayıf gelecek birkaç veri üyeleri ikna etmeye kafi gelecektir diye düşünüyoruz.

Bugün Almanya’da Sanayi Üretimi, İngiltere’den faiz oranı kararı ve Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları takibimizde olacak… 

PİYASA


AJANDA

DÜNYA

09:00/Almanya/Sanayi Üretimi (aylık)/Şubat/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.6

09:00/Almanya/Sanayi Üretimi (yıllık)/Şubat/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.9

09:00/Almanya/Dış Ticaret Dengesi/Şubat/Beklenti: + 19.0 milyar euro/Önceki: + 15.9 milyar euro

09:00/Almanya/Cari İşlemler Dengesi/Şubat/Beklenti: + 17.5 milyar euro/Önceki: + 16.8 milyar euro

09:00/Almanya/İhracat (aylık)/Şubat/Beklenti: + % 1.0/Önceki: - % 2.1

09:00/Almanya/İthalat (aylık)/Şubat/Beklenti: + % 1.2/Önceki: - % 0.3/Revize: - % 0.2

14:00/İngiltere/İngiltere Merkez Bankası Varlık Alım Hedefi/Nisan/Beklenti: 375 milyar sterlin/Önceki: 375 milyar sterlin

14:00/İngiltere/İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı/9 Nisan/Beklenti: % 0.50/Önceki: % 0.50

15:30/ABD/İşsizlik Başvuruları/4 Nisan/Beklenti: 282,000/Önceki: 268,000

15:30/ABD/Süregelen İşsizlik Başvuruları/28 Mart/Beklenti: 2,345,000/Önceki: 2,325,000

17:00/ABD/Toptan Eşya Stokları (aylık)/Şubat/Beklenti: + % 0.2/Önceki: + % 0.3/Revize: + % 0.2

17:00/ABD/Toptan Eşya Satışları (aylık)/Şubat/Beklenti: + % 0.3/Önceki: - % 3.1 

TEKNİK VERİLER

EURUSD

Yunanistan kanadından alınan darbeler ile birlikte pozitif adımlar atılmaya çalışılan Euro Bölgesi’nde de gözler kuşkusuz gelen tutanaklarda olacaktır. Sonuçta ekonomik hareketlenmeler ile Euro değerinin Amerikan Dolarıyla aynı seviyelere geleceği, analistler tarafından sıkça söz edilmektedir. Olası eşitliğin Euro Bölgesi için kritik bir önem taşıdığı düşünülecek olursa kur oranları açısından Amerikan Doları’nın tutumu beraberinde Euro Bölgesi’nin de hamle yapmasını getirebilir.

Destek: 1,0760 – 1,0730 – 1,0690

Direnç: 1,0800 – 1,0860 – 1,0910

ALTIN

Güvenli liman olarak son dönemlerde fiziki destek alamayan altın fiyatları için Amerikan Doları’nın yön belirlemede önemli bir etki oluşturması beklenebilir. Sonuçta dolarda yaşanılan ralliye karşı 1180 seviyesinin üzerinde tutunarak cevap veren altının, tutanaklardan güç bulması yatırımcıların orta vade de altına yönelimlerini sağlayabilir.

Destek: 1180 – 1150 - 1135

Direnç: 1200 – 1215 – 1230

USDTRY

Seçim sürecine giren Türkiye ekonomisi içinde kurdaki hareketlenmelerin önemi tartışılmaz. Sonuçta merkez bankası ve hükümet yetkilileri arasında var olan faiz indirimi polemikleri halen sıcak. Son gelen enflasyon rakamları da göz önüne alındığında faiz indiriminin bir iki toplantı daha gelmeyeceği düşünülen Türkiye ekonomisinde, kurda yaşanması muhtemel değer kaybı ile faiz indirimi gündeme gelebilir.

Destek:2,5940 – 2,5820 – 2,5710

Direnç: 2,6040 – 2,6100 – 2,6220

PETROL

Son dönemlerde global ekonomilerin en çok takip ettiği kriterlerden biri haline gelen petrol fiyatları için dün akşam gelen tutanaklarında önemli bir etki yaratacağı söylenebilir. Sonuçta enerji sektörün ülke ekonomilerindeki kalemi oldukça önemli, durum böyle olunca petrol fiyatlarındaki değer kazanımının ekonomilerdeki toparlanmaları olumsuz etkileyeceği düşünülebilir, orta vade de.

Destek:52,00 – 53,10 – 54,00

Direnç: 50,70 – 49,95 – 48,70 

GÜNDEM

Ø  Fed: Yetkililer Haziran'da faiz artışı konusunda ikiye ayrıldı

ABD Merkez Bankası Fed'in Mart ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları, yetkililerin Haziran'da faiz artırmak konusunda ikiye ayrıldığını gösterdi.

17-18 Mart FOMC kayıtlarında "Birçok katılımcı ekonomik veri ve görünümün Haziran'da normalleşmeye başlanılmasını izin vereceğini düşünüyor" denildi. Ancak bu toplantı tüm beklentilerin altında kalan Mart ayı istihdam verisinin öncesinde yapılmıştı.

Diğer yetkililer ise enerji fiyatlarındaki düşüş ve doların yükselişinin enflasyonu azaltacağını ve bu yüzden faiz artışının yılın sonraki bir zamanına ertelenmesi gerektiğini ifade etti. İki katılımcı ise ekonominin 2016'ya kadar sıkılaşmaya hazır olmayacağı yönündeki görüşlerini dile getirdi. FOMC 10 üyeden oluşuyor.

Ø  Fed/Powell'dan "Haziran" sinyali

Fed Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell, bu yıl faiz artışı beklediğini ifade ederken, istihdam piyasasındaki durgunluğun sıkılaşma noktasına kademeli bir yaklaşımı gerekli kıldığını söyledi. Powell faiz artışının Haziran'da gelebileceğini ifade etti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nde bu yıl oy hakkı bulunan Powell, New York'ta Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada "İşsizlik oranı istihdam piyasasındaki durgunluğu küçük gösteriyor. İş gücüne katılım oranı ciddi şekilde düşük olmayı sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Powell, erken faiz artışıyla ekonomiye zarar vermenin, fazla bekleyerek enflasyona neden olmaktan daha ciddi bir risk olduğunu düşündüğünü söyledi.

Powell "Ekonomik koşulların bu yılın sonraki dönemlerinde faiz artışını destekleyemesini bekliyorum. Ekonomi beklendiği şekilde ilerlerse, faizleri bir süre kademeli artırmak daha uygun olacaktır" dedi.

Ø  Fitch: Türk şirketleri risk altında

Fitch, "Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'nde kur gerilimi senaryosunda en fazla risk türk şirketlerinde. Türk şirketleri göreceli yüksek döviz borçları ve düşük hedgeleri ile risk altında" açıklamasında bulundu.

Fitch konu ile ilgili raporunda, "Gelişmekte olan piyasaların 2015 yılında karşılaşabileceği ana makro riskler arasında büyümenin yavaşlaması ve döviz kurlarında volatilite görülmesi yer alıyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde 2015’te deflasyon potansiyeli varlığını sürdürebilir. Türk şirketleri, göreceli yüksek döviz borçları ve düşük hedgeleri dolayısıyla döviz kuru gerilimlerinden kaynaklanan senaryoda en büyük riski taşıyor. Ancak genel olarak gelişen piyasalarda finansal sıkıntının yayılması ihtimalinin düşük olduğuna inanıyoruz. Bunun önlenmesinde geçtiğimiz 10 yılda kredi temellerinin iyileşme göstermesi etkili oldu. Avrupa genelinde kademeli olarak gelişme gösteren ekonomik koşullar, nakit akışlarının güçlenmesine yardımcı olabilir ve 2015’te bölgenin şirket tahvili ihraç edenleri arasında kaldıracı ılımlı şekilde düşürebilir. Ancak makro riskler önem arz etmeyi sürdürüyor ve özellikle pek çok ülkenin maliyetleri düşürdüğü şu dönemde ekonomik toparlanmadaki gecikme düşük kredi notuna sahip şirketlere darbe vurabilir" ifadelerini kullandı.

Ø  Almanya’da fabrika siparişleri düşüşü 2. aya taşıdı

Almanya fabrika siparişleri Şubat ayında beklenmedik şekilde ve ikinci kez düşerken, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin hala risklere açık olduğu izlenimi verdi.

Ekonomi Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıklamaya göre mevsimsel dalgalanmalar ve enflasyona göre düzenlenmiş fabrika siparişleri verisi, Ocak ayında yüzde 2.6 azalmasının ardından yüzde 0.9 geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı genel olarak volatil olan veri için yüzde 1.5’lik bir artış öngörüyordu. Siparişler bir yıl öncesine göre yüzde 1.3 düşüş gösterdi.

Ø  Sanayi üretiminde beklenmedik artış

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.0, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya göre yüzde 1.7 arttı. Ocak ayı sanayi üretimi verileri ise aylık yüzde 1.4 düşüşten yüzde 1.2 düşüşe ve yıllık yüzde 2.2 düşüşten yüzde 2.1 düşüşe revize edildi.

Ø  ABD'de bilanço sezonu Alcoa ile başladı

ABD'de bilanço sezonu Alcoa ile başladı. Alüminyum devinin ilk çeyrekte karı hisse başına 28 sent oldu beklenti 26 sentti. Ancak şirketin satışları yılın ilk çeyreğinde 5,82 milyar dolar ile beklentiyi karşılayamadı.

Ø  G. Kore MB faizi değiştirmedi

Güney Kore Merkez Bankası, Ağustos’tan bu yana gidilen üç indirimin etkilerini izlemek için gösterge faiz oranını tüm zamanların en düşük seviyesinde tutma kararı aldı. Ülkede enflasyon yavaşlarken, ihracatlar geriliyor. Merkez bankası, 7 günlük repo faiz oranını yüzde 1.75 seviyesinde tutarak değişik yapmadı.

Ø  Moody’s Hindistan’ın görünümünü ‘pozitif’e yükseltti

Hindistan’ın kredi görünümü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından pozitife yükseltildi. Bu durum Başbakan Narendra Modi ve merkez bankası başkanı Raghuram Rajan’ın Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisini geliştirme çabalarında iyimserlik sinyali verdi.

Moody’s’in Perşembe günü Singapur’da yaptığı açıklamaya göre ülkenin Baa3 seviyesinde olan kredi notu teyit edildi ve görünümü ‘durağan’dan ‘pozitif’e yükseltildi. Hindistan en düşük yatırım notu ile derecelendirilmiş durumda ve Endonezya, İzlanda ve Türkiye ile eşit seviyede. 

ŞİRKET HABERLERİ

AKDFA - Şirketimiz Akdeniz Faktoring A.Ş.'nın ödenmiş sermayesinin 25.000.000-TL'dan 50.000.000-TL'na çıkarılmasına dair Yönetim Kurulu Kararı ekte verilmiştir

ASELS - Şirketimiz ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında "TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki" sözleşmesi ile ilgili olarak 08/04/2015 tarihinde toplam bedeli 290.000.000,- ABD Doları tutarında bir ek sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Kara, Deniz ve Hava unsurlarının taktik ve stratejik telsiz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Yazılım Tabanlı Telsizlerin geliştirilmesi  ve üretimi yapılacak olup teslimatlar 2015-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.

ASELSAN, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına yönelik olarak, Hırvatistan'da yerleşik Brodosplit Tersanesi tarafından üretilecek deniz platformlarında kullanılmak üzere, Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemlerine yönelik olarak 4.220.000,- Euro tutarında bir sözleşme imzalamıştır. Söz konusu sistemlerin teslimatının 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Şirketimiz ile Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş. arasında Lojistik Destek Gemileri (LDG) Projesi ile ilgili olarak toplam bedeli 13.500.000,- Euro tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 1. ve 2. gemi için sırasıyla 2016 ve 2017 yıllarında yapılacaktır.

CLEBI - Şirketimizin, 08.07.2014 tarihli özel durum açıklaması ile duyurulmuş olan, Şirketimizin, Hindistan coğrafyasında stratejik büyüme planları çerçevesinde yaptığı çalışmalar kapsamında, Hindistan'ın Mumbai şehrinde mukim, %55 oranında iştiraki bulunan bağlı ortaklığı Celebi NAS Airport Services India Pvt.Ltd. ("Celebi Nas"), faaliyet gösterdiği Mumbai şehrinde mukim Chhatrapati Shivaji International Airport ("CSIA") uluslararası havalimanının işletmecisi Mumbai International Airport Private Limited ("MIAL") şirketi tarafından, söz konusu havalimanı yolcu terminalindeki yolcu köprülerine monte edilmiş olan havalandırma ve jeneratör hizmetlerinin verilmesi işi ile  ilgili olarak, Celebi Nas, MIAL ile İmtiyaz Sözleşmesi imza etmiştir. Söz konusu imtiyaz sözleşmesi kapsamında Celebi Nas, Mayıs 2036'ya kadar imtiyaz hakkı elde etmiştir.

COMDO - 24 Mart 2015 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul tarafından onaylanmış Temettü ödemesinin başlangıç tarihinin 18 Haziran 2015 olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Temettü ödeme tutarı 1 TL'lik nominal değerinde beher hisse için brüt %29.28 olmak üzere toplam 19.573.578 TL ve net %24.89 olmak üzere toplam 16.637.541,30 TL'dir.

ISGYO - önetim Kurulumuzun 8 Nisan 2015 tarihinde yapılan toplantısında; 23 Mart 2015 tarihli Olağan Genel Toplantısında 2014 yılı safi karından 65.600.000,-TL'nin pay biçiminde dağıtılmasına ilişkin alınan karar doğrultusunda; mevcut 680.400.000,-TL olan çıkarılmış sermayemizin 2.000.000.000.-TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak ve 2014 yılı kar payından karşılanmak üzere 65.600.000,-TL artırılarak 746.000.000,-TL'ye yükseltilmesine, söz konusu sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine şirketimiz sermayesine iştirakleri oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına ve gerekli işlemler için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.

KARSN - Hisselerinin tamamı Şirketimize ait olan Karsan Italy S.r.l.'nin işletme sermayesi ihtiyacını teminen 100.000 Avro olan sermayesinin 300.000 Avro'ya çıkarılması için yapılacak nakit sermaye artırımına katılım sağlanmasına karar verilmiştir. Kamuoyu ve yatırımcıların bilgilerine sunulur.

KCHOL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors, Şirketimizle ilgili yıllık gözden geçirme çalışmasını tamamlamış ve Şirketimizin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu BBB-, kısa vadeli kredi notunu A-3,  görünümünü durağan olarak korumuştur.

METRO - Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) verilen kayıtlı sermaye tavanı izninin geçerlilik süresinin 2015 yılı sonunda dolacak olması sebebiyle mevcut kayıtlı sermaye tavanı değiştirilmeden süresinin 5 yıl (2015-2019) daha uzatılması amacıyla Şirket esas sözleşmesinin "Sermaye ve Pay Senetleri" başlıklı 6. maddesinin tadil edilmesine gerekli izinlerin alınması için Sermaye Piyasası Kuruluna başvurulmuştur.

MNDRS - İştirakimiz olan Akça Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu'nun Yürütmekte Olduğu Enerji Projelerinden; Denizli İli Sarayköy Beldesi'ndeki Tosunlar-1 Jeotermal Elektrik Üretim Santrali (JES) için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 12/03/2015 tarihli ve 5509-3 sayılı Kararı ile 12/03/2015 tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) yıl, 3 (üç) ay, 19 (on dokuz) gün süreli üretim lisansı verilmiş olup lisans belgesi bugün tarafımıza iletilmiştir.

Şirketimiz, Jeotermal Elektrik Üretim Santrali'nin kurulum projesini hazırlayarak EPDK ya sunacaktır. EPDK'nın projeyi inceleyerek Santral sahasındaki türbin kurulumlarının projeye uygun olduğuna ilişkin onay vermesinin ardından Santral devreye alınacak ve elektrik üretimine başlanacaktır. "

SAHOL&KORDS - İştiraklerimizden Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de sahip olduğumuz şirket sermayesinin %25'ini temsil eden 48.632.269,00.-TL nominal değerli payların çeşitli uluslararası nitelikli yatırımcılara satış süreci başlatılmıştır. Şirketimiz bu işlemi gerçekleştirmek üzere Deutche Bank AG, UBS Limited ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'yi yetkili olarak atamıştır. İşlem çerçevesinde sadece nitelikli kurumsal yatırımcılara satış gerçekleştirilecek olup, herhangi bir ülkede halka arz işlemi gerçekleştirilmeyecektir.İşlem yalnızca nitelikli yatırımcılara yapılacak satışları kapsamakta olduğu için, Türkiye'de de halka arz niteliğini taşımayacaktır. 

TCZB - Karadağ'da iştirak banka kurulması hususunda Karadağ Merkez Bankası'ndan izin alınmış olup; kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. Bankanın faaliyete başlaması hususunda kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır

TMSN - 'Savunma Sanayi alanında faaliyet göstermek üzere , sermayesinin tamamı  Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş.' ye  ait olacak şekilde TÜMOSAN SAVUNMA SAN.A.Ş. ünvanlı,  başlangıç sermayesi 1.000.000 TL olarak belirlenmiş bir anonim şirketi kuruluşuna ilişkin gerekli prosedürler tamamlanarak şirket kurulum işlemi gerçekleştirilmiştir.''

TRAST - Şirket sermayesinin 40.753.564-TL'den 185.000.000-TL'ye artırılmasına ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından 09/03/2015 tarih ve 43890421-110.01.04-E.3893 sayılı yazısı ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 67300147/431.02 sayılı yazı ile onaylandığı şekli ile Şirket Ana Sözleşmesi'nin 7. Maddesinin tadil metni doğrultusunda tadil edilmesine oy birliği ile karar verildi. 

TRCAS - Paylarının tamamına sahip olduğumuz Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş.'nin sermayesinin 115.000.000 TL'den 520.000 TL'ye azaltılmasına ilişkin Genel Kurul Kararı, Esas Sözleşmesi'nin Sermaye konulu 6. maddesinin bu yönde tadil edilmesine ilişkin tadil metni ve Yönetim Kurulu Raporu İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce 03.04.2015 tarihinde  tescil edilmiştir. Tescil kararını takiben, 08.04.2015 tarihi itibariyle 114.480.000 TL tutarındaki fon, Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. hesaplarından Turcas Petrol A.Ş. hesaplarına intikal etmiştir. Sermaye azaltımının amacı, STAR Rafineri projesi yatırımındaki Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş.'ne ait hisselerin tamamının satılmasıyla elde edilen fonun tek pay sahibi Turcas Petrol A.Ş.'ne intikal ettirilmesidir.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU, AA, BORSAGÜNDEM, BUSİNESSHT, KAP


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]         +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.