98.500 – 99.300 direncini Test Ederken

98.500 – 99.300 direncini Test Ederken

2018-09-24 11:57

lorem

BİST100 endeksi haftaya 98.500 – 99.300 direnç bölgesini test ederek başlarken, nihayet 95.000 üzerindeki hedefini teknik olarak görmeyi başardı. Şimdilik burada kar realizasyonları olağan karşılanabilir bu nedenle piyasanın hafif zorlanmasını normal izlemekteyiz. Burası aynı zamanda 9 Ağustos’ta gördüğümüz zirveye denk geliyor.

Veri Akışında Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi Var

Yavaş yavaş Türkiye piyasalarında son izlediğimiz volatilitenin ekonomik verilere yansımasını da alıyoruz. Bugün açıklanan reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı Eylül ayına, yani üçüncü çeyreğin son ayına ait. Rakamsal olarak baktığımızda imalat sanayi kapasite kullanım oranı 1,6 puan azalarak %76,2’ye geriledi ve yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. 


Mal gruplarına göre baktığımızda tüketim mallarından öte ara mal ve özellikle yatırım malları grubundaki düşüş dikkat çekici. Tüketim mallarındaki düşüşte ise belirleyici olan dayanıklı tüketim malları olmuş. Bu da Eylül ayının sanayiciler için iyi geçmediğine işaret ediyor. Beklediğimiz fakat keskin olmayan bir düşüş var fakat bir trende dönüşürse, son çeyrek için iyi sinyaller üretmiyor.

 

Sonuç: 95.000 direncine kadar sanayi şirketleriyle geldik, 95.000 üzeri harekette bu yükselişe bankalar da katıldı ve şöyle bakacak olursak, sınai endeksi ay başından bu yana %2,7 yukarı giderken, bankacılık endeksi ise %11,3’ün üzerinde primli seyretti. Şimdi sanayinin etkisinin nispeten azalabileceği, sürükleyicinin bankacılığa kayacağı bir kısa vade izleyebiliriz. 98.500 – 99.300 bölgesine dikkat. 50 günlük ortalamanın aşılmasının ardından teknik düzeltme için uygun bir seviye.

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.