ABD Enflasyon Yorumu

ABD Enflasyon Rakamı ve Türkiye Piyasalarına Yansıması

2018-06-12 12:48

lorem

ABD’de Mayıs ayı enflasyonu beklentiler çerçevesinde %0,2 düzeyinde açıklandı ve benzer şekilde çekirdek enflasyonda da %0,2’lik rakam görülmekte. Böylelikle manşet enflasyon yıllık bazda %2,8 olarak açıklanırken, yıllık çekirdek enflasyon ise %2,2 düzeyinde.

Verinin detayı incelendiğinde aylık enflasyonu yukarı çeken ana kalemlerde enerji fiyatlarındaki yıllık yükselişin manşet enflasyondaki yukarı yönlü etkisinin devam ettiğini izlerken, ulaştırma ve barınma gibi kalemlerde de enflasyonu destekleyen içerikler mevcut. Gıda fiyatları ise Türkiye’dekinin tersine şu anda enflasyonun altında bir seyir içerisinde. 


Sonuç: Fed’i 4 faiz artırımına götürecek bir veri akışı yok. O nedenle veriyi iyi olarak görsek de Dolar lehine bir hareket beklentisi içerisine girmemek gerekiyor. Fed öncesindeki veriler genel olarak heyecan getirse de bu veriyi piyasa heyecansız karşılayacak. Yarınki Fed kararında ise karar metnindeki enflasyon ifadelerine ve aslında daha önemlisi son dönem gelişmelere atıf var mı ona bakacağız!

Dolar/TL

Tahvil faizlerindeki yükseliş (özellikle 5 ve 10 yıllıklara dikkat) TL üzerinde baskı yaratırken, bugünkü ihaleler sonrası faizlerin rahatlayacağı görüşü hakim. Bu da Dolar/TL’nin 4,54 üzerindeki hareketini ne kadar sürdürebileceğine yönelik soru işareti yaratıyor. Yani atak sınırlı ve geçici kalabilir.

BİST100

Kısa vadeli alçalan kanalın üzerine geçmekte zorlanan BİSt100 endeksi yeniden 95.000’lere doğru geri çekilme gösteriyor. Bu bölgenin ara destek olduğunun altını çizelim ve altına doğru yeni bir hareket, aynı zamanda yeni bir dip oluşumunu beraberinde getirebilir. MSCI bazında baktığımızda gelişen ülke getirilerindeki yataylığa rağmen MSCI Türkiye endeksindeki kafa kaldırma hareketleri güç kazanabilmiş değil. Dolar bazında da 2,00 – 2,05 bölgesindeyiz ve piyasa burayı ana destek olarak görüyor. Sepet bazında da ana desteklerde olduğumuzun altını çizelim. Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.