ABD Faizlerine Dikkat -

Piyasalarda Fed'in Ek Sıkılaştırma Korkusu

2018-04-25 13:59

lorem

ABD Faizlerindeki Yükseliş Piyasalarda Sıkılaştırıcı Etki Yaratıyor.

Yurtiçi piyasalarda Nisan ayı sonuna doğru erken seçim öncesi riskler kısmen dengelense de dışarıdan gelen olumsuz havanın BİST100 endeksi üzerindeki etkisini yakından takip ediyoruz. Bunun arkasındaki ana etken ise ABD’de 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi ve önemli zirvelerin üzerine aşması.

Bu ilişki şu şekilde gelişiyor. Faizler yükselen enflasyondan beslenirken, enflasyon beklentilerinin de yukarı çekilmesi Fed’in beklenenden (2018 için beklenti 3’tü) daha fazla ve hızlı faiz artırabileceği beklentisini tetikledi. Bu da ABD borsalarında satış görülmesini beraberinde getiriyor. Durum buyken, küresel piyasalardaki dalgalanma içeride bizi de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle BİST100 endeksindeki son gelişmeleri dışarıdaki gelişmelerle de okumak gerekiyor.

Aşağıdaki grafik 2007 sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizini gösteriyor ve şu an grafikte direnç olarak gördüğümüz önceki zirve 2013 yılının sonlarına geliyor. Bu tarihler aynı zamanda Fed Eski Başkanı Bernanke’nin varlık alım programını azaltacağız açıklamasının sonrasına denk geliyor.

Bu kısa anekdottan sonra, bundan sonra ne olabilir sorusunu soracak olursak; ABD faizlerinin 3’ün üzerine geçmesi demek başta ABD piyasaları olmak üzere daha sert bir düzeltme ile karşı karşıya kalmamız anlamına gelebilir. Kuşkusuz bu rüzgar içeride BİST100 için de olumsuz bir görüntü oluşturuyor. Fed’den şimdilik 3’den fazla faiz artırımı için baskın bir ses yok. Fed’in daha hızlı ve daha fazla faiz artırımı için de elinde yeterli veri akışı olduğu görüşünde değiliz. Fakat yükselen enflasyonu göz ardı etmemek gerekiyor. Geçtiğimiz hafta CFTC kontrat hareketlerine baktığımızda tahvile ilişkin vadeli kontrat hareketleri nette satış tarafının baskın olduğuna işaret ediyor. Bu da 10 yıllık faiz için 3,00’lerin üzerinde bir süre tutunabileceğimiz yorumunu destekleyebilir.

Bir süre dışarıyı izlemede fayda olabilir.  


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.