ABD İstihdam Verilerinde Detaylara Dikkat

ABD İstihdam Verilerinde Detaylara Dikkat

2018-10-05 12:47

lorem

ABD’de Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin altında 134.000 kişi olarak açıklandı fakat;

-          Geçmiş aylardaki revizyonları da topladığımızda (Temmuz ayı 147K’dan 165K’ya ve Ağustos ayı 201K’dan 270K’ya) 87 bin kişilik ekstra bir artış da söz konusu.

-          İşsizlik oranı beklentilerin altında %3,7 olarak gerçekleşti. ABD’deki işsiz sayısı 6 milyon seviyesinde.

-          Fed’in enflasyon için belirleyici olarak gördüğü saatlik ücretler 27,16$’dan 27,24$’a yükseldi. Aylık artış %0,3 yıllık artış ise %2,8 oranında ve iyi bir seviyede yani enflasyonu destekliyor.Ücret artış oranlarında kırmızı çizgi 2018 yılındaki artışları gösteriyor ve önceki yıllara ücret artış hızı yükselmiş durumda. 


Sonuç: Veri ABD açısından iyi ve manşetteki zayıf görünüme rağmen veri detaylarıyla değerlendirildiğinde iyi bir durumda ve Dolar açısından pozitif diyebileceğimiz bir görüntü var.  

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.