ABD Mayıs İstihdam Raporu

ABD'de Tarım Dışı İstihdam Beklentilerin Çok Üstünde

2015-06-05 13:43

lorem

ABD Mayıs İstihdam Raporu

·       ABD Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi 226.000 olan beklentinin çok üzerinde 280.000 olarak gerçekleşti (2014 sonunda  beri en büyük artış). Bir önceki veri 221.000’e revize edildi (226.000’den).

İstihdam raporunda yer alan bir diğer önemli veri olan ortalama maaşlar %0.2’lik artış beklentisini aşarak %0.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki maaş artışı yine %0.2 beklentisine karşın %0.1 olarak gerçekleşmişti.

İşsizlik oranı ise %5.40 olan beklentileri aşarak %5.50 olarak gerçekleşti (Bir önceki ay %5.40).  FED’in yıl sonu işsizlik oranı hedefi %5.00 ila %5.20 aralığında gerçekleşmesi yönünde.

İSTİHDAM VERİSİNİN DOLAR’A ETKİSİ

·        Beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisinin ardından TL, Dolar karşısında değer kaybederken EURUSD paritesinde de aşağı yönlü hareketler gözlemliyoruz. Güney Afrıka randı son 14 yılın en düşük seviyesini gördü. 5 ve 10 yıllık ABD tahvil faizleri ise yılın en yüksek seviyesini gördü.

      ABD’de 1. Çeyrekte %1 büyüme beklenirken gerçekleşen rakam %0.2 idi. Bunun sebebi olarak ağır kış koşulları ve batı limanlarındaki işçi eylemleri gösterilmişti. Ancak FED başkanı Yellen yıl sonunda büyüme rakamının yükseltilebileceğini söyleyerek piyasalarda olumsuz bir algı oluşmasını engellemeye çalışmıştı. Nisan ayından itibaren makro veriler yine beklentilerin altında gerçekleşirken geçen hafta açıklanan veriler 2015 yılının 2. Çeyreği için daha olumlu bir görünüm vermeye başladı.

Bütün bu değerlendirmelerin ışığında Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentinin çok üzerinde gerçekleşmiş olmasına rağmen Dolar’daki yükselişi sınırlı kalabilir. Yılın ilk çeyreğinde oluşmaya başlayan piyasa algısının değişmesi için ABD verilerindeki iyileşmenin süreklilik sağlaması gerekecektir.


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                     +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.