ABD PCE Yorumu

Fed'in Enflasyon Göstergesi Açıklandı

2018-03-29 16:18

lorem

ABD’de Fed’in de enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE, yani hanehalkı harcamaları fiyat endeksi açıklandı. Buna ek olarak aylık bir veri niteliğinde Şubat ayı hanehalkı geliri ve harcamaları açıklandı. Verinin detayına bakacak olursak enflasyondan arındırılmış olarak ortalama gelirlerde %0,2’lik artışı olumlu görebiliriz fakat benzer görünüm harcama tarafında kendini göstermiyor. 2018 yılı Ocak ayında reel olarak %0,2 azalan hanehalkı harcamaları Şubat ayında değişiklik göstermedi. Fiyat endekslerinde ise beklentiler çerçevesinde veri alınırken, PCE enflasyon (çekirdek) aylık bazda %0,2 ve yıllık bazda ise %1,6 düzeyinde (Ocak: %1,5)


*düz çizgiler sol eksende, kesikli çizgiler sağ eksende izlenmektedir

Dikkat ettiğimiz detaylardan biri de verinin içeriğindeki alt kalemler. Bir süredir dayanıklı mal fiyatlarındaki negatif seyir (ki çekirdek PCE’yi aşağı çeken ana kalemlerden biridir) Fed’in de harcama tarafında izlediği bir veriydi. Buradaki toparlanma gördüğümüz kadarıyla sınırlı kalıyor ve PCE’yi yükselişte desteklemiyor. Yıllık rakamın yukarı gitmesi belki pozitif algılanabilir fakat verinin trendi yeniden zayıf. Fed’i üç faiz artırımından aşağı indirmeyebilir fakat dört faiz artırımı gibi aşırı bir sıkılaştırmaya da teşvik etmeyeceği görüşündeyiz.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.