Altın Düşüşü Devam Ediyor…

Altın Güvenli Limandan Çıkıyor

2015-07-23 07:46

lorem

Yatırımcı altından neden vazgeçiyor?

Altın, üç hafta öncesine kadar Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimali ve Euro Bölgesi’nden çıkmasına ilişkin endişeler sebebiyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görülmüştü.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın borç krizini çözmeye yönelik sağlanan anlaşma ile Euro güçlenmiş ve güvenli liman alımları Altına çekimser kalmıştı. (Bilindiği gibi Altın ve Dolar genellikle ters yönde hareket etmekte.) 

Geçen haftadan itibaren düşüş eğilimi gösteren Altın, Euro ve Dolara karşı gösterdiği yükselişi koruyamadı.

Geçen haftalarda 1.155,07 seviyesini gören Altın bugün itibari ile 1.100 Doların altında işlem görüyor.

Altın neden ayı piyasasına girdi?

Ø  Yunanistan’ın yeni kurtarma paketi konusunda Euro Bölgesi ile anlaşmaya varması ile euro, dolar karşısında yükseliş trendine girerek kayıplarını toparlamış ve yatırımcıyı kendine çekmeye başladı.

Ø  Fed Başkanı Janet Yellen’dan gelen faiz artırımının zamanlamasına ilişkin açıklamalar doları güçlendirdi ve altında ciddi kayıplar verdi.

Ø  Çin ekonomisindeki yavaşlama tüm emtia fiyatlarını olumsuz etkiledi. Çin dünyadaki en önemli emtia ithalatçısı…

Ø  Emtia talebinin azalması ile birlikte altının ons fiyatı dolar karşısında aşağı yönlü bir trende sürüklenmiş ve satış baskısı artmıştır.

Altının son bir aylık grafiği


Sert düşüşler görülen grafikte, bir hafta öncesinde destek olarak belirlenen noktaların şimdi önemli bir direnç noktası olması, altının uzun vadede satış baskısını üstünden atamayacağını gösteriyor.

Destek : 1095 - 1090 - 1070

Direnç : 1100 - 1120 - 1135

Piyasadaki siyasi ve jeopolitik risklerin ortadan kalktığı şu dönemde, kısa vadede yükselişler olsa da orta ve uzun vadede altının yatırımcıyı kendine çekemeyeceği gerçeği, toparlanma sürecinin yavaş seyir edeceğini gösteriyor. 

KAYNAK: BLOOMBERGHT, A1FX

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                          +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.