BİST100'de Yeni Fiyatlamalar

Resmi Geçmişe Sararsak Ana Destekler Neresi Olabilir

2018-05-02 14:42

lorem

Endekste 103.000 bölgesinden gün içerisinde ilk tepkiyi aldık fakat 101.800 bölgesi test edilmeden yeni bir tepki kısa süreli kalabilir. Grafiğe bakınca gördüğümüz büyük bir alıcı gelecekse buraları takip edebileceği yönünde. FAKAT: önümüzdeki gündem ve senaryoların yarattığı belirsizlik piyasaları baskılamaya devam ediyor.

·         S&P’nin not kararının ardında daha öncekilere nazaran daha ekonomi odaklı söylemler var. Mali yapıdaki esneme, enflasyondaki bozulma ve ekonomideki ısınmanın yarattığı riskler bizim de makro ekonomide öne çıkardığımız başlıklar.

·         Ama daha önemlisi seçim sürecine ilişkin son gelişmeler. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resim nispeten net görünse de milletvekili seçimlerinde dengeler değişebilir. Dengeden kastımız muhalefet partilerinin oluşturduğu ittifakın bireysel olarak olmasa da bir grup olarak milletvekili sayısını artırabileceği yönünde. Tek tek girecek partilerin baraj altında kalması yüzde oy oranlarının önemsiz kalmasına neden olurken, bir ittifakın içerisinde yer alacak küçük partiler TBMM’deki temsil oranını da artıracak fakat milletvekili dağılımını tersine çevirebilir. Bunun ne kadar hassas bir denge olduğuna dikkat çekelim. Piyasanın taşıdığı endişe biraz daha bu tarafa kayıyor. Önümüzdeki günlerde anketler daha önemli olacak.

Ana resmi göstermesi açısından günlük grafiğe geçiş yaptık. 101.800 ana destek olmak üzere daha önce esnetilen yerlere nokta olarak bakarsak;

-          28.09.2017: 100.987

-          09.10.2017: 99.210


Bu diplere de dikkat çekmekte fayda var. 103.100 ise şimdilik bir dinlenme için ideal ve yeni bir haber akışı olmadığı sürece piyasada kısa vadeli tepkiler için takip edilebilecek destekler arasında yer almakta.

Fed: Fed’den bir faiz artırım beklentisi olmamakla birlikte şimdilik 2018 için toplamda 4 faiz artıralım gibi bir söyleme sert bir şekilde geçmeleri için de gerekçe görünmüyor. Bir takım şahin üyeler 4 faiz artırımını savunsa da Fed Başkanı için yılın geri kalanında 2 faiz artırımı daha (toplamda 3) ideal. Bunun birinin Haziran’da diğerinin ise muhtemelen Aralık’ta gerçekleşmesi öngörülüyor. Fed, son dönemdeki iktisadi faaliyete gölge düşürebilecek ticari gelişmelere odaklanabilir fakat makro değişkenlere ilişkin ücretler haricinde görüşlerini değiştireceği görüşünde değiliz. Kademeli faiz artırımı kavramının ise korunmasını bekliyoruz. 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.