Borsa İstanbul'da Temettü Verimi Çok Düşük..!

Borsa İstanbul'da Temettü Verimi Çok Düşük..!

2014-12-29 09:30

lorem

Borsa İstanbul’da işlem gören ve piyasa değerleri;

600 milyar TL’yi aşan şirketlerin dağıttıkları nakit temettü tutarı yatırımcıların beklentisini karşılamadı.


Dağıtılan nakit temettü dağıtım tutarları toplamı;

2014 yılında 9 milyar TL’nin biraz üzerinde gerçekleşti.


Temettü verimi oranı;

% 1,6 ile oldukça düşük seviyede kaldı.

 

2013 yılında 437 şirketin işlem gördüğü Borsa İstanbul’da 256 şirket 45 milyar liraya yakın kar elde etti. Bu şirketlerden Ulusal Pazar’da işlem görenlerin toplam kârı ise 42,1 milyar olarak gerçekleşti. 437 şirketten 127 tanesi 2014’de ortaklarına nakit kar payı dağıtımı yaptı.


Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler 2013 yılı karlarının;

Net 8,6 milyar TL’lik kısmını 2014 yılında, nakit kar payı olarak dağıttı.

 

Ulusal Pazar’da işlem gören şirketleri kar payı dağıtımında Kurumsal Ürünler Pazarı hisseleri izledi. Toplam 2 milyarın üzerinde kar eden şirketler 2014 yılında, bir önceki yılın karından yaklaşık 500 milyon TL’lik kısmını hissedarlara nakit kar payı şeklinde paylaştı.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.