Bugünün Kritik Gelişmeleri Hakkında…

Öğleden Sonrasına Dikkat...

2020-05-21 08:31

lorem

Bugünün Kritik Gelişmeleri Hakkında… 

*Başakşehir Hastanesi açılışı bugün 13:00’te törenle açılması bekleniyor. Törene online şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe’nin katılım sağlaması bekleniyor. Hastane açılışı Japonya’nın özellikle son günlerde swap haberlerinde, Japonya’nın adının geçmesinden dolayı önemli bir konuma getirdi. Fakat kesin bugün böyle bir anlaşma olacak ve açıklama şeklinde bir durum söz konusu değil. 

Eğer “Anlaştık” şeklinde bir açıklama gelirse; 

Swap konusunda anlaşmaya dair vade ve miktara yönelik bir açıklamanın gelmesi ile Dolar/TL’de aşağı yönlü bir fiyat hareketi izlenebilir. Fakat kur 14 Mayıs ve 19 Mayıs tarihlerinde çıkan haberler sonrasında bunu fiyatladığı için çok sert bir düşüş gözlenmeyebilir. 6, 70 – 6,75 bandı takip edilebilir. BIST100 endeksinde ise 103 Bin üzerine hamleler olabilir. Fakat 103.500 – 104.100 dirençlerinin aşılması 110 Bin telaffuz edebilmek adına önemli olacak.    

Eğer swap konusunda herhangi bir açıklama gelmez ise; 

Böyle bir ihtimalde var. Daha önce bir hastane açılışı gibi küçük bir organizasyona hiçbir ülke Başbakanı davet edilmedi. Beklentinin yüksek olmasının sebebi de bu görüşten kaynaklanıyor. Eğer ki bir açıklama gelmez ise Dolar/TL’de yeniden 6,80 – 6,85 aralığına doğru fiyat hareketleri gözlenebilir. BIST100 endeksinde ise satışlar gelebilir. Böyle bir durumda 101.000 seviyesi öne çıkması mümkün. 

Fakat törenin ardından TCMB faiz kararı olacak. Açıklama gelmez ise ya da gelse dahi TCMB’nin kararının da bugünkü fiyatlamalarda etkili olabileceğini belirtelim. Piyasa 50 – 75 baz puan faiz indirimi beklerken, bunun üzerinde bir faiz indirimi yalnızca gelecek dönem enflasyon beklentisi yapılmış olacağından, 100 ve üzeri şeklinde olması hem kurdaki hareketi tetikler hem de ekonomi üzerindeki oluşacak negatif algının etkisi ile endekse faiz indirimi alım değil satış getirebilir. Bu nedenle dün global piyasaların pozitif hareketinden ayrışan endeks, bugünde negatif hareketten ayrışarak pozitif seyrediyor. Daha çok swap beklentisi ile… Dolayısıyla öğleden sonra gerek endeks gerekse kur cephesinde volatilite bir miktar artabilir.


Risk Uyarısı: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.