Cari İşlemler Dengesi Mayıs ayı

Cari açık beklentilerin üzerinde

2015-07-10 12:19

lorem

CARİ İŞLEMLER HESABI

Cari işlemler açığı,

Bir önceki yılın Mayıs ayına göre 342 milyon ABD doları artarak 3.994 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Bunun sonucunda;

Oniki aylık cari işlemler açığı 44.687 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Ödemeler  dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon ABD doları azalarak 5.367 milyon ABD dolarına gerilemesine rağmen,

Hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 272 milyon ABD doları azalarak 2.138 milyon ABD doları ve birincil gelir açığının 147 milyon ABD doları artarak 814 milyon ABD doları olarak gerçekleşmesi cari işlemler açığının artmasında etkili olmuştur.

Parasal olmayan altın kalemi altında,;

Bir önceki yılın Mayıs ayında 621 milyon ABD doları, bu yılın aynı ayında ise 108 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında

Kâr transferlerini içeren doğrudan yatırım kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 219 milyon ABD doları artarak 407 milyon ABD doları olmuştur.

FİNANS HESABI

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı),  bir önceki yılın aynı ayına göre 573 milyon ABD doları artarak 638 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 2.505 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışında yerleşik kişilerin hisse senedi piyasasında 74 milyon ABD doları net alım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 1.473 milyon ABD doları net satım yaptığı görülmektedir.

Bunun yanı sıra, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar 17 milyon ABD doları, diğer sektörler de 52 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) 2.021 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 3.039 milyon ABD doları net artış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 228 milyon ABD doları tutarında net azalış kaydetmiştir.

Bu ayda yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 921 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 1.598 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetmiştir.

Uzun vadeli kredi kullanımlarındaki artışların etkisiyle bankacılık sektörü 1.734 milyon ABD doları, diğer sektörler de 1.173 milyon ABD doları net kredi kullanımı gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervler Mayıs ayında 2.039 milyon ABD doları azalmıştır.

NET HATA VE NOKSAN

Mayıs ayında 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşen Net Hata ve Noksan Kalemi Ocak-mayıs döneminde 8.9 milyar dolar oldu.


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.