DIŞ TİCARET AÇIĞI AÇIKLANACAK

30 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

2015-01-30 07:07

lorem

BEKLENTİ

Bugün Günlerden Dış Ticaret Dengesi…

Türkiye’nin Aralık ayı dış ticaret dengesi açıklanacak. Beklentiler 8,5 milyar dolar dış ticaret açığı olduğu yönünde. Bir Önceki Kasım ayı dış ticaret açığı ise 8,3 milyar dolardı.

TCMB'nin haftaya erken faiz indirimine gideceği beklentisi ve FED açıklamalarıyla dolar/TL tarihi zirveyi gördü. TCMB’nin önümüzdeki hafta erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisiyle TL baskı altında kalmayı sürdürürken, Fed ekonomideki olumlu seyre vurgu yapan açıklamaları ardından dolar/TL 2,4188 ile tarihi zirvesini gördü.

Bugün ABD’den gelecek 4. Çeyrek büyüme rakamı da takibimizde olacak… (Beklenti yüzde 3,1 / Önceki yüzde 5,0)

Dün yüzde 2’ye yakın değer kaybı yaşayan Bist 100’de Dolar/TL’nin 2,39’un altına gerilemesi halinde tepki alımları görebiliriz. Bist 100’ün değer kaybında Brent Petrol’ün 50 dolar seviyesine yükselmesi de bir diğer etkendi.

AJANDAPİYASA


TEKNİK VERİLER

EURUSD

ABD merkez bankasından dün gelen karar metninin ardından faiz artırımına geçme konusunda “sabırlı” olunacağı açıklaması ile birlikte, Amerikan Doları’nda kısmi değer kayıpları görülmüştü. 

Destek: 1,1310 – 1,1270 – 1,1250

Direnç: 1,1340 – 1,1380 – 1,1400

ALTIN

FOMC tutanaklarının ardından gelen etki ile birlikte altın fiyatlarında gün içerisinde yatay bir seyir izlendi. Fakat ABD piyasalarının açılmasının altın fiyatlarında sert etkiler yarattığı gözlemlendi.

Destek: 1250 – 1215 – 1200

Direnç: 1280 – 1300 – 1315

USDTRY

Türkiye cephesinde faiz indirim beklentisinin artması ile USDTRY paritesinde alımların hacim kazandığını gözlemliyoruz. Kısmi kar satışları gelse de yukarı yönlü hareketlerin devamını beklemekteyiz.

Destek : 2,3960 – 2,3900 – 2,3850

Direnç : 2,4075 – 2,4285 – 2,4500

PETROL

Temkinli fiyatlanmalarına devam eden Petrol fiyatlarının akşam saatlerinde ABD tarafında piyasaların açılması ile 44,25 seviyesini aşağı yönlü kırdığını gözlemliyoruz. Bu seviyelerde fiyatlanmaya devam ettiği sürece satış hareketleri hızlanabilir.

Destek : 43,75 – 43,15 – 42,20

Direnç : 44,25 – 44,75 – 45,35

GÜNDEM

Ø  ABD'de işsizlik başvuruları 15 yılın en düşüğünde

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta tatil gününün de etkisiyle 15 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Başvurular 24 Ocak'ta sona eren haftada 43,000 kişi azalarak Nisan 2000'den bu yana en düşük seviye olan 265,000'e geriledi. Bloomberg anketine katılan 51 ekonomistin tahmin medyanı başvuruların 300,000 düzeyinde olacağı yönündeydi. Veriyi açıklayan sözcü, ABD'de geçtiğimiz hafta Martin Luther King tatili olması nedeniyle datanın hesaplanmasının zorlaştığını ifade etti.

 

Ø  Almanya'da işsizlik 4 ayın en düşüğünde

Almanya'da işsizlik oranı Ocak'ta dört ayın en düşüğüne gerileyerek, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde büyümenin güçlendiği sinyalini verdi.

Almanya'da mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı 9,000 kişi azalarak 2.84 milyon kişi olurken, Bloomberg anketine katılan 25 ekonomistin tahmin medyanı 10,000 kişi düşüş olacağı yönündeydi. Arındırılmış işsizlik oranı ise 20 yıldan uzun bir sürenin en düşüğü olan yüzde 6.5 olarak kaydedildi.

 

Ø  Almanya'da enflasyon 5 yıl sonra ilk defa ekside

Almanya'da enflasyon beş yıldan uzun bir süre sonra ilk defa negatife dönerek, Euro Bölgesi tüketici fiyatlarında daha kötü bir düşüşe işaret etti.

Almanya'da tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir yıl önceye göre yüzde 0.5 gerilerken, Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviyeye indmiş oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 0.2'lik düşüş yönündeydi.

 

Ø  ABD'de askıda konut satışları beklenmedik şekilde geriledi

ABD'de askıda konut satışları Aralık ayında son bir yılın en dik düşüşünü kaydederken, sektördeki toparlanmanın düzensiz olduğu sinyalini verdi.

Satışlar Kasım ayındaki yüzde 0.6'lık yükselişin ardından Aralık'ta yüzde 3.7 azaldı. Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.5'lik artış olacağı yönündeydi.

 

Ø  Danimarka faiz düşürmeye devam ediyor

Danimarka Merkez Bankası, kronu koruma amacıyla 10 gün içinde üçüncü kez faiz indirimi yaptı.

Kopenhag merkezli bankadan yapılan açıklamada, depozito oranının 15 baz puan düşürülerek yüzde -0.5'e çekildiği belirtildi. MB borçlanma oranını ise yüzde 0.05'te bıraktı.

 

Ø  S&P Yunanistan'ı negatif izlemeye aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıkladı.

S&P, Yunanistan'ın uzun ve kısa vadeli ülke kredini notlarını (B/B) negatif izlemeye aldığını açıkladı.

S&P'den yapılan açıklamada, "Yunanistan'da yeni seçilen hükümetin savunduğu bazı ekonomik ve bütçesel politikaların daha önce Yunanistan'ın kreditörleri ve bir önceki hükümet ile varılan anlaşmayla uyumlu olmadığını düşünüyoruz" değerlendirmesine yer verildi.

 

Ø  TCMB'nin toplam rezervleri azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, 1 milyar 36 milyon dolar azalarak 129 milyar 313 milyon dolara geriledi.

Altın rezervleri ise 23 Ocak haftasında bir önceki haftaya göre değişmeyerek 20 milyar 559 milyon dolar düzeyinde kaldı.

 

Ø  Yabancıların hisse senedi stoku arttı

Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku, 23 Ocak haftasında yaptıkları 241,2 milyon dolarlık net alışla 66 milyar 5,1 milyon dolara yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişiler 19 - 23 Ocak haftasında net 241,2 milyon dolarlık hisse senedi, 33 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi (DİBS) aldı.


Ø  Yellen, ekonomiye güveniyor ama "çevresine" güvenmiyor

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Demokrat partili senatörler ile buluştu.

Fed Başkanı Yellen senatörlere ABD ekonomisinin güçlü olduğunu ancak ABD dışı görünümden endişe ettiğini söyledi. Yellen, senatörlere dış endişelerin arasında acil bir faiz artışına gitmeyeceğini söyledi.

Yellen demokrat senatörler ile buluşmasında Amerikan ekonomisinin kendisini cesaretlendirdiğini belirtti.

New York senatorü Chuck Schumer Fed Başkanı Yellen'ın Amerikan ekonomisinin daha iyiye gittiğini ancak istihdam yaratma konusunda daha gidilecek yol olduğu mesajını verdiğini söyledi.

Senatör Shucmer, Yellen'ın aklında bazı endişelerin olduğunu belirtti ve faizleri acilen artırmayacağını öne sürdü.

 

ŞİRKET HABERLERİ

DOAS – Krone Doğuş Treyler’in %49 oranına karşılık gelen payların tamamının Fahrzeugwerk Bernard Krone’ye 24 milyon TL bedelle satılması hususunda satıl sözleşmesi imzalandı.

GLYHO – 9 MW kurulu gücünde Ra Güneş Mardin GES projesi için yapılan yarışmayı kazanmış olup, projeyi hayata geçirmeye hak kazandı.

GUBRF – Kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 1 milyar TL’ye artırılmasına ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

JANTS – Tevzi yatırımları içeren teşvik belgesi alınmış olup, toplam yatırım tutarı 22.873.802 TL olarak açıklandı.

KARTN – Selüloz İş sendikası toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde resmi arabuluculuk safhası da uyuşmazlıkla sonuçlandı.

ODAS – %96 oranında iştiraki olan Anadolu Export ile Stratex Madencilik arasında Karaağaç olarak adlandırılan altın sahasının işletme yatırımına karar vermek amacıyla ruhsat devir sözleşmesi imzalandı.

OZKGY – Türkiye Halk Bankası’ndan 30 milyon TL tutarında 2 yıl vadeli %10,80 faiz oranlı kredi kullanıldı.

SNGYO – 2014 yılına ait ön satış adedi 1394 ünite, ön satış cirosu 682 milyon TL olarak açıklandı.

TMPOL – GİP’te işlem gören Şirket paylarının 2. Ulusal Pazar’da işlem görmesi amacıyla başvuru yapılmasına karar verildi.

TSKB – 750 milyon Dolar tutarında borçlanma aracının yurtdışında ihraç edilmesine olanak sağlayacak MTN programı kurulması konusunda Genel Müdürlüğe yetki verildi.

ULAS – Club Hotel Ulaşlar’ın üzerinde bulunduğu arazinin kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılarak satılmasına, söz konusu işlemin önemli nitelikte işlem olarak değerlendirilmesi sonucu ayrılma hakkı 0,62 TL olarak açıklandı.

ZOREN – TEİAŞ tarafından güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurularına ilişkin 29 MW bağlantı kapasitesine sahip 5-Antalya Bölgesi için yapılan ihale Şirket lehine sonuçlanmadı. 

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

ECYAP – Şirketin hakim ortaklarından Eczacıbaşı Holding, satma hakkını kullanan diğer sahiplerinden 4,61 TL fiyatla 73.196 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %82,67’ye ulaştı.

GYHOL – Şirket yönetim kurulu başkanı Erhan Topaç, 1,04 TL fiyatla 18.977 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %1,43’e yükseldi.

HZNDR – Şirket ortaklarından Haznedar Yatırım, 4,2 TL fiyatla 4.138 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %3,45’e ulaştı.

IZTAR – Şirket ortaklarından Hanifi Yer, 2,95 TL fiyatla 60.000 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %5,85’e ulaştı.


KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]              +90 (212) 371 18 39

 


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.