Endekste 114.550 Sınavı

BİST100 Küresel Piyasaları İzlemeye Aldı

2018-04-03 13:50

lorem

Dün yurt dışındaki satışlara karşın vadeli kontratlardaki toparlanma isteği bizim sert satış görmemizi engelledi diyebiliriz ve 114.550’nin yeniden üzerinde olmamız da teknik anlamda olumlu. Şimdilik 115.650 ve 116.400 dirençlerine üzerine olası atak görsek de temkinli görüşü koruyoruz fakat kısa vadede 115.100 – 115.650 tamponu içerisine girmek isteyecek bir endeks olağan karşılanabilir. Büyük resimde altını çizelim resim pozitife dönmüş değil. 


Enflasyon tarafında ise;

Aylık olarak açıklanan %0,99’luk enflasyonun 0,46’sı gıda enflasyonundan geliyor. Bu nedenle hala arz kaynaklı bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Diğer taraftan sepette %17,47’lik payı olan ulaştırma endeksinin de katkısı 0,13 puan. Dün de altını çizdiğimiz üzere Nisan ayında da baz etkisi lehimize çalışacak fakat sonrasında sadece baz etkisinden dolayı enflasyonda yukarı yönlü hareket devam edebilir. Aşağıdaki grafiklere dikkat çekmek istiyoruz. Enflasyon kademeli olarak TCMB fonlama faizinin altına geçiyor fakat kurdaki atakları sakinleştirmek adına faiz yeterli midir sorusu daha önemli. İkinci grafik de tam bunu gösteriyor. 2 Yıllık tahvil faizinin kısa vadede faizlerin üzerine geçmiş olması demek, TCMB’nin piyasanın altında bir faizle bankaları fonladığı anlamına gelir. Bu da sıkı para politikası söylemi ile şu anda uyuşmuyor. Bu nedenle TCMB’nin dikkati bir yandan da kısa vadeli faizlerde olacaktır. 
Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.