Enflasyonda Son Gelişmeler

Temmuz Ayı Enflasyonu Beklentilerin Altında - Peki Şimdi Ne Olacak?

2018-08-03 07:54

lorem

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Temmuz ayında aylık enflasyon beklentilerin altında %0,55 açıklanırken, yıllık enflasyon ise %15,39’dan %15,85’e  yükseldi. Aylık en yüksek artış lokanta ve otellerde olurken, enflasyondaki ana etken olan gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,28’lik düşüş var. 0,55’lik enflasyonu paylara bölersek de en yüksek katkılar konut harcamaları, ulaştırma ve lokanta ve otellerden gelirken, gıda endeksindeki düşüşün enflasyona etkisi -0,06 puan düzeyinde. Çekirdek göstergelerden de anlaşılacağı üzere TCMB sunumuna da paralel olarak enflasyon alt kalemlere yayıldığını izlemekteyiz. Bu da enflasyonu sadece bir gıda sorunu olmaktan çıkarıyor ve topyekun bir mücadele ihtiyacının en net sinyalini veriyor. Çözüm için önerileri en son değerlendirebiliriz.

Aşağıdaki grafikte 2018 enflasyonu ve 2017 enflasyonu karşılaştırmakla birlikte, hem TCMB’nin beklentisini (enflasyon raporundan) hem de TCMB’nin yaptığı anketteki beklentiyi (Temmuz ayı beklenti anketi) takip etmek mümkün. Son enflasyon raporundan anladığımız kadarıyla ve piyasada çokça dile getirilen yorum, TCMB beklentilerinin piyasaya daha da yakınlaştığı ve bunun da bir sözlü yönlendirme açısından olumlu olduğu. 


Sonuç:

Enflasyonda geçen ay da ilettiğimiz tablo hatırlanacaktır. Burada baz etkisinden pozitif etkilenebileceğimiz ayları yeşil ile ve negatif etkilenebileceğimiz ayları ise kırmızı ile işaretledik. Ağustos ve Temmuz ayları yine enflasyonda baz etkisinin aleyhimize gelişeceği aylar olabilir ve iki ay için toplamda 0,52 + 0,65 = 1,17 altında bir enflasyon almadığımız sürece sadece baz etkisinden dahi yeni zirveler mümkün. Yılın sonuna ilişkin ise iyimser olunabilir. TCMB’nin beklentilerinde de bu iyimserliğin yansıması var. 

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

2017

2,46

0,81

1,02

1,31

0,45

-0,27

0,15

0,52

0,65

2,08

1,49

0,69

2018

1,02

0,73

0,99

1,87

1,62

2,61

0,55

 

Enflasyonla Mücadele – Enflasyon Beklentileri İle Mücadele

Enflasyonla mücadele önümüzdeki 6 ay – 1,5 yıllık bir sonuca odaklanabilir. Fakat küresel faizlerin yükselişi bir yana, Türkiye’de yükselen faiz ortamı aynı zamanda yükselen enflasyon beklentilerinden de destek alıyor. O zaman kısa vadede enflasyon beklentileri kontrol altına alınabilirse piyasa faizlerinde aşağı yönlü bir hareket görmek mümkün. TCMB açısından artık faiz artırım beklentisine girmemek gerekiyor. Bundan sonraki her artış ekonomideki yumuşak inişi daha da sertleştirecek boyuta gelebilir fakat farklı araçlar yoluyla piyasa sıkılaştırılmaya devam ediliyor. (BDDK’nın kredi vadelerine ilişkin hazırladığı taslak en önemli örnek) Peki para politikası ile çözülemeyecekse enflasyon genişleyici maliye politikasından vaz mı geçilmelidir? Bu tabii ki kitabi bir çözümdür. Ana literatür genişleyici bir maliye politikası ortamında enflasyonun yükseleceğini söyler ki evet doğrudur. Fakat Türkiye’deki enflasyon dinamiklerinde arz ortamı şu anda daha belirleyici. Bunu sadece ÜFE’nin gelmiş olduğu %25’li seviyelerden yola çıkarak söylemiyoruz. Bunu enflasyon kalemlerinin gelmiş olduğu seviyelere bakarak söylemekteyiz. Çözüm mü? Çözüm tarım reformudur, çözüm tarımda verimliliği artıracak önlemlerdir. Bu ayki enflasyonla birlikte gördüğümüz üzere sadece gıda komitesi değil, turizm komitesinin de kurulması ve enflasyondaki alt kalemleri kontrol altına alacak önlemlerle yola çıkmaktır.

Saygılarımla,

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.