Enflasyonda ÜFE Sürprizi

Ağustos Ayı Enflasyonu Beklentileri Yeniden Şekillendirecek

2018-09-03 07:30

lorem

TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de Ağustos ayında enflasyon aylık bazda %2,30 açıklanırken, yıllık enflasyon ise %17,90’a yükseldi. Detaylara baktığımızda alışılagelmişin aksine gıda fiyatlarının etkisi sınırlı kalırken (0,01 puan kadar) enflasyonu yukarı çeken ana etkenler ulaştırma (0,777 puan – zam etkisi) ve konut (elektrik ve gaz – yaklaşık 0,57 puan) olmakta. Burada net bir zam etkisi var, bunun haricinde temel dinamiklerde hizmetler tarafındaki yükselişe dikkat çekmek gerekiyor. TCMB’nin son dönemlerde öne çıkardığı yorumlardan biri enflasyonun tabana yayıldığı şeklindeydi. Bu yorumu son gelen rakamlar destekliyor. Önümüzdeki ay tabii ki yeni bir benzin zammı olmazsa muhtemelen ulaştırma tarafındaki etkinin azaldığını izleyeceğiz. Ama bir sonraki başlığa yani ÜFE tarafına dikkat çekmek gerekiyor. 
ÜFE’deki Yükseliş 2019’da Enflasyonda Yukarı Yönlü Riskleri Yüksek Tutabilir
TÜFE beklentilere yakın gelse de ÜFE’nin aylık artışı %6,60 oranında. Alt kalemlerle bakarsak imalat sektörü üretici maliyetlerindeki artış da %7,31 oranında. Bu da sanayi şirketlerindeki maliyetlerin aylık bazda Ağustos ayında sert yükseldiğinin göstergesi. Tabii buna gerekçe olarak dövizdeki dalgalanmayı öne çıkarmak mümkün. Kurdaki hareketi anımsayacak olursak, ÜFE’ye hemen yansıması kaçınılmaz. Tüketiciye yansıması ise bilindiği üzere fiyat ayarlamalarındaki gecikmeden dolayı sonradan hissedilecek.
Sonuç:
Enflasyona ilişkin yıl sonu beklentilerinin yeniden şekillenecek bir dönemdeyiz. TCMB enflasyon raporu ile beklenti anketi arasındaki makas açılırken, yıl sonuna ilişkin yapılan “enflasyonda kademeli gerileme” yorumu, “enflasyondaki artışta kademeli yavaşlama” olarak değişebilir. İkisi arasındaki fark aslında şu; İkinci yoruma göre enflasyon  yükselişini sürdürebilir fakat nispeten yavaş bir artışla karşılaşabiliriz. 2019’da ise ÜFE konuşacağımız net bir şekilde ortada. Özellikle imalat sektörü girdi fiyatlarındaki artış sanayi şirketlerinin üretimine de yansıyabilir. Borsadaki şirketler için bakacak olursak da 1) ÜFE’deki bu baskının tamamı fiyatlara yansıtılabilecek mi? Yansıtılsa dahi miktarsal bazda aynı satışlar elde edilebilir mi? 2) Kurdaki hareketlilik ÜFE ve TÜFE’ye sert şekilde yansırken Türkiye ekonomisinde büyüme resminin değişmesi hanehalkı harcamalarında azalmaya doğru evrilirse şirket karlarında baskı oluşur mu? 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.