Enflasyondaki Gelişmelerin Piyasaya Etkisi

Türkiye'de Enflasyon Yılın Zirvesinde

2018-07-03 07:19

lorem

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Haziran ayında enflasyon beklentilerin üzerinde aylık %2,61 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon ise %12,15’ten %15,39 seviyesine yükseldi ve bu veri aynı zamanda yılın en yükseği olarak da gerçekleşti. Bir konunun daha altını çizelim ki o da yılın başından bu yana hesaplandığında TÜFE’nin 6 ayda %9,17 yükseldiği ve TCMB’nin 2. Enflasyon raporunda beklenti olarak ortaya koyduğu %8,4’ün de üzerine geçtiğimizi hatırlatalım.  

Baz Etkisi:

Enflasyonda ilk etki olarak baz etkisinin altını çizelim. Aşağıdaki tabloda baz etkisinin aleyhimize çalıştığı ayları ve olası negatif çalışacağı ayları kırmızı ile işaretledik. Aşağıdaki tablo gösteriyor ki önümüzdeki 4 ayda daha baz etkisinden dolayı enflasyonun yüksek kalma ihtimali var. Geçen yıl tek negatif rakam olarak aldığımız Haziran ayı rakamı da çift etki yaratıyor. 


Kur Etkisi:

TL’deki son dönem değer kaybına bakacak olursak; Dolar/TL yıl başından bu yana yaklaşık %22 oranında yükseldi ki bu da başta ithal mal fiyatlarındaki artışla birlikte enflasyona yansıyor. Ya da enflasyon içerisindeki bazı kalemlerde Dolar ile fiyatlanan bir çok ürünün fiyatlarını da yükseltirken, kur etkisinin de gecikmeli olarak tepki verdiğinin altını çizelim. Yani önümüzdeki aylarda döviz kuru etkisini enflasyonda izlemeye devam edeceğiz.

ÜFE Etkisi:

TÜFE ÜFE arasındaki makasın ÜFE lehine açılması, bir maliyet baskısı anlamına geliyor. Dünkü PMI raporu, buna ek olarak TCMB tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksinde alt kalemlerde şirketler, maliyetlerinin arttığını belirtiyor. ÜFE enflasyonun geldiği seviyeye bakarsak yıl başındaki %12,14’ten %23,71 seviyesine yükseldi.

Sonuç:

Enflasyonun geldiği seviye geçtiğimiz ay TCMB’nin de faiz hamlesine neden olurken, bu faiz hamlesi aynı zamanda önden yüklemeli ve bir temkinli duruşu yansıttı. Bu duruş aynı zamanda önümüzdeki aylarda gerçekleşecek enflasyon için de önden bir silah olarak kullanılabilir. Şu an politika faizine yakın bir seviyeden piyasa fonlaması sürüyor fakat TCMB’nin manevra alanı olduğunu belirtelim. İstediği anda fonlamayı yukarı kaydıracak elinde araç mevcut. Bu da yeni bir faiz artırımına henüz ihtiyaç olmadığını gösteriyor. Veriyi genel çerçevede TL negatif olarak değerlendirirken, BİST100 üzerinde de baskı yaratacağı görüşündeyiz. BİST100’de ilk desteğimiz 96.000 olarak çne çıkıyor. 


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.