FED FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

29 OCAK GÜNLÜK BÜLTEN

2015-01-29 06:47

lorem

BEKLENTİ

Bugün günlerden İşsizlik…

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’dan ve Global büyümenin lokomotifi haline gelen ABD’den gelecek işsizlik rakamları bugün takibimizde olacak…

Dün akşam Fed FOMC toplantısında alınan faiz artırmama kararı Fed üyelerine Mart ayındaki toplantıya kadar verileri izlemek için altı hafta daha kazandırdı…

En azından Nisan ayındaki Fed toplantısına kadar faiz artırımına gitmeyeceklerini belirtmiş olan Fed’in dünkü kararı sonrası geçtiğimiz hafta faiz indiren ardından Salı günü Başçı’nın 4 Şubat’ı işaret etmesiyle gözleri TCMB’ye çevirdi.

3 Şubat’ta Türkiye’nin Ocak ayı enflasyonunun beklentiden düşük gelmesi halinde piyasaların 4 Şubat günü TCMB’den bir ara toplantı ve faiz indirimi beklentisi olacak…

Ayrıca yarın ABD’den 4. Çeyrek büyüme rakamının açıklanacağına da hatırlatalım…

AJANDAPİYASATEKNİK VERİLER

EURUSD

Geçtiğimiz hafta gelen merkez bankalarındaki genişleme açıklamalarının ardından, akşam gelecek olan FOCM beyanatını EURUSD paritesinin sakin bir seyir ile beklediği söylenebilir. FED’in de düzene uyarak güvercin açıklama yapması paritede yukarı yönlü hareketlenmeleri sağlayabilir.

Destek: 1,1340 – 1,1310 – 1,1270

Direnç: 1,1380 – 1,1400 – 1,1440

ALTIN

Güçlenen Amerikan Doları’nın etkisi ile birlikte altın fiyatlarında gün içerisinde aşağı yönlü bir seyir izlendi. 1280 – 1300 bant aralığındaki hareketlerine devam eden paritenin bu akşam gelecek olan FOMC beyanatı ile birlikte yön belirlemesi beklenebilir.

Destek: 1280 – 1250 – 1215

Direnç: 1300 – 1315 – 1330

USDTRY

FOMC tutanakları öncesinde alıcılı seyreden USDTRY paritesinde sert hareketler gözlemlenmeye devam edebilir. Genel olarak yükselişlerin devam edeceğini beklediğimiz paritede tutanaklarla birlikte olası düşüşler yaşanması halinde alım fırsatları değerlendirilebilir.

Destek : 2,3740 – 2,3660 – 2,3550

Direnç : 2,3850 – 2,3900 – 2,4000

PETROL

Kritik FOMC kararları öncesinde kısıtlı hareketlerle hafif satıcılı olarak seyreden petrol fiyatlarında tutanakların açıklanması ile birlikte hareketler hızlanabilir.

Destek : 44,25 – 43,20 – 42,40

Direnç : 45,60 – 46,35 – 47,30

GÜNDEM

Ø  Fed faiz kararında sabırlı olmayı sürdürecek

ABD Merkez Bankası Fed Açık Piyasa Komitesi(FOMC), faiz artışı konusunda sabırlı olacağı yeniden belirtirken, ekonomi ve istihdam piyasasına ilişkin değerlendirmesini iyileştirdi. Ancak Fed, enflasyonun bir miktar daha düşmesini bekliyor.

FOMC'nin Washington'dan yaptığı açıklamada "Ekonomik aktivite sağlam bir hız ile arttı. İstihdam piyasası koşulları da iyileşmeye devam etti" ifadeleri yer aldı. Sözel yönlendirmede "Politika yapıcılar enflasyonun kısa vadede biraz daha düşmesini bekliyor. Ancak tüketici fiyatlarının, enerji maliyetlerindeki düşüşün etkisinin de azalması ile orta vadede yüzde 2'lik hedefe doğru kademeli olarak yükselmesi bekleniyor" denildi. Açıklamada ayrıca bir öncekinden farklı olarak petrol fiyatlarındaki düşüşün hane halkının alım gücünü artırdığı ifade edildi.

Fed'den yapılan açıklamada, enflasyonun yüzde 2'lik hedefe doğru kademeli olarak yükseleceği beklentisi de tekrar edildi. Fed'in sözel yönlendirmesinde dikkat çeken noktalardan biri de uluslararası gelişmelerin takip edildiğinin belirtilmesi oldu. Fed'in açıklamasına muhalefet eden bir Fed başkanı olmazken, karar oybirliği ile alındı.

 

Ø  Almanya'da İthalat Fiyat Endeksi geriledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), verilerine göre Almanya'da aralık ayı İthalat Fiyat Endeksi yıllık yüzde 3,7 azaldı. Söz konusu oran, aylık bazda ise 1,7 geriledi.

Piyasalarda endeksin aylık yüzde 1,5 ve yıllık da 3,4 azalması bekleniyordu. Böylece, söz konusu endeks piyasa beklentilerinden daha fazla gerilemiş oldu.

 

Ø  Dolar 2,38'i aştı

Dolar Türk Lirası karşısında değerlenmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde 2,35-2,36 seviyesinde seyreden kur, öğleden sonra 2,38'in üzerine doğru yükseldi. 

Kur, bankalararası piyasada 2,3835'le Aralık ortasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. TL TSİ 15.30'da gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kaybına benzer bir kayıpla işlem gördü.

 

Ø  ABD tahvil faizi farkı 6 yılın düşüğüne yakın

Yatırımcıların yüksek faiz almak için 2 yıllık tahviller yerine tercih ettiği 30 yıllık ABD tahvilleri, talebin gevşeyerek ekonomik büyümeyi sınırlayacağı ve enflasyonu kontrol altına alacağı yönünde çıkan spekülasyonların ardından son altı yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD tahvilleri, küresel ekonomik durgunluğun ABD’yi etkilemesi üzerine Merkez Bankası’nın(FED) bugünkü toplantısı ardından gösterge faizini rekor düşük seviyede tutacağına dair spekülasyonların çıkması ile yükseldi.  Yunanistan 3 yıllık tahvil faizleri ise 2012’de borçlarından tekrardan yapılandırmasının ardından ilk defa artış gösterdi.

 

Ø  Altın 5 ayın zirvesi yakınında

Altın, Fed'in bugün sona erecek olan iki günlük toplantısı öncesi, yatırımcıların dikkatlerini ABD faizlerinin görünümüne çevirmeleri ile birlikte, beş ayın en yüksek seviyesi yakınında yatay seyretti.

Beklentiler, Fed'in bu yılın ortalarına kadar faizlerin yükseltilmesi konusunda odaklanmayı sürdüreceği yönünde. Yüksek faizler, yatırımcılarına genellikle yalnızca fiyat artışları ile getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor. Metal bu yıl, küresel ekonomik görünüme yönelik endişelerin arttığı bir ortamda, ABD merkez bankasının faiz artırımını öteleyebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, yüzde 9 değer kazandı. İsviçre Merkez Bankası (SNB) bu ay, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) enflasyonu canlandırmak için varlık alım programını genişlettiğini duyurmasından önce, sürpriz bir şekilde frankı euro karşısında serbest dalgalanmaya bıraktı.

 

Ø  TCMB'nin resmi rezerv varlıkları azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 6 milyar 140 milyon dolar azalarak 127 milyar 312 milyon dolara geriledi. Söz konusu tutar kasım ayında 133 milyar 452 milyon dolar düzeyindeydi.

TCMB'nin, 2014 Aralık dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verilerine göre, söz konusu dönemde TCMB'nin resmi rezerv varlıkları tutarı 127 milyar 312 milyon dolar oldu.

 

Ø  RBA’da faiz indirimi baskısı artıyor

Düşen petrol fiyatları ve durağan ekonomilerin dezenflasyon yayması ile birlikte Avustralya Merkez Bankası (RBA) üzerinde para politikasını genişleterek gelişmiş piyasa denklerine katılması yönündeki baskılar artıyor.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, sıkılaştırma eğilimini Perşembe günü aldığı karar ile terk etti ve negatif yıllık ana enflasyon uyarısında bulundu. Çarşamba günü ise Singapur Para Otoritesi (MAS) planlanmamış bir şekilde para politikasında genişlemeye gitti. Bu kararlar, Kanada ve Hindistan’ın sürpriz şekilde borçlanma maliyetlerini düşürme kararı alması ve Avrupa’nın para genişleme açıklamasının ardından geldi.

 

Ø  BOE: Faiz artırmak için acelemiz yok

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Baş Ekonomisti Andy Haldane, Daily Post Gazetesi'ne verdiği mülakatta konuşan Haldane, "Faiz artırmak için acelemiz yok. Ekonomide toparlanma güzel bir yekilde kök salıyor. Yapmak isteyeceğimiz son şey buna zarar verecek bir adım atmak" dedi.

Bununla birlikte faiz oranlarının çok düşük olduğunu ve sonsuza kadar bu seviyede kalamayacaklarını belirten Haldane, zamanı geldiğini faizleri çok yavaş şekilde artıracaklarını ifade etti.

Faizleri birkaç yıl yıllık 50 baz puan gibi çok düşük bir hızla artırabileceklerini vurgulayan Andy Haldane, İngiltere için yeni normal faiz oranının yüzde

2, 3 veya 4 olabileceğini belirtti. 

ŞİRKET HABERLERİ

BURCE & BURVA – Bağlı ortaklığı Burçelik Vana’nın artırılması kararlaştırılan sermayeyi temsil eden paylardan satılmayanların nakden ödenerek satın alınmasının kabulüne karar verildi.

DOAS – İştiraki Volkswagen Doğuş Finansman tarafından, Man Finansman paylarının %100’ünü satın alması hususunda müzakerelere başlandı.

DZGYO – İstanbul Bahçeşehir’de bulunan mesken KDV dahil 485.000 TL bedelle Hamim İnşaat’a satıldı.

FENIS – 2009, 2010, 2011 dönemlerine ilişkin olarak 1.965.896 TL kurumlar vergisi farkı ve 2.948.845 TL vergi ziyaı cezası tebliğ edilmiş olup, tarhiyatın kaldırılması yönünde itiraz davaları açıldı.

GEDIK & GYHOL – Gedik Yatırım Holding'in Gedik Yatırım ortaklarının sahip olduğu bir yapıya dönüştürülmesine konusunda genel müdürlüğe yetki verildi.

KOZAL – 2014 yılında içerisinde 317.000 onsluk üretim yapılmış olup, kaynaklar toplamı 13,4 milyon ons, rezervler ise 4,2 milyon ons olarak açıklandı.

KRSAN & ARTI – Artı Yatırım Holding’in %12 oranında iştiraki olan Endeks Gayrimenkul'e Aydın Ildız tarafından 300.000 adet Karsusan payının virmanlandığı bildirildi.

PETKM – 50 milyon TL nominal tutarlı Şirket paylarının borsada işlem gören tipe dönüşümü amacıyla MKK’ya başvuru yapıldı.

TCELL – Genel Müdür Süreeyya Ciliv, 31 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden ayrıldı.

TMSN – Kırklareli Babaeski ilçesinde bulunan arsa ve 2.811 metrekare kapalı alanın 1,6 milyon TL bedelle satın alınmasına karar verildi.

TSPOR – Serdar Gürler’in Kayseri Erciyesspor’a 2014 – 2015 sezonu 2. yarısında 250 bin Euro + KDV bedelle kiralanması konusunda anlaşma sağlandı.

VESTL – 2014 yılında konsolide cironun 2013'e göre %20'nin üzerinde büyümeyle 7,5 milyar TL'nin üzerinde, yeni ürün olan cep telefonunda 2015 yılında yaklaşık 1 milyon adet yurtiçi satış hedeflendiği açıklandı.

YKBNK – MTN programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan toplam 83,2 milyon Dolar tutarındaki borçlanma araçları için tertip ihraç belgeleri alınabilmesi amacıyla SPK’ya başvuru yapıldı.

 

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

BRKO – Şirket ortaklarından Mustafa Soylu, 0,47 - 0,48 TL fiyat aralığından 1.536.308 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %4,06’ya yükseldi.

ECYAP & ECZYT – Şirketin hakim ortaklarından Eczacıbaşı Yatırım Holding, satma hakkını kullanan diğer sahiplerinden 4,61 TL fiyatla 8.966 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %10,13’e ulaştı.

IZMDC – Şirket yönetim kurulu üyesi Şahin Koç Çelik, Şirket paylarında satış işlemi yapacaklarını açıkladı.

KRATL – Şirket paylarının geri alımı kapsamında, 1,10 – 1,11 TL fiyat aralığından 11.500 adet pay satın alırken, geri alınan pay oranı Şirket sermayesinin %3,95’ine yükseldi.

NTHOL – Şirket ortaklarından Besim Tibuk, 3,89 – 3,93 TL fiyat aralığından 96.748 adet pay satın alırken, Şirket sermayesindeki payı %7,24’e yükseldi.

KAYNAK: BLOOMBERGHT, CNBCE, FOREX KOÇU


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]          +90 (212) 371 18 39

 Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.