Gün Biterken…

BIST100 Endeksi Günü %0,91 Primle Tamamladı...

2020-04-08 15:44

lorem

Gün Biterken…

* ABD’de haftalık Mortgage başvuruları geçtiğimiz hafta %-17,9 oranında azaldı. Geçtiğimiz hafta %15,3 artış yönünde gerçekleşmişti. 

*Hong Kong, son önlemler ile birlikte 17,8 milyar Dolar harcayacağını duyurdu. 

*ABD Hazine Bakanı Mnuchin, New York gibi bazı alanlarda faaliyetlerin yeniden başlamasının zaman alacağını belirtti. Mnuchin, küçük işletme kredi sistemini kullanmak için en az 30 Bin kişinin müracaat ettiğini ve küçük işletmeler kredi sisteminde 3500 kreditörün şu anda aktif durumda olduğunu açıkladı. Bakan, 20-30 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştireceklerini belirtti. 

*Dünya Ticaret Örgütü, hizmetler sektörünün global ticaretin covid-19’dan doğrudan etkilenen parçası olacağını belirtti. Örgüt, Asya ve Kuzey Amerika’dan yapılan ihracatların  bu yıl sert bir şekilde sarsılacağını açıkladı. Ayrıca Örgüt, mal ticaretinde 2021 yılında %21-24 aralığında toparlanma beklediklerini, mal ticaretinin ise bu yıl %13-32 aralığında gerileyeceğine dikkat çekti. 

*ABD DOE tarafından açıklanan haftalık stok verilerine göre ham petrol stokları 15,2 milyon varil arttı. Üretim ise 3 Nisan haftasında 600 Bin varil azalarak 12,4 milyon seviyesine geriledi. 

*Rusya Devlet Başkanı Putin, tüm koşulların iş dünyasının normale geri dönmesi için oluşturulması gerektiğini, iş dünyasının halihazırda koronavirüs nedeniyle ciddi olarak sıkıntı yaşadığını dile getirdi. 

*ABD petrol zengini eyaletlerin senatörleri Cumartesi günü Suudi yetkililerle ham petrol piyasalarını değerlendirecek. 

*Fransa Maliye Bakanı, Eurogroup görüşmelerinin başarısız olmasından sonra tüm Avrupa ülkeleri iddialı bir anlaşmaya varmak için bu sıra dışı zamanda çabalarını artırması gerektiğini ve AB’nin koronavirüs kurtarma paketi konusundaki müzakerelerin yarına kadar askıya alındığını duyurdu. 

*Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile telefonda Şi ile görüştü. 

*Borsa İstanbul güne yatay pozitif başlangıç yaptı. Günün geri kalanında gelen alımların etkisi ile günü %0,91 yukarıda 93.225 puanla tamamladı. Düne nazaran işlem hacmi az olurken, 10.1 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Basında Öne Çıkan Şirket Haberleri… 

*Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Göral, mayıs sonu hava trafiğinin başlaması halinde istihdam kaybının yaşanmayacağını, piyasaların normalleşmesi halinde hisse satışının gündeme gelebileceğini değerlendirdi. 2.pistin bu sene kasım ayında biteceğini belirten Göral, 2.terminal yatırımını 2021 yılına erteleyeceklerini belirtti.

 

Risk Uyarısı: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.