Gün Biterken

Gün Biterken…

2019-12-02 14:27

loremGün Biterken…
 
*Global Times'da Çin'in birinci aşama ticaret anlaşması kapsamında ABD'den tarifeleri geri çekmesini talep ettiği bildirildi.
 
*Almanya'da imalat PMI Ekim'deki 42.1'den Kasım ayında 44.1'e yükseldi. Euro Bölgesi'nde imalat PMI Kasım'da 45.9'dan 46.9'a yükseldi. Art arda onuncu ayda da daralma sinyali veren imalat verisinde önceki tahmin 46.6 seviyesinde oluşurken, bir önceki yılın Kasım ayı değeri ise 51.8 seviyesinde gerçekleşmişti.
 
*OPEC ve ortaklarının bu haftaki toplantıda üretim kısıntılarını artırmaması ancak süresini uzatması bekleniyor.
 
*Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İsmail Safi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ocak ayının ilk 10 günü içinde Türkiye'de bir araya geleceğini söyledi. Liderlerin S-400 sevkiyatı konusunu ele alacağını ve tahmini olarak görüşme tarihinin ise 8 Ocak olabileceği konuşuluyor. (Sputnik)
 
*Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sona erdi ve ikinci toplantının 10 Aralık günü yapılması planlanıyor.
 
* Hazine ve Maliye Bakanı B.Albayrak, İVME Finansman Paketi'nde tahsis edilen kredi tutarı 40 milyar liraya ulaştığını, şimdiye kadar kullanılan meblağ ise 25 milyar lira olduğunu dile getirdi.
 
*ABD Başkanı Trump, Brezilya, Arjantin çeliğine yeniden tarife getireceklerini dile getirdi. Trump ayrıca, Fed paralarını devalüe ederek güçlü dolardan avantaj sağlayan ülkelere karşı harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Trump, Fed’in faizleri düşürmesini ve politikalarını gevşetmesi gerektiğine açıklamalarında dikkat çekti.
 
*Türkiye’de 11 aylık dönemde dış ticaret açığı, %51,8 azalarak 25.2 myr Dolar seviyesine gerilemiştir.
 
*ISO verilerine göre, Türkiye imalat PMI verisi kasım ayında 49.5 düzeyinde gerçekleşti.
 
*TÜİK verilerine göre, 3.çeyrek dönemde Türkiye GSYH’ı yıllık bazda beklentilerin bir miktar altında kalarak %0.9 oranında büyüdü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise %0.4 oranında büyüme kaydetti.
 
*BIST100 endeksi yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif şekilde başladı. Gün içinde pozitif seyrini korumaya çalışan endeks 108154 puana kadar yükseldi. Anlık olarak 108110 seviyesinden işlem gören endeks %1.16 yukarıda şekilleniyor. Anlık olarak işlem hacmi ise 8.3 myr TL seviyesinde bulunuyor.
 
*Dolar/TL kuru ise sabah saatlerinde 5.74 seviyesinde takip edilirken, anlık olarak 5.7530 seviyesinden işlem görüyor. Gün içinde en yüksek 5.7641 görürken, en düşük 5.7325 seviyesini test etti. Oldukça dar bir bant aralığında şekillenen parite an itibariyle 5.75 kritik seviyesi üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.