Gün Biterken…

Gün Biterken…

2020-01-14 14:44

lorem


Gün Biterken…


*Çin Başbakanı, ülke ekonomisinin operasyonlarını 2020 yılında uygun bir aralıkta uygulanacağını ve konjonktürel politika araçlarını iyi bir şekilde kullanacaklarını dile getirdi. Başbakan, Çin’in yeni mekanizmaları merkezi ve yerel mali koordinasyonu güçlendirmeye yardımcı olacağına açıklamalarında dikkat çekti.
 
*Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Euro Bölgesi’nin ülke kredi notlarının görünümünü 2020 yılı için negatif çevirdiğini açıkladı.
 
*Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sanayi üretiminde arzu edilen ivmelenme sürecine adım adım gidildiğini ve 2020 yılında bu değerlerin çok daha iyi yerlere taşınabileceğine açıklamalarında dikkat çekti.
 
*TÜİK verilerine göre kasım ayı sanayi üretimi verisi aylık bazda %0,7 oranında artarken, yıllık bazda beklentilerin bir miktar altında kalarak %5,1 olarak gerçekleşti.
 
*ABD’de aralık ayında aylık bazda TÜFE %0,2, yıllık bazda ise %2,3 oranında artış kaydetti. Çekirdek TÜFE ise aylıkta %0,1 oranındaki artışı ile beklentinin altında kalırken, yıllık veri ise %2,3 bir önceki aya paralel gerçekleşti.
 
*Almanya Başbakanı A.Merkel, Berlin’de 19 Ocak’ta yapılacak Libya Konferansına ev sahipliği yapacağı basında yer aldı. Yapılacak olan konferansta, ABD, Rusya, Çin, Fransa, Türkiye, İngiltere, İtalya ve diğer olacak. Ayrıca konferansa, Libya Başbaknı Fayes Al-Sarrad ile General Khalifa Hafter davet edildi.
 
*ABD Başkanı D.Trump gelecek hafta yapılacak Davos Zirvesine katılım sağlayacak.
 
*BIST100 endeksi güne yatay pozitif şekilde başladı. Gün içinde ara ara eksiye dönen hareket anlık olarak %0,59 yukarıda 120.933 puanla işlem görüyor. Gün içinde en yüksek 121.074 puanı gören endeks en düşük ise 119.574 puanı test etti. Anlık olarak işlem hacmi ise 11.5 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
 
Dolar/TL kuru sabahki haber akışlarının etkisi ile 5,9017 seviyesine kadar yükseldi. En düşük ise 5,8615 seviyesini gören kur anlık olarak 5,8830 seviyesinden işlem görüyor. 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.