Gün Biterken…

Gün Biterken…

2020-01-23 14:43

lorem

Gün Biterken…

 

*İngiltere Ticaret Bakanı, ülkenin vergi politikaları konusunun İngiltere Maliye Bakanının konusu olduğunu AB’nin ve ABD’nin olmadığını belirtti.

 

*TÜİK verilerine göre ocak ayında tüketici güven endeksi 58,8 seviyesinde gelerek aralık ayına paralel bir görünüm izledi.

 

*Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2020 yılının ilk toplantısında piyasa beklentilerine paralel şekilde faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Banka, politika faizini %0,0, mevduat faizini %-0,50, marjinal fonlama faizini ise %0,25 seviyesinde aynı bıraktı.

 

*Hazine ve Maliye Bakanı B.Albayrak Davos’ta yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin borç karnesinin çok sağlam olduğunu, TCMB’nin Fed kadar bağımsız olduğuna açıklamalarında dikkat çekti. Albayrak, TCBM’nin tek sorumluluğunun fiyat istikrarının olmadığını, finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini dile getirdi.

 

*TCMB geçen hafta gerçekleştirdiği PPK toplantısının özet notlarını paylaştı. Özet notlara göre, enflasyon beklentilerinde iyileşme gözlendiği ve dezenflasyon süreciyle birlikte toparlanmanın devam edeceği belirtildi.

 

*ECB Başkanı C.Lagarde, karar sonrası yapmış olduğu açıklamalarda düşük faizlerin kaygı verici olduğu, gözden geçirme sürecinde düşük faizlerin yan etkilerini de değerlendireceklerine açıklamalarında dikkat çekti. Lagarde gözden geçirmenin yaklaşık 1 yıl sürmesinin beklendiğine değinirken, ECB’nin yeni stratejisi üzerinde kasım-aralık gibi anlaşılabileceğini düşündüğünü belirtti.

 

*Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı D.Trump ile DTÖ’nün reforme edilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını fakat çalışma becerisinin olması gerektiğini dile getirdi.

 

*ABD Hazine Bakanı Mnuchin, ABD’nin mevcut seviyelerdeki açığını sürdürmeyeceğini harcamalar ile başa çıkmak zorunda olduklarını dile getirdi. Mnuchin, zamanla kamu harcamalarının büyüme oranını yavaşlatabileceğine açıklamalarında vurgu yaptı.

 

*ABD Ticaret Bakanı Ross, ABD, Hindistan ile işbirliğine hevesli fakat 2020 yılında bir ticaret anlaşmasına varılabileceğine dair şüphelerin olduğunu, İngiltere ile bir ticaret anlaşması yapmak istediklerini, ayrıca bu yıl içerisinde AB ile bir ticaret anlaşmasına varmayı umduklarını belirtti.

 

*BIST100 endeksi güne negatif başladı. Gün içinde karışık bir seyir izleyen BIST100 endeksi, 123.4557 puana kadar çıkarken, 122.188 ile en düşük seviyesini gördü. Anlık olarak 122.562 seviyesinden , %0,15 aşağıda seyrediyor. An itibariyle 10.7 milyar TL işlem hacmi bulunuyor.

 

*Dolar/TL kuru anlık olarak 5,9375 seviyesinden işlem görüyor. En yüksek 5,9402 seviyesini test eden kur en düşük 5,9028 seviyesini gördü.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.