Gün Biterken…

Gün Biterken…

2020-01-24 14:48

lorem

Gün Biterken…
 
*AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrel, İran konusunda ortak komisyonun şubat ayında bir araya geleceklerini ve İran’ın nükleer anlaşması uyuşmazlık mekanizması için son tarihi uzattıklarını belirtti.
 
*ABD, Hindistan’ın bir ticaret anlaşması istiyorsa 5-6 Milyar Dolar daha fazla ABD tarım ürünü alması gerektiğini belirtti.
 
*Japonya Merkez Bankası Başkanı H.Kuroda, ülkede meydana gelen bir dizi tayfunun ekonomiyi büyük ölçüde etkilemesi fabrika üretimlerini olumsuz etkilemesinden dolayı 4.çeyrek dönemde daralma yaşanmasına neden olduğunu dile getirdi.
 
*Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 2018 yılı Ağustos ayından bugüne TL varlıklara olan güven arttığını ve yatırım yapanların kazandığını dile getirdi.
 
*Avrupa Merkez Bankası (ECB) Profesyonel Tahminciler Anketi katılımcılarının, bu yılın çeyrek verilerine dayanarak yaptıkları tahminlere göre, Euro Bölgesi için GSYH büyüme tahmini bu yıl için %1'den %1,1'e yukarı yönlü revize edildi.
 
*ECB Başkanı Lagarde, enflasyonda yukarı yönlü hareketin gerçekten küçük olduğunu ve henüz ücretlerde enflasyona geçişin görülmediğini dile getirdi.
 
*ECB Komitesinden Knott, mevcut konseptin iletişimi kolaylaştırmadığını ve bu doğrultuda enflasyon hedefinin açıklığa kavuşması gerektiğini belirtti. Knott, enflasyon beklentilerinde daha iyi bir ölçüme ihtiyaç olduğuna açıklamalarında dikkat çekti.
 
*ECB Komite üyelerinden Rehni ECB’nin fiyat istikrarı hedefinin simetrik olmadığını ve diğer Merkez Bankalarına göre daha sıkı olduğunu yorumlamanın mümkün olduğunu belirtti.
 
*BIST100 endeksi haftanın son işlem gününe güçlü bir şekilde başladı. Gün içinde gelen satışların etkisi ile eksiye dönen endeks anlık olarak %0,35 aşağıda 122.092 puandan işlem görüyor. En yüksek gün içinde 123.936 puanı gören endeks en düşükse 120.761 puanı gördü. An itibariyle işlem hacmi 10,6 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.