Gündem ve Teknik Yorum

Enflasyon ve Ticaret Savaşları Endişesi Altında BİST100

2018-07-03 11:49

lorem

Asya piyasalarındaki satışa ve Haziran ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen 97.000 bölgesindeyiz ve kademeli olarak 97.500 – 98.500 bölgesine doğru hareket izliyoruz. Şimdiden belirtmekte fayda olacak ki bu seviyenin üzerindeki hareketlerde piyasa ilk denemede kar satışına geçebilir. Şu anki ortam henüz bu seviyeler üzerine bir fiyatlamaya uygun görünmüyor.

Sabah neler oldu?

MSCI Asya pasifik endeksindeki satışla birlikte ticaret savaşlarına ilişkin endişe Asya piyasalarında kendini gösterdi. Tabii sadece MSCI bazında bakmıyoruz, buna ek olarak SHCOMP ve NIKX’te de satışlar ön planda. Fakat daha önemlisi ve piyasayı endişelendiren ana noktalardan biri bugün Çin Yuanı’nda görülen satış oldu USDCNY (onshore Yuan) ve USDCNH (Offshore Yuan) yükselişi 6,70 – 6,80 bandına kadar yükseldi. Bunun Dolar’da yeni bir pozitif hareket yaratması beklenebilir fakat Dolar endeksi şu an sakin. Buna ek olarak PBOC’nin takip ettiği Yuan sepetinde de sert hareketler yok. Bu da şimdilik ticaret savaşı endişelerinin finansal piyasalarda bir kriz ya da bir şoka neden olma ihtimalini düşük tutuyor. Fakat, bu yola adım adım girdiğimizin altını çizelim. Dünkü PMI’lar ekonomiye ilişkin net olumsuz bir sinyal vermiyor. Her ne kadar belirli zirvelerden gerileme olsa da Avrupa’da imalat sektörü büyümesini koruyor. ABD’de ise dün açıklanan ISM, içerik olarak da kaliteli.

Ne izleyeceğiz?

MSCI endekslerini bu ara izlemekte fayda var. MXAP (Asya Pasifik) ve MXEF (Gelişen Ülkeler MSCI Endeksi) takibinde olabiliriz. Buna ek olarak ABD tahvillerindeki geri çekilmeyi bir riskten kaçış olarak değerlendirebiliriz. Bilindiği üzere ABD’de faizlerin artması gereken bir dönemdeyiz. Buna karşın riskten kaçan sermaye için ABD tahvillerinin ucuzluğu cezbedici bir ortam yaratıyor. Bu talebin artması da piyasalar açısından temkinli bir duruşu ifade edebilir.

Tüm bunlar ışığında BİST100 endeksine bakarsak;

96.000 direnci üzerindeyiz ve 92.400’den başlayan yükselen trendi koruyoruz. Olası bir geri çekilmede bu nedenle 96.000 bölgesini destek olarak izlemek mümkün. Buna karşın ilk denemede 97.500  - 98.500 direnç bölgesinde takılan BİST100 ikinci denemede de muhtemelen takılacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hem iç hem dış ortam, şimdilik bu seviye üzerine bir fiyatlamaya izin vermiyor. Piyasa 97.500 – 98.500 bandı içerisine girme isteğini korusa da henüz üzerine bir fiyatlama düşünmek için erken.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.