Gündem ve Teknik Yorum

Kurdaki Volatilite, Endeksteki Destekler ve TCMB

2018-05-15 12:09

lorem

Gündemde TCMB’nin olası politika adımlarına yönelik endişeler mevcut ve haliyle bunun da kur üzerinde baskı yarattığını, faizleri yukarı taşıdığını görüyoruz. Faizlerdeki bu hareketin bir kısmında da bugün yapılacak tahvil ihalesi etkili fakat yapısal olarak yıl başından bu yana getiri eğrisinin şeklinde önemli ölçüde değişiklik var ve genel yapı hem yükselen enflasyon hem de  yükselen risklerle birlikte getiri eğrisinin kısa tarafını yukarıda tutuyor.

TCMB Toplantısı 7 Haziran’da. Oluşan hava ve yorumlar kurdan dolayı TCMB’nin olağanüstü bir toplantıyla faizlere müdahale edebileceği yönünde fakat 3 hafta sonra olağan toplantı gerçekleşecek ve faizlerde bir adım daha atılması ihtimali yüksek. Bunu iki nedene bağlayarak söyleyebiliriz. İlk olarak yükselen enflasyon, önümüzdeki üç ayda baz etkisiyle birlikte ivme kazanacaktır. TCMB bu duruma önceden müdahale etmek adına faizlerde yeniden yukarı adıma gidebilir. İkincisi ise 2 yıllık faiz – TCMB Fonlama faizi makası 2014 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyede. Burası manidar; 2014 Ocak ayı aynı zamanda TCMB’nin o dönem politika faizi olarak bildiğimiz 1 haftalık repo faizinde %4,5’tan %10’a gitti döneme denk geliyor. 


Dolar/TL’ye bakacak olursak, 

Dinamik olarak 4,4560 ve 4,4970 cari olarak direnç noktalarımız. Kısa vadede aşırı alım noktasına da geldiğimiz için teknik bir yorulmayı şu anda olağan karşılamak gerekiyor. Şu an bir çok gösterge TL aleyhine gelişiyor ve seçimlerden önce de TCMB toplantısına kadar da kurdaki volatilitenin düşeceği beklentisinde değiliz. 


Endeks tarafında ise 101.800 kısa vadede önemli bir referans, yakın zamandaki dibi 101.000 üzerinde tamamlarsak yükselişi sınırlı da olsa korumak isteyebiliriz.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.