Haftaya Veri Akışı Yoğun Olacak

Piyasalarda Moody's Etkisi

2018-06-08 11:49

lorem

Moody’s’in son dönemlerde yaptığı açıklamalara dün bir yenisini daha eklerken, not indirimini uzun vadeli fakat yerli para cinsi varlıklarında izledik. Yabancı para mevduat notlarında ise negatif izleme kararı var. Piyasa şimdilik seçim öncesinde bu yöndeki kararları sert fiyatlamaktan kaçınıyor. Nisan ve Mayıs ayındaki volatilite sonrasında kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin açıklamaları piyasanın bir süre sonra daha düşük tepki vermesini de sağladı. Fakat bu sınırlı fiyatlamanın bir nedeni de önümüzdeki seçim takvimi.

TCMB için piyasa fiyatlamasına etki edecek yeni bir yorum yok fakat son artırımların TL üzerindeki sıkılaştırıcı etkisi, mevduat faizleri yoluyla önümüzdeki çeyreklerde bankaları baskılayabilir. Bu arada  TCMB’nin fonlama yapısı da değişiyor. Ortalama 100 – 130 milyar TL arası olan GLP fonlaması, 1 Haziran’daki faiz ayarlaması ile birlikte 6,7 milyar TL’ye kadar geriledi. Bu da gösteriyor ki fonlama tamamen artık repoya ve koridorun içerisinde kalacak. GLP, ekstra sıkılaşma niyetinde kullanılacak. Hal böyleyken, Dolar/TL’deki 4,54 üzeri hareketlerde isteksiz kalmamız normal.

Önümüzdeki hafta oldukça yoğun

·         ABD’de

o   Salı günü 15:30’de Mayıs ayı enflasyon

o   Çarşamba günü 21:00’de Fed kararı ve 21:30’da Basın Toplantısı

·         Euro Bölgesi

o   Perşembe günü ECB Toplantısı var (Piyasada bu hafta içerisinde ECB’den varlık alımının sonlandırılmasına ilişkin madde olabileceği duyumu geldi)

·         Türkiye’de

o   Pazartesi Türkiye 2018 / 1Ç Büyüme verisi

o   Nisan Ayı Ödemeler Dengesi

Fed tarafına gelince;

Haftaya yapılacak toplantıya ilişkin CME’de hesaplanan oranlara göre faiz artırım ihtimali %90’ların üzerinde. Haziran ayına ilişkin bir tartışma yok denecek kadar az fakat piyasa geçtiğimiz haftalarda Fed’in toplamda 4 faiz artırımı yapacağını fiyatlıyordu. O tarafta ise şu anda Fed’in toplamda 4 faiz artırım yapma ihtimali %33,7’ seviyesinde. 


BİST100’e gelince;

98.500 direncine doğru hareket sonrasında bugün gelen düşüşü olağan karşılayabiliriz. %2’lik hareketin tek gerekçesi tabii ki teknik değil. Endeksteki eksi %2,35’lerdeyken bankacılık endeksindeki düşüş %2,7 düzeyinde. Dönem dönem öne çıkardığım bir grafiği aşağıda yine paylaşıyorum. Grafik XBANK/XU100’ü gösteriyor. Yani Bankacılık Endeksini BİST100’e göre relative izliyoruz. Bu oran 2003’den bu yana en düşük seviyede. Bankalar halihazırda bu kadar ucuzken, endekse nispi olarak da bakarsak benzer resmi görüyoruz. 


95.000’i kısa vadede ana destek olarak takip etsek de 91.500’ün önemine daha önce değinmiştik. 95.000’den gelen tepkiyi ise kısa vadede bir fırsat olarak yorumlamıştık ki fiyatlamalar bu yorumu destekliyor. Seçime iki hafta kaldı. Trade aralıklarının daha kısa vadeye ineceğinin altını çizelim. Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.