Kurda Yeni Rekorlar BİST100'ün Yükselişini Sınırlıyor

TCMB'den Ne Bekleniyor

2018-05-22 14:23

lorem

Gündem risklerin korunduğu, TCMB’den beklentilerin arttığı bir dönemdeyiz. TCMB’nin Haziran toplantısına kadar da bu sürecin devam edeceği beklentisi hakim. Aslında geçtiğimiz hafta TCMB faiz artırımına yönelik sinyal verdi fakat piyasanın olağanüstü toplantı beklentisi TL ve faizler üzerinde baskı yaratıyor. Fitch’in TCMB bağımsızlığına yönelik yorumu da aslında yurtdışı basının ve TL’ye ilişkin aracı kurumların yaptığı yoruma da paralel seyrediyor. 4,6410 – 4,6890 dinamik olarak izlediğimiz direnç noktaları. TCMB’nin şu anki ortamda fonlama faizini minimum 150 baz puan artırması gerekiyor ki en azından 10 yıllık faizin üzerine çıkabilsin. Kaldı ki kısa vadeli faizlerinde hala altında kalınacağı için şu anda beklenen artış 300 – 350 baz puan arasında yer almakta.

Kur ve faizin bu hareketi BİST100 endeksine de doğal olarak baskı yapıyor ve endeksin 103.000 üzerindeki hareketini engellerken, 103.000 – 103.650 direncinde zorlanma getiriyor. Dolar bazındaki ucuzluk tabii ki bir beklenti yaratıyor fakat belirsizlik yaratan soru daha ucuz olunabilir mi? Küresel risk iştahının da nispeten düşük kaldığı, gelişen ülke endekslerindeki geri çekilme de halihazırdaki olumsuz resimde etkili.

103.650’yi direnç olarak takip edeceğiz. Yükselen dipler grafikte teknik anlamda yukarı hareketin devamına işaret etse de temelde bu ortamı destekleyecek haber akışımız yok. Piyasayı kısa vadede TCMB’den başka bir haber akışının rahatlatması zor. Haziran boyunca da hem enflasyon, hem kur, hem faiz, hem de seçim konuşacağız. Yani şu anki göstergelerdeki türbülans etkisi yükselebilir.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.