Petrol neden düşüyor?

Petrolün Düşüş Hikayesi

2015-07-23 12:03

lorem

Petroldeki düşüşün sebeplerinden birincisi arz fazlası ikincisi emtia fiyatlarındaki düşüş oldu. Düşüşteki etkenleri ve yaşananları maddeleyecek olursak…

Ø  ABD’de petrol rezervlerindeki yükseliş

Ø  OPEC’in Pazar payını kaptırmamak için üretimi kısmaması

Ø  İran’ın P5+1 ülkeleri ile “Nükleer Anlaşması” sonrası ülkenin üretimi ikiye katlayacağı beklentisi

Ø  Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin’in ekonomisinin zayıflaması ve petrole olan talebinin azalması.

Ø  Avrupa ve Asya ülkelerinde ekonomik büyümenin yavaşlaması petrol talebini azalttı.

Petrol, emtia fiyatlarındaki düşüş ve arz fazlası sorununun sürmesi ile birlikte ayı piyasasına yaklaşmakta.  (geçtiğimiz 6 haftada yaklaşık %20 geriledi)

Düşüşün ABD, Çin, Rusya ve Türkiye’ye etkileri…

TÜRKİYE: Olumlu. Çünkü Türkiye petrol ithalatçısı bir ülke olduğu için petrol fiyatının düşmesi olumlu etki yaratacaktır.

Fiyatlardaki düşüş petrol ithalatı faturasını düşürerek net ihracatın büyümeye daha fazla katkı yapmasını sağlayabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüş maliyetlerin azalmasıyla büyümeye iç talep kaynaklı destek olabilir.

RUSYA: Olumsuz. Çünkü petrol Rusya ihracatının gelirinin %68ini oluşturmakta ve Rusya petrol konusunda dünyada büyük söz sahibi. Aynı zamanda en büyük petrol ihracatçısı ülke olduğu için olumsuz etki yaratacaktır. Son zamanlarda yaşanan petrol çalkantıları Rusya’yı olumsuz etkilemiş ve resesyonun uzayacağı sinyalini vermiştir.

Rusya gibi ekonomisi büyük ölçekte  elindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının ihracatına bağlı ülkeler üzerinde ise olumsuz etki gösteriyor.

ÇİN: Olumlu. Dünyadaki en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in İran’daki normalleşme sürecinden olumlu etkilenmesi beklentiler arasında.

Çin yıllık petrol tüketim miktarının ancak yarısını kendi kaynaklarından karşılayabiliyor. Petrol ithalatı konusunda İran’la bağlantı içerisinde. İran’ın petrol üretimini iki katına çıkarması bekleniyor.

ABD: Olumlu. Mevcut durumda dünyanın en büyük petrol üreticisi olmasına rağmen, halen tükettiği petrolün yaklaşık üçte birini ithal etmesi nedeniyle ABD ekonomisinin petrol fiyatlarındaki düşüşten olumlu etkilenmesi beklenmektedir.

Öte yandan, ABD’de göreceli olarak daha yüksek maliyetli üretim yapan kaya petrolü üreticileri fiyatların aşırı düşüşünden olumsuz etkilenebilir.

Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                     +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.